راه ترقی

آخرين مطالب

حرف آخر وزارت علوم؛ تعویق در برگزاری کنکور سراسری 98 امکان پذیر نیست مديريت

حرف آخر وزارت علوم؛ تعویق در برگزاری کنکور سراسری 98 امکان پذیر نیست

  بزرگنمايي:

راه ترقی- فروردین ماه امسال کشور با سیل درگیر شد؛ سیلی که در پی آن تعداد زیادی از مردم خانه و کاشانه خود را از دست دادند و آواره شدند. این سیل خانمان سوز علاوه بر آسیب‌های فیزیکی که برای مردم به همراه داشت آسیب‌های روحی و روانی بسیاری هم ایجاد کرد و سبب تضعیف روحیه بسیاری از دانش آموزان و دانشجویانی که خود را آماده کنکور می‌کردند، شد. جوانانی که برای بزرگترین ازمون آینده ساز زندگی‌شان آماده می‌شدند به یکباره کتاب ودفتر خود را در میان انبوهی از سیل از دست داند و به جای آن که پای درس بنشینند مجبور به حضور در خیابان‌ها شدند.
بلافاصله پس از سیل عده زیادی از داوطلبان آزمون سراسری که درآستانه کنکور قرار داشتند تقاضای تاخیر در برگزاری آزمون‌های کارشناسی وکارشناسی ارشد را مطرح کردند.

تشکیل کمپین‌هایی برای حمایت از داوطلبان سیل زده
پس از مطرح شدن این تقاضا و بالا گرفتن این موضوع کمپین‌های متعددی ایجاد شدند که تمام آن‌ها موضوع تعویق آزمون‌های سراسری را دنبال می‌کردند و هرکدام سعی داشتند تا به گونه‌ای تقاضای خود را به گوش مسئولان مربوطه برسانند.
در همین زمان داوطلبان آزمون سراسری به سمت صفحه شخصی منصور غلامی وزیر علوم تحقیقات و فناوری روانه شدند تا از این طریق بتوانند مستقیما تقاضای خود را به گوش او برسانند.
وزیر علوم هم پس از مطرح شدن تقاضا‌ها در صفحه شخصی خود به داوطلبان آزمون سراسری هشدار داد تا خام صحبت‌های عده‌ای بی هویت که خود هم داوطلب کنکور نیستند نشوند و تمرکزشان را روی درس خواندن در فرصت باقی مانده قرار دهند.

نامه نمایندگان مجلس به رئیس جمهور
اما در همان زمان عده‌ای از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با ارسال نامه‌ای به ریاست جمهوری خواستار تعویق 3 ماهه در برگزاری آزمون سراسری شدند.
در حالیکه برخی از نمایندگان خواهان تعویق در برگزاری آزمون بودند عده‌ای دیگر مخالف با تعویق در آزمون به دلیل اینکه این عقب افتادن سبب ایجاد اختلال در زمان شروع سال تحصیلی ‌می‌شود.
ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور هم با موافقت با نظر گروه دوم نمایندگان گفت: اگر کنکور 3 ماه به تعویق بیافتد نمی‌توانیم از ابتدای مهرماه سال تحصیلی جدید را آغاز کنیم.

شرایط برای برگزاری کنکور فراهم نیست
در همین ارتباط سید جواد ابطحی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، نیز 21فروردین ماه با بیان اینکه نمایندگان مجلس شورای اسلامی به منظور همراهی با داوطلبان و دانشجویان مناطق سیل‌زده کشور در پی به تعویق انداختن زمان برگزاری کنکور ارشد سال 98  تا بعد از  15 خرداد هستند، گفت: اعضای کمیسیون به دلیل پیگیری وضعیت دانش‌آموزان و دانشجویان مناطق سیل‌زده و نیز جوانانی که برای کمک به مردم گرفتار در سیل در این مناطق حضور یافتند، بر این نظر هستند که در حال حاضر شرایط برای برگزاری کنکور فراهم نیست.
وی افزود: با  توجه به اینکه بسیاری از استان‌های کشور به صورت مستقیم و غیرمستقیم و به ویژه جوانان درگیر موضوع سیل در کشور هستند، بهتر است زمان برگزاری کنکور ارشد به تعویق بیفتد.
ابطحی با اشاره به وعده مسئولان وزارت علوم مبنی بر در نظر گرفتن سهمیه برای داوطلبان کنکور که در مناطق سیل زده هستند، اضافه کرد: اگر  چه وزیر علوم و رئیس سازمان سنجش قول بررسی و پیگیری داده‌اند، ولی نمایندگان نمی‌تواند بیشتر از این منتظر بمانند، چرا که طولانی شدن و انتظار بیشتر، دل‌نگرانی و بلاتکلیفی دانشجویان و جوانان امدادرسان را به دنبال دارد.

