راه ترقی

آخرين مطالب

ظریف: آمریکا با جنگ اقتصادی از ورود غذا و دارو به ایران جلوگیری می کند سياسي

ظریف: آمریکا با جنگ اقتصادی از ورود غذا و دارو به ایران جلوگیری می کند

  بزرگنمايي:

راه ترقی- «محمد جواد ظریف» در گفت و گویی افزود: در حالی که دیوان بین المللی لاهه به آمریکا دستور داده است که اجازه دهد این سه مورد معاملات با ایران انجام شود، اما آمریکا در عمل نشان داده که همچنان سیاست تهدید و فشار را علیه ایران دنبال می کند.

وی، ضمن محکوم کردن سیاست های غلط و تنش زایی امریکا در منطقه و ایران تاکید کرد: موضوع اصلی ما این است که آمریکا قانون شکنی کرده و برای مردم ایران جنگ اقتصادی را تحمیل کرده و با سیاست های قلدری خود حتی از ورود بسیاری از کالاها به ایران جلوگیری می کند.

وزیر امورخارجه ایران تصریح کرد: ما همواره گفتگو با کشورهای منطقه و حتی مساله امضای پیمان عدم تعرض به کشورهای همسایه را در منطقه مطرح کردیم و همواره آغوش ما برای همه کشورهای منطقه و به خصوص کشورهای حاشیه خلیج فارس باز است.

ظریف اظهارداشت: آنچه که جهان باید آگاهی داشته باشد این است که ایران همواره خواهان صلح بوده وبه تعهدات و مقررات بین المللی پایبند است و نمی تواند در قبال سیاست های آمریکا که تحمیل جنگ اقتصادی است بی تفاوت باشد.

وی با بیان اینکه ما وارد یک جنگ اقتصادی شدید با آمریکا شده ایم و معنی آن این است که ترامپ و آمریکا مردم ایران را هدف قرار داده اند، گفت: به لطف خدا امروز ایران در نهایت قدرت قرار دارد و علت فشارهای آمریکا به ایران نگرانی آنها از قدرتمند شدن بیشتر ایران است و این مساله مهم تنها با انتخاب درست مردم ایران به دست آمده است.

وزیر امورخارجه ایران بیان کرد: هدف ما از گفت و گو با همسایگان طرح واقعیت هاست تا دیدگاه های ایران در برابر تشنج آفرینی آمریکایی ها در منطقه به این کشورها اعلام شود زیرا مقامات رژیم سرزمین های اشغالی وعده‌ای معدود در آمریکا و 2 و یا 3 کشورحاشیه خلیج فارس راه دیگری را انتخاب کرده‌اند و این به نظر ما راه بسیار خطرناکی است. این در حالی است که ما با این کشورها همسایه هستیم و برای همیشه نیز با این کشورها همسایه باقی خواهیم ماند.

وی اظهار داشت: ما برای اولین بار پیشنهاد گفت و گو با کشورهای همسایه منطقه را مطرح کردیم، اما به محض پایان مذاکرات هسته‌ای که برخی از کشورهای منطقه نگران این توافق بودند و حتی ولیعهد عربستان اعلام کرد که ما هیچ گفت‌وگویی با ایران نداریم و جنگ را به داخل خاک ایران می کشانیم.

ظریف خاطر نشان کرد: پس از توافق هسته ای ما از هرگونه مذاکره با آمریکا امتناع کردیم و گفتیم که ما باید مذاکرات خود را با همسایگان ادامه دهیم، اما محمد بن سلمان اعلام کرد که ما با ایران هیچ گفتگویی نداریم.

وزیر امورخارجه ایران یادآورشد: ما برای اولین بار به کشور های همسایه پیشنهاد عدم تعرض را مطرح کردیم، اما آنها فکر کردند که آمریکا می تواند مشکلات آنها را در منطقه برطرف کند در حالی که برداشت آنها در این زمینه کاملاً اشتباه بود.

وی اظهارداشت: سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران همواره شفاف است وقتی که مذاکره خود را با آمریکا آغاز کردیم مقام معظم رهبری اعلام کردند که ما می‌توانیم مذاکرات خود را ادامه دهیم زیرا منطق ما بسیار روشن است.

