راه ترقی

آخرين مطالب

حرف آخر وزارت علوم؛ تعویق در برگزاری کنکور سراسری 98 امکان پذیر نیست مديريت

حرف آخر وزارت علوم؛ تعویق در برگزاری کنکور سراسری 98 امکان پذیر نیست

  بزرگنمايي:

راه ترقی- فروردین ماه امسال کشور با سیل درگیر شد؛ سیلی که در پی آن تعداد زیادی از مردم خانه و کاشانه خود را از دست دادند و آواره شدند. این سیل خانمان سوز علاوه بر آسیب‌های فیزیکی که برای مردم به همراه داشت آسیب‌های روحی و روانی بسیاری هم ایجاد کرد و سبب تضعیف روحیه بسیاری از دانش آموزان و دانشجویانی که خود را آماده کنکور می‌کردند، شد. جوانانی که برای بزرگترین ازمون آینده ساز زندگی‌شان آماده می‌شدند به یکباره کتاب ودفتر خود را در میان انبوهی از سیل از دست داند و به جای آن که پای درس بنشینند مجبور به حضور در خیابان‌ها شدند.
بلافاصله پس از سیل عده زیادی از داوطلبان آزمون سراسری که درآستانه کنکور قرار داشتند تقاضای تاخیر در برگزاری آزمون‌های کارشناسی وکارشناسی ارشد را مطرح کردند.

تشکیل کمپین‌هایی برای حمایت از داوطلبان سیل زده
پس از مطرح شدن این تقاضا و بالا گرفتن این موضوع کمپین‌های متعددی ایجاد شدند که تمام آن‌ها موضوع تعویق آزمون‌های سراسری را دنبال می‌کردند و هرکدام سعی داشتند تا به گونه‌ای تقاضای خود را به گوش مسئولان مربوطه برسانند.
در همین زمان داوطلبان آزمون سراسری به سمت صفحه شخصی منصور غلامی وزیر علوم تحقیقات و فناوری روانه شدند تا از این طریق بتوانند مستقیما تقاضای خود را به گوش او برسانند.
وزیر علوم هم پس از مطرح شدن تقاضا‌ها در صفحه شخصی خود به داوطلبان آزمون سراسری هشدار داد تا خام صحبت‌های عده‌ای بی هویت که خود هم داوطلب کنکور نیستند نشوند و تمرکزشان را روی درس خواندن در فرصت باقی مانده قرار دهند.

نامه نمایندگان مجلس به رئیس جمهور
اما در همان زمان عده‌ای از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با ارسال نامه‌ای به ریاست جمهوری خواستار تعویق 3 ماهه در برگزاری آزمون سراسری شدند.
در حالیکه برخی از نمایندگان خواهان تعویق در برگزاری آزمون بودند عده‌ای دیگر مخالف با تعویق در آزمون به دلیل اینکه این عقب افتادن سبب ایجاد اختلال در زمان شروع سال تحصیلی ‌می‌شود.
ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور هم با موافقت با نظر گروه دوم نمایندگان گفت: اگر کنکور 3 ماه به تعویق بیافتد نمی‌توانیم از ابتدای مهرماه سال تحصیلی جدید را آغاز کنیم.

شرایط برای برگزاری کنکور فراهم نیست
در همین ارتباط سید جواد ابطحی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، نیز 21فروردین ماه با بیان اینکه نمایندگان مجلس شورای اسلامی به منظور همراهی با داوطلبان و دانشجویان مناطق سیل‌زده کشور در پی به تعویق انداختن زمان برگزاری کنکور ارشد سال 98  تا بعد از  15 خرداد هستند، گفت: اعضای کمیسیون به دلیل پیگیری وضعیت دانش‌آموزان و دانشجویان مناطق سیل‌زده و نیز جوانانی که برای کمک به مردم گرفتار در سیل در این مناطق حضور یافتند، بر این نظر هستند که در حال حاضر شرایط برای برگزاری کنکور فراهم نیست.
وی افزود: با  توجه به اینکه بسیاری از استان‌های کشور به صورت مستقیم و غیرمستقیم و به ویژه جوانان درگیر موضوع سیل در کشور هستند، بهتر است زمان برگزاری کنکور ارشد به تعویق بیفتد.
ابطحی با اشاره به وعده مسئولان وزارت علوم مبنی بر در نظر گرفتن سهمیه برای داوطلبان کنکور که در مناطق سیل زده هستند، اضافه کرد: اگر  چه وزیر علوم و رئیس سازمان سنجش قول بررسی و پیگیری داده‌اند، ولی نمایندگان نمی‌تواند بیشتر از این منتظر بمانند، چرا که طولانی شدن و انتظار بیشتر، دل‌نگرانی و بلاتکلیفی دانشجویان و جوانان امدادرسان را به دنبال دارد.