نظر وزیر آموزش و پرورش
وزیر آموزش‌وپرورش نیز در خصوص فاصله امتحان نهایی و برگزاری کنکور گفته بود: این پیشنهاد در اولین دستور کار شورای عالی آموزش و پرورش قرار دارد ولی چند محدودیت وجود دارد از جمله تقارن با ماه رمضان؛ بنابراین فاصله بین امتحان نهایی و کنکور باید به نحوی باشد که بتوانیم سوابق تحصیلی را در اختیار سازمان سنجش قرار دهیم. البته وزارت علوم و سازمان سنجش این آمادگی را اعلام کردند کنکور را با تاخیر برگزار کنند. شاید چند روزی این آزمون به تاخیر بیفتد. از طرفی ما هم دنبال این هستیم امتحانات نهایی را زودتر برگزار کنیم تا فرصت کافی برای داوطلبان به منظور آماده شدن برای کنکور فراهم شود. در حال انجام کارهای اداری در این رابطه هستیم که تا چند روز آینده خبر آن نهایی می‌شود.

مخالفت مجلس با تعویق 2 ماهه کنکور سراسری
اما نمایندگان مجلس شورای اسلامی که پیشتر خواستار تعویق 2 ماهه کنکور سراسری به دلیل وقوع سیلاب در برخی شهرهای کشور شده بودند، با آن مخالفت کردند.
نمایندگان مجلس در جلسه علنی دوشنبه، 30 اردیبهشت پارلمان، از مجموع 225 نماینده حاضر، با 81 رأی موافق، 115 رأی مخالف و 7 رأی ممتنع با تعویق دو ماهه کنکور سراسری مخالفت کردند.

حرف آخر
سازمان سنجش آموزش كشور ضمن ابراز تأسف و اعلام همدردی با هموطنان عزیز كه در اثر جاری شدن سیل اخیر در بخش هایی از شهرها و استانهای كشور دچار آسیب شده اند به اطلاع عموم داوطلبان محترم می رساند تعویق زمان برگزاری آزمون باتوجه به بررسی های انجام گرفته در شورای سنجش و پذیرش دانشجو و دلایل مشروحه ذیل امكان پذیر نیست.
1ـ آزمون سراسری دارای یك فرآیند طولانی مدت بوده كه بخش كوچكی از آن نرم افزاری و بخش اعظم آن عملیات فیزیكی و میدانی (مستلزم حضور داوطلبان واجد شرایط) است و به عنوان مثال بعد از برگزاری آزمون حدود بیست روز برای جمع‌آوری پاسخنامه‌ها از كل كشور، تصحیح اوراق، استخراج نتایج و اعلام نتایج اولیه زمان لازم است که در دهه اول مرداد معمولا این نتایج اعلام می‌شود، پس از آن فرآیند انتخاب رشته آغاز می شود که این فرایند نیز بیست روز به طول می انجامد، بعد از این مرحله لازم است فهرست اسامی متقاضیان دانشگاه فرهنگیان و یا سایر رشته های خاص كه دارای مصاحبه و گزینش هستند استخراج و اعلام گردد. همچنین برگزاری و تصحیح اوراق آزمون عملی برخی از رشته های دانشگاهی از قبیل نقاشی، ارتباط تصویری، موسیقی و ... می بایست انجام پذیرد كه این امور نیز 20 تا 25 روز زمان می‌برد و با طی این فرایند، نتایج نهایی هر ساله پایان شهریورماه اعلام می‌شود كه در این شرایط نیز همواره شروع ترم تحصیلی دانشجویان جدیدالورود با تأخیر حداقل یك تا دوهفته ای مواجه می باشد. لذا در صورت تعویق به هر میزان در زمان برگزاری، در مقایسه با برنامه زمانی فعلی، اعلام نتایج نیز با همان میزان با تأخیر مواجه و شروع تحصیل این دانشجویان را در ترم اول با مشكل روبرو و مسائل و مشكلات غیرقابل جبران در مدیریت آموزشی ـ خدمات دانشجویی و ... برای دانشگاه ها ایجاد خواهد نمود.
2ـ تغییر زمان برگزاری آزمون سراسری باتوجه به فشردگی آزمونها در تابستان باعث تغییر در سایر آزمونها از قبیل كاردانی به كارشناسی ناپیوسته، آزمون فنی و حرفه ای و ... كه قرار است در مرداد و شهریورماه برگزار  شود كه قطعاً این تغییرات آشفتگی و مشكلات زیادی را برای سازمان، دانشگاهها و داوطلبان این آزمونها به دنبال خواهد داشت.
3ـ باتوجه به اینكه برنامه زمانی آزمونهای سازمان سنجش آموزش كشور از یكسال قبل اطلاع رسانی شده و داوطلبان با توجه به وضعیت زندگی، شغل و تحصیل خود برنامه ریزی كرده اند تغییر آزمون باعث اعتراض های اكثریت داوطلبان خواهد گردید.
4ـ وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و سازمان سنجش آموزش كشور پیگیر جدی ارایه تسهیلات لازم برای داوطلبان آسیب دیده مستقیم از حوادث اخیر از مراكز ذیصلاح است كه به محض حصول نتیجه به اطلاع داوطلبان عزیز خواهد رسید.
در پایان از داوطلبان آزمون سراسری سال 1398 درخواست می شود جهت كسب هرگونه خبر و اطلاعات لازم در زمینه برگزاری آزمون سراسری صرفاً به اطلاعیه های سازمان سنجش آموزش كشور كه از طریق سایت این سازمان و هفته نامه پیك سنجش انتشار می یابد مراجعه نمایند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

