راه ترقی

آخرين مطالب

جنبه حقوقی آثار تحریم ها بررسی می شود اقتصاد

جنبه حقوقی آثار تحریم ها بررسی می شود

  بزرگنمايي:

راه ترقی- لعیا جنیدی روز شنبه در شورای هماهنگی امور حقوقی دستگاه های اجرایی کشور درباره چگونگی اقامه دعوای مسئولیت مدنی ناشی از تحریم ها، افزود: رئیس جمهوری خواستند دعوایی با جنبه های کیفری و حقوقی مطرح شود و ترجیح این بود که این دعواها در خصوص آثار تحریم، مشکلات و محدودیت هایی که تحریم ها برای مردم ایران داشته است، در دادگاه های کشور خودمان باشد.
وی ادامه داد: در رابطه با دعوای مسئولیت مدنی، تیم کارشناسی در معاونت حقوقی در حال بررسی است همچنین منتظر نظر وزارت خارجه و دادگستری در این خصوص هستیم.
معاون رئیس جمهوری با اشاره به اینکه فشار تحریم ها بر ملت ایران است، یادآور شد: در سیل اخیر، بر اساس آنچه دکتر علی اصغر پیوندی رئیس جمعیت هلال احمر اعلام کرد، ایران نتوانست حتی یک دلار وجه نقد از طریق سیستم های بانکی بین المللی کمک دریافت کند در حالی که این اتفاق و کمک های بین المللی جنبه حقوق بشری و بشردوستانه داشت.
جنیدی اظهار داشت: بر اساس بررسی های معاونت حقوقی، در خصوص دعوای حقوقی در مراجع داخلی با اینکه از نظر اصل صلاحیت کلی که در جرم وجود دارد، ممکن بود بتوانیم مبنای اقامه دعوا را احراز کنیم اما در این زمینه ملاحظاتی وجود دارد.
وی تصریح کرد: جرم بیرون از کشور ما اتفاق افتاده است اما نتیجه جرم و تاثیر آن فشار بر مردم ایران است بنابراین از نظر مقررات حقوق جزا می توان گفت که دادگاه های ایران به طور عام، صلاحیت رسیدگی دارند اما ملاحظاتی در رابطه با مصونیت کیفری برای دولت های خارجی و مقام های سیاسی وجود دارد.
وی ادامه داد: همچنین ملاحظه ای از نظر فقدان عناوین مجرمانه قابل قبول مطرح است زیرا بیشتر عناوینی که در قانون ما وجود دارد و قابلیت تطبیق با این جرم دارد، عناوین اختصاصی نظام حقوقی ایران است و عناوین عام قابل قبول در قانون جزای ایران منعکس نشده است.
معاون حقوقی رئیس جمهوری اضافه کرد: لوایحی پیش از این درباره جنایت علیه بشریت مطرح شده است اما این لوایح همچنان در فرایند قانونگذاری هستند و به نتیجه نرسیده است.
وی خاطرنشان کرد: البته طرح دعوای حقوقی در مراجع داخلی ناممکن هم نبود و می توانستیم با عناوین مجرمانه اختصاصی در نظام حقوقی که عرفی تر هستند با کنار گذاشتن کسانی که مصونیت سیاسی دارند، نسبت به طراحان تحریم، اقامه دعوای کیفری کنیم اما مجموع ملاحظات به ما نشان داد که ممکن است این طرح دعوا اثرگذاری چندانی نداشته باشد.
جنیدی گفت: در چارچوب قوانین خاص، مبنای صلاحیت موجود است. مصونیت دولت خارجی که خودش پیش از این مصونیت ما را در نظر نگرفته است، به موجب قوانین داخلی ما از منظر اقدام متقابل، مصونیت از مقامات ایالات متحده سلب می شود.
وی تصریح کرد: طراحی و ساماندهی این نوع با توجه به گستردگی آسیب دیدگان از تحریم که به نوعی همه ملت ایران هستند، مهم است و از سوی دیگر باید حد و حدود دعاوی مسئولیت مدنی با دعوایی که پیش از این در دادگاه دادگستری بین المللی مطرح و در جریان است، هم مشخص باشد.

