راه ترقی

آخرين مطالب

پذیرش دانشجو بر اساس نیاز جامعه انجام می‌شود/چارچوب‌هایی در حوزه اخلاق پزشکی در حال تدوین است انديشه

پذیرش دانشجو بر اساس نیاز جامعه انجام می‌شود/چارچوب‌هایی در حوزه اخلاق پزشکی در حال تدوین است

  بزرگنمايي:

راه ترقی- دکتر باقر لاریجانی به چالش‌های پیش‌روی وزارت بهداشت در حوزه آموزش  اشاره کرد و گفت:امروز به کمک تلاش هایی که طی دهههای گذشته توسط مسئولین نظام سلامت کشور صورت گرفته، کشور ما در آموزش علوم پزشکی تا حد زیادی خود کفا شده و تمامی رشته ها در تمامی مقاطع در کشور تدریس می شود.

وی در ادامه تصریح کرد: ادغام آموزش علوم پزشکی در ارائه خدمات یکی از نقاط قوت نظام سلامت کشور ما است چرا که این رویکرد ضمن اینکه باعث می شود آموزش در محیط های بالینی صورت پذیرد، که خود باعث ارتقای سطح مهارت دانش آموختگان حوزه علوم پزشکی کشور می شود، بسترهای لازم برای تربیت نیروی انسانی حوزه را متناسب با نیازها فراهم می نماید. همچنین در برنامه های درسی گروه های مختلف علوم پزشکی نیز آموزش های در عرصه در کنار دروس تئوری گنجانده شده و طی چند سال اخیر توجه به آشنایی بیشتر دانشجویان با بسترهای ارائه خدمات بستری و سرپای، اخلاق حرفه ای و تکنولوژی های روز دنیا در برنامه های آموزشی (کوریکولوم) رشته های مختلف بیش از پیش دیده شده است.

دکتر لاریجانی در خصوص اولویت آموزش پزشکی نسبت به سلامت نیز اظهار کرد:اولویت نظام های سلامت همیشه با پیشگیری و سلامت بوده و همانطور که در دهه های گذشته شاهد بودیم بیماری های واگیر که معظل اصلی سلامت در بسیاری از کشورها از جمله کشور ما بوده ریشه کن شده است. لیکن در دهه های اخیر با تغییر سبک زندگی این بیماری های غیرواگیر است که به عنوان چالش اصلی نظام های بهداشت و درمان در کل دنیا تبدیل شده و امروزه می بینیم بیشتر مرگ ها بر اثر این بیماری ها رخ می دهد و هزینه های گزافی نیز به کشورها تحمیل می شود. بر این اساس سازمان بهداشت جهانی باتوجه به این معضل یک سری اهداف برای کنترل و پیشگیری از بیماری های غیرواگیر تعریف کرده و کشورهای عضو نیز ملزم به برنامه ریزی برای دستیابی به این اهداف است.

به گفته معاون آموزشی وزارت بهداشت، جمهوری اسلامی ایران یکی از کشورهای پیشرو در برنامه ریزی برای کنترل و پیشگیری از بیماری های غیرواگیر است و اسناد سیاستی بسیاری در این زمینه در کشور طراحی شده است. اقداماتی برای جلب مشارکت های بین بخشی و ایجاد زیرساخت های لازم برای کنترل این گروه از بیماری ها در دست اجرا است و حمایت های سیاسی خوبی هم در کشور از این برنامه ها می شود. امیدواریم با اجرایی سازی این برنامه ها و کاهش عوامل خطر ابتلا به بیماری ها ضمن کاهش بار بیماری های غیرواگیر و مرگ و میر ناشی از این بیماری ها، بار هزینه هایی که در حال حاضر برای درمان این بیماری ها می شود کاسته شود.

وی ادامه داد: اولویت حوزه آموزش علوم پزشکی کشور پاسخگویی به نیازهای جامعه است. با پیش بینی شرایط آینده نظام سلامت، برنامه تربیت نیروی انسانی نظام سلامت برای 5 تا 10 سال آینده طراحی شده است.   

