راه ترقی

آخرين مطالب

سوسک‌های حمام جان‌سخت‌تر از همیشه شده‌اند مقالات

سوسک‌های حمام جان‌سخت‌تر از همیشه شده‌اند

  بزرگنمايي:

راه ترقی - پژوهشگران اعلام کرده‌اند سوسک‌های آلمانی با ایمن‌شدن دربرابر برخی حشره‌کش‌ها، جان‌سخت‌تر شده‌اند.

نتایج پژوهشی که به‌تازگی منتشر شده است، نشان می‌دهد که گونه‌ی فراوانی سوسک موسوم به سوسک آلمانی (همان سوسک قرمزرنگ حمام که احتمالا زیاد دیده‌اید)، دربرابر حشره‌کُش‌ها مقاوم‌تر است. درحقیقت، کشتن این حشرات موذی روزبه‌روز سخت و سخت‌تر می‌شود. پژوهشگران دانشگاه پردیو در ایالات متحده‌ی آمریکا از آپارتمان‌های مختلفی (مشخصا مملو از سوسک) در شهرهای مختلف ایالت ایندیانا بازدید کردند و برخی از سوسک‌های آلمانی را به‌عنوان نمونه جمع‌آوری و مقاومت این حشرات را با حشره‌کش‌های مختلف آزمایش کردند. سپس این حشرات را به آپارتمان‌ها بازگرداندند و از سه سازوکار برای مقابله با سوسک‌ها استفاده کردند: سازوکار چرخشی: استفاده از یک نوع حشره‌کش و در دوره‌های چرخشی؛ سازوکار مخلوط: استفاده از چند نوع حشره‌کش؛ سازوکار تک‌نوعی پس از آزمایش‌ها: استفاده از حشره‌کشی که سوسک‌ها در طول آزمایش‌ها کمترین مقاومت را دربرابر آن داشتند. دو سازوکار اول با شکست مواجه شدند و سوسک‌ها در مدت چند ماه درمقابل این حشره‌کش‌ها مقاوم می‌شدند. درحقیقت، آزمایش‌ها نشان داد که سوسک‌ها می‌توانستند دربرابر موادی شیمیایی مقاوم شوند که حتی درمعرضشان قرار نگرفته بودند. درواقع، این‌طور به نظر می‌رسد که سوسک‌ها طی تکامل خود، سازوکارهایی به دست آورده‌اند تا درمقابل مواد شیمیایی مختلف (حشره‌کش‌ها) مقاوم شوند و این مکانیسم دربرابر انواع مختلف حشره‌کش کارایی لازم را دارد. سوسک‌ها در تکامل خود، مکانیسم‌هایی به دست آورده‌اند تا درمقابل حشره‌کش‌ها مقاوم شوند
این شواهد تازه نشان می‌دهد که سوسک‌ها چقدر حشرات سازگارپذیری هستند و می‌توانند در هر شرایطی قادر به بقا باشند. به همین دلیل، می‌توانیم تصور کنیم در آینده که عواقب تغییرات اقلیمی بیشتر و بیشتر ملموس می‌شوند، این حشرات و حشرات دیگر شبیه به سوسک‌ها توانایی سازگاری درمقابل شرایط تازه را داشته باشند. تنها سازوکاری که تا حدودی کارایی لازم را داشت، روش سوم بود؛ یعنی آزمایش سوسک‌ها با حشره‌کش‌های مختلف و سپس استفاده از آن نوع حشره‌کشی که سوسک‌ها بیشترین آسیب‌پذیری را دربرابرش داشتند. این سازوکار واقعا هم عقلانی به نظر می‌رسد و نشان می‌دهد کنترل چنین آفاتی به سازمان‌دهی و سازوکارهای بیشتری نیاز دارد.
برای مبارزه‌ی مؤثرتر با حشرات موذی مانند سوسک، به سازمان‌دهی و سازوکارهای پیچیده‌تری از استفاده‌ی صرف از حشره‌کُش‌ها و آفت‌کُش‌های معمول نیاز است. وضعیت سوسک‌ها شاید شبیه به باکتری‌های مقاوم باشد. پزشکان و دندان‌پزشکان و کشاورزان سال‌ها است که از آنتی‌بیوتیک‌ها استفاده می‌کنند که به ازبین‌رفتن باکتری‌های مفید و مقاوم‌شدن باکتری‌های مضر منجر شده است. در همین حال، از آنجا که پژوهش‌ها در این زمینه به سرمایه‌گذاری‌های بیشتری نیاز دارند، آنتی‌بیوتیک‌های جدید نتوانسته‌اند با سرعت تکامل باکتری‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک هماهنگ شوند. حال، دنیای ما خالی از آنتی‌بیوتیک‌های مؤثر دربرابر بیشتر باکتری‌های خطرناک شده است. درنتیجه، اکنون در تجویز آنتی‌بیوتیک‌ها دقت بیشتری می‌شود و راه برای ردیابی باکتری‌های مقاوم دربرابر آنتی‌بیوتیک‌ها هموارتر شده است. در همین حال، تلاش‌هایی برای تخصیص بودجه بیشتر برای گسترش آنتی‌بیوتیک در مراکز تحقیقاتی مختلف دنیا شده است. ممکن است تلاش‌های مشابه در مبارزه علیه سوسک‌ها نیز ضروری باشد. مقاله‌های مرتبط:
آیا آخرالزمان حشرات فرا رسیده است؟ شاتر: دنیای خارق‌العاده حشرات
اکنون که از باکتری‌های مضر صحبت شد، بهتر است بگوییم سوسک‌ها چنین خاصیتی دارند و به‌طور بالقوه برای سلامت انسان مضر هستند. درواقع، سوسک‌ها به هر جایی که می‌روند، عوامل بیماری‌زای مختلفی مانند باکتری‌های خطرناک ازجمله سالمونلا و اشریشیا کلی و برخی انگل‌ها را با خود حمل می‌کنند که هر دو باکتری نام‌برده گه‌گاه برخی مسمومیت‌های غذایی حاد را موجب می‌شوند. همچنین، این مهمانان ناخوانده فضولات و بزاق و بخش‌هایی از بدن را در خانه‌ها و محل زندگی خود باقی می‌گذارند. عواملی که گفتیم، می‌توانند واکنش‌های آلرژیک و حملات آسم را در انسان در پی داشته باشند. اگر از طرفداران فیلم‌های اکشن، به‌‌ویژه فیلم‌های استیون سیگال باشید، حتما می‌دانید این ستاره فیلم‌های اکشن در دهه‌ی 1990 در فیلمی به نام «جان‌سخت» (Hard to Kill) بازی کرد. در این فیلم سیگال نقش کاراگاه پلیسی را ایفا می‌کرد که می‌کوشید سردسته یکی از گروه‌های مافیایی را به چنگ قانون بیندازد. احتمالا اسم این فیلم تداعی‌‌کننده‌ی مبارزه‌ی ما علیه سوسک‌ها باشد. متأسفانه در جنگ علیه سوسک‌ها، این حشرات موذی هستند که پیروز می‌شوند؛ چرا که آمار دقیقی از جمعیت این حشرات نداریم و همان‌طورکه درابتدا اشاره کردیم، این حشرات به‌خوبی از قابلیت تطبیق با شرایط مختلف برخوردار هستند. بنابراین، دشوار است بدانیم جمعیت این حشرات چقدر در حال رشد است و آیا جمعیت آن‌ها به مرز نگران‌کننده‌ای رسیده یا خیر.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

