راه ترقی

آخرين مطالب

اختلاف در ائتلاف دریایی آمریکایی علیه ایران/ آمریکا در آب‌های خلیج فارس تنها مانده است سياسي

اختلاف در ائتلاف دریایی آمریکایی علیه ایران/ آمریکا در آب‌های خلیج فارس تنها مانده است

  بزرگنمايي:

راه ترقی- یک مقام دولت ژاپن به خبرگزاری کیودو گفت که دولت این کشور قصد دارد با هدف حفظ رابطه با تهران و واشنگتن به جای تنگه هرمز به آب های یمن کشتی اعزام کند.
کیودو روز جمعه دو روز بعد از سفر «مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا به توکیو بدون اشاره به نام و عنوان این مقام ژاپنی افزود: توکیو با توجه به رابطه دوستانه ای که با تهران دارد تمایلی به اعزام نیرو به تنگه هرمز ندارد اما از آنجائیکه که نمی خواهد درخواست آمریکا را هم بی پاسخ بگذارد احتمال دارد چند کشتی گشتی به آب های یمن و تنگه باب المندب اعزام کند.
او گفته است که ژاپن در حال بررسی اعزام ناوشکن و هواپیمای نظارتی به این تنگه است.
اظهارات این مقام ژاپنی در حالی است که «مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا روز چهارشنبه در ژاپن از مقامات این کشور خواست به ائتلاف دریایی آمریکا برای آنچه که حفاظت از تنگه هرمز عنوان می کنند بپیوندد اما تا کنون این درخواست با مخالفت یا حداقل عدم استقبال مقامات این کشور مواجه شده است.
«مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا روز سه شنبه گذشته در مسیر سفر به ژاپن در گفت و گو با خبرنگاران گفته بود از ژاپن خواهد خواست به ائتلاف دریایی آمریکا بپیوندد.
لازم به ذکر است بسیاری از کشورهای جهان از جمله ژاپن، آلمان، فرانسه و اسپانیا با درخواست آمریکا برای پیوستن به ائتلاف دریایی که در راستای سیاسیت ایران هراسی صورت گرفته است، مخالفت کرده‌اند.
درهمین حال انگلیس روز دوشنبه با اعلام پیوستن به ائتلاف آمریکا گفت که این اقدام هیچ تاثیری در تلاش این کشور برای حفظ برجام نخواهد گذاشت و کشتی‌های انگلیسی ملزم به نظارت بر تحریم‌های آمریکا نیستند.

اختلاف در ائتلاف دریایی آمریکایی علیه ایران
آلمان و فرانسه درخواست‌های دولت ترامپ را برای پیوستن به ائتلاف نظامی آمریکا رد کرده اند.
بنا بر اعلام مقامات متعدد آمریکایی که با واشنگتن فری بیکن گفتگو کردند، دیپلمات های بلندپایه آمریکایی، دولت آلمان را تحت فشار قرار داده اند تا تصمیم خود را مبنی بر خودداری از شرکت در ائتلاف تحت رهبری آمریکا در خلیج فارس تغییر دهند.
پایگاه اینترنتی واشنگتن فری بیکن در گزارشی به قلم آدام کردو نوشت: با توجه به تشدید تنش ها در تنگه هرمز -که مسیر مهم بین المللی کشتیرانی در خلیج فارس است، آلمان و فرانسه درخواست های دولت ترامپ را برای پیوستن به ائتلاف نظامی آمریکا رد کرده اند.
ایران نفتکش انگلیسی را همچنان نگه داشته است.دیپلمات های بلندپایه آمریکایی به فری بیکن گفتند خودداری آلمان از پیوستن به ائتلاف آمریکا در خلیج فارس به تقویت ایران کمک می کند و ثابت می کند که غرب در مخالفت با ایران متحد نیست. آلمان و فرانسه همچنان دو متحد مهم آمریکا هستند که تلاش کرده اند توافق هسته ای ایران را حفظ کنند و به  این کشور کمک کنند شدیدترین تحریم های اقتصادی دولت ترامپ را دور بزند. خودداری این کشورها از پیوستن به ائتلاف آمریکا غیرقابل قبول تلقی می شود.
سخنگوی سفارت آمریکا در برلین نیز در گفتگو با این پایگاه اینترنتی تایید کرد که گرنل و دیگر دیپلمات های بلندپایه آمریکایی، آلمان را تحت فشار قرار داده اند تا به ائتلاف آمریکا ملحق شود، اما این فشارها بی نتیجه بوده است.
مقامات آلمان روزهای اخیر با اشاره به نگرانی ها درباره احتمال اینکه در صورت تشدید تنش ها، پای آلمان به رویارویی نظامی بزرگتر با ایران کشیده شود، از تصمیم خود مبنی بر مخالفت با پیوستن به ائتلاف آمریکا دفاع کرده اند. دوشنبه به نقل از هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان اعلام شد: ”در حال حاضر بهتر است انگلیسی ها به ماموریت آمریکا ملحق شوند. ما این کار را نمی کنیم.“ وی افزود آلمان راحت تر است که در ماموریتی که اتحادیه اروپا بانی آن باشد، شرکت کند.
یک دیپلمات امریکایی هم گفته  ”مقامات آلمان همواره به ما می گویند طرف ما هستند، اما آنها مجبورند به خاطر توافق هسته ای، در خصوص مسائل مرتبط هسته ای، طرف ایران را بگیرند.  
ایران نیز از تلاش های دولت ترامپ به شدت انتقاد کرده و اعلام کرده اند این تلاش ها ممکن است منجر به جنگ منطقه ای گسترده تری شود. گفته می شود امیر حاتمی، وزیر دفاع ایران این هفته در تماس تلفنی به همتایان قطری، عمانی و کویتی خود گفت: ”ائتلاف نظامی که آمریکا به بهانه حفاظت از امنیت کشتیرانی به دنبال تشکیل آن است، موجب افزایش ناامنی در منطقه خواهد شد.“

