راه ترقی

آخرين مطالب

رشته گرانی ها چرا پاره نمی شود؟ اجتماعی

رشته گرانی ها چرا پاره نمی شود؟

  بزرگنمايي:

راه ترقی- دولت تدبیر و امید در دوره چهار ساله اول کارنامه بسیار موفقی در مهار نرخ تورم از خود به جا گذاشت به طوری که نرخ تورم بیش از 40 درصدی سال 92 را در سال 96 به کمتر از 10 درصد رساند.
هر چند که دولت «حسن روحانی» در دوره دوم هم سیاست تثبیت و تمدید تورم تک رقمی در اقتصاد و بازار را در پیش گرفت اما با تغییر و تحولات در سیاست خارجی و روابط بین الملی و افزایش نرخ ارز شاهد افزایش جهشی قیمت در بازارهای مختلف بودیم که برخی از کارشناسان از این جریان تعبیر رها شدن فنر تورم و تخلیه تورم در بازار را دارند.
در این میان، تخصیص ارز دولتی، صدور بخشنامه ها و ابلاغیه های متعدد برای ثبات قیمت ها نتوانست افزایش نرخ تورم را مهار کند و در طول کمتر از یک سال نرخ تورم از کمتر از 10 درصد به بیش از 30 درصد و نرخ تورم نقطه به نقطه به بیش از 50 درصد رسید.
در شرایطی که قدرت مردم به اندازه افت ارزش ریال کاهش پیدا کرده و با اینکه شاهد اتفاق سیاسی و اقتصادی جدیدی در کشور نیستیم، رشته افزایش قیمت ها پاره نمی شود و استمرار گرانی و رشد قیمت ها در غیاب نهادهای ناظر باعث شده است که فشار اقتصادی مضاعفی بر مردم وارد شود. به طور قطع ادامه این شرایط باعث از دست رفتن امید و اعتماد مردم خواهد بود که سرخوردگی اجتماعی در اقشار مختلف را به دنبال دارد.
کارشناسان اقتصادی معتقدند که هدایت نقدینگی سرگردان در بازار به سمت بنگاه های تولیدی، افزایش عرضه و تعادل بخشی بین عرضه و تقاضا، افزایش اشتغال، کاهش قیمت تمام شده تولید و تقویت ارز پول ملی کشورمان از مهم ترین راهکارهایی هستند که با اجرای آن می توان جلوی افزایش نرخ تورم را گرفت.

