راه ترقی

آخرين مطالب

حوزه فرهنگ و رسانه صاحب شوراهای حل اختلاف شد فرهنگی

حوزه فرهنگ و رسانه صاحب شوراهای حل اختلاف شد

  بزرگنمايي:

راه ترقی- براساس اعلام روز سه شنبه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، «سید عباس صالحی» در دیدار با اهالی رسانه با اشاره به اتفاقات مربوط به سیل اخیر در کشور و نقش رسانه ها در بحران های طبیعی و مسئولیت اجتماعی آنها، اظهار داشت: در حال حاضر از موضوع سیل فاصله گرفته ایم اما این بدان معنا نیست که مسئولیت رسانه را در ادامه فراموش کنیم بلکه امروز بحران های طبیعی را مجددا باید بازخوانی کنیم.
وی دستیابی به دستورالعمل اجرایی با همکاری رسانه ها را آن هم در زمانی کوتاه، مطلوب ارزیابی کرد و گفت: جایگاه رسمی و غیررسمی ما باید تعریف شود تا بتوانیم بهترین پوشش را از موضوعات داشته باشیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورد بحران های سیاسی و اجتماعی کشور نیز خاطرنشان کرد: با خروج آمریکا از برجام، اتفاقاتی بر کشور متحمل شد و نباید فراموش کنیم که در آینده هم اتفاقات دیگری بر ما تحمیل خواهد شد، پس در این زمان رسانه های ما مقام و مسئولیتی ملی و انقلابی قرار خواهند داشت.
صالحی یادآور شد: شرایط کشور در سال 97 خیلی سخت بود و این موضوع هم ادامه خواهد داشت، باید سعی کنیم در شرایط پیش آمده تنش های اجتماعی را کاهش دهیم، البته با وجود روندی که در برجام رخ داد دستگاه دیپلماسی ما سیاست و روند جدیدی را در پیش گرفته است و به سمت جلو خواهد رفت.

** اطلاع‌رسانی درست و دقیق از اتفاقات داشته باشید
وی افزود: امروز دو اصل اطلاع رسانی درست و دقیق از اتفاقات و سپس در نظر گرفتن منافع ملی را از رسانه ها خواستاریم، اینکه رسانه چگونه عمل کند که بار منافع ملی را به همراه داشته باشد بسیار مهم است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به توئیت اخیر ترامپ ابراز داشت: ترامپ در توئیت خود همه تصورات راهبردی آمریکا علیه ایران را نشان داد. آمریکا در لیبی و عراق رویاهای بسیاری داشت و برای ایران هم چنین رویاهایی را در سر دارد، پس باید مخاطرات را جدی گرفت و در عین حال نیز فضای اجتماعی ما کمک رسانه ها را می طلبد.
صالحی بیان کرد: در زمان جنگ تحمیلی همه بسیج شدند و با کار نظامی کشور را نجات دادند، امروز هم ما در جنگ روانی هستیم که باید در آن رسانه ها بسیج شوند و به سمت حفظ منافع ملی بروند.
وی افزود: کمک به ایران و اسلام در این مقطع بسیار حساس است، در این دوران دشمن خواب های زیادی برای ایران دیده است و همه باید در کنار هم رویا دشمن را بر باد بدهیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: امروز رسانه‌های مجازی و‌ برخط باید تغییر شکل بدهند تا تاثیرگذاری بیشتری داشته باشند، اگر دولت از رسانه ها انتظاراتی دارد در مقابل رسانه ها هم از دولت توقعاتی دارند که این امر درست و معقولی است، در همین راستا در سال گذشته طرحی برمبنای جلسات هم اندیشی با مسئولان کشور مطرح شد و دکتر ظریف وزیر امور خارجه نیز در جلسه ای حضور یافت اما با تغییرات در سطح معاونت امور مطبوعاتی این روند متوقف شد اما این انتظار وجود دارد که در زمان جدیدی این جلسات مجددا آغاز شود.
صالحی درباره رسانه‌داری دولت نیز گفت: خود رسانه‌ها باید در این امر ورود کنند و با بحث و برگزاری جلسات به بازنگری در این امر بپردازند، باید منافع و مضرات رسانه های دولتی مطرح شود، در نهایت عدله رسانه ها بیان شود تا همه به یک وفاق نظر برسند، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در اولین گام خود موضوع یارانه مطبوعات را مطرح کرد و رسانه های دولتی را از دریافت آن منع کرد.