ائتلاف آمریکا قبل از تشکیل شکست خورده است
رئیس مرکز مطالعات راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اینکه آمریکا به دنبال یک ائتلاف است، گفت: این ائتلاف قبل از اینکه تشکیل شود شکست خورده است.
امیر سرتیپ «احمدرضا پوردستان» در حاشیه بیستمین نشست سالیانه اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه سراسر کشور گفت: تمامی حرکاتی که در زمین، هوا و دریا، چه در مرزها، چه در خارج مرزها و چه در فرامنطقه انجام می شود، تحلیل می شود و متناسب با آن‌ها، ظرفیت‌های دفاعی لازم اتخاذ می شود.
وی با اشاره به تلاش آمریکا برای ایجاد ائتلاف در خلیج فارس، افزود: آمریکایی‌ها بنا دارند ائتلافی تشکیل دهند ولی وقتی مسئله را مرور می‌کنیم می‌بینیم به جز یکی دو کشور بقیه کشورها جزء این ائتلاف نیستند و این ائتلاف قبل از اینکه تشکیل شود شکست خورده است.

ایران در حراست از منافع خود تردید نخواهد کرد
وزیر امور خارجه کشورمان با تاکید بر اینکه که خلیج فارس اولویت اصلی امنیت ملی ایران است، خاطرنشان کرد ایران در حراست از منافعش به خود تردید راه نخواهد داد.
محمد جواد ظریف در حساب توئیتری خود نوشت: خلیج فارس شاهراه حیاتی و در نتیجه اولویت اصلی امنیت ملی برای ایران به شمار می آید که ایران برای مدت ها امنیت حمل و نقل دریایی را تضمین کرده است.
با توجه به این واقعیت، اساسا هرگونه حضور فرامنطقه ای بر خلاف تبلیغات صورت گرفته، منبع ناامنی محسوب می شود.
ایران در حراست از منافعش به خود تردید راه نخواهد داد.

آمریکا در آب‌های خلیج فارس تنها مانده است
شبکه تلویزیونی المیادین با اشاره به سردرگمی کنونی "دونالد ترامپ" رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد: هر نوع اشتباه آمریکا می تواند آتش را در منطقه شعله ور کرده و آن را مانند بشکه باروت منفجر کند.
بنابر اعلام المیادین، واشنگتن در آب‌های خلیج فارس تنها مانده است، زیرا فشار آمریکا بر ژاپن، آلمان و فرانسه بی نتیجه ماند و فراخوان ترامپ برای تشکیل ائتلاف بین المللی به منظور تضمین امنیت کشتیرانی در تنگه هرمز، به جایی نرسید؛ در این میان ترامپ تنها مانده و با پرونده ای روبه رو است که می داند دیگر امکان هیچ اشتباهی در آن وجود ندارد.
در این شرایط چه بسا آب‌های منطقه که ذخایر نفت و گاز را در خود جا داده، با هر جرقه‌ای مانند بشکه باروت منفجر شود؛ انفجاری که واشنگتن تلاش دارد مانع وقوع آن شود و به نظر می‌رسد با استفاده از تجربه انگلیس، متوجه شده است فعالیت ایران مطابق مقررات و قوانین بین المللی است، بنابراین قد علم کردن در برابر آن سودی ندارد.
در مقابل تهران ضمن تاکید بر اینکه امنیت خلیج فارس از خارج تامین نمی شود، به دنبال تحقق امنیت از سوی کشورهای منطقه است و بر این اساس دست همکاری مشترک به سوی همسایگان دراز کرده و کشورهای قطر، کویت و امارات در این خصوص با ایران هم عقیده هستند.
به گزارش المیادین، ایران در عین حال در خصوص پیامدهای تلاش متحدان واشنگتن برای شعله ور کردن جنگ هشدار داده و اعلام کرد، چنین جنگی دامن تمام کسانی را که محرک و مشوق آن بودند، خواهد گرفت و علاوه بر این تهران و متحدانش در محور مقاومت این قدرت را دارند که اگر آتش جنگ برافروخته شود آن را به اسرائیل و حتی متحدان ترامپ در منطقه خلیج فارس منتقل کنند.
به هر حال شاید تصمیم گیری درباره آغاز جنگ در اختیار آمریکا باشد، اما تصمیم پایان جنگ در دست آن نخواهد بود و به این ترتیب نمیتواند بقای متحدانش در قدرت را تضمین کند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بسیجی باید با اخلاق خود مِهر امام راحل و امام خامنه‌ای را در دل مردم بیندازد

