راه ترقی

آخرين مطالب

فناوری 5G چگونه خدمات درمانی را متحول می‌کند؟ مقالات

فناوری 5G چگونه خدمات درمانی را متحول می‌کند؟

  بزرگنمايي:

راه ترقی - نسل پنجم شبکه‌‌‌‌‌ی تلفن‌همراه‌ (5G) با فراهم‌کردن سرعتی بیشتر در ارسال و دریافت داده، تحولی عظیم در ارائه‌ی خدمات درمانی ایجاد می‌کند و با گسترش آن دیگر باید با اتاق انتظار پزشکان خداحافظی کرد.

شرکت‌های مخابراتی فناوری 5G را به‌عنوان نوعی فناوری معرفی می‌کنند که کاربران را قادر می‌سازد فیلم‌های دلخواهشان را سریع‌تر از حد تصور دانلود کنند. بااین‌حال، فناوری 5G علاوه‌بر داشتن قابلیت استریم فیلم‌های نتفلیکس در یک آن، نحوه‌ی مراقبت ما از خود و دیگران را نیز متحول خواهد کرد. دِرِک لانگ ، رئیس بخش مخابرات و تلفن‌‌همراه شرکت مشاوره‌ای Cambridge Consultants می‌گوید: اکنون خدمات درمانی با مشکلات اساسی رو‌به‌رو است. برخی از این مشکلات پیرشدن جامعه و بیماری‌های موجود در کشورهای پیشرفته‌ی جهان‌ اول و بیماری‌های مزمن هستند. نه‌تنها هزینه‌ی درمان این نوع بیماری‌ها بسیار زیاد است؛ بلکه این درمان‌ها در مدت‌های طولانی‌تر و برای افراد بیشتری اعمال می‌شوند. خدمات درمانی، به‌ویژه در بریتانیا، با مشکلات بزرگی رو‌به‌رو است و این مشکل نسبتا به‌دلیل پیری جمعیت است که مرتبا خدمت سلامت همگانی بریتانیا (NHS) مطرح می‌کند. مقاله‌های مرتبط:
هوش مصنوعی موفق به تشخیص زودهنگام سرطان سینه شد هوش مصنوعی IBM با اسکن چشم، گلوکوم را تشخیص می‌دهد
در ماه‌های اخیر، سیمون استیونس ، مدیرعامل خدمات سلامت همگانی بریتانیا، برنامه‌ی بلندمدت NHS را اجرا کرد تا دریابد نهاد متبوعش چگونه با نیاز‌های فزاینده در 10 سال آینده کنار می‌آیند. استیونس در سخنرانی هفت‌دقیقه‌ای خود، سه‌بار به مسئله‌ی پیری جمعیت اشاره کرد: نخست اینکه این برنامه حمایت از سالمندان در جامعه را متضمن می‌شود؛ دوم اینکه بریتانیا در پنج سال آینده یک‌میلیون نفر بیشتر بازنشسته خواهد داشت؛ سوم اینکه تنها یک‌سوم دخترانی که در NHS متولد می‌شوند، بخت آن را خواهند داشت تا بیش از 100 سالگی عمر کنند. برای اینکه افراد بیشتری عمر طولانی‌تر داشته باشند، به کارکنان بیشتر در خدمات درمانی و رویکردهای جدید نیاز خواهد بود.
برنامه‌ی بلندمدت NHS متضمن ارائه‌ی راه‌حل فناورانه‌ی جدیدی می‌شود و آن‌هم مشاوره‌ی آنلاین با پزشک عمومی برای همه‌ی بیماران NHS است. این راه‌حل میزان ملاقات با پزشک را تا یک‌سوم کاهش می‌دهد و 30 میلیون مراجعه‌ی بیماران به بیمارستان کاهش پیدا می‌کند و هزینه‌های NHS یک‌میلیارد پوند در سال کمتر می‌شود. فناوری 5G با سرعت بیشتر و تأخیر کمتر، مشاوره‌های آنلاین گفته‌شده را ممکن می‌سازد. همچنین، این برنامه تمرکز را از درمان به‌سمت پیشگیری هدایت خواهد کرد و باعث می‌شود بیماری‌ها زودتر شناسایی شوند، قبل از اینکه نیازهای بیماران اضطراری شود. فناوری 5G می‌تواند خدمات درمانی را برای همه، اعم از پیر و جوان متحول کند. لانگ بیان می‌کند: راه‌حلی که سیستم مراقبت درمانی به‌عنوان رویکردی وسیع در نظر دارد، این است که با مدیریت رفتار مردم و ارائه‌ی اطلاعات و نکات لازم درباره اینکه چگونه مریض نشوند، از درمان بیماری‌ها به‌سمت مراقبت‌های بهداشتی پیش‌گیرانه حرکت شود. اینجا است که فناوری 5G احتمالا وارد بازی خواهد شد؛ زیرا در آینده، پوشیدنی‌ها یی خواهیم داشت که پارامترهای گوناگونی را حس می‌کنند و می‌سنجند؛ ازجمله فشارخون، ضربان قلب، دمای بدن و سایر پارامترهایی از این قبیل.
پوشیدنی‌ها سلامتی انسان‌ها را حفظ خواهند کرد