** امور مطبوعاتی نیازمند بخش حقوقی
وی با اشاره به اینکه معاونت امور مطبوعاتی نیاز به یک بخش حقوقی دارد تصریح کرد: مشاوره حقوقی برای رسانه ها یک نیاز است، در همین راستا با قوه قضائیه نیز به توافقاتی رسیده‌ایم تا شوراهای حل اختلاف فرهنگ و رسانه راه‌اندزای شود، این شوراها به زودی کار خود را آغاز خواهند کرد تا از این طریق پاره‌ای از مشکلات که در بحث رسانه وجود دارد از بین برود.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: مکان این شورا و قضات آن نیز مشخص شده است، در حال حاضر کارهای کارگاهی آن نیز بین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و قوه قضائیه نیز در حال انجام است، امیدواریم تا دو ماه آینده این شوراهای حل اختلاف کار خود را آغاز کند.
وی در مورد بند «چ» که رسانه صدا و سیما از آن برخوردار است نیز گفت: ما باید به این سمت برویم که جایگاه خود را برای حاکمیت و عقبه‌های منافع ملی تثبیت کنیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: امسال فضا به گونه‌ای است که غیر صدا و سیما رسانه‌های دیگری نیز تاثیر دارند و باید به نظام و دولت نشان دهیم که رسانه‌های دیگری هم در کشور هستند، اگر رسانه‌های مکتوب و مجازی در شرایط فعال در کنار هم قرار بگیرند و کارکردهای خود را تصویرسازی کنند قطعا مبناهای مالی هم فراهم می‌شود.

** تاکید بر رفت‌و‌آمدهای رسانه‌ای
صالحی درباره تعامل هرچه بیشتر رسانه‌ها افزود: حتما نیاز است امسال در حوزه‌های مختلف رفت و آمد رسانه‌ای داشته باشیم، همه باید در کنار هم قرار بگیریم تا انتظارات دو طرفه مرتفع شود.
وی اظهار داشت: وقتی عالم رسانه تغییر می‌کند دیگر محبوس بودن در قفس رسانه‌های کلاسیک ممکن نیست، بنابراین باید در بخش دستورالعمل‌هایی که به خودمان مرتبط است تغییراتی ایجاد کنیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورد وظایف معاونت امور مطبوعاتی نیز تاکید کرد: معاونت امور مطبوعاتی باید حامی رسانه‌ای باشد، این معاونت باید خط مقدم رسانه‌ها باشد تا رسانه‌ها احساس امنیت کنند و باید از ظرفیت رسانه‌ها به خوبی بهره برد.
صالحی در مورد منفعل شدن برخی رسانه‌ها نیز گفت: امروز رسانه‌ها چندضلعی شده و به نوعی مکمل هستند، انسان‌ها امروز دریچه نیازهایشان گسترده‌تر شده است، همانطور که تلویزیون جای رادیو را نگرفت فضای مجازی هم جای روزنامه را نمی‌گیرد، اگر رسانه‌ها از دیگران مطالبه شفافیت می‌کنند خودشان هم باید شفاف رفتار کنند.
وی گفت: امروز ارزی که برای کاغذ صرف می‌کنیم از برخی از کالاهای اساسی گرفته می‌شود پس این مسئولیت برای همه ایجاد می‌شود که در مورد موضوعات حرف درست بزنیم، تیراژها امروز باید واقعی باشد و در این امر رسانه‌ها باید مطالبه‌گری کنند.
دبیر شورای ارتقای آگاهی های عمومی، اطلاع رسانی و افکارسنجی معاونت اجتماعی قوه قضاییه سال گذشته از راه اندازی شورای حل اختلاف رسانه در نیمه دوم امسال خبر داده بود.
مهدی افتخاری با اعلام این خبر به مناسبت روز خبرنگار مرداد 97، اظهار داشت: برای راه اندازی شورای حل اختلاف رسانه، به اخذ مجوز راه اندازی شورای حل اختلاف تخصصی به منظور تحقق ماده 8 قانون شورای حل اختلاف نیاز بود که با مکاتبات انجام شده بین محمد باقر الفت معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه با حجت الاسلام احمدی میانجی، رئیس شورای حل اختلاف کشور، این موافقت اخذ شد.
به گفته وی مکان و امکانات لازم برای فعالیت این شورا از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تامین شده است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بررسی عاشورا الگوی چگونه زیستن و نقش زن در اقتصاد خانواده