اصلاح‌طلبان بهانه‌تراشی می‌کنند/ جناح‌های موجود پوشش‌دهنده همه مطالبات جامعه نیستند

وزرای امور خارجه ایران و کویت دیدار کردند

روحانی: علاقه‌مند به توسعه روابط با بولیوی در تمام زمینه‌ها هستیم

روحانی: اراده ایران تقویت روابط بسیار نزدیک و صمیمانه با ایتالیا است

عراقچی: تا زمانی که منافع‌مان تامین شود در برجام می‌مانیم

ایران در پی افزایش همکاری ها در خلیج فارس است

وزیر کشور عراق وارد تهران شد

ویلموتس: چشم های تیم ملی باز خواهد بود

عباس عراقچی به فراکسیون مستقلین ولایی مجلس می‌ رود

ظریف: همه مردم ایران وامدار ایثارگران، آزادگان و شهدا هستیم

دستور ویژه رییسی برای ارتقای سلامت اداری و مبارزه با فساد در کردستان

مذاکره با اروپا جدی تری شده است/ برای رفع تحریم ظریف، یک نامه جدی به سازمان ملل نوشته ایم

پیام‌های دیدار هیات یمنی با مقام معظم رهبری از دید مدیر دفتر الجزیره در تهران

هیل: تحریم ظریف آخرین میخ بر تابوت مذاکره با تهران است

روحانی: کاهش تعهدات ایران در پایان 60 روز دوم آغاز می‌شود

ربیعی: دولت قائل به برخورد امنیتی با "سمن‌"ها نیست

بغداد برای کاهش تنش تهران - لندن نقش ایفا کرد

سفر ظریف به چند کشور حوزه اسکاندیناوی در روزهای آینده

ظریف: آمریکا در جایگاهی نیست که برای اقدامات دفاعی ما خطوت قرمز تعیین کند

اجلاس سه جانبه سران ایران، روسیه و آذربایجان به زمان مناسب موکول شد

هند و پاکستان از کشته شدن مردم بی‌گناه در کشمیر جلوگیری کنند

انتظار واشنگتن برای تماس ایران بیهوده است

جهانگیری به ترکمنستان سفر می‌کند

رئیس جمهوری به روسیه سفر می کند

پیام تسلیت ظریف به رهبر انصارالله یمن؛ این جنایت حکایت از ضعف و استیصال متجاوزان دارد

دوگانه‌سازی‌های انتخاباتی به نفع کشور نیست

اختلاف در ائتلاف دریایی آمریکایی علیه ایران/ آمریکا در آب‌های خلیج فارس تنها مانده است

معامله قرن با همت و ایمان جبهه مقاومت محکوم به شکست است

وزیراقتصاد نیکاراگوئه با ظریف دیدار می‌کند

پاریس به برجام وفادار است

پیروزی از آن ملتی است که استقامت دارد

دکتر امیر محبیان؛ تحقیر ظریف بازی در زمین امریكا ست

نخست وزیر ژاپن در تلاش برای دیدار مجدد با رییس جمهوری ایران است

میثاق انتخاباتی با پیگیری محورهای مشترک گروه های سیاسی تدوین می شود

نشست های مشکوک امنیت منطقه را بر هم می زند

اختلاف درباره ارائه گزارش یکساله دولت به مجلس حل شد

ظریف: اجازه نمی‌دهیم مردم‌مان بی غذا و دارو باشند/ خواهان تعامل سازنده هستیم

روحانی: آمریکایی‌ها فهمیده اند که با تحریم ایران به جایی نمی‌رسند

رهبر انقلاب: به نخبگی قانع نباشید باید مرزهای دانش و فناوری را به پیش ببرید

پنجمین دوره مسابقات نظامی جام دریا -2019 آغاز شد

اسماعیلی: در قوه قضائیه نقدپذیر عمل می کنیم

جهانگیری: استان‌های مرزی رسالت بزرگی برای توسعه صادرات غیرنفتی دارند

ظریف: مستقل بودن سخت اما شیرین است

رئیس جمهوری: پاسخ به تماس تلفنی اوباما به توافق ژنو سرعت داد

سردار سلیمانی با ظریف دیدار کرد

ظریف:به من گفته شد ظرف 2 هفته تحریم می‌شوم مگر.../ همیشه از الطاف رهبری برخوردار بوده‌ام

دیدار لاریجانی با ظریف در وزارت خارجه

آمریکا با تحریم «ظریف» قصد محدودکردن توسعه سیاسی ایران دارد

توقیف یک نفتکش حامل سوخت قاچاق در خلیج فارس