وی با بیان اینکه در حالی که هم اکنون آمریکا یک جنگ اقتصادی تمام عیار را علیه مردم ایران شروع کرده و در این جنگ بسیار فعال است و حتی برخی از کشورها را برای برقراری یک ارتباط منطقی با ایران می ترساند و به کشورهای اروپایی اعلام می کند که از توافق هسته ای خارج شوند.

وزیرامورخارجه جمهوری اسلامی ایران درعین حال تاکید کرد: آمریکایی‌ها همواره سیاست تهدید، فشار و تروریسم اقتصادی را علیه مردم ایران دنبال می کنند، در حالی که باید همه این تهدیدها علیه مردم ایران متوقف شود.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران بیان کرد: ما به دنبال همراهی با تمام کشورهای همسایه هستیم و آن چیزی که برای ما ملاک عمل است این است که باید با جمهوری اسلامی ایران با احترام رفتار شود در حالی که فشار بر ملت ایران احترام نیست و این سیاست تهدید و قلدری برای ایران به هیچ عنوان کارایی نخواهد داشت.

ظریف اظهارداشت: آمریکایی ها در نمایشی جدید گفت و گو و مذاکره را با ایران مطرح می‌کنند در حالی که سیاست خارجی آمریکا با وجود دولتمردان فعلی نامشخص است و دنیا تاکنون نفهمیده آمریکا در سیاست خارجی خود به دنبال چیست.

ظریف تاکید کرد: برای ما توقف زبان و عمل تهدید مهم است زیرا تهدید سیاسی و نظامی برای ما هیچگونه تاثیری ندارد، چون ایران آنقدر قدرتمند است که بتواند با هرگونه خطری که آن را تهدید کرده، مقابله کند.

وی یادآورشد: ما به دنبال درگیری در منطقه نیستیم این آمریکاست که میز مذاکره را ترک کرد و از برجام خارج شد، اما گروهی در منطقه نشان داده اند که آنها به دنبال تامین منافع مردم آمریکا نیستند و امروز امریکایی ها گرفتار سیاست های نتانیاهو و برخی از احکام منطقه هستند.

وزیر امورخارجه ایران با بیان اینکه قدس شریف از آن فلسطینی هاست، گفت: قدس از آن آمریکایی ها نیست که آن را به رژیم اسرائیل ببخشد و این سیاست غلط نباید توسط برخی از کشورهای منطقه دنبال شود.

ظریف با تاکید بر اینکه ما با کشورهای منطقه همسایه هستیم و هم دین و هم فرهنگ هستیم، گفت: استکبار و آنها به دنبال جنگ در منطقه هستند و بی تردید این به ضرر تمام کشورهای منطقه است.

ظریف گفت: ایران دولت متعهدی است و بر اساس قاعده قرآنی همیشه بر تعهدات خود پایبند بوده و هیچ وقت عهدشکن نبودیم و بر اساس توافق برجام اگر طرف های ما در این توافق به تعهدات خود عمل نکردند بتوانیم در چارچوب برجام از انجام برخی از تعهدات امتناع کنیم.

وزیر امورخارجه ایران اظهارداشت: ما در یان مذاکرات به امریکایی ها اطمینان نداشتیم به و به همین علت برجام می‌توانست یک تعهد دو صفحه ای باشد، اما به علت اینکه ما به آمریکایی‌ها اطمینان نداشتیم در توافق هسته ای 150 صفحه مطلب نوشتیم و در آن ماده 36 قرار دادیم که اگر طرف مقابل نخواست به تعهدات خود عمل کند، ایران نیز به استناد این ماده بتواند به برخی از تعهدات خود در این توافق عمل نکند.

وی تاکید کرد: ما می دانستیم که آمریکا کشوری است که به تعهدات خود پایبند نیست و حتی می دانستیم با کشوری وارد گفت و گو می شویم که خیلی به مقررات بین المللی متعهد نیست و همین واقعیت در خصوص توافق پاریس، توافق نفتا و یا توافق پاسفیک نیز شامل می شود و این نشان می‌دهد که آمریکایی‌ها هر جا توافق داشتند به آن پشت کرده‌اند.

