راه ترقی

آخرين مطالب

ظریف، سنگ محک مدعیان دلواپس سياسي

ظریف، سنگ محک مدعیان دلواپس

  بزرگنمايي:

راه ترقی- 6 سال پیش در چنین روزهایی محمدجوادظریف به عنوان وزیر امورخارجه دولت یازدهم، از مجلس نهم رای اعتماد گرفت و هجمه‌ها علیه او از همان صحن علنی مجلس آغاز شد و ظاهرا این هجمه ها تمامی ندارد. ظریف جز معدود شخصیت های سیاسی و دیپلماتیک در جهان است که هم در داخل مرزهای کشورش و هم خارج از آن مورد انتقادها و حتی هجمه‌های متنوع قرار گرفته است. با این حال ظریف نیز مانند دیگر اعضای هیات دولت طی 6 سال گذشته کوشیده است از کنار این هجمه های ناصواب بدون واکنشی خاص عبور کند اما در برهه‌هایی هم شدت حمله ها او را به واکنش وادار کرده است. نامه اخیر او به رهبر انقلاب درباره محتوای یک سریال تلویزیونی در مجموعه این واکنش‌ها دسته‌بندی می شود.

روز دوشنبه ششم مردادماه «محمد مهاجری» فعال سیاسی و رسانه ای از نامه ای خبر داد که ظریف به رهبری نوشته و در آن از موج توهین‌ها و تهمت‌ها گلایه کرده و نوشته است حتی اگر بخشی از این حجم تخریب درست باشد، ادامه خدمت وی در سمت وزارت امور خارجه شرعا جایز نیست. نامه ای که سخنگوی وزارت امور خارجه روز گذشته نگارش آن را تایید کرد.  ظریف هم امروز در گفت و گویی هم افتراهای مطرح شده در سریال گاندو را دلیل نوشتن این نامه دانسته و گفته است: «انتقاد با تخریب، توهین و افترا فرق بسیار دارد و امیدوارم این بلیه از جامعه ما برداشته شود و به دنبال توهین و تخریب شخصیت افراد نباشیم.»

مدعیان مخالف ظریف

پخش شیرینی به مناسبت استعفای ظریف، افترای دوتابعیتی به او فتوشاپ‌های غیراخلاقی از زندگی شخصی وزیر امور خارجه تنها نمونه ای از حمله های زرد و غیرحرفه ای علیه رییس دستگاه دیپلماسی است. بخش دیگر این مخالفت ها و هجمه ها در نشست های دلواپسانه به ویژه در ایام مذاکرات هسته ای بود. احضارهای گاه و بیگاه به مجلس، تلاش برای ناکارآمدسازی وزارت خارجه از طریق اقدامات موازی، مخالفت با مذاکره در حالی که ظریف مجری تصمیمات نظام است و نمونه هایی از این قبیل که طی 6 سال گذشته کم نبوده‌اند نشان می‌دهد که دو طیف داخلی و خارجی در آشکار و نهان با یکدیگر و علیه وزیر امورخارجه ائتلاف تشکیل داده و او را مورد هجمه قرار می دهند. طیف نخست ناکامان دولت پیشین هستند که محبوبیت ظریف در داخل و خارج از ایران را برنمی‌تابند و مذاکره با دولت‌های خارجی را اگر با همفکران خود باشد پیروزی و اگر با ظریف انجام گیرد نابودی منافع ملی توصیف می‌کنند! هجمه دوم خارج از مرزهاست و البته قابل درک برای ظریف. سرحلقه پروپاگاندا علیه وزیر امورخارجه ایران؛ تیم B است. «جان بولتون»، «بنیامین نتانیاهو»، «محمد بن سلمان» و «بن زاید» به ترتیب مشاور جنگ طلب کاخ سفید، نخست وزیر رژیم صهیونیستی، ولیعهد عربستان و در نهایت حاکم امارات، اعضای این تیم هستند که تا مرز تحریم ظریف هم پیش رفته اند. این گروه به قدرت دیپلماسی ظریف به خوبی واقف هستند و این مهمترین دلیل مخالفت آن ها با وزیرامورخارجه ایران است.