 لاریجانی همچنین  بر توجه سیستم آموزشی کشور به تربیت متخصص و فوق تخصص در رشته‌های مختلف پزشکی اشاره کرد و افزود: دوره آموزش پزشکی عمومی سنگ بنای آموزش پزشکی است و ارتقای کیفیت آموزش در این دوره می تواند بر کل نظام سلامت کشور اثرگذار باشد. در برنامه تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی توسعه همه جانبه آموزش عالی سلامت با رویکرد پاسخگویی به نیازهای کشور به نیروی انسانی علوم پزشکی و ارتقای کیفیت آموزش از چشم اندازهای مهمی است که پیگیری می شود. برآورد نیروی انسانی مورد نیاز حوزه سلامت کشور برای 5 تا 10 سال آینده در تمامی مقاطع از جمله اقداماتی بود که در این راستا صورت گرفته است.

وی تاکید کرد: باتوجه به شرایط کشور در این برهه زمانی تخمین زده شده که چه میزان از نیروهای حوزه سلامت در هر مقطعی از جمله پزشکی عمومی مورد نیاز است. بر اساس این برآوردها که برش منطقه ای آن نیز در دست اقدام است مجوز تربیت نیرو برای هر منطقه آمایشی براساس نیازها اعطا می شود. در واقع این راهکاری است تا نیروها بر اساس نیاز تربیت شوند نه تقاضاهای القایی در جامعه.

لاریجانی خاطر نشان کرد: در برنامه تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی کیفیت آموزش دوره پزشکی عمومی موضوعی است که مورد توجه قرار گرفته و برنامه آموزشی پزشکی عمومی بعد از 30 سال برای اولین بار در کشور بازنگری شد. در این برنامه به مواجهه زودهنگام دانشجویان پزشکی با محیط های ارائه خدمات، توجه به نیازهای جامعه و انعطاف پذیری دروس براساس نیازهای بومی منطقه ای که دانشجو در آن تحصیل می کند توجه ویژه ای شده است.

معاون آموزشی وزارت بهداشت به نقش اخلاق پزشکی در آینده آموزش پزشکی اشاره کرد و گفت: اخلاق در تمامی علوم و شئونات زندگی موضوع اصلی است و در حوزه علوم پزشکی از آنجا که با جان انسان ها سر و کار دارد موضوعی حیاتی و مهم می باشد و از آنجا که اخلاق پزشکی جز لاینفک حرف پزشکی محسوب می شود آموزش آن از ضروریات آموزش پزشکی است که لازم است برنامه جامعی در این زمینه در کشور طراحی گردد و آموزش اخلاق پزشکی تمامی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور به صورت هماهنگ و یکپارچه صورت پذیرد. با بازمهندسی شورای عالی اخلاق پزشکی، اقدامات خوبی در زمینه برنامه ریزی برای ارتقای اخلاق پزشکی در کشور صورت گرفت. همچنین اجرای بسته توسعه اخلاق حرفه ای به عنوان یکی از بسته های زیربنایی در برنامه تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی توسط کارگروهی در معاونت آموزشی پیگیری می شود.

وی یادآور شد:  برنامه راهبردی اخلاق پزشکی کشور سال گذشته بازنگری شد و در شورای عالی اخلاق پزشکی تصویب گردید. راهنماها و چارچوب هایی هم در زمینه های مختلف در حوزه اخلاق پزشکی در مراکز ذیربط در کشور در حال تدوین است.در حال حاضر کمیته کشوری اخلاق در آموزش علوم پزشکی با هدف توسعه اخلاق پزشکی در حوزه آموزش علوم پزشکی کشور راه اندازی شده و به موازات آن کمیته های اخلاق در آموزش در سطح دانشگاهی نیز فعالیت می نمایند. امیدواریم با تلاش های همکاران در دانشگاههای علوم پزشکی شاهد اجرای برنامه های کشوری اخلاق پزشکی و اعتلای بیش از پیش اخلاق در نظام سلامت کشور باشیم.

