راه ترقی

آخرين مطالب

حوزه فرهنگ و رسانه صاحب شوراهای حل اختلاف شد فرهنگی

حوزه فرهنگ و رسانه صاحب شوراهای حل اختلاف شد

  بزرگنمايي:

راه ترقی- براساس اعلام روز سه شنبه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، «سید عباس صالحی» در دیدار با اهالی رسانه با اشاره به اتفاقات مربوط به سیل اخیر در کشور و نقش رسانه ها در بحران های طبیعی و مسئولیت اجتماعی آنها، اظهار داشت: در حال حاضر از موضوع سیل فاصله گرفته ایم اما این بدان معنا نیست که مسئولیت رسانه را در ادامه فراموش کنیم بلکه امروز بحران های طبیعی را مجددا باید بازخوانی کنیم.
وی دستیابی به دستورالعمل اجرایی با همکاری رسانه ها را آن هم در زمانی کوتاه، مطلوب ارزیابی کرد و گفت: جایگاه رسمی و غیررسمی ما باید تعریف شود تا بتوانیم بهترین پوشش را از موضوعات داشته باشیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورد بحران های سیاسی و اجتماعی کشور نیز خاطرنشان کرد: با خروج آمریکا از برجام، اتفاقاتی بر کشور متحمل شد و نباید فراموش کنیم که در آینده هم اتفاقات دیگری بر ما تحمیل خواهد شد، پس در این زمان رسانه های ما مقام و مسئولیتی ملی و انقلابی قرار خواهند داشت.
صالحی یادآور شد: شرایط کشور در سال 97 خیلی سخت بود و این موضوع هم ادامه خواهد داشت، باید سعی کنیم در شرایط پیش آمده تنش های اجتماعی را کاهش دهیم، البته با وجود روندی که در برجام رخ داد دستگاه دیپلماسی ما سیاست و روند جدیدی را در پیش گرفته است و به سمت جلو خواهد رفت.

** اطلاع‌رسانی درست و دقیق از اتفاقات داشته باشید
وی افزود: امروز دو اصل اطلاع رسانی درست و دقیق از اتفاقات و سپس در نظر گرفتن منافع ملی را از رسانه ها خواستاریم، اینکه رسانه چگونه عمل کند که بار منافع ملی را به همراه داشته باشد بسیار مهم است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به توئیت اخیر ترامپ ابراز داشت: ترامپ در توئیت خود همه تصورات راهبردی آمریکا علیه ایران را نشان داد. آمریکا در لیبی و عراق رویاهای بسیاری داشت و برای ایران هم چنین رویاهایی را در سر دارد، پس باید مخاطرات را جدی گرفت و در عین حال نیز فضای اجتماعی ما کمک رسانه ها را می طلبد.
صالحی بیان کرد: در زمان جنگ تحمیلی همه بسیج شدند و با کار نظامی کشور را نجات دادند، امروز هم ما در جنگ روانی هستیم که باید در آن رسانه ها بسیج شوند و به سمت حفظ منافع ملی بروند.
وی افزود: کمک به ایران و اسلام در این مقطع بسیار حساس است، در این دوران دشمن خواب های زیادی برای ایران دیده است و همه باید در کنار هم رویا دشمن را بر باد بدهیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: امروز رسانه‌های مجازی و‌ برخط باید تغییر شکل بدهند تا تاثیرگذاری بیشتری داشته باشند، اگر دولت از رسانه ها انتظاراتی دارد در مقابل رسانه ها هم از دولت توقعاتی دارند که این امر درست و معقولی است، در همین راستا در سال گذشته طرحی برمبنای جلسات هم اندیشی با مسئولان کشور مطرح شد و دکتر ظریف وزیر امور خارجه نیز در جلسه ای حضور یافت اما با تغییرات در سطح معاونت امور مطبوعاتی این روند متوقف شد اما این انتظار وجود دارد که در زمان جدیدی این جلسات مجددا آغاز شود.
صالحی درباره رسانه‌داری دولت نیز گفت: خود رسانه‌ها باید در این امر ورود کنند و با بحث و برگزاری جلسات به بازنگری در این امر بپردازند، باید منافع و مضرات رسانه های دولتی مطرح شود، در نهایت عدله رسانه ها بیان شود تا همه به یک وفاق نظر برسند، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در اولین گام خود موضوع یارانه مطبوعات را مطرح کرد و رسانه های دولتی را از دریافت آن منع کرد.

