راه ترقی

آخرين مطالب

خارجی‌ها هنوز هم به میراث فرهنگی ما دست‌درازی می‌کنند فرهنگی

خارجی‌ها هنوز هم به میراث فرهنگی ما دست‌درازی می‌کنند

  بزرگنمايي:

راه ترقی- یک سال بعد از نوسازی و ساماندهی سنگ‌قبرهای 75 ساله قبرستان لهستانی‌ها در تهران، تازه مهرماه سال گذشته خبر رسید که سنگ‌های قدیمی سرجای‌شان نیستند، و جای آن‌ها سنگ‌های منظم و یک‌دست چیده شده‌اند.

حالا بیش از دو سال است که بخش زیادی از سنگ قبرهای قدیمی گورستان با همان تاریخ معروف‌شان یعنی «1942» دیگر در قبرستان نیستند. هر کس چیزی می‌گوید؛ یکی ادعا می‌کند قاچاقچیان آثار تاریخی در معامله سنگ قبرها را از سارقان گرفته‌اند و برخی می‌گویند بنا به درخواست افرادی برای ساماندهی و مرمت سنگ‌قبرها آن‌ها را از قبور جداکرده‌اند و قصد فرستادن‌شان به لهستان را داشته‌اند. برخی دیگر هم مدعی‌اند به دنبال درخواست و تمایل لهستان برای گرفتن نشانه‌های باقی مانده از مردمش در کشور همسایه، آن‌ها را به خارج از ایران منتقل کرده‌اند، اما حالا بعد از این همه مدت، نمی‌توان هیچ‌کدام از این ادعاها را ثابت کرد!

چون نه ردی از سنگ قبرها باقی مانده و نه حرفی که بتوان از نظر حقوقی روی آن پافشاری کرد، از دهان مسؤولان بیرون می‌آید؛ که بالاخره سرنوشت سنگ‌قبرهای قبرستان لهستانی‌ها چه شد؟

نمونه‌ای از سنگ قبرهایی که در قبرستان لهستانی‌ها تخریب شده‌اند (این سنگ هنوز در قبرستان است)

می‌گویند زمان بازسازی سنگ‌قبرها، همه قدیمی‌ها تخریب شده‌اند

ابراهیم شقاقی - مدیر کل دفتر حقوقی و املاک سازمان میراث‌فرهنگی صنایع دستی و گردشگری - می‌گوید: در بررسی‌هایمان از مسؤولان حراست در نقاط مختلف و حتی گمرک استان هرمزگان درباره‌ی سنگ قبرها سوال کردیم، آن‌ها می‌گویند این بحث‌ها شایعه است، تا کنون هیچ سنگ قبری از طریق بندرعباس در استان هرمزگان به خارج از کشور منتقل نشده است. ما نیز هیچ نشانه‌ی مستندی در این زمینه پیدا نکرده‌ایم.

او با اشاره به انجام مکاتبات از طریق دفتر روابط بین‌الملل با وزارت امور خارجه، برای پرس‌وجو از سفارت لهستان و با هدف پی بردن به اصل ماجرا بیان می‌کند: پاسخ سفارت لهستان این بود که «این سفارتخانه در طرحی در کل دنیا، قبرستان‌های لهستانی را در دست بازسازی داشته تا سنگ قبرهای قدیمی خرد و شکسته شده را یک‌دست کند.»

به گفته‌ی وی با پس از این پاسخ از سوی سفارت لهستان، کارشناسی از معاونت میراث فرهنگی سازمان برای بررسی قبرستان‌ها به لهستان اعزام و با گرفتن تصویرهای تائید شده، مشخص شد همه‌ی سنگ قبرها در لهستان نیز نوسازی و یک‌دست شده‌اند.

او با بیان این‌که بعد از این بررسی‌ها همچنان این پرسش که سنگ قبرهای آرامستان لهستانی‌ها در تهران کجا هستند، مطرح بود، ادامه می‌دهد: پاسخ رایزن فرهنگی لهستان به این پرسش آن بود که «همه‌ی سنگ قبرها در حین بازسازی خرد شده‌اند»!