«کتاب های نردبان» مناسب کودکان پیش از ورود به دبستان

چرا کارت بانکی به جای کارت هوشمند سوخت استفاده نشد

دانشمندان دارویی جدید برای درمان ابولا ساختند

کشف درمانی جدید برای کشنده‌ترین سویه بیماری سل

رایج ترین اصطلاحات زبان تایلندی هنگام سفر به تایلند کدامند؟

چگونه نگارش هوشمند آینده زبان انسان را تهدید می‌کند؟

آیا ابولا درحال تبدیل شدن به ویروسی مرگبارتر است؟

کاهش احتمال ابتلا به سرطان و بیماری قلبی با مصرف غذاهای غنی از فلاونوئید

بایدها و نبایدهای استفاده از ماسک اکسیژن هواپیما

ذخیره ساز ابری پشتیبان؛ محصولی برای همه

پشیمانی از ازدواج از پیامدهای کودک همسری است

کشف فسیل پنگوئنی به‌اندازه انسان

اقامت در هتل های 5 ستاره با بیت کوین

کودکان دارای بستگان مبتلا به افسردگی، 3 برابر بیشتر افسرده می شوند

دردسرهای کنکوری‌ها، پول بیشتر انتخاب رشته بهتر

سمن ها؛ موثرترین نهاد در مسیر پیوند مردم با دولت و بخش خصوصی

آسیب ها و پیامدهای ناشی از کودک همسری

گره کور جمعیت

کیودو ، رییس جمهوری آمریکا را هرج و مرج طلب توصیف کرد

حج، تمام اسلام است!

روز خبرنگار؛ دعوت به خبرنگاری بی‌لکنت

سهل و ممتنع یک انتخاب

نکاتی برای داشتن تغذیه مناسب در سفر

خون‌بندناف چه بیماری‌هایی را درمان می‌کند؟

لوبلاگ: تحریم "ظریف" هزینه سنگینی برای واشنگتن دارد

چالش‌های خانواده‌ها در تربیت جنسی فرزندان

دانشمندان از 40 سال پیش، تغییرات اقلیمی را پیش‌بینی کرده بودند

به چه علت کاور پنجره های هواپیما هنگام تیک آف باید باز باشد؟

استرس چگونه موجب تغییر مغز می‌شود؟

استفاده از یادگیری ماشین برای ترجمه‌ زبان‌های فراموش شده

در ترکیه کدام حمام ترک را امتحان کنیم؟

آیا ساختمان‌های چوبی راه‌حل مشکل تغییرات اقلیمی هستند؟

شناسایی نوعی آنتی‌بیوتیک که می‌تواند موجب ناشنوایی شود

چرا گزارش سالیانه به مجلس خلاف قانون اساسی است؟

نکاتی چند درباره ائتلاف بازی غربی ها برای تنگه هرمز

سیری مکالمه‌های خصوصی کاربران را بدون اطلاع ضبط می‌کند

علت بیضی شکل بودن پنجره های هواپیما چیست؟

فناوری 5G چگونه خدمات درمانی را متحول می‌کند؟

صلاحیت فرزندآوری

مکمل‌هایی که به همه توصیه می‌شوند

هشدارِ جدی WHO در مورد مضرات سیگار الکترونیک

ناکامی طرح‌های «جمع‌آوری»

تحلیل روزنامه لبنانی از آینده روابط لندن و تهران در دوره جانسون

رژیم‌هایی که کبد چرب را تشدید می‌کنند

چگونه هنگامی که پروازمان تاخیر دارد، خود را سرگرم کنیم؟

نقشه و مسیریاب نشان چگونه سریع‌ترین مسیر را انتخاب می‌کند

دمار از روزگار زن درآوردن

وقتی اینترنت، عزیزتر از والدین می شود

افراد دارای معلولیت را دریابیم

علم تقلبی، تقلب علمی