جلسه کمیته نظارت و ارزیابی ستاد مرکزی اربعین برگزار شد

بررسی ساز وکار ایجاد تشکل‌های صنفی برای اصحاب فرهنگ و هنر آغاز شد

تعطیلی پنج‌شنبه‌ها گامی در جهت رونق گردشگری

روایتی از الگوی ماندگار کشورها در حفاظت از میراث فرهنگی

سودای شهرت هنری در گرداب کلاهبرداری‌های مجازی

هاشمی: صدا و سیما اندیشه‌های آیت‌الله طالقانی را بیشتر نشر دهد

خدمات بهداشتی درمانی سپاه در ایام اربعین به زائران ایرانی و غیرایرانی ارائه می‌شود

مجسمه کلیسای وانک متعلق به کیست؟

نهادهای دیگر برای گسترش تئاتر خیابانی با وزارت فرهنگ همراهی کنند

بازشناسی سبک و راهبرد علمی و سیاسی امام سجاد(ع)

ذبح اخلاق پای سیاست

وزیر آموزش و پرورش: مشکل کمبود نیروی انسانی تا مهر حل می‌شود

آمادگی کامل مرزبانان در مرز خسروی/ زائران در امنیت هستند

تبدیل ایران به قطب «گردشگری مُحرم»

زائران حج عمره پس از ماه صفر به عربستان اعزام می شوند

دومین شب از مراسم عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین علیه‌السلام

رئیس مجلس به شهدای گمنام مجلس ادای احترام کرد

شرایط برگزاری جشنواره تجسمی فجر به شکل بین‌المللی فراهم نیست

بوتیک هتل‌ها همراه با بوم‌گردی توسعه‌ بیشتری پیدا می‌کنند

تغییرات زیادی در ساختار آموزش‌ و پرورش نخواهیم داشت

امام حسین (ع): ساکت و منفعلِ ستم، هم‌سرنوشت ستمکار است

شورای فرهنگ عمومی نیازمند آئین‌نامه قابل عمل است

مونسان: 4 هزار پروژه میراث فرهنگی در کشور اجرائی شده است

ثبت‌نام 122 نفر از زائران برای شرکت در مراسم اربعین در سامانه سماح

سهم بسیار اندک ایران از گردشگری جهان

جشنواره‌ها قبرستان آثار هنری شده‌اند

ثبت نام 100 هزار نفر از زائران اربعین حسینی در سامانه سماح

«مقتل امام حسین(ع)» کتابی در خور تامل درباره واقعه کربلا

پرچم هزار متری «یاحسین(ع)» بر فراز تهران افراشته شد

مضجع مطهر امام رضا (ع) با حضور رهبر انقلاب غبارروبی شد

تئاتر خیابانی با قدمتی به بلندای تاریخ نمایش

بررسی صلاحیت وزیران پیشنهادی آموزش و پرورش و میراث فرهنگی سه‌شنبه در مجلس

سینما؛ پول‌شویی یا سرمایه‌گذاری

افتتاح 226 پروژه گردشگری و میراث فرهنگی با دستور رئیس جمهور

صنعت چاپ، نقطه عطف تحولات بشری در انقلاب‌های مختلف است

مصادره فارابی از سوی برخی کشورها صحت ندارد

روز مباهله، روز اثبات برتری اهل بیت(ع) است

توسعه عمرانی باید با تغییر نگرش همراه باشد

همراهی و همگامی مردم در تدوین قوانین جدی گرفته نشده است

کتاب «شرح نهج‌البلاغه» رونمایی خواهد شد

عصر اطلاعات گمراه‌کننده؛ انقلابی در پروپاگاندا

نماینده ولی فقیه در امور حج: حجاج ایرانی پیش از هشتم محرم به کشور باز می گردند

پژوهشگران برای ارسال آثار به جشنواره فارابی تا نیمه مهر فرصت دارند

بررسی مشکلات حج امسال برای بازنگری در برنامه های سال آینده آغاز شد

پیشنهاد هنری برای پایتخت‌نشین‌ها

وزیر ارشاد: روند جشنواره تئاتر کوتاه ارسباران رو به رشد است

تقویت گردشگری فرهنگی و هنری زیر چتر موسیقی

اکران مجدد «در جستجوی فریده» در «هنر و تجربه»

رسانه‌ها برای ارتقای اثرگذاری به هوش مصنوعی بیشتر بپردازند