لاریجانی در خصوص برنامه‌ریزی آموزش رشته‌های جدید پزشکی و هم‌چنین گرایش‌های میان‌رشته‌ایی برای آینده آموزش پزشکی نیز گفت: از آنجا که وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی باتوجه به ادغام آموزش در حیطه خدمات نیروی انسانی خود را تا حد زیادی براساس نیاز تربیت می کند، لذا ضمن انجام مطالعات گسترده نیاز سنجی نیروی انسانی در همه رشته مقاطع  حوزه آموزش پزشکی با شروع طرح تحول آموزش اولویت خود را در دوقسمت متمرکز کرده است. 

وی یادآور شد: یکی تمرکز بر نیاز های جدیدی که در حیطه خدمات سلامت ایجاد شده است  مثل پزشکی خانواده و بیماریهای غیرواگیر و نوپدید و دوم حرکت در مرزهای دانش و ایجاد رشته های میان رشته ای جدید مثل بیوتکنولوژی و نانوتکنولوژی و سلول های بنیادی. مطالعات گسترده ای هم در زمینه رشته های موردنیاز نظام سلامت با رویکرد ویژه به علوم رشته ای صورت گرفته و توسعه این رشته ها بر مبنای توانمندی ها و ظرفیت های موجود به دانشگاههای علوم پزشکی و مناطق آمایشی کشور سپرده شده است. خوشبختانه این اقدام ضمن توسعه ماموریت گرایی در آموزش علوم پزشکی دستاوردهای خوبی هم طی حدود 3 سالی که از واسپاری این ماموریت ها می گذرد به همراه داشته است. 

معاون آموزشی وزارت بهداشت اظهار کرد: باتوجه به ادغام آموزش علوم پزشکی با نظام ارائه خدمات و تلاش هایی که برای ارتقای کیفیت آموزش در این حوزه صورت گرفته، کیفیت مناسب آموزش و بازار ارائه خدمات سنجیده شده و مناسب را می توان یکی از علل گرایش به رشته  های علوم پزشکی در کشور است. 

به گفته وی، وزارت بهداشت به عنوان متولی اصلی سلامت کشور موظف است برنامه های خود را بر اساس نیازهای واقعی سلامت کشور طراحی نماید و در حوزه آموزش نیز همچون سایر حوزه ها نیازهای واقعی مردم به ارائه خدمات مبنای اصلی در برنامه ریزی برای تربیت نیروی انسانی این حوزه است.

به گزارش روابط عمومی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، لاریجانی تاکید کرد: براساس برآورد صورت گرفته جذب و تربیت نیروی انسانی در حوزه سلامت متناسب با نیاز جامعه است  و طی سال های آتی نیز مجوز تربیت نیروی انسانی چه در بخش خصوصی و چه در بخش دولتی براساس این برآوردها صادر خواهد شد. بدیهی است برنامه وزارت بهداشت مدیریت درخواست تحصیل جوانان کشور به حیطه هایی است که نیاز آینده نظام سلامت را برآورده می کنند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ساخت نمایشگرهای شفاف با ذرات نانو برای صنایع هوایی و حمل‌ونقل شهری

راه‌اندازی مجدد پروژه ماهواره‌ای «آیات»

وزارت نفت در حال بررسی ورود به حوزه دانش‌بنیان است

پهپاد کمان در رژه نیروهای مسلح نمایش داده شد

مردم برای سخنرانی روحانی در سازمان ملل جملات کلیدی پیشنهاد دهند

شریعتمداری: نهضت مهارت‌افزایی باید به گفتمان ملی تبدیل شود

نبرد دیپلماتیک در نیویورک

ارائه دستاوردهای ایران در حوزه مبارزه با سرطان و رادیو داروها در حاشیه کنفرانس عمومی آژانس

