راه ترقی

آخرين مطالب

گره کور جمعیت مقالات

گره کور جمعیت

  بزرگنمايي:

راه ترقی- آمارها از کاهش میزان تولد در سال جاری خبر می دهند. بر اساس آمارهای کمیته مطالعات جمعیتی شورای عالی انقلاب فرهنگی، میزان تولد در سه ماهه ابتدایی امسال نسبت به همین بازه زمانی در سال گذشته، حدود 13 درصد کاهش یافته است. محمد جواد محمودی، رئیس کمیته مطالعات جمعیتی شورای عالی انقلاب فرهنگی در این رابطه می گوید: سال گذشته، 344 هزار تولد در سه ماهه ابتدایی داشتیم که این رقم در سه ماهه ابتدایی سال جاری با کاهش 45 هزار تولد مواجه شده و به 299 هزار تولد رسیده است.

این در شرایطی است که وزارت بهداشت در جایگاه تولیت سلامت به این موضوع واکنش نشان داده و بخشی از موضوع جمعیت که مربوط به این وزارتخانه می شود را پیگیری می کند. وزارت بهداشت به این نتیجه رسیده که آهنگ رشد جمعیت کشور در سال های آتی می تواند  تمایل این رشد به سمت منفمی شدن را نشان دهد. موضوعی که هم مورد تاکید مقام معظم رهبری و هم مورد توجه کارشناسان جمعیتی است.

عمق فاجعه کجاست

آمارها نشان می دهد که در حال حاضر جمعیت سالمند بالای 60 سال کشورمان به حدود 8 میلیون و 231 هزار نفر رسیده است.

علی اکبر محزون، مدیرکل دفتر جمعیت، نیروی کار و سرشماری مرکز آمار ایران می گوید: برآوردها نشان می دهد در سال جاری جمعیت کشور به حدود 83 میلیون نفر رسیده و رشد 1.24 درصدی در فاصله بین 2 سرشماری اخیر داشتیم. متوسط طول عمر یا همان شاخص امید به زندگی از 59 سال در اوایل انقلاب به 74 سال رسیده که 75.5 سال برای خانم ها و 72.5 سال برای آقایان است.

محزون ادامه می دهد: حدود 24.6 درصد جمعیت کشور زیر 15 سال، 22 درصد که بالغ بر 18 میلیون و 269 هزار نفر می شود هم جوانان 15 تا 29 سال و 47 درصد نیز میان سالان 30 تا 64 ساله هستند.

بر اساس آمارهای مرکز آمار ایران، تا قبل از سال 1375 عمده جمعیت کشور یعنی بیش از 40 درصد زیر 15 سال بودند و از سال 1375 تا 1390 در فاز جوانی جمعیت قرار گرفته و از سال