قبرستان لهستانی‌ها، بخشی که سنگ قبرهای آن سالم است

به نظر نمی‌رسد همه سنگ‌قبرها با یکدیگر خرد شده باشند

شقاقی معتقد است که می‌توان موقعیت سنگ قبرها را به گونه‌ی دیگری نیز مدنظر داشت؛ «به نظر من این طور نیست که همه با یکدیگر خردشده باشند، اگر هم بحث خرد شدن باشد، حتماً تعدادی از سنگ‌ها سالم مانده‌اند و آن‌ها را در انبارها دپو کرده‌اند»، اما از حیث این‌که بگوییم سنگ قبرها از کشور خارج شده‌اند، این طور نیست.

مدیر کل حقوقی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به پیگیری و استعلام‌های این معاونت از همه‌ی گمرکات کشور، تاکید می‌کند: در پاسخ استعلام‌ها به ما اعلام شد که چنین خروجی وجود نداشته است. از سوی دیگر، بعید می‌دانیم آن‌ها توسط هر شخص حقیقی یا حقوقی به عنوان ذی‌نفع قاچاق شده باشند.

او با تاکید بر این‌که نوع تعامل با کشورها به رابطه‌های سیاسی آن‌ها بستگی دارد، اظهار می‌کند: ارتباط میراث فرهنگی با سفارت‌خانه‌ها نیز صرفاً از طریق امور خارجه است، ما مستقیماً با آن‌ها ارتباطی نداریم، بلکه بر اساس نوع رابطه دیپلماتیک سیاسی، آن‌ها سوال و پاسخ کرده و به ما در این زمینه کمک می‌کنند.

بخشِ قبرستان لهستانی‌ها که سنگ قبرهای آن نوسازی شده‌اند

اعلام ناخشنودی ایران به یونسکو از تخریب سنگ قبرهای لهستانی

وی با اشاره به نامه‌نگاری معاونت حقوقی سازمان میراث فرهنگی با یونسکو و اعلام ناخشنودی این معاونت و سازمان میراث فرهنگی کشور از بروز این اتفاق می‌گوید: در نامه‌ی خود ابراز ناخشنودی خود را از این موضوع اعلام می‌کنیم که این قبرستان در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و قاعدتاً، به صورت منطقی و اخلاقی سفارت‌خانه برای نوسازی و ساماندهی قبرستان تاریخی لهستانی‌ها باید از میراث فرهنگی استعلام می‌کرد.

او تاکید می‌کند: این قانون در یونسکو و سازمان ملل متحد تائید شده که هر سفارت‌خانه‌ای باید از میراث‌فرهنگی کشورها برای انجام چنین اقداماتی استعلام کند، صرف نظر از موضوع اساساً هر گونه اقدام حقوقی و قضائی در رابطه با نمایندگی‌های سیاسی کشورهای خارجی صرفاً از طریق وزارت امورخارجه با توجه به ملاحظات سیاسی و عرف دیپلماتیک صورت می‌گیرد.

شقاقی با تاکید بر این‌که با وجود پیگیری‌های معاونت حقوقی سازمان میراث فرهنگی، همچنان اطلاعی از مکان دقیق سنگ‌قبرهای تاریخی قبرستان لهستانی‌ها وجود ندارد، اظهار می‌کند: برای رسیدن به نتیجه‌ای بهتر از در حال رایزنی با دفتر معاونت میراث فرهنگی سازمان فرهنگی برای دسترسی به مستندات تاریخی این قبرستان تاریخی هستیم تا براساس مستندات موجود، وضعیت سنگ‌قبرها را مشخص کنیم.