 حامیان ظریف 

در برابر طیف های مخالف ظریف اما موافقان او اثرگذارتر و مهمتر هستند. مردم و رهبر انقلاب در این طیف قرار دارند. جابه جایی در شاخص بورس، ایجاد کارزارهای مجازی و دعوت های حقیقی برای ماندن ظریف پس از استعفای نمونه‌هایی از واکنش جامعه ایران به خبر استعفای ظریف است که از محبوبیت او میان مردم حکایت دارد.  در عرصه سیاسی هم رهبر انقلاب اسلامی از مهمترین حامیان ظریف هستند. موضوعی که وزیر امورخارجه مکررا بر آن تاکید کرده است و روز گذشته هم با اشاره به پاسخ رهبری به نامه گلایه آمیز گفت: «رهبری همیشه به من محبت داشتند و من وامدار محبت ایشان هستم؛ این محبت همچنان ادامه دارد و اگر محبت‌های ایشان نبود، برخی اتفاقاتی که در بعضی جاها می‌افتد، امکان تحمل را از بین می‌برد.»

رهبر معظم انقلاب در مقاطع گوناگون و با روش های مختلف، حمایت و اعتماد خود را نسبت به ظریف اعلام کرده اند. ایشان در آبان ماه سال 92 و در بحبوحه مذاکرات هسته ای، ظریف را فرزند انقلاب خواندند و تصریح کردند: «هیچ‌کس نباید این مجموعه‌ مذاکره‌کنندگان ما را با مجموعه‌ شامل آمریکا - همان شش دولت، به‌اصطلاح پنج بعلاوه‌ یک - سازش‌کار بداند؛ این غلط است؛ اینها مأموران دولت جمهوری اسلامی ایران هستند، اینها بچه‌های خودمان هستند، بچه‌های انقلابند؛ یک مأموریتی را دارند انجام می‌دهند. کار سختی هم هست [که] بر عهده‌ اینهاست؛ دارند با تلاش فراوان آن کاری را که بر عهده‌ آنهاست انجام می‌دهند. بنابراین نباید مأموری را که مشغول یک کاری است و مسئول یک فرایندی است مورد تضعیف یا توهین یا بعضی از تعبیراتی که گاهی شنیده می‌شود - که اینها سازش‌کارند و مانند اینها - قرار داد؛ نه، این حرف‌ها نیست.»

امین، غیور، شجاع و متدین؛ این کلمات توصیفات رهبر انقلاب در تیرماه سال 94 از تیم دیلماسی ایران است. ایشان در دیدار با مسئولین نظام فرمودند: «بنده هیئت مذاکره‌کننده را - همین دوستانی که این مدّت این زحمات را بر دوش گرفته‌اند - هم امین می‌دانم، هم غیور می‌دانم، هم شجاع می‌دانم، هم متدین می‌دانم. انصافاً در مقابل آنها با شجاعت کامل، با دقت کامل مواضع خودشان را بیان می‌کنند، دنبال می‌کنند و تعقیب می‌کنند.»

دی ماه همان سال و همزمان با توافق هسته ای ایران، رهبر انقلاب در پاسخ به نامه رییس جمهوری درباره این توافق؛ تاکید کردند: «خرسندی خود را از اینکه مقاومت ملت بزرگ ایران در برابر تحریم‌های ظالمانه و تلاش دانشمندان هسته‌ ای در پیشبرد این صنعت مهم و کوشش خستگی‌ناپذیر مذاکره‌کنندگان، سرانجام طرف‌های مقابل را که برخی از آنان به دشمنی با ملت ایران شهره‌اند، وادار به عقب‌نشینی و رفع بخشی از آن تحریم‌های زورگویانه کرد، ابراز می‌دارم.»

رهبری خردادماه سال 96 هم در دیدار با مسوولان نظام به نامه اعتراضی ظریف به اروپا به دلیل نقض برجام اشاره کرده و می گویند: «خود وزیر محترم خارجه، چون انسان متدینی است، انسان باوجدانی است و انسان صاحب احساس مسئولیت است، خود ایشان هم این اعتراض را دارد می‌کند.» در تازه ترین این حمایت ها هم رهبرانقلاب در پاسخ به نامه گلایه آمیز ظریف از محتوای تخریبی سریال گاندو فرمودند: «من مطلقا راضی نیستم که به شما کمترین اهانتی بشود.»

مجموع حمایت های رهبری از تیم دیپلماسی دولت و شخص ظریف نشان می دهد که قربانی کردن وزیرامور خارجه ایران به پای رقابت ها و حسادت های سیاسی هیچ نسبت و قرابتی با ادعاهای وطن دوستانه تخریب کنندگان ظریف ندارد. وزیری که «هنری کیسنجر» او را دشمن قابل احترام می داند و در قلب نیویورک پشت پرده جنگ‌طلبی های آمریکا را افشا می کند و بدون توجه و اعتنا به نامهربانی‌ها از منافع ملت ایران دفاع می‌کند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بسیجی باید با اخلاق خود مِهر امام راحل و امام خامنه‌ای را در دل مردم بیندازد

