راه ترقی

آخرين مطالب

عراقچی: دیگرانی که مسبب مشکلات افغانستان هستند به مسئولیت خود عمل کنند سياسي

عراقچی: دیگرانی که مسبب مشکلات افغانستان هستند به مسئولیت خود عمل کنند

  بزرگنمايي:

راه ترقی- «سید عباس عراقچی» امروز شنبه در یک گفت و گوی تلفنی با یک برنامه تلویزیونی درباره سوءبرداشت از سخنان اخیرش در مورد مهاجران افغان گفت: واقعا یک سوء برداشت و سوء تفاهم بزرگی نسبت به صحبت های بنده صورت گرفته است، عده ای گفتند عراقچی گفته اگر تحریم ها فشار بیاورد، مجبوریم با برادران و خواهران افغانی در ایران خداحافظی می کنیم، اصلا من از چنین تعبیری استفاده نکردم و چنین برنامه ای هم نداریم، نه جمهوری اسلامی برنامه ای دارد و نه چنین نظری در وزارت خارجه وجود دارد.
وی افزود: بحث اخراج و بازگرداندن اصلا مطرح نیست، بحثی که مطرح است، این است که دیگرانی که مسبب بسیاری از مشکلات و مسائل در افغانستان هستند باید به مسئولیت خود عمل کنند. روی صحبت ما به افغانستان و افغان ها نیست، بلکه روی صحبت ما با غربی ها و اروپایی ها است که آن ها هم باید به مسئولیت خود درباره افغانستان عمل کنند و به حل مشکل آنان کمک کنند.
معاون وزیر امور خارجه تصریح کرد: ما40 سال است که در کنار برادران و خواهران افغان زندگی می کنیم که اتفاقا حضور خوبی در ایران دارند، در جبهه ها در زمان صدام و در دفاع از حرم رشادت زیادی کردند و در جامعه ما حضور دارند و کمک می کنند و روابط خواهرانه و برادرانه بین مردم ما و آنان وجود دارد.
عراقچی با تاکید بر این که غربی ها باید مسئولیت خود در برابر افغانستانی ها عمل کنند، گفت: تلاش ما این است که به مهاجران افغان کمک شود و از طرفی دیگران هم باید به مسئولیت خود در این رابطه عمل کنند.
وی افزود: ما تا امروز تا جایی که توانسته ایم به افغانستانی ها کمک کردیم و تا جایی که بتوانیم باز هم کمک خواهیم کرد و تا هر روزی که بتوانیم این عزیران در ایران حضور خواهند داشت.
این دیپلمات ارشد کشورمان تصریح کرد: ما با حضور مهاجران افغان در ایران مشکلی نداریم.ولی نمی شود که غربی ها، آمریکا و اروپایی ها ما را تحریم کنند، فشارهای اقتصادی سنگین بر ما بار کنند، اما مسئولیت های خود را در این زمینه فراموش کنند.
معاون سیاسی وزیر امور خارجه ادامه داد: مسبب مشکلات و آوارگی مردم افغانستان مردم ایران نیستند بلکه در درجه اول آمریکایی ها و غربی ها و کسانی هستند که گروه های تروریستی را ایجاد و حمایت کردند، کسانی هستند که نیروهای نظامی به افغانستان فرستاندند و پایگاه نظامی در آن کشور ایجاد کرده و جنگ به راه انداختند.
وی تاکید کرد: آمریکا ها و غربی ها مسبب آوارگی مردم افغانستان هستند و نباید توقع داشته باشند که فقط ایران هزینه های این کار را بدهد. ما تا جایی که بتوانیم حتما این کار را انجام خواهیم داد.
عراقچی افزود: آنها توقع دارند هزینه ها را ایران پرداخت کند و از طرفی ایران را تحریم هم بکنند و با سیاست نفت صفر ایران این هزینه ها را بپردازد.