نظر وزیر آموزش و پرورش
وزیر آموزش‌وپرورش نیز در خصوص فاصله امتحان نهایی و برگزاری کنکور گفته بود: این پیشنهاد در اولین دستور کار شورای عالی آموزش و پرورش قرار دارد ولی چند محدودیت وجود دارد از جمله تقارن با ماه رمضان؛ بنابراین فاصله بین امتحان نهایی و کنکور باید به نحوی باشد که بتوانیم سوابق تحصیلی را در اختیار سازمان سنجش قرار دهیم. البته وزارت علوم و سازمان سنجش این آمادگی را اعلام کردند کنکور را با تاخیر برگزار کنند. شاید چند روزی این آزمون به تاخیر بیفتد. از طرفی ما هم دنبال این هستیم امتحانات نهایی را زودتر برگزار کنیم تا فرصت کافی برای داوطلبان به منظور آماده شدن برای کنکور فراهم شود. در حال انجام کارهای اداری در این رابطه هستیم که تا چند روز آینده خبر آن نهایی می‌شود.

مخالفت مجلس با تعویق 2 ماهه کنکور سراسری
اما نمایندگان مجلس شورای اسلامی که پیشتر خواستار تعویق 2 ماهه کنکور سراسری به دلیل وقوع سیلاب در برخی شهرهای کشور شده بودند، با آن مخالفت کردند.
نمایندگان مجلس در جلسه علنی دوشنبه، 30 اردیبهشت پارلمان، از مجموع 225 نماینده حاضر، با 81 رأی موافق، 115 رأی مخالف و 7 رأی ممتنع با تعویق دو ماهه کنکور سراسری مخالفت کردند.

حرف آخر
سازمان سنجش آموزش كشور ضمن ابراز تأسف و اعلام همدردی با هموطنان عزیز كه در اثر جاری شدن سیل اخیر در بخش هایی از شهرها و استانهای كشور دچار آسیب شده اند به اطلاع عموم داوطلبان محترم می رساند تعویق زمان برگزاری آزمون باتوجه به بررسی های انجام گرفته در شورای سنجش و پذیرش دانشجو و دلایل مشروحه ذیل امكان پذیر نیست.
1ـ آزمون سراسری دارای یك فرآیند طولانی مدت بوده كه بخش كوچكی از آن نرم افزاری و بخش اعظم آن عملیات فیزیكی و میدانی (مستلزم حضور داوطلبان واجد شرایط) است و به عنوان مثال بعد از برگزاری آزمون حدود بیست روز برای جمع‌آوری پاسخنامه‌ها از كل كشور، تصحیح اوراق، استخراج نتایج و اعلام نتایج اولیه زمان لازم است که در دهه اول مرداد معمولا این نتایج اعلام می‌شود، پس از آن فرآیند انتخاب رشته آغاز می شود که این فرایند نیز بیست روز به طول می انجامد، بعد از این مرحله لازم است فهرست اسامی متقاضیان دانشگاه فرهنگیان و یا سایر رشته های خاص كه دارای مصاحبه و گزینش هستند استخراج و اعلام گردد. همچنین برگزاری و تصحیح اوراق آزمون عملی برخی از رشته های دانشگاهی از قبیل نقاشی، ارتباط تصویری، موسیقی و ... می بایست انجام پذیرد كه این امور نیز 20 تا 25 روز زمان می‌برد و با طی این فرایند، نتایج نهایی هر ساله پایان شهریورماه اعلام می‌شود كه در این شرایط نیز همواره شروع ترم تحصیلی دانشجویان جدیدالورود با تأخیر حداقل یك تا دوهفته ای مواجه می باشد. لذا در صورت تعویق به هر میزان در زمان برگزاری، در مقایسه با برنامه زمانی فعلی، اعلام نتایج نیز با همان میزان با تأخیر مواجه و شروع تحصیل این دانشجویان را در ترم اول با مشكل روبرو و مسائل و مشكلات غیرقابل جبران در مدیریت آموزشی ـ خدمات دانشجویی و ... برای دانشگاه ها ایجاد خواهد نمود.
2ـ تغییر زمان برگزاری آزمون سراسری باتوجه به فشردگی آزمونها در تابستان باعث تغییر در سایر آزمونها از قبیل كاردانی به كارشناسی ناپیوسته، آزمون فنی و حرفه ای و ... كه قرار است در مرداد و شهریورماه برگزار  شود كه قطعاً این تغییرات آشفتگی و مشكلات زیادی را برای سازمان، دانشگاهها و داوطلبان این آزمونها به دنبال خواهد داشت.
3ـ باتوجه به اینكه برنامه زمانی آزمونهای سازمان سنجش آموزش كشور از یكسال قبل اطلاع رسانی شده و داوطلبان با توجه به وضعیت زندگی، شغل و تحصیل خود برنامه ریزی كرده اند تغییر آزمون باعث اعتراض های اكثریت داوطلبان خواهد گردید.
4ـ وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و سازمان سنجش آموزش كشور پیگیر جدی ارایه تسهیلات لازم برای داوطلبان آسیب دیده مستقیم از حوادث اخیر از مراكز ذیصلاح است كه به محض حصول نتیجه به اطلاع داوطلبان عزیز خواهد رسید.
در پایان از داوطلبان آزمون سراسری سال 1398 درخواست می شود جهت كسب هرگونه خبر و اطلاعات لازم در زمینه برگزاری آزمون سراسری صرفاً به اطلاعیه های سازمان سنجش آموزش كشور كه از طریق سایت این سازمان و هفته نامه پیك سنجش انتشار می یابد مراجعه نمایند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