** امور مطبوعاتی نیازمند بخش حقوقی
وی با اشاره به اینکه معاونت امور مطبوعاتی نیاز به یک بخش حقوقی دارد تصریح کرد: مشاوره حقوقی برای رسانه ها یک نیاز است، در همین راستا با قوه قضائیه نیز به توافقاتی رسیده‌ایم تا شوراهای حل اختلاف فرهنگ و رسانه راه‌اندزای شود، این شوراها به زودی کار خود را آغاز خواهند کرد تا از این طریق پاره‌ای از مشکلات که در بحث رسانه وجود دارد از بین برود.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: مکان این شورا و قضات آن نیز مشخص شده است، در حال حاضر کارهای کارگاهی آن نیز بین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و قوه قضائیه نیز در حال انجام است، امیدواریم تا دو ماه آینده این شوراهای حل اختلاف کار خود را آغاز کند.
وی در مورد بند «چ» که رسانه صدا و سیما از آن برخوردار است نیز گفت: ما باید به این سمت برویم که جایگاه خود را برای حاکمیت و عقبه‌های منافع ملی تثبیت کنیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: امسال فضا به گونه‌ای است که غیر صدا و سیما رسانه‌های دیگری نیز تاثیر دارند و باید به نظام و دولت نشان دهیم که رسانه‌های دیگری هم در کشور هستند، اگر رسانه‌های مکتوب و مجازی در شرایط فعال در کنار هم قرار بگیرند و کارکردهای خود را تصویرسازی کنند قطعا مبناهای مالی هم فراهم می‌شود.

** تاکید بر رفت‌و‌آمدهای رسانه‌ای
صالحی درباره تعامل هرچه بیشتر رسانه‌ها افزود: حتما نیاز است امسال در حوزه‌های مختلف رفت و آمد رسانه‌ای داشته باشیم، همه باید در کنار هم قرار بگیریم تا انتظارات دو طرفه مرتفع شود.
وی اظهار داشت: وقتی عالم رسانه تغییر می‌کند دیگر محبوس بودن در قفس رسانه‌های کلاسیک ممکن نیست، بنابراین باید در بخش دستورالعمل‌هایی که به خودمان مرتبط است تغییراتی ایجاد کنیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورد وظایف معاونت امور مطبوعاتی نیز تاکید کرد: معاونت امور مطبوعاتی باید حامی رسانه‌ای باشد، این معاونت باید خط مقدم رسانه‌ها باشد تا رسانه‌ها احساس امنیت کنند و باید از ظرفیت رسانه‌ها به خوبی بهره برد.
صالحی در مورد منفعل شدن برخی رسانه‌ها نیز گفت: امروز رسانه‌ها چندضلعی شده و به نوعی مکمل هستند، انسان‌ها امروز دریچه نیازهایشان گسترده‌تر شده است، همانطور که تلویزیون جای رادیو را نگرفت فضای مجازی هم جای روزنامه را نمی‌گیرد، اگر رسانه‌ها از دیگران مطالبه شفافیت می‌کنند خودشان هم باید شفاف رفتار کنند.
وی گفت: امروز ارزی که برای کاغذ صرف می‌کنیم از برخی از کالاهای اساسی گرفته می‌شود پس این مسئولیت برای همه ایجاد می‌شود که در مورد موضوعات حرف درست بزنیم، تیراژها امروز باید واقعی باشد و در این امر رسانه‌ها باید مطالبه‌گری کنند.
دبیر شورای ارتقای آگاهی های عمومی، اطلاع رسانی و افکارسنجی معاونت اجتماعی قوه قضاییه سال گذشته از راه اندازی شورای حل اختلاف رسانه در نیمه دوم امسال خبر داده بود.
مهدی افتخاری با اعلام این خبر به مناسبت روز خبرنگار مرداد 97، اظهار داشت: برای راه اندازی شورای حل اختلاف رسانه، به اخذ مجوز راه اندازی شورای حل اختلاف تخصصی به منظور تحقق ماده 8 قانون شورای حل اختلاف نیاز بود که با مکاتبات انجام شده بین محمد باقر الفت معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه با حجت الاسلام احمدی میانجی، رئیس شورای حل اختلاف کشور، این موافقت اخذ شد.
به گفته وی مکان و امکانات لازم برای فعالیت این شورا از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تامین شده است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مسجد فرصتی بی‌بدیل برای فعالیت‌های فرهنگی است