فناوری 5G، تنها به‌معنای انتقال سریع‌تر داده‌ها نیست؛ بلکه هزینه‌ی انتقال داده‌ها و دستگاه‌هایی را کاهش خواهد داد که از آن استفاده می‌کنند. با داشتن اتصال پایدار 5G، دستگاه‌هایی که از آن پشتیبانی می‌کنند، اعم از دستگاه‌های کنترل سلامت و گوشی‌های تلفن‌همراه، دیگر لازم نخواهد بود همه‌ی قدرت پردازشی خود را درونشان جای دهند. چنین دستگاه‌هایی درعوض می‌توانند کارهای سنگین‌ترشان را به سرورهایی در فضای ابری واگذار کنند تا پس از تجزیه‌و‌تحلیل داده‌های کاربر، آن‌ها را به دستگاه برگردانند؛ درست به‌همان شیوه‌ای که شرکت‌های پردازشی زمانی را برای استفاده از ابررایانه‌های متصل به فضای ابری به مشتریان اختصاص می‌دهند. لانگ افزود: هزینه‌ی تولید داده در شبکه 5G به‌طور چشمگیری ارزان‌تر است؛ بنابراین، کاربران می‌توانند خیلی راحت‌تر داده‌ها را ارسال یا دریافت کنند. افزون‌براین، 5G این امکان را به‌ کاربر می‌دهد تا عملکرد دلخواهش را به‌جای اجرا روی دستگاه خود به شبکه بیاورد. این، یعنی دستگاه پیچیدگی و قیمت کمتری خواهد داشت. وقتی چنین اتفاقی در شبکه روی دهد، APIها و SDKهایی به‌وجود خواهند آمد و توسعه‌دهندگان با استفاده از الگوریتم‌های مختلف، داده‌ها را پیاده‌سازی خواهند کرد. در این‌ صورت، شاهد آن خواهیم بود که نرم‌افزار کنترل فشارخون داده‌هایی ایجاد می‌کند که در سایر نرم‌افزارها استفاده می‌شود.
این فرایندهای تجزیه‌وتحلیل هیچ‌گاه جایگزین پزشک عمومی نخواهند شد؛ زیرا هیچ‌کس این کابوس را نخواهد پذیرفت که ساعت‌های هوشمند با بررسی ضربان قلب و تطبیق آن با اطلاعات موجود در وب‌سایت‌های سلامتی، به‌اشتباه بیماری‌های جدی را برای کاربر تشخیص دهد. درعوض، این دستگاه‌ها مانند سیستم هشدار اولیه عمل می‌کنند. اگر دستگاه کنترل سلامت نسل آینده مشکلات سلامتی پیچیده‌ای برای شما تشخیص دهد، به آن معنا خواهد بود که باید برای معاینه به پزشک مراجعه کنید. مقاله‌های مرتبط:
آیا شبکه اینترنت پرسرعت 5G تأثیر منفی بر سلامتی دارد؟ پنج نکته درباره 5G که از سرعت مهم‌ترند
متخصصان مراقبت‌های بهداشتی نباید از فرایند خدمات درمانی حذف شوند؛ اما آن‌ها ضرورتا اولین مرجعی نیستند که بیمارانی که اندکی احساس کسالت دارند یا درباره‌ی سلامتی خود نگران هستند، باید به آن‌ها مراجعه کنند؛ چراکه بسیاری از ابعاد سلامتی مانند ضربان قلب و فشارخون، به‌آسانی به‌‌کمک دستگاه‌ها اندازه‌گیری می‌شود. مطمئن‌تربودن ملاقات‌های ویدئویی ازطریق شبکه 5G، می‌تواند فشار وارده به درمانگاه‌ها و بیمارستان‌ها برای معاینات معمولی بیماران سالمند را کاهش دهد. لانک عقیده دارد: بسیاری از افراد سالمند مبتلا به بیماری مزمن از مراجعه به پزشک بی‌نیاز هستند. آن‌ها فقط به فردی نیاز دارند که معاینه‌شان کند و وضعیتشان را جویا شود. این فرایندی است از راه دور نیز می‌تواند انجام شود. ممکن است فردی به سه‌چهار بار معاینه در روز احتیاج داشته باشد. او می‌تواند معاینات خود را ازطریق تماس ویدئویی انجام دهد؛ بنابراین، این نوع معاینه از تماس تلفنی و ایمیل کمی شخصی‌تر خواهد بود. سپس، شخص می‌تواند درصورت لزوم برای مراجعه‌ی حضوری به پزشک تصمیم بگیرد.
بیش از یک دهه از عمر پوشیدنی‌های سلامتی می‌گذرد و دستگاه‌هایی که به‌عنوان ساعت‌های هوشمند می‌شناسیم، پنج‌شش سال پیش پدیدار شده‌اند. به‌عقیده‌ی لانگ، دستگاه‌های تخصصی کنترل سلامت 5G می‌توانند در مدت کوتاهی همه‌گیر شوند: حدس من این است که آنچه در دو تا پنج سال آینده شاهدش خواهیم بود، دستگاه‌های متصل خاصی هستند که برای استفاده‌ی پزشکی پذیرفته شده‌اند. این دستگاه‌ها می‌توانند کنترل‌کننده‌ی فشارخون یا دیابت و سایر دستگاه‌های از این قبیل باشند که می‌توان از درمانگاه‌های محلی یا مراکز مراقبت‌های بهداشتی به‌همراه اپلیکیشن مخصوص تهیه کرد. ادعای اپراتورهای تلفن‌همراه درباره‌ی 5G صحیح است و کاربر می‌تواند تنها با لمس یک دکمه، برنامه‌های تلویزیونی دلخواه خود را با کیفیت HD دانلود کند؛ اما نمی‌تواند خیلی از آن‌ها را در حالی تماشا کند که در اتاق انتظار پزشک منتظر نشسته است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