* پیش نویس سند اصلاح نظام حقوقی به رئیس جمهوری تقدیم شد
معاون حقوقی رئیس جمهوری گفت: پیش نویس سند جامع اصلاح و توسعه نظام حقوقی کشور برای دریافت نظرات رئیس جمهوری به ایشان تقدیم شده است.
وی ادامه داد: تهیه این سند بخشی از حکم انتصاب من بود و در این خصوص چند هزار نفر ساعت بدون اغراق کار کارشناسی انجام شده است.
جنیدی اظهار داشت: در این سند، علاوه بر آسیب شناسی عام نظام حقوقی، شاخه های اصلی حقوقی شامل حقوق خصوصی، تجاری، مدنی، عمومی، بین الملل، شهروندی، محیط زیست، آیین دادرسی مدنی، آیین دادرسی کیفری و آیین دادرسی اداری بررسی شده است.
معاون حقوقی رئیس جمهوری افزود: در پیش نویس سند اصلاح نظام حقوقی، ١4 شاخص توسعه حقوقی استخراج شده است؛ تامین عدالت و رفع تبعیض ناروا، حکومت قانون و تضمین حقوق آزادی های فردی و اجتماعی، رشد قانونمداری و حقوق گرایی در لایه های مختلف اجتماع به عنوان یک هنجار، شفافیت، اجرا و تضمین انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، پاسخگویی و نظارت موثر اعم از رسمی و همگانی، روزآمدسازی نظام حقوقی، ساده سازی نظام حقوقی و آسان سازی قواعد، امنیت حقوقی و قضایی، رویکرد مشارکتی در اداره جامعه به ویژه در نظام پیشگیری از وقوع جرم، کوچک سازی حجم نهادهای رسمی حل و فصل اختلافات به ویژه نظام رسمی پاسخگویی کیفری، همسان سازی نظام حقوقی با ارزش های فرهنگی و اجتماعی، پویایی و رویکرد هماهنگ در تمام نظام حقوقی و ایجاد تعامل مستمر با دیگر نظام های حقوقی و هنجاری مبتنی بر ارزش های حقوق بین الملل از جمله این شاخص ها است.
جنیدی در ادامه درباره اصلاح نظام بانکی گفت: لایحه ای در مجلس شورای اسلامی در جریان بود و اخیرا طرحی مطرح شده است و باید بانک مرکزی در این خصوص توجه ویژه داشته باشد.
وی ادامه داد: هفته گذشته در جلسه کمیته ماده 12، نمایندگان مجلس در مورد طرح یاد شده اظهار نگرانی کردند. این طرح حاوی مشکلاتی است که می تواند آثار جانبی منفی داشته باشد و مصر بودند که دولت در این زمینه با عنوان لایحه ورود کند و تلاش کند تا ساختار معقول دارای مفاد قابل قبول به مجلس ارائه شود.
جنیدی خاطرنشان کرد: اکنون کشور در شرایط خاص قرار دارد و یکی از مهمترین مسائل ما در عرصه داخلی و بین المللی مربوط به امور بانکی اعم از پولی، اعتباری و ارزی است؛ بنابراین بانک مرکزی به دلیل راهبری و رهبری نظام بانکی و سایر معاونت های حقوقی دستگاه های اجرایی در خصوص تنظیم یک لایحه نظرات کارشناسی دهند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اردیبهشت، ماه طلایی بازار سرمایه

کاهش نرخ رسمی 26 ارز در نخستین روز خرداد

فعال صنفی: ایران قابلیت تبدیل شدن به قطب برق منطقه را دارد

وزارت امنیت آمریکا نسبت‌به سرقت اطلاعات پهپادهای چینی هشدار داد

کالا‌های ضروری یک ساعته از گمرک ترخیص می‌شوند

تشریح تصمیمات شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی درباره رفع موانع تولید