اصلاح‌طلبان بهانه‌تراشی می‌کنند/ جناح‌های موجود پوشش‌دهنده همه مطالبات جامعه نیستند

وزرای امور خارجه ایران و کویت دیدار کردند

روحانی: علاقه‌مند به توسعه روابط با بولیوی در تمام زمینه‌ها هستیم

روحانی: اراده ایران تقویت روابط بسیار نزدیک و صمیمانه با ایتالیا است

عراقچی: تا زمانی که منافع‌مان تامین شود در برجام می‌مانیم

ایران در پی افزایش همکاری ها در خلیج فارس است

وزیر کشور عراق وارد تهران شد

ویلموتس: چشم های تیم ملی باز خواهد بود

عباس عراقچی به فراکسیون مستقلین ولایی مجلس می‌ رود

ظریف: همه مردم ایران وامدار ایثارگران، آزادگان و شهدا هستیم

دستور ویژه رییسی برای ارتقای سلامت اداری و مبارزه با فساد در کردستان

مذاکره با اروپا جدی تری شده است/ برای رفع تحریم ظریف، یک نامه جدی به سازمان ملل نوشته ایم

پیام‌های دیدار هیات یمنی با مقام معظم رهبری از دید مدیر دفتر الجزیره در تهران

هیل: تحریم ظریف آخرین میخ بر تابوت مذاکره با تهران است

روحانی: کاهش تعهدات ایران در پایان 60 روز دوم آغاز می‌شود

ربیعی: دولت قائل به برخورد امنیتی با "سمن‌"ها نیست

بغداد برای کاهش تنش تهران - لندن نقش ایفا کرد

سفر ظریف به چند کشور حوزه اسکاندیناوی در روزهای آینده

ظریف: آمریکا در جایگاهی نیست که برای اقدامات دفاعی ما خطوت قرمز تعیین کند

اجلاس سه جانبه سران ایران، روسیه و آذربایجان به زمان مناسب موکول شد

هند و پاکستان از کشته شدن مردم بی‌گناه در کشمیر جلوگیری کنند

انتظار واشنگتن برای تماس ایران بیهوده است

جهانگیری به ترکمنستان سفر می‌کند

رئیس جمهوری به روسیه سفر می کند

پیام تسلیت ظریف به رهبر انصارالله یمن؛ این جنایت حکایت از ضعف و استیصال متجاوزان دارد

دوگانه‌سازی‌های انتخاباتی به نفع کشور نیست

اختلاف در ائتلاف دریایی آمریکایی علیه ایران/ آمریکا در آب‌های خلیج فارس تنها مانده است

معامله قرن با همت و ایمان جبهه مقاومت محکوم به شکست است

وزیراقتصاد نیکاراگوئه با ظریف دیدار می‌کند

پاریس به برجام وفادار است

پیروزی از آن ملتی است که استقامت دارد

دکتر امیر محبیان؛ تحقیر ظریف بازی در زمین امریكا ست

نخست وزیر ژاپن در تلاش برای دیدار مجدد با رییس جمهوری ایران است

میثاق انتخاباتی با پیگیری محورهای مشترک گروه های سیاسی تدوین می شود

نشست های مشکوک امنیت منطقه را بر هم می زند

اختلاف درباره ارائه گزارش یکساله دولت به مجلس حل شد

ظریف: اجازه نمی‌دهیم مردم‌مان بی غذا و دارو باشند/ خواهان تعامل سازنده هستیم

روحانی: آمریکایی‌ها فهمیده اند که با تحریم ایران به جایی نمی‌رسند

رهبر انقلاب: به نخبگی قانع نباشید باید مرزهای دانش و فناوری را به پیش ببرید

پنجمین دوره مسابقات نظامی جام دریا -2019 آغاز شد

اسماعیلی: در قوه قضائیه نقدپذیر عمل می کنیم

جهانگیری: استان‌های مرزی رسالت بزرگی برای توسعه صادرات غیرنفتی دارند

ظریف: مستقل بودن سخت اما شیرین است

رئیس جمهوری: پاسخ به تماس تلفنی اوباما به توافق ژنو سرعت داد

سردار سلیمانی با ظریف دیدار کرد

ظریف:به من گفته شد ظرف 2 هفته تحریم می‌شوم مگر.../ همیشه از الطاف رهبری برخوردار بوده‌ام

دیدار لاریجانی با ظریف در وزارت خارجه

آمریکا با تحریم «ظریف» قصد محدودکردن توسعه سیاسی ایران دارد

توقیف یک نفتکش حامل سوخت قاچاق در خلیج فارس