**نرخ تورم دستوری کاهش پیدا نمی کند
«بهمن آرمان» کارشناس اقتصادی با بیان اینکه بخشی از این شرایط اقتصادی به وجود آمده در کشورمان ناشی از انباشت مشکلات از سال های گذشته است،‌ گفت: گرانی و رشد نرخ تورم در کشورمان ریشه در اجرایی نشدن سیاست‌های مناسب اقتصادی و پولی دارد. در شرایطی که نسبت سرمایه‌ گذاری به تولید ناخالص داخلی کاهش یافته و سرمایه ‌گذاری سرانه صنعتی با قیمت‌های ثابت به کمتر از یک سوم چهار دهه گذشته رسیده است، نمی‌ توان انتظار یک ساختار اقتصادی سالم و اقتصاد پویا را داشت.
وی با تاکید بر اینکه افزایش قیمت ها و تورم بازتاب‌ اداره نادرست امورات اقتصادی در چندین سال گذشته است،‌اظهار داشت : به طور قطع نمی توان رشد نرخ تورم را با صدور بخشنامه های دولتی کنترل کرد. کاهش قدرت خرید مردم و نبود امنیت سرمایه ‌گذاری از آثار سوء افزایش نرخ تورم است که دولت باید با اتخاذ سیاست های صحیح، امنیت سرمایه ‌گذاری را افزایش دهد تا منابع مالی به سمت فعالیت‌ های مولد و ضد تورمی هدایت شود و عرضه‌ کالا و خدمات در بازارها افزایش یابد و در دسترس همگان قرار بگیرد.
آرمان با اشاره به سوء مدیریت ها در سطوح مختلف در نظام تصمیم گیری و اجرا در طول سال های گذشته اظهار داشت: سرنوشت 80 میلیون جمعیت کشور به دست مدیرانی سپرده شد که آشنا با علم اقتصاد نبودند و در طول این سال ها عوامل بیرونی و درونی آسیب های قابل توجهی را به ساختار تولید کشور وارد آورده است.
این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه باید به سراغ احیای حوزه هایی برویم که مزیت نسبی در آن وجود دارد و از این طریق درآمدها و اشتغالزایی را افزایش دهیم،‌ ادامه داد: طبق گفته «دیوید ریکاردو» اقتصاددان برجسته جهان، خودکفایی در همه زمینه ها چیزی جز فقر مطلق را به دنبال ندارد و کشورها باید در زمینه هایی که مزیت نسبی دارند، تولید را تقویت کنند. مهم ترین مزیت نسبی در ایران موقعیت جغرافیایی کشورمان است که می تواند درآمدهای قابل توجهی را از محل ترانزیت ایجاد کند. از سوی دیگر ایران جزو 10 کشور بزرگ در حوزه معدن است و چهارمین کشور دنیا در بحث ذخایر نفتی و دومین کشور در ذخایر گاز طبیعی محسوب می شود.
وی با بیان اینکه ایران می تواند پل ارتباطی بین کشورها باشد، گفت: به طور قطع اگر ترانزیت ایران احیا و تقویت شود، درآمدهای حاصل از آن بیشتر از درآمدهای حاصل از فروش نفت خواهد بود. اما افزایش درآمدهای ترانزیتی بدون ارتقای زیرساخت ها ممکن نیست.
آرمان ادامه داد: اواخر سال گذشته وزارت نفت اعلام کرد گاز طبیعی برای کارخانه های فولادی تا 95 درصد افزایش قیمت خواهد داشت در شرایطی که دولت چنین افزایش قیمت هایی را برای بنگاه های مولد اعمال می کند نمی توان انتظار تثبیت قیمت ها را داشت.
این کارشناس اقتصادی گفت: در کشوری که پایین ترین نسبت سرمایه گذاری به میزان تولیدناخالص داخلی را در خاورمیانه و شمال آفریقا دارد و طبق پیش بینی ها به رقمی منفی خواهد رسید، تثبیت قیمت ها، کاهش تورم و بهبود شرایط اقتصادی بسیار دشوار است مگر اینکه سیاست رونق اقتصادی تصمیم و خواست حاکمیت باشد.
آرمان با اشاره به ایجاد رونق اقتصادی در کشورهای همسایه اظهار داشت: کشور ترکیه نه دارای معادن مواد معدنی و نه ذخایر نفت و گاز است و توانسته از طریق توسعه صنعت گردگشری و ایجاد بزرگ ترین خط هوایی منطقه درآمد قابل توجهی را به دست بیاورد. حال اینکه در کشورمان مزیت های نسبی فراوان تری وجود دارد اما به دلیل عدم توسعه یافتگی زیرساخت ها از تولید ثروت در این حوزه ها محروم مانده ایم.
وی ادامه داد: اگر هدف ایران هم توسعه اقتصادی باشد در علم اقتصاد راهکارهای بسیار زیادی برای تحقق این هدف وجود دارد.
این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه نرخ برابری ارز مدتها بدون دلیل ثابت مانده بود، گفت: سال گذشته فنر قیمت ها رها شد و شاهد آن هستیم که امروز قیمت دلار در بازار به بیش از 14 هزار تومان رسیده است که معتقدم این نرخ واقعیت اقتصادی کشورمان را نشان می دهد.

** انتظار تورمی کُشنده تر از تورم
هر چند که افزایش و کاهش نرخ تورم باید وابسته به مسایل اقتصادی باشد اما در کشورمان چند عامل غیراقتصادی بیشترین اثر گذاری را در نوسانات نرخ تورم دارند. یکی از آن ها که نقش محوری و تعیین کننده می تواند داشته باشد بحث تنش های سیاسی و مواضع ایران در روابط بین الملل است که به طور مستقیم روی نرخ ارز تاثیر می گذارد و از این طریق نرخ تورم را تغییر می دهد.
اما عامل دیگر اثرگذار در افزایش نرخ تورم بحث انتظارات تورمی است که ریشه در فرهنگ و رفتار اقتصادی مردم کشورمان دارد. به این معنا که مردم قبل از رشد تورم با افزایش تقاضا در بازار به استقبال می روند. همین عامل موجب بالا رفتن تقاضا،‌ احتکار کالا و احتمالا کمبود عرضه و در نهایت افزایش قیمت ها می شود.
کنترل انتظار تورمی هم تنها با فرهنگ سازی در رفتار اقتصادی مردم انجام می پذیرد که البته سر منشا آن هراس مردم از کمبود کالا در بازاراست. از سوی دیگر اگر گفتمان منطقی و به موقع بین دولت و مردم ایجاد شود به طور قطع شایعات مرتبط با گرانی در نطفه می شود و مردم آگاهانه تر نسبت به اتخاذ تصمیمات اقتصادی اقدام می کنند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