وی با بیان این که ما حتما به برنامه خود در قبال مهاجران افغانستانی ادامه خواهیم داد، خاطرنشان کرد: حرفی که من (آن شب ) زدم و باز هم تکرار می کنم این بود که ما در برابر برادران و خواهران افغانستانی خود گزینه های جدید قرار می دهیم، اما اروپایی ها نیز باید به مسئولیت خود عمل کنند و عمل به مسئولیت این است که در هزینه ها همراهی کنند و هزینه مهاجران و پناهندگان را تامین کنند و یا اینکه بخشی از این مهاجران را در خاک خود بپذیرند.
این دیپلمات ارشد کشورمان بیان کرد: بحث من اصلا موضوع بازگشت مهاجران افغانستانی ها به کشور خودشان و خداحافظی با آنها نیست، بلکه این است که گزینه های جدیدی برای بهبود وضعیت در مقابل آنها قرار داده شود واروپایی ها هم این ها را بپذیرند و این طور نیست که توقع داشته باشند، فقط دیگران انجام دهند.
معاون وزیر امور خارجه با بیان این که بحث مهاجرت یک بحث مسئولیت بین المللی است ، تصریح کرد: ما تاکنون بیش از توانمان به مسئولیتمان عمل کرده ایم و باز هم کمک خواهیم کرد. ولی حرف ما این است که اروپایی ها هم باید به مسئولیت خودشان در این رابطه عمل کنند و موضوع را با جدیت پیگیری کنند.
وی اضافه کرد: از دوستانی که در داخل کشور اظهار نظر می کنند خواهش می کنم اگر مطلب یا مقاله می نویسند یا موضع می گیرند به این نکته توجه داشته باشند که مواضعشان اروپا پسند نباشد و نکاتی را مطرح نکنند که بار مسئولیت را از روی دوش اروپایی ها و غربی ها بردارد. فشار را از روی دوش آنها برندارند و روی دوش خودمان بگذارند.
عراقچی با بیان این که بحث کاملا جدی و اصولی است، اظهارداشت: اروپایی ها باید به مسئولیت خودشان عمل کنند و مواضع داخلی اروپا پسند، و در جهت برداشتن بار و فشار از دوش اروپا نباشد.
معاون وزیر امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره هزینه هایی که جمهوری اسلامی ایران در بحث مهاجران پرداخت می کند، گفت: هزینه ای که ما سالانه پرداخت می کنیم و رقمی که رییس جمهور هم روز چهارشنبه فرمودند و هم در بحث برجام در هیات دولت صحبت به این بحث اشاره کردند، این است که ما در سال حدود 8 میلیارد یورو پرداخت می کنیم و من در مصاحبه ریز آن را گفتم که در چه زمینه ها و در چه حوزه هایی است.
وی یادآورشد: مسلما پرداخت این هزینه فقط با ایران نیست، بلکه یک مسئولیت بین المللی است و کشورهایی که مسبب جنایات و آوارگی مردم در افغانستان بودند، باید در این زمینه ها مشارکت کنند؛ یا مثل ما بخشی از برادران و خواهران افغان را در خاک خودشان پذیرایی کنند و یا اینکه کمک هایی را انجام دهند تا ما بتوانیم این کار را انجام دهیم.
معاون وزیر امور خارجه تصریح کرد: نمی شود هم تحریم کنند هم مشارکت نکنند و هم توقع داشته باشند که مشکلی برای آنها پیش نیاید و همه هزینه ها را جمهوری اسلامی بپردازد.
عراقچی در پاسخ به سوالی دیگر درباره مخاطب سخنان اخیرش گفت: مخاطب ما جامعه بین المللی و کشورهایی است که مسبب آوارگی مردم افغانستان بودند و آنها هستند که باید به مسئولیت خودشان عمل کنند. دوستان داخلی که اظهارنظر می کنند لطفا به بیراهه نروند و حرف هایی نزنند که ضد سیاست های اصولی ما بوده و دشمن شاد کن و اروپا پسند باشد.