این بخش از قبرستان لهستانی‌ها دستخوش نوسازی نشد

در هیچ جا نشانی از سنگ‌قبرها پیدا نکرده‌ایم

دلاور بزرگ‌نیا - مدیر کل میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران - نیز در این زمینه می‌گوید: در زمان مطرح شدن این اتفاق، به ما گفتند احتمالاً سنگ‌قبرها از مرز بندرعباس به خارج از کشور منتقل می‌شود، که در سریع‌ترین عکس‌العمل، به گمرک بندرعباس و شهرستان اعلام کردیم، همه به این قضیه ورود کردند اما در هیچ جا نشانی از سنگ قبر ندیدیم که بتوانیم آن را برگردانیم.

او با تاکید بر این‌که از زمان حضورش در اداره کل میراث فرهنگی استان تهران، همه پیگیری‌ها برای رسیدن به این سنگ‌قبرها را انجام داده است، اظهار می‌کند: تاکید می‌کنم که از زمان حضورم در این اداره کل، آن‌ها از کشور خارج نشده‌اند، اما آدرسی هم از موقعیت کنونی آن‌ها هنوز به دست نیاورده‌ایم که آن‌ها را به کشور برگردانیم، ما به همه مبادی خروجی اعلام کرده‌ایم و آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

سر نخی سنگ‌قبرهای لهستانی‌ها گم شد

حالا همه‌ی این صحبت‌ها یک طرف، اما از سوی دیگر به نظر می‌رسد مسؤولان نیز در سال گذشته پیگیری‌های بی‌نتیجه‌ای را برای رسیدن به سرنخ واقعی داستان سنگ قبرها انجام داده‌اند.

در حالی همه‌ی این صحبت‌ها مطرح می‌شوند که سال گذشته نماینده‌ای از مجلس، نماینده‌ای از گروه حسابرسی دیوان محاسبات کشور، فرمانده یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی و افراد دیگر خود را درگیر پیگیری و پیدا کردن این سنگ‌قبرها نشان دادند و نامه‌نگاری کردند و از سوی دیگر در همان زمان - 9 مهر 1397- محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گفته بود: «سفارت از میراث‌فرهنگی درخواست کرده بود تا برخی اسناد و سنگ‌قبرهای متعلق به لهستانی‌ها به کشورشان برگردانده شود، که ما نسبت به این درخواست شدیداً برخورد کردیم و اعلام شد این آثار باید در ایران و در شهر خود باید در یک موزه قرار بگیرند.»

احمد مسجد جامعی - عضو شورای شهر تهران - نیز در همان زمان اعلام کرده بود: «معتقدم باید پیگیری‌های لازم در این زمینه انجام شود تا سنگ قبرها هر چه زودتر به تهران برگردانده شوند، امکان همکاری ایران و لهستان برای انجام کارهایی مانند ایجاد موزه‌ی لهستانی‌ها در ایران و نمایش خاطرات آن‌ها وجود دارد، می‌توانیم با این همکاری‌ها موزه‌ی خاص لهستانی‌ها را بسازیم، فرهنگ گفت‌وگوی بین ما و لهستانی‌ها بسیار عمیق است، دلیلی برای آسیب زدن به آن‌ها وجود ندارد. تا به نتیجه نرسیدن وضعیت سنگ‌قبرها در مرز بندرعباس، این قضیه را پیگیری می‌کند و حتی آن را در شورا شهر تهران مطرح می‌کند تا شاید زودتر به نتیجه برسید.»

حتی شهریور سال گذشته، نیز دلاور بزرگ‌نیا، مدیر میراث فرهنگی تهران، تاکید کرده بود: «حدود دو ماه گذشته عبور آن‌ها از مرز متوقف شده است، اما هنوز اخباری موثق نداریم که سنگ قبرها به تهران برگشته باشند، بنابراین نخست باید نامه پیرو برای بازگشت آثار به تهران بزنیم.»