افزون بر کارمندان، سرپناه کارگران فراموش نشود

درخواست مجلس از رهبر انقلاب برای برداشت از صندوق توسعه ملی

جهانگیری آیین نامه عرضه قیر رایگان را ابلاغ کرد

نمایندگان امروز گزارش حادثه واژگونی اتوبوس در دانشگاه آزاد را بررسی می کنند

جهانگیری آیین نامه اجرایی «برنامه مدیریت سبز» را ابلاغ کرد

هفته قوه قضاییه فرصت مغتنمی برای مرور نظرات امام درباره عدالت است

تعرض پهپاد آمریکایی به حریم ایران در کمیسیون امنیت ملی مجلس بررسی می شود

ارز نیمایی به سفره مردم نمی‌رسد

دو نماینده از پاسخ‌های وزیر کشور قانع نشدند

جهانگیری: پای اتخاذ و اجرای تصمیمات سخت ایستاده‌ام

مقررات ناپایدار بیش از تحریم ها به صادرات غیرنفتی آسیب می زند

جهانگیری: مردم باید در جریان سیاست‌های دولت برای عبور از شرایط کنونی قرار گیرند

نمایندگان امروز حادثه واژگونی اتوبوس دانشگاه‌ آزاد را بررسی می کنند

پایان نامه های تقلبی باطل می شود

27 هزار و 86 روستا به اینترنت متصل هستند

زمان دادگاه دانشمند ایرانی در بند آمریکا مشخص نیست/گزارشی از بیماری او دریافت نکردم

مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی از دفتر وزارتی آموزش و پرورش جدا می شود

قاسمی مدیرکل دفتر امور مرزی وزارت کشور شد

قانون «حفاظت از خاک» از سوی رئیس جمهوری ابلاغ شد

مصوبه حق تحصیل افراد در صحن مجلس بررسی می شود

در نظر گرفتن یک منبع قابل توجه برای آبرسانی عشایر

شرایط بخشش غیبت اولیه سربازانِ حین خدمت اعلام شد

متن آیین نامه قانون رسیدگی به دارایی مسئولان و کارگزارن نظام

وزیر امور خارجه امروز در مجلس حضور می یابد

برای حفظ استقلال آموزش و پرورش تلاش می‌کنم

لایحه تشکیل منطقه آزاد تجاری بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا تصویب شد

جهانگیری از کارخانه واگن‌سازی تهران بازدید کرد

همتی: با اجرایی شدن طرح ملی مسکن شاهد کنترل بازار مسکن خواهیم بود

ظریف به مجلس می‌رود/ قرائت گزارش عملکرد آمریکا در حوزه «حقوق بشر»

بدون تغییر سبک زندگی وزارت بهداشت تاثیر چندانی در نظام سلامت نخواهد داشت

10 پایگاه تخصصی برتر در همکاری با کارآفرینان خارج از کشور معرفی شد

باید تجدید نظری جدی در رویکرد آمریکا نسبت به روندهای بین المللی انجام شود

حق الوکاله ها شفاف سازی شود

سلامت قوه قضاییه بدون سلامت جریان وکالت ممکن نیست

ممنوعیت‌ها و محدودیت‌های ترافیکی مراسم سالگرد ارتحال امام خمینی (ره)

دستور ویژه وزیر کشور برای آزادسازی حریم ساحلی دریای خزر

مشکلات صدور کارت هوشمند ملی با عرضه کارت تولید داخل رفع می شود

تخلف در مورد افزایش حقوق‌های 2/5تا 5 میلیون تومان

افزایش حقوق کارکنان هرچه سریع‌تر به روش صحیح اجرایی شود

کاندیدا‌های نواب رئیسی برای اجلاسیه چهارم مشخص شدند + اسامی

پاسخ وزارت نفت به اظهارات هدایت‌الله خادمی عضو کمیسیون انرژی مجلس

لاریجانی: صداوسیما از طرح مسائل اختلافی بین مذاهب پرهیز کند

لاریجانی سالروز فتح خرمشهر را تبریک گفت

بررسی گزارش وزارت امور اقتصادی و دارایی درباره وضعیت کسب و کار در ایران

لایحه ساماندهی بهبود محیط کار در هیات دولت تصویب شد

حرف آخر وزارت علوم؛ تعویق در برگزاری کنکور سراسری 98 امکان پذیر نیست

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان منصوب شد

وزیر کشور: شرایط امنیت مرزهای کشور بهتر شده است

تصویب یک فوریت لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی

عرضه نفت در بورس انرژی ادامه دارد