«است»؛ نقد اراده معطوف به قدرت در نظام آموزشی

جداسازی دانش آموزان ایرانی و اتباع خارجی ممنوع است

پایان ثبت نام کاردانی و کارشناسی ناپیوسته و ظرفیت‌هایی که خالی ماند

تاکید برتقویت مشارکت دستگاه‌های مختلف برای صیانت از آثار فرهنگی تاریخی

شرط راه‌اندازی دوره دکتری در دانشگاه‌ها اعلام شد

انسان دموکراتیک، تنها در اکنون محض زندگی می‌کند

"کمربند-راه" ظرفیت بزرگی برای توسعه همکاری های گردشگری

بازگشت تمام آثار تاریخی ایران به کشور فعلاً در حد آرزوست

ایران سرآمد قرآن‌پژوهی در بلاد اسلامی

زمین و محیط زیست، برای بشر آیت خداوند و امانت اوست

جای خالی موسیقی طنز

دبیر شورای ارزشیابی هنرمندان، نویسندگان و شاعران کشور منصوب شد

تاکید رئیس جمهور بر اهمیت توسعه گردشگری

نحوه اختصاص سهمیه به داوطلبان سیل زده اعلام شد

درخواست برای سهمیه مازاد حج 98/ میانگین سنی حجاج 56 سال است

می‌خواهیم ایران و اروپا را در زمینه فرهنگی به یکدیگر نزدیک کنیم

آغاز هفته فرهنگی ترکمنستان در تهران از 26 خرداد

دانش آموزان از دوره ابتدایی به آموزش های مهارتی نیاز دارند

تکذیب ممنوعیت پخش موسیقی در مدارس

زنده‌یاد دکتر احمدی اهتمام جدی به تدوین متون علوم انسانی داشت

امنیت و نظم تئاترشهر؛ مساله ای فراتر از اقدام برای یک مجموعه فرهنگی است

شبکه نمایش خانگی نشان داد عشق را نیاموخته‌ایم

رییس جمهوری درگذشت مادر شهیدان سجادیان را تسلیت گفت

تفاهم نامه همکاری میان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و دانشگاه الزهرا امضا شد

مذاکراتی برای دعوت از کشورهای حاشیه‌ی خزر برای حضور در یک رویداد تئاتری

تئاتر دینی؛ هنری برای تمام فصول

زینی وند سرپرست وزارت آموزش و پرورش شد

بیانیه مجمع عالی علوم انسانیِ اسلامی در پاسخ به مطالبه رهبری

رتبه بندی معلمان؛ طرحی با اعتبار 2 هزار میلیارد تومان در آستانه اجرا

آغاز ثبت نام نقل و انتقالات دانشگاه آزاد از امروز

جزییات بیمه حج 98 اعلام شد

چهارشنبه پانزدهم خرداد عید فطر است

حفظ آیین‌های نمایشی بدون پژوهش ممکن نیست

قیمت فطریه هر نفر هشت هزار تومان اعلام شد

نماز عید فطر به امامت رهبر انقلاب برگزار می شود

موکب داران شناسنامه دار اربعین از پرداخت گمرک معاف شدند

فعالیت های سیاسی آفت بزرگ انجمن های علمی است

استاد ارتباطات: روزنامه‌نگاری ما از سطح گزارش خبری به تحلیل و تفسیر حرفه‌ای نرسیده است

بازتاب خضوع مخلوق در برابر عظمت خالق در آیین «ترنا»

خیانت و خرافات در یک مستند

حضور 1.5 میلیون‌ نفر در مناطق عملیاتی دفاع مقدس کرمانشاه

معافیت تورهای ورودی از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده

علی (ع) در جنگ با تزویر تصویرها ناکام ماند

"برنامه درسی پوچ"؛ مغفول یا بی‌اثر؟

80 هزارتن کاغذ با ارز 4200 تامین می شود

پایان جاده ابریشم در فرانسه با ساز و فسنجان ایرانی

غیبت معنا دار ایران در جشنواره کن

حوزه فرهنگ و رسانه صاحب شوراهای حل اختلاف شد

پای درد دلِ ناشران قرآنی