قبرستان لهستانی‌ها

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

80 هزارتن کاغذ با ارز 4200 تامین می شود

پایان جاده ابریشم در فرانسه با ساز و فسنجان ایرانی

غیبت معنا دار ایران در جشنواره کن

حوزه فرهنگ و رسانه صاحب شوراهای حل اختلاف شد

پای درد دلِ ناشران قرآنی

دغدغه ویرانی زبان فارسی را جدی‌تر بگیریم

بحران فعلی رسانه‌ها، کمبود کاغذ است

درصدد بازگرداندن تمام الواح گلین هخامنشی از آمریکا هستیم

بطحایی: بر شهریه مدارس غیردولتی به طور کامل نظارت می شود

اعلام نتایج قرعه‌کشی دیدار دانشجویان با رهبر معظم انقلاب در ماه مبارک رمضان

خدمات و محتوا؛ حلقه‌های مفقوده شبکه ملی اطلاعات

بطحایی: سال تحصیلی آینده کمبود معلم نداریم

نهج البلاغه را از غربت خارج کنیم

هیچ رخدادی از دید رسانه‌ها پنهان نمی‌ماند

سالانه 400 هزار تن کاغذ نیاز داریم/ ترخیص 10 هزار تن کاغذ از گمرک

بازخوانی یک داستان شاهنامه، سیاوش در آتش

وزیر فرهنگ قطعیت ارز 4200 تومانی کاغذ را تایید کرد

هر چه می‌توانید قرآن بخوانید

تدوین 29 اقدام در مسیر ارتقای نقش وزارت فرهنگ در فضای مجازی

انتشار «نام کوچک من بلقیس» و «له و علیه ویرایش»

وزیرفرهنگ: ایست در زمان، زمانه را زمینگیر می‌کند

قاضی زاده هاشمی: کمیسیون فرهنگی با جدیت برای تنظیم بازار کاغذ ورود پیدا می‌کند

ورود ضابطان قضایی دانشگاه ها به پدیده پایان نامه فروشی

خدای قاصدِ هدایت

رنگ تازه پرده نقره‌ای در ماه خدا

نماز ظهر و عصر در ماه مبارک رمضان در حسینیه امام خمینی (ره) اقامه می‌شود

رضایی: امسال حج عمره نداریم

عربستان هنوز پاسخ نداده است

پاسخ به انتقاد رییس‌جمهور ازضعف دانش‌آموزان در2درس/ وعده توخالی ندادم

نماینده ولی فقیه در حج تودیع و معارفه شد

تابش: سهم سینمای ایران از بازار جهانی ناچیز است

سیمای رمضان 98 در قاب سریال؛ تلاش برای جذب مخاطب

ایران میزبان نخستین جشنواره خوراک ملل شد

هشدار جدی وزارت فرهنگ به دلالان کاغذ

بازدید رهبر انقلاب از نمایشگاه بین المللی کتاب تهران

ارقام همیشه گویا نیستند

خارجی‌ها هنوز هم به میراث فرهنگی ما دست‌درازی می‌کنند

به شایعه‌ دستگیری‌ها دامن نمی‌زنیم

گالری گردی در ماه کتاب

مشکلات اساسی قوه قضائیه مرتفع شود/ با پرداخت قسط اول مهریه، زوجه باید تمکین کند

چکناواریان: می‌خواهم فیلم بسازم

آغاز مراسم افتتاحیه نمایشگاه کتاب تهران

بطحایی: بنیادی‌ترین مبانی ارتقای سلامت، در مدارس رقم می خورد

دانشگاه های غیردولتی تا پایان 98 برای تجمیع مهلت دارند

کربلا در هوای انتظار

شب بود که جشنواره شلوغ شد

آنچه گردشگری را تهدید می‌کند «سیل» نیست

زمان ارسال اثر به نخستین جشنواره ملی حکمت و نیایش تمدید شد

واکاوی راه‌های ارائه آثار ادب فارسی به بازار جهانی

بازگشت آرامش پس از سیل به جاذبه‌های مهم گردشگری کشور