2 میلیارد و 716 میلیارد دلار محصولات هرمزگان صادر شد

واقعی بودن قیمت ها، شرط موفقیت بازار متشکل ارزی است

ایران با انتقال فناوری در تولید30 نوع واکسن خودکفا می شود

ام جی ZS الکتریکی وارد بازار اروپا شد

امتناع کنندگان از بازگشت ارز صادراتی به قوه قضاییه معرفی می شوند

چرخ تولید با مهار سوداگری در بازار سرمایه رونق می یابد

انسان‌ها و نئاندرتال‌ها زودتر از آنچه می‌پنداشتیم از یکدیگر جدا شدند

ردپای سوداگران بزرگ ارزی در بالا بردن قیمت ها

خرید آنلاین لباس از «شی بای»

داستان برند کولگیت؛ بیش از دو قرن تولید محصولات بهداشتی

AMD در نمایشگاه E3 2019 رویدادی با تمرکز بر حوزه گیمینگ برگزار خواهد کرد

اولین ابرخودروی جهان با چاپ سه‌بعدی تولید شد

65 هزار میلیارد برای ایجاد 988 هزار فرصت شغلی اختصاص یافت

راهکاری که قرار است نرخ دلار را بشکند

موافقت مجلس با لایحه موافقت‌نامه سرمایه‌گذاری بین ایران و لوکزامبورگ‌

کارنامه ارز 4200 تومانی در سال97

زمان واریز یارانه اردیبهشت اعلام شد

مردم فریب سایت‌های جعلی را نخورند

HTC نسخه‌ ارزان‌تر گوشی مبتنی‌بر بلاک‌ چین اکسدوس را معرفی کرد

گوگل سرانجام جزئیاتی درباره‌ پروژه فیوژا ارائه کرد

25 هزار تومان تخفیف خدمات کولر برای بازدیدکنندگان تهرانی زومیت

کم‌استهلاک‌ترین خودروهای شاسی بلند و کراس اور در سال 2019

مصاحبه با جاستین کان، هم‌بنیان‌گذار استارتاپ توییچ

تکنیک جدید عکس‌برداری مبتنی‌بر لیدار، تصاویر را از فاصله‌ 45 کیلومتری ثبت می‌کند

آیا مدیران اینتل رقبای خود را دست‌کم می‌گیرند؟

شمارش معکوس برای مسابقه فضایی جدید در ماه (بخش اول)

فرمول یک اسپانیا با قهرمانی لوئیس همیلتون به پایان رسید

استقرار پمپ درون چاهی محققان کشور در 2 میدان نفتی برای بازیافت نفت سنگین

آیا گوگل به‌سمت سقوط می‌رود؟

چرا استرالیا باید دست به کشتار گربه‌ها بزند؟

تعیین خط گرندپری فرمول یک اسپانیا، با پول پوزیشن بوتاس همراه شد

ناکامی اسپیس ایکس در آزمایش چتر نجات کپسول کرو دراگون

تاکید رئیس جمهور بر اتمام مسکن مهر تا پایان امسال

350 میلیون دلار فرش ماشینی سالانه صادر می شود

انعقاد قرارداد سرمایه‌گذاری مشترک میان تویوتا و پاناسونیک در حوزه خانه‌های هوشمند

گوگل و کوالکام کیت توسعه هدفون‌های مجهز به دستیار صوتی اسیستنت را معرفی کردند

همتی:براساس متغیرهای سیاسی در بازار ارز سرمایه گذاری نکنید

برخی بانک ها آماده فعال سازی رمز دوم یکبار مصرف نیستند

آلارم گوگل اسیستنت تنها با گفتن کلمه Stop قطع می‌شود

موتور جستجوی گوگل به زودی امکان جست و جو در محتوای پادکست را فراهم می‌کند

سرعت عملکرد نسخه آتی گوگل اسیستنت، 10 برابر بیش از پیش می‌شود

گوگل نام تمامی محصولات هوم را به نست تغییر می‌دهد

حالت Incognito به نقشه‌ی گوگل هم اضافه می‌شود

پیکسل 3a و پیکسل 3a ایکس ال رونمایی شدند