راه ترقی

آخرين مطالب

ظریف در خط مقدم کارزار دیپلماتیک سياسي

ظریف در خط مقدم کارزار دیپلماتیک

  بزرگنمايي:

راه ترقی- آمریکا در آخرین اقدام خصمانه علیه ملت ایران در هفته های اخیر معافیت های هسته ای مندرج در برجام را لغو کرد تا به زعم خود ضربه دیگری به پیکر توافق هسته ای وارد کرده باشد. لغو معافیت برای خریداران نفت ایران هم برگ دیگری بود که ترامپ علیه ملت ایران رو کرد. به نظر می رسید خویشتنداری یک ساله ایران در قبال عهد شکنی های آمریکا و بی عملی دیگر شرکای برجام ترامپ را به این نتیجه رسانده بود که تا هرکجا بتواند می تواند در مواجهه با ایران پیش برود.
با این حال اعلام کاهش تعهدات برجامی ایران و ارائه مهلت 60 روزه برای اعاده وضعیت این توافق، و اینکه در غیر این صورت ایران بخش دیگری از تعهدات خود را در این مهلت کاهش می دهد، نشان داد که ایران برگ هایی در اختیار دارد که بتواند مقابل زیاده خواهی ها و بدعهدی های ترامپ بایستد. اگر ایران در روزهای پس از خروج غیرقانونی ایالات متحده از توافق هسته‌ای در 18 اردیبهشت ماه سال گذشته، از خود صبوری پیشه کرد و با خویشتنداری تلاش کرد در گفت‌وگو با شرکای برجامی مانع از اقدامات یکجانبه آمریکا علیه برجام و اعمال مجدد تحریم‌ها علیه کشورمان شود، اکنون با گذشت یک سال از آن زمان و پس از اخذ تصمیم برای کاهش و توقف برخی از تعهدات برجامی و دادن اولیتماتیوم به شرکای توافق هسته‌ای، می‌کوشد با منطق گفت‌وگو و زبان دیپلماسی همچنان راه همکاری‌های اقتصادی ایران با کشورهای مختلف به ویژه شرکای سنتی خود را هموار نگه دارد. به همین خاطر، ظریف تور دیپلماتیک خویش را از سفر از پیش تعیین شده خود را از عشق‌آباد شروع کرد و سپس به دهلی‌نو، توکیو و پکن رفت تا پیام ایران را به گوش آنهایی که باید بشوند، برساند.

**جای خالی چهره‌ها
چه بخواهیم و چه نخواهیم، ایران در جنگ اقتصادی با آمریکا قرار دارد و ایالات متحده با اعمال مجدد و غیرقانونی تحریم‌ها تلاش دارد ایران را به میز مذاکره‌ای فرابخواند که هم یک طرفه است و هم بسیاری، نتیجه آن را از پیش مشخص شده و مطلوب نظر ساکنان کاخ سفید می‌دانند. دولت ترامپ با در پیش گرفتن سیاست فشار حداکثری و با هدف به صفر رساندن فروش نفت ایران تلاش می‌کند مقاومت ملت ایران را در هم بشکند. آنها همچنین با در پیش گرفتن تاکتیک ارعاب و فشار همه جانبه با چاشنی جنگ روانی و تبلیغاتی تلاش می‌کنند اراده کشورهای دیگر به ویژه شرکای برجامی را تضعیف کرده و مناسبات تجاری و اقتصادی جمهوری اسلامی ایران با کشورهای دیگر را مختل کنند.
یکی از اهداف اعلام شده ترامپ ایجاد شکاف در داخل جامعه ایران است.مواجهه با چنین شرایطی نیازمند همراهی همه اقشار، طیف های سیاسی و نهادهای مختلف حاکمیتی است. کشورها زمانی که در شرایط دشوار قرار می‌گیرند، همه دستگاه‌های حاکمیتی، احزاب، گروه‌ها و افکارعمومی اختلافات درونی و جناحی را کنار گذاشته و تلاش می‌کنند با یکدستی و همراهی، از شرایط ایجاد شده عبور کنند.
همچنین در چنین شرایطی، چهره‌ها و افراد معتبر و بین‌المللی هر کشوری تلاش می‌کنند تا با تاثیرگذاری بر افکارعمومی و دولت‌ها بخشی از بار مواجهه با دشمن خارجی را برعهده بگیرند ومانع از اجماع جهانی علیه کشورشان شوند. در این باره، تفاوتی هم پیدا نمی‌کند که چهره مورد نظر، از جنس و در چه حیطه و قلمرویی فعالیت می‌کند؛ گاه ممکن است این فرد می‌تواند سیاستمداری مشهور، قهرمانی ملی، نویسنده‌ای فرهیخته، دانشمندی نام‌آشنا، هنرمندی پرآوازه، ورزشکاری محبوب، کارآفرینی با شهره جهانی یا هر چیز دیگری باشد. همچنین در چنین مواقعی، دیپلمات‌های مجرب پیشین هر کشور که کوله‌باری از تجربه و دانش را بر دوش دارند، برای اثرگذاری بر اندیشکده‌ها و مراکز تصمیم‌سازی کشورهای مختلف وارد عمل می شوند. تجارب پیشین کشورهای مختلف نشان داده است که اثرگذاری دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای گاه بر دیپلماسی رسمی و معمول چربیده و دارای تاثیرگذاری بسیار بیشتری بوده است.
ایران نیز همانند هر کشور دیگر ده‌ها و حتی صدها چهره معتبر و نام‌آشنای در حوزه‌های مختلف دارد؛ هم سیاستمداران محبوب و مشهور، هم نویسندگانی با شهرت جهانی دارد، هم دانشمندانی نامدار دارد، هنرمندانی پرآوازه دارد و هم ورزشکارانی در سطح بین‌المللی. دستگاه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران هم در چهل سال گذشته آنقدر دیپلمات‌های زبده و کاربلد تربیت کرده است که از توان اثرگذاری بر دولت و همراه ساختن اندیشکده‌ها برخودار باشند. اما آنچه بیش از پیش در شرایط کنونی، جلوه بیشتری یافته و خود را نشان می‌دهد، یک حلقه مفقوده در زنجیره دیپلماسی ایران است و آن، عدم حضور این چهره‌ها و بهره گیری از آن در عرصه دیپلماسی عمومی است، چهره‌هایی می توانند در این برهه حساس به مسئولیت اجتماعی خود عمل کنند