جزئیات سفر وزیر بهداشت به ژنو/دیدار با رئیس سازمان جهانی بهداشت

گلایه هاشمی از مجلس و دولت

اولویت‌های باقی مانده دولت

از امروز دو شغله ها، اگر استعفا نداده باشند، از هر دو شغل عزل خواهد شد

لایحه تابعیت از مادر ایرانی به آمار مددجوی بهزیستی می افزاید

کدام بازنشستگان مشمول «همسان‌سازی حقوق» می‌شوند؟

نامه حناچی به وزیر اقتصاد برای ترخیص قطعات مترو از گمرک

قول همکاری قوه قضاییه برای حل مشکلات شهری پایتخت

اجازه دولت مانع اعطای تابعیت به فرزندان مادران ایرانی نیست

قوانین نانوشته زیادی در حوزه زنان داریم

زمان فروش بلیت قطارهای مسافری خرداد ماه اعلام شد

گلایه هاشمی از دولت و تشکر از مجلس

بخشنامه بسته حمایتی تامین اجتماعی در رونق تولید

تصمیم برجامی دولت و حمایت یکپارچه ملت

«مساله انتخابات» در شرایط این روزها و ...

همه چشم انتظار تکمیل پروژه های الکترونیک نظام سلامت

ارز 4200 تومانی تنها راهگشای صنعت دارو

کشف اثرات کوکائین در میگوهای آب شیرین انگلستان

رئیسی: قانون رسیدگی به دارایی مسئولان به زودی اجرا می شود

از اهدای "نسوج پیوندی" چه می‌دانید؟

شیوع افسردگی در کشور بالاست / کمبود داروی خاص و صعب‌العلاج نداریم

تیم های بهداشت محیط در ماه مبارک رمضان افزایش می یابند

توصیه های پزشکی در آستانه ماه رمضان

8 قاضی زن عضو هیات های تخلفات تامین اجتماعی شدند

افزایش های جانبی حقوق بازنشستگان اعلام شد/حفظ قدرت خریدبازنشستگان

نمکی: بیمارستان مختص معتادان مبتلا به HIV احداث می شود

تاکید هاشمی بر لزوم توجه مسئولان به وضعیت معیشتی کارگران و معلمان

رشته گرانی ها چرا پاره نمی شود؟

متن کامل سخنرانی جهانگیری در نشست منطقه‌ای مجمع جهانی سلامت

هر تلگرامی را نصب نکنید!

خطر "سرچ" اطلاعات سلامت در اینترنت

بررسی موضوع کرایه تاکسی در جلسه هیات دولت؛ فردا

جزئیات اجرای طرح ترافیک و حذف زوج و فرد پایتخت اعلام شد

ادامه بارش‌های پراکنده در کشور تا روز چهارشنبه

نوری همدانی: روند رسیدگی به پرونده‌های قضایی صریح و سریع باشد

اخباری که از اختلاس‌ها و دزدی‌ها شنیده می‌شود، نگران‌کننده است

4 پروژه الکترونیک بیمه سلامت در 5 استان در حال اجراست

7 اردیبهشت، آخرین مهلت ثبت‌نام طرح ترافیک خبرنگاری

صد هزار زندانی مشمول عفو رهبری شدند/ تقدیر از قضات و کارکنان دادگستری

افزایش حقوق بازنشستگان از اردیبهشت ماه اعمال می شود

داستان تکراری جداشدن دوقلوهای بهم چسبیده

مصوبه 10 میلیاردی برای کمک به سیل زدگان

سالانه 430 نفر به‌ دلیل هزینه‌های درمانی زیر خط فقر می‌روند

افتتاح نخستین مزرعه دانشجویی منطقه 15

تاکید رئیس‌کل دادگستری زنجان بر ضرورت تعیین تکلیف محکومان مالی و مهریه

تماس تلفنی برای صدور کارت هوشمند بیمه سلامت، کلاهبرداری است

6 علت مهم مرگ جوانان ایرانی

نهادینه شدن مراقبت های بهداشت اولیه، نیاز ضروری جامعه

انتقاد پلیس راهور از دریافت عوارض ورود به طرح زوج و فرد

پستی و بلندی های اشتغال بانوان