ظریف افزود: ما اعلام کردیم اروپا در یک سال گذشته نتوانسته به تعهدات خود در خصوص توافق هسته ای عمل کند، لذا ما تصمیم گرفتیم که اگر اروپایی تا 60 روز دیگر بتوانند به تعهدات خود در برجام عمل کنند ما نیز به تعهدات خود پایبند باشیم، درحالی که عده‌ای آن را التیماتوم اعلام کردند. ما به هیچ عنوان به کشورهای اروپایی التیماتوم ندادیم اما اعلام کردیم که اگر حقوق اقتصادی مردم را رعایت نکنید ما به تعهدات خود در چارچوب برجام عمل نخواهیم کرد.

وی با اشاره به موضوع معامله قرن گفت: هدف نهایی این طرح پایمال کردن حقوق مردم فلسطین است و من نیز اعلام کرده ام که این مساله حتماً به ورشکستگی قرن منجر خواهد شد، اما برخی از کشورهای خلیج فارس با استکبار جهانی در این خصوص همراهی می کنند در حالی که دست های ما برای فشردن دست های آنها آماده است.

وزیر امورخارجه با بیان اینکه ما همواره اعلام کرده ایم معامله قرن به ورشکستگی قرن منجر خواهد شد، گفت: هر حرکتی علیه مردم فلسطین که حقوق آنها را پایمال کند توسط ایران حمایت نخواهد شد.

وی تاکید کرد: آمریکایی‌ها همواره نگران واقعیتی هستند که مردم منطقه بدون قدرت های خارجی به خود باوری برسند که می توانند کار خود را انجام دهند.

ظریف اظهارداشت: روش ما با دوستان در عراق این است که ما هیچ گاه نطقه نظرات خود را به عراقی ها تحمیل نکردیم و سابقه نیز این را نشان می دهد حضور نیروهای خارجی در هر جایی در منطقه برای منطقه ما بسیار خطرناک است.

وزیر امورخارجه تاکید کرد: ما هیچ وقت نظرات خود را به مردم عراق و افغانستان تحمیل نکردیم و معتقدیم تنها مردم عراق و یا افغانستان باید برای آینده خود تصمیم بگیرند.

وی با اشار ه به وضعیت سوریه بیان کرد: نیروهای ایران و روسیه بر اساس درخواست دولت سوریه در این کشور حضور دارند در حالی که آمریکایی ها و برخی از کشورهای منطقه به این وضعیت همواره معترض هستند زیرا آمریکا از تروریسم در منطقه حمایت می‌کند و سلاح آمریکایی و شیمیایی از طریق عربستان در اختیار داعش قرار می گرفت در حالی که ما می بینیم که سیاست‌های غلط آنها در گذشته امروز شکست خورده است.

ظریف تاکید کرد: ما چهار سال قبل پیشنهاد کردیم که در یمن آتش بس برقرار و ارسال کمک های انسان دوستانه به این کشور آغاز شود و با انجام مذاکرات و تشکیل یک دولت فراگیر انتخابات در این کشور برگزار شود همچنان که پنج سال پیش نیز پیشنهاد کردیم مساله سوریه راه حل نظامی ندارد و باید راه حل آن از طریق سیاسی حل وفصل شود در حالی که اینها نگران این پیشنهاد ما بودند و در این کشور مرتکب جنایات جنگی شدند و اگر دولت سعودی سیاست خود را تغییر بدهد من فردا می توانم در ریاض باشم.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

روایت ظریف از توان دفاعی ایران

روحانی: خروج از برجام به معنای عهدشکنی و تروریسم اقتصادی است

نشست سران ایران، روسیه و ترکیه اواخر شهریور برگزار می شود

باور 373 توانایی کشف 300 هواپیما را دارد/مذاکره موشکی غیرقابل قبول است‌

دیدارهای ظریف در نروژ

آغاز مراسم رونمایی از سامانه «باور 373» با حضور رییس‌جمهور

تکیه بر ظرفیت‌های داخلی، طرح آمریکا برای فروپاشی اقتصاد را ناکام گذاشت

رئیس جمهور قانون تشکیل وزارت میراث فرهنگی را ابلاغ کرد

چهل سال دوم انقلاب قطعاً بهتر خواهد بود/ مقررات زائد و موانع تولید را رفع کنید

دکتر امیر محبیان: باز کردن گره از مشکلات مردم بر پیروزی اصولگرایان در انتخابات اولویت دارد