توئیت وزیر بهداشت درباره ماجرای دانشجوی تقلبی/سه ماه قبل دستور برخورد با صندلی فروشی را دادم

40 درصد کنکوری‌های مجاز، پذیرش بدون آزمون را انتخاب کردند

دستورالعمل تشکیل پرونده شخصیت متهم ابلاغ شد

رئیس جمهور 3 عضو شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری را منصوب کرد

دانش‌بنیان‌های ایرانی در جمع برترین‌های نمایشگاه ITU مجارستان

آیین‌نامه ستاد هماهنگی و راهبری نقشه مهندسی فرهنگی ابلاغ شد

بحران جامعه شناسی در ایران

سوئیفت روسی محور مذاکرات اقتصادی روحانی و پوتین

وزیر علوم وارد مازندران شد

تقدیر علیزاده طباطبایی از نگاه رئیس قوه قضاییه در راستای سیاست کاهش جمعیت کیفری

تبلیغ الگوهای موفق، مشوق سرمایه های اجتماعی است

تمام داروهای موردنیاز تا 3 سال دیگر در کشور تامین می‌شود

آموزش‌‎وپرورش تمام ظرفیت خود را برای مقابله با مواد مخدر بکار می‌گیرد

کلید قفل اشتغال در دستان تجاری‌سازی

آئین‌نامه صدور انواع گواهینامه های رانندگی اصلاح شد

به آینده امیدوار باشید/دولت به آبادانی روستای شما کمک می‌کند

تاثیر نوآوری و خلاقیت بر رشد اقتصادی کشورها

نخبگان و پژوهشگران جوان در قوه قضائیه جذب می‌شوند

مسیر زوار اربعین توسط پهپادهای ارتش رصد می‌شود

راه برای توسعه‌یافتگی و پیشرفت بسیار است

دانشگاه‌ها باید طرح‌های پژوهشی دارای اعتبار داشته باشند

اینکه با بگیر و ببند «فساد» از بین نمی‌رود را رد نمی‌کنیم

بررسی فرونشست تهران؛ گزینه روی میز شورای شهر

مونسان مدیری کارآمد و آشنا به مسائل گردشگری است

بی سند متهم کردن، ناشایست است

قرارداد اعطای امتیاز نزد سازمان ثبت، اسناد و املاک کشور ثبت می‌شود

لاریجانی: کار کارشناسی لازم بر روی لایحه تجارت انجام شده است

پناهندگان برای سفر اربعین در سایت سماح ثبت‌نام کنند

بررسی صلاحیت 2 وزیر پیشنهادی/ دژپسند و آذری‌جهرمی به مجلس می‌روند

«آنچه یک مدیر ایرانی باید بداند»

عضویت ایران در اتحادیه اقتصادی اوراسیا

علوی و عراقچی هفته آینده در کمیسیون امنیت ملی مجلس حضور می‌یابند

رخوت سیاسی در دانشگاه‌ها وجود ندارد

مردان مولف در دولت دوازدهم

امید به خانه‌دار شدن را به زیر 10 سال می‌رسانیم

تذکر نمایندگان مجلس به رئیس جمهور درباره مذاکره با ترامپ

قبلا شهر را می‌فروختند ما نمی‌فروشیم

عملیات اجرایی ساخت 110 هزار مسکن با دستور رئیس جمهوری آغاز شد

بیانیه حمایت از ظریف قرائت شود/پزشکیان: عدد امضاءها لب مرز است

چهار پایانه مرزی برای تردد زائران اربعین آماده شده است

رئیس اتحادیه کشوری کسب و کار مجازی خواستار تسهیل فعالیت کارآفرینان کشور شد

لاریجانی: مجلس در حال مطالعه بیانیه گام دوم انقلاب است

روحانی از نمایشگاه دستاوردهای دولت در توسعه زیرساخت‌های روستایی بازدید کرد

تحویل 1400 مدرسه مناطق سیل‌زده تا مهرماه

تاکید معاون وزیرکار ایران برضرورت برنامه ریزی زودهنگام برای حضور در مسابقات جهانی مهارت

زائران اربعین بدون ویزا راهی عراق می شوند

دلیل دولت برای ارائه ارز 4200 تومانی سیاسی است

جزییات و نحوه تحویل داروهای بیماران خاص در درب منزل‌شان

جدیدترین اخبار از تغییر مدیریتی در ایران‌خودرو

شریعتمداری: شستا تا پایان مهرماه به طور کامل به بورس می‌رود