«کتاب های نردبان» مناسب کودکان پیش از ورود به دبستان

چرا کارت بانکی به جای کارت هوشمند سوخت استفاده نشد

دانشمندان دارویی جدید برای درمان ابولا ساختند

کشف درمانی جدید برای کشنده‌ترین سویه بیماری سل

رایج ترین اصطلاحات زبان تایلندی هنگام سفر به تایلند کدامند؟

چگونه نگارش هوشمند آینده زبان انسان را تهدید می‌کند؟

آیا ابولا درحال تبدیل شدن به ویروسی مرگبارتر است؟

کاهش احتمال ابتلا به سرطان و بیماری قلبی با مصرف غذاهای غنی از فلاونوئید

بایدها و نبایدهای استفاده از ماسک اکسیژن هواپیما

ذخیره ساز ابری پشتیبان؛ محصولی برای همه

پشیمانی از ازدواج از پیامدهای کودک همسری است

کشف فسیل پنگوئنی به‌اندازه انسان

اقامت در هتل های 5 ستاره با بیت کوین

کودکان دارای بستگان مبتلا به افسردگی، 3 برابر بیشتر افسرده می شوند

دردسرهای کنکوری‌ها، پول بیشتر انتخاب رشته بهتر

سمن ها؛ موثرترین نهاد در مسیر پیوند مردم با دولت و بخش خصوصی

آسیب ها و پیامدهای ناشی از کودک همسری

گره کور جمعیت

کیودو ، رییس جمهوری آمریکا را هرج و مرج طلب توصیف کرد

حج، تمام اسلام است!

روز خبرنگار؛ دعوت به خبرنگاری بی‌لکنت

سهل و ممتنع یک انتخاب

نکاتی برای داشتن تغذیه مناسب در سفر

خون‌بندناف چه بیماری‌هایی را درمان می‌کند؟

لوبلاگ: تحریم "ظریف" هزینه سنگینی برای واشنگتن دارد

چالش‌های خانواده‌ها در تربیت جنسی فرزندان

دانشمندان از 40 سال پیش، تغییرات اقلیمی را پیش‌بینی کرده بودند

به چه علت کاور پنجره های هواپیما هنگام تیک آف باید باز باشد؟

استرس چگونه موجب تغییر مغز می‌شود؟

استفاده از یادگیری ماشین برای ترجمه‌ زبان‌های فراموش شده

در ترکیه کدام حمام ترک را امتحان کنیم؟

آیا ساختمان‌های چوبی راه‌حل مشکل تغییرات اقلیمی هستند؟

شناسایی نوعی آنتی‌بیوتیک که می‌تواند موجب ناشنوایی شود

چرا گزارش سالیانه به مجلس خلاف قانون اساسی است؟

نکاتی چند درباره ائتلاف بازی غربی ها برای تنگه هرمز

سیری مکالمه‌های خصوصی کاربران را بدون اطلاع ضبط می‌کند

علت بیضی شکل بودن پنجره های هواپیما چیست؟

فناوری 5G چگونه خدمات درمانی را متحول می‌کند؟

صلاحیت فرزندآوری

مکمل‌هایی که به همه توصیه می‌شوند

هشدارِ جدی WHO در مورد مضرات سیگار الکترونیک

ناکامی طرح‌های «جمع‌آوری»

تحلیل روزنامه لبنانی از آینده روابط لندن و تهران در دوره جانسون

رژیم‌هایی که کبد چرب را تشدید می‌کنند

چگونه هنگامی که پروازمان تاخیر دارد، خود را سرگرم کنیم؟

نقشه و مسیریاب نشان چگونه سریع‌ترین مسیر را انتخاب می‌کند

دمار از روزگار زن درآوردن

وقتی اینترنت، عزیزتر از والدین می شود

افراد دارای معلولیت را دریابیم

علم تقلبی، تقلب علمی