معاون سیاسی وزیر امور خارجه در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا در دوران تحصیل یا دانشجویی یا سربازی بعد دوست صمیمی افغان داشتید یا خیر؟ گفت: همه ما در سال های گذشته با افغان های زیادی سروکار داشتیم. من می گویم افغان به این دلیل است که خود دوستان در افغانستان تابعیت خودشان را افغان می دانند و افغانی و افغانستانی غلط است. همه ما ایرانی ها در موضوعاتی که به بحث کار یا اشتغال مربوط بوده و یا در دانشگاه با افغان های زیادی سر و کار داشتیم. خود من در دبیرستان دوست افغان نداشتم ولی در اجتماع دوستان افغان الی ماشاءالله.
وی خاطرنشان کرد: افغان ها شرافتمندانه کار می کنند و حضور دارند و اتفاقا بنده افغان ها را یکی از شریفترین انسان های دنیا می دانم.
عراقچی عنوان کرد: چندین میلیون افغان در ایران هستند ولی میزان تخلفاتی که بعضا گزارش می شود نسبت به جمعیتشان بسیار بسیار کم است و این نشان دهنده این است که اینها مردمان بسیار شریف، معتقد، مومن و باانگیزه ای هستند و شرافتمندانه کار می کنند و دستمزد می گیرند.البته این دستمزدها را نیز برای خانواده هایشان می فرستند که هزینه هایی برای ما دارد که شوخی بردار نیست و مقدار زیادی ارز از کشور ما خارج می شود ولی در مقابل زحماتی است که انجام می دهند.
این دیپلمات ارشد کشورمان درباره تصمیم ایران برای تذکر به اروپا در موضوع مواد مخدر هم گفت: درباره مواد مخدر هم همین تذکر به اروپایی‌ها داده شده است. رئیس‌جمهوری این موضوع را گفتند و بنده هم در گفت وگوی ویژه خبری آن را تکرار کردم.
معاون سیاسی وزیر امور خارجه افزود: ما در مقابله با مواد مخدر، یک مسئولیت انسانی، سیاسی و بین‌المللی داریم و با مسئولیت خود آشنا هستیم. همان طور که در موضوع پناهجویان با مسئولیت انسانی و اسلامی و بین المللی خود آشنا هستیم.
عراقچی با اشاره به هزینه بر بودن اقدامات ایران در مقابله با مواد مخدر تصریح کرد: بیش از 4 هزار نفر از نیروهای مرزبان و پلیس ما در مبارزه با قاچاقچیان مواد مخدر به شهادت رسیده اند. شاید صدها میلیون بلکه میلیاردها دلار در 40 سال گذشته خرج مبارزه با مواد مخدر کردیم. مواد مخدری که مسیر آن از افغانستان و منطقه عمدتاً به سمت اروپا است.
وی با اشاره به جانفشانی ایران در مسیر مقابله با ترانزیت مواد مخدر تاکید کرد: اگر ما توان نداشته باشیم و از لحاظ اقتصادی تحریم هایی به ما تحمیل شود، توان اقتصادی ما صرف امور واجب تر در اداره زندگی مردم خودمان خواهد شد.
معاون وزیر امور خارجه اظهارداشت: اروپایی ها باید بدانند که از این به بعد باید در موضوع پناهندگان و مهاجرین چه افغان چه غیرافغان، در موضوع مواد مخدر و حتی در موضوع مبارزه با تروریسم به مسئولیت خود عمل کنند. این طور نیست که فقط ما در منطقه با گروه‌های تروریستی که بعضا آفریده خود آنها هستند، مبارزه کنیم و شهید بدهیم. چنین معادله ای جور در نمی آید و باید در آن تجدید نظر کرد.
عراقچی در پایان سخنان خود در پاسخ به پرسشی درباره قهرمانی تیم فوتبال پرسپولیس گفت: از قدیم طرفدار تیم محبوب پرسپولیس بودم و امیدوارم پرسپولیس قهرمان شود.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بررسی لایحه «قانون نحوه مدیریت تعارض منافع» در دولت ادامه یافت