هدف آمریکایی‌ها انجام یک معامله صحیح با کره شمالی نیست

مرور توصیه‌های رهبر انقلاب به دولت دوازدهم

انتصاب رئیس مؤسسه دائرةالمعارف فقه اسلامی

وزیر خارجه سوئد: گفت‌وگو در زمان تردید از اهمیت برخوردار است

تخت روانچی: دخالت نیروهای خارجی در تنگه هرمز بی ثبات کننده است

جهانگیری: حذف مقررات و موانع دست و پاگیر لازمه رونق تولید است

پاسخ رهبر معظم انقلاب به نامه رمزی یکی از اسرای در بند صدام

موسوی در پاسخ به آریا: ایران بنا ندارد درباره افغانستان با آمریکا گفت و گو کند

موافقت رهبر انقلاب با عفو و تخفیف مجازات تعدادی از محکومان به‌مناسبت اعیاد قربان و غدیر خم

اعضای اندیشکده "ابتکار مدیریت بحران" فنلاند با ظریف دیدار کردند

چرایی مخالفت جبل الطارق با درخواست ضد ایرانی آمریکا

ظریف با رئیس‌جمهوری فنلاند دیدار کرد

ظریف: طرح فنلاند در خصوص خلیج فارس مشابه ایران است

بسیجی باید با اخلاق خود مِهر امام راحل و امام خامنه‌ای را در دل مردم بیندازد

اصلاح‌طلبان بهانه‌تراشی می‌کنند/ جناح‌های موجود پوشش‌دهنده همه مطالبات جامعه نیستند

وزرای امور خارجه ایران و کویت دیدار کردند

روحانی: علاقه‌مند به توسعه روابط با بولیوی در تمام زمینه‌ها هستیم

روحانی: اراده ایران تقویت روابط بسیار نزدیک و صمیمانه با ایتالیا است

عراقچی: تا زمانی که منافع‌مان تامین شود در برجام می‌مانیم

ایران در پی افزایش همکاری ها در خلیج فارس است

وزیر کشور عراق وارد تهران شد

ویلموتس: چشم های تیم ملی باز خواهد بود

عباس عراقچی به فراکسیون مستقلین ولایی مجلس می‌ رود

ظریف: همه مردم ایران وامدار ایثارگران، آزادگان و شهدا هستیم

دستور ویژه رییسی برای ارتقای سلامت اداری و مبارزه با فساد در کردستان

مذاکره با اروپا جدی تری شده است/ برای رفع تحریم ظریف، یک نامه جدی به سازمان ملل نوشته ایم

پیام‌های دیدار هیات یمنی با مقام معظم رهبری از دید مدیر دفتر الجزیره در تهران

هیل: تحریم ظریف آخرین میخ بر تابوت مذاکره با تهران است

روحانی: کاهش تعهدات ایران در پایان 60 روز دوم آغاز می‌شود

ربیعی: دولت قائل به برخورد امنیتی با "سمن‌"ها نیست

بغداد برای کاهش تنش تهران - لندن نقش ایفا کرد

سفر ظریف به چند کشور حوزه اسکاندیناوی در روزهای آینده

ظریف: آمریکا در جایگاهی نیست که برای اقدامات دفاعی ما خطوت قرمز تعیین کند

اجلاس سه جانبه سران ایران، روسیه و آذربایجان به زمان مناسب موکول شد

هند و پاکستان از کشته شدن مردم بی‌گناه در کشمیر جلوگیری کنند

انتظار واشنگتن برای تماس ایران بیهوده است

جهانگیری به ترکمنستان سفر می‌کند

رئیس جمهوری به روسیه سفر می کند

پیام تسلیت ظریف به رهبر انصارالله یمن؛ این جنایت حکایت از ضعف و استیصال متجاوزان دارد

دوگانه‌سازی‌های انتخاباتی به نفع کشور نیست