دشمنان منطقه باید از پاسخ هشدارآمیز یمنی ها درس بگیرند

بیش از 9 هزار موضوع پژوهشی برای حل مشکلات منطقه‌ای ارائه شد

منجیان جریان سوم یا موج سواران موسم انتخابات

موشک نقطه‌زن صنایع پتروشیمی توسط محققان ایرانی ساخته شد

از مشاهده نور قبل از زلزله سال 57 "طبس" تا مشاهده عقرب در زلزله سال 93 "مورموری"

متخصصان علوم شناختی به چالش دعوت شدند

کاهش بیش از 9 هزار تن مواد مخرب لایه ازن در کشور

موفقیت پژوهشگاه ICT در ساخت SSPA با راندمان بالا

وزیر علوم: مشکلات دانشگاه‌ها بزودی کمتر می‌شود

راهکار محققان کشور در افزایش پایداری مواد مؤثره/حذف طعم تلخ "شکر گیاهی" با فناوری نوین

آندومتریوز قابل درمان است

تولید کپسول گاز طبیعی توسط یک مهندس ایرانی در ترکیه

لودسل با تناژ بالا "ایران ساخت" شد

واکنش رئیس دفتر رئیس جمهور به اخراج جان بولتون

فناوری بیوتکنولوژی در ایران بومی شده است

هدف جشنواره ترویج فرهنگ کارآفرینی دانش‌بنیان و تجاری‌سازی تحقیقات است

ربیعی: طالقانی به دنبال مشارکت مردم در امور بود

آذری جهرمی: پیشنهاد تعرفه صفر مکالمات بین‌المللی در اربعین به عراق داده شد

واکنش وزیر ارتباطات به تحریم سازمان فضایی توسط آمریکا

هیاهوی نظامی اسرائیل در مقابل دیپلماسی ظریف ایران

راه نجات اقتصاد کشور در تقویت فناوری و دانش‌بنیان‌ها است

فروش تولیدات دانش‌بنیان‌ها 30 درصد افزایش یافت

موفقیت پژوهشگاه فضایی در کاربردی کردن صنعت فضایی است

تعیین تکلیف تمام پرونده‌های نقل و انتقال در دانشگاه‌های داخل/ شرایط انتقال دانشجویان به کشور

عده‌ای تولیدات ژنتیک را مقابل اصلاح نباتات قرار می‌دهند

تهران بین 50 شهر فناور دنیا

حال «ناهید» خوب است

پرتاب‌ موفق ماهواره‌ها در آینده نزدیک

ستاری: شرایط تحریمی فروش شرکت‌های دانش بنیان را افزایش داد

متخصصان ایرانی ابزاری برای درمان ناهنجاری فک کودکان اختراع کردند

ناکارآمدی نظام اداری به حساب دولت نوشته نشود

حضور ظریف در کمیسیون امنیت ملی برای توضیح درباره‌ی سفر به فرانسه

تحریم؛ فرصت طلایی برای ارتباط صنعت با دانشگاه

تولید داروی زجر تنفسی نوزادان با یک چهارم قیمت خارجی در کشور

ستاری : زیرساخت‌های اقتصاد دانش‌بنیان در دولت فعلی ایجاد شده است

6 محصول دارویی در ساوه رونمایی شد

رئیس‌جمهوری دوقانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

شهریور؛ ماه تعیین تکلیف نتیجه پنج آزمون سازمان سنجش

آسمان آخرین ماه تابستان 98

ذخیره‌سازی سلول‌های مزانشیمی بافت بند ناف به‌زودی ممکن می‌شود

ایده های ثروت آفرین جایگزین کسب و کارهای سنتی می شوند

واردات محصولات زیستی با توسعه فعالیت شتاب‌دهنده‌ها کاهش می‌یابد