کاهش تعهدات خود در برجام را شروع کرده‌ایم و قطعاً ادامه خواهد داشت

با روحانی، ترامپ و پوتین رایزنی خواهم کرد

ظریف: این آمریکا است که با آتش بازی می‌کند نه ایران/ آزادیم اجرای تعهدات‌مان را متوقف کنیم

مقاومت برجامی اروپا مقابل کارشکنی های آمریکا

استاندار تهران: تشکیل خانه احزاب تهران باید در دستور کار جدی قرار بگیرد

بخشنامه رئیس قوه قضائیه در اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی با هدف تسهیل رقابت و منع انحصار

اصلاح طلبان نمی توانند با لیست واحد وارد انتخابات شوند/ ادامه شرایط کنونی به نفع اصولگرایان خواهد بود

سفر مهم رئیس‌جمهور فرانسه به تهران

موگرینی: نشست بروکسل با محوریت حفظ برجام برگزار می شود

القای ناکارآمدی دولت؛ بازی در زمین دشمن

انتصاب سه عضو فقهای شورای نگهبان برای یک دوره جدید

سخنگوی وزارت امور خارجه: محدودیت های آمریکا تاثیری بر سفر دکتر ظریف ندارد

‌رؤسای کمیسیون‌های مجلس امروز با رئیس قوه قضائیه دیدار می کنند

روحانی: ناکارآمدی دولت،‌ ادعایی نارواست

گفتگوی تلفنی ظریف با وزیر امورخارجه نروژ

ایران هیچ مذاکره ای با آمریکا ندارد

واعظی: با وحدت و انسجام باید دشمنان نظام را مأیوس کنیم

بیانات رهبر معظم انقلاب پس از بازدید از نمایشگاه «حماسه گوهرشاد»

آمریکا در چه صورت می تواند از مکانیسم ماشه استفاده کند؟

مردم بخاطر ناامیدی از جریانات سیاسی ممکن است دیگر لیستی رأی ندهند

جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی با حضور سران قوا برگزار شد

وزیر کشور: سفر رییس‌جمهور به استان‌ها به مانور قدرت مردم تبدیل شده است

همه کارکنان نفتکش توقیف شده ایران در جبل الطارق آزاد شدند

معاون منطقه ای وزیر خارجه بلاروس با ظریف دیدار کرد

روحانی: توقیف نفتکش ایرانی توسط انگلیس بسیار سخیف و غلط بود/اروپا از آمریکا نگران باشد نه ایران

صالحی: شرط خروج از بحران تنش میان ایران و آمریکا ، لغو تحریم های ضدایرانی است

ظریف: تحت فشار مذاکره نمی‌کنیم

برنامه کاهش مرحله به مرحله تعهدات هسته‌ای راهبرد غیرقابل تغییر ایران است

موسوی: از تلاش‌های فرانسه برای حفظ برجام استقبال می‌کنیم

دیدار برجامی مشاور مکرون با ظریف

هماهنگ کننده ویژه سازمان ملل در امور لبنان با ظریف دیدار کرد

رئیس جمهور در حکمی اولویت های ارتباطاتی و رسانه ای سخنگوی دولت را ابلاغ کرد

هفته دیپلماسی اروپا برای نجات برجام

مشاور مکرون فردا با دبیرشورای عالی امنیت ملی دیدار می‌کند

جلسه هماهنگی سفر کاروان تدبیر و امید به استان خراسان شمالی برگزار شد

حضور مجدد سفیر انگلیس در وزارت امور خارجه

یورونیوز: ایران در مقابل غرب با روحیه ای جنگنده ظاهر شده است

جهانگیری خطاب به اروپایی‌ ها: هر صبری دوره ای دارد

اگر اروپایی‌ها به گفتار درمانی ادامه دهند گام سوم را محکم‌تر برمی‌داریم

واکنش اروپایی‌ها به افزایش سطح غنی سازی اورانیوم ایران

آمریکا می‌خواهد ایران را مقابل جامعه بین الملل قرار دهد

گام دوم کاهش تعهدات برجامی ایران

سی ان ان: پیام مهم ایران باز بودن مسیر دیپلماسی است

نسبت به میزان درصد و غلظت غنی‌سازی اعلام عدم پایبندی می‌کنیم/نامه ظریف به موگرینی نوشته شده است

رویترز: ایران سطح غنی‌سازی خود را به 5 درصد می‌رساند

اعلام تصمیمات برجامی ایران تا ساعتی دیگر

امیدی به تغییر سیاست کشورهای حوزه خلیج فارس نسبت به ایران وجود ندارد

کاهش ساعت اداری نه تنها در استان تهران بلکه در هیچ نقطه دیگر قابلیت اجرایی ندارد

وزیر کشور فرمانداران هفت شهرستان را منصوب کرد