**یک مرد جنگی به از صد هزار
در فقدان حلقه بهره گیری از ظرفیت های موجود در دیپلماسی عمومی در زنجیره سیاست خارجی، به نظر می‌رسد محمدجواد ظریف جور همه را یک تنه بر دوش می کشد. گذشته از رایزنیها در سطوح رسمی، محمد جواد ظریف در عرصه شبکه های اجتماعی هم نقش غیر قابل انکاری در مواجهه با سیاستهای خصمانه ترامپ و تیم بی دارد. سخنرانی در مجامع و نشست های بین المللی و توییت های به موقع ظریف توانسته نقش غیر قابل انکاری در کارزار نابرابر رسانه ای با دشمن داشته باشد. وی می داند چگونه در مواقع حساس ورق را به سود جمهوری اسلامی ایران برگرداند. او با بهره‌گیری قابلیت های فردی و استفاده از زبان روز دنیا توانسته است پیام‌آور صلح جمهوری اسلامی ایران در زمانه‌ای باشد که همگان از جنگ سخن می‌گویند و بر طبل اختلاف و درگیری می‌کوبند. نمونه این مسئله را می‌توان در ابتکار اخیر وی در تور دیپلماتیک چند روزه‌اش به چند کشور آسیایی می‌توان مشاهده کرد که با تحرکات خود دریچه‌های امید برای همکاری و صلح را همچنان باز نگه داشت. نمونه دیگر آن را می‌توان در سفر چند هفته پیش وی به نیویورک می‌توان مثال زد. در آن موقع، کاخ سفید با تروریستی اعلام کردن سپاه و افزودن بر لیست تحریم‌ها، می‌خواست هزینه همکاری با ایران را به صورت غیرقابل باوری افزایش دهد اما ظریف با افشای طرح «تیم بی» توانست نقشه ‌های جنگ‌طلبان آمریکایی، اسرائیلی، سعودی و اماراتی را افشا کرده و مکر آنها را به خودشان برگرداند؛ مسئله‌ای که به نظر می‌آید وزیر امور خارجه در اجرای آن موفق بوده و نشانه‌های از شکاف در میان دولتمردان آمریکایی در مورد نحوه برخورد با ایران به صورت عام و به صورت خاص، میان ترامپ و جان بولتون پدیدار شده است.
ظریف نشان داده است که به عنوان یک سرباز مومن و مورد اعتماد توانسته ماموریت‌های خویش را به خوبی و فراتر از انتظار به پایان برساند اما این مسئله موجب نمی‌شود چشم‌هایمان نسبت به بهره گیری از سایر ظرفیت های کشور ببندیم.
هرچند قاطعیت رهبر انقلاب اسلامی، و آمادگی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی از موانع جدی هر گونه اشتباه محاسباتی دشمنان ایران شده است با این حال در میانه کارزار همه جانبه ای که دشمنان ایران به راه انداخته اند، باید از همه ظرفیت ها و قابلیت های موجود در عرصه های داخلی، منطقه ای و بین المللی استفاده کرد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ترامپ: هیئت ایران می‌توانند به نیویورک بیایند

هیچ چیزی نمی‌تواند جلوی پیوند ما و کشورهای منطقه را بگیرد

تعیین تکلیف چارچوب مذاکره با آمریکا و دیدار سران ایران، روسیه و ترکیه

سد امریکایی در برابر دیپلماسی ایرانی

برای تکمیل طرح ریلی چابهار به زاهدان تسهیلات اختصاص یافت

رهبر انقلاب: راه‌پیمایی اربعین در تاریخ نظیر ندارد

ارسال پیام ایران به آمریکا از طریق سوییس

ظریف: پایان جنگ یمن، تنها راه حل است

بخشنامه"تشکیل ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرایم انتخاباتی" ابلاغ شد

فراخوان برگزاری انتخاب نمایندگان دبیران کل احزاب ملی و استانی منتشر شد

نشریه آمریکایی خواستار حرکت ترامپ در مسیر دیپلماسی شد

سخنگوی وزارت امور خارجه سفر هیئت طالبان به ایران را تائید کرد

شینزو آبه با روحانی دیدار می‌کند

رژه نیروهای مسلح با حضور رئیس جمهوری برگزار می‌شود

رهبر انقلاب اسلامی: مذاکره با آمریکا در هیچ سطحی انجام نخواهد شد

روحانی وارد تهران شد

عده ای درصدد کمرنگ کردن حضور زنان در آینده سیاسی کشور هستند

دستگاه قضا دستورالعمل‌ها را جدی بگیرد

وزیران دفاع ایران و ترکیه در آنکارا دیدار کردند

روحانی با رئیس جمهور ترکیه دیدار کرد

صالحی: تحریم های غیرقانونی آمریکا دستاوردهای دیپلماسی را به خطر انداخته است

سخنگوی وزارت امور خارجه: اتهام زنی‌ها به ایران بی‌اساس است

ایران و روسیه درباره توسعه همکاری‌های اتمی تبادل‌ نظر کردند

مشقات همگرایی برای جریان‌های سیاسی

ظریف: پمپئو با شکست در "فشار حداکثری" به "دروغ حداکثری" روی آورده است

صالحی راهی وین شد

روحانی فرا رسیدن سالروز استقلال نیکاراگوآ را تبریک گفت

موسوی: سیاست "فشار حداکثری" آمریکا به سمت "دروغ حداکثری" گرایش پیدا کرده است

مسائل مربوط به حجاب سیاسی نشود

کرملین از محورهای اصلی نشست کشورهای ضامن روند آستانه خبر داد

وزیر کشور: اتحادیه اقتصادی اوراسیا یک ظرفیت بزرگ برای ایران است

جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی با حضور سران قوا برگزار شد

جهانگیری: اولویت کشور توسعه علمی و نیروی انسانی است

بزرگداشت چهلمین سالگرد درگذشت آیت الله طالقانی درگلزار شهدای بهشت زهرا(س)

ادعای بلومبرگ درباره امکان کاهش تحریم‌های ایران از سوی ترامپ

از سوی سخنگوی وزارت خارجه؛ محکومیت تحرکات نتانیاهو

سفر سرلشکر باقری در صدر اخبار رسانه های چین

حذف بولتون نشانه واضح شکست سیاست‌های یکجانبه‌گرایانه آمریکاست

سناتور آمریکایی: ترامپ با پیشنهاد "خط اعتباری" مکرون برای حفظ برجام موافقت کرد

ترامپ از اعمال سیاست سخت علیه ایران نتیجه نگرفت

بعیدی نژاد:‌ نفت آدریان دریا متعلق به شرکت خصوصی است

عطش جنگ هم باید همراه با سردسته جنگ طلبان برود

الرای مدعی شد: اروپا به دنبال برگزاری مذاکراتی میان ایران و آمریکا در کویت است

روحانی: حادثه عاشورا و کربلا نباید جناحی شود

واکنش ظریف به اخراج بولتون/ رفتن جان بولتون از کاخ سفید چه پیامی به ایران مخابره می کند؟

تخت روانچی:با وجود تروریسم اقتصادی، مذاکره با آمریکا منتفی است

مدیرکل موقت آژانس بین المللی اتمی با ظریف دیدار کرد

مدیرکل موقت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با صالحی دیدار کرد

ابهامات حضور پارلمان اصلاحات در ماراتن انتخابات

سومین اجلاس آیورا با حضور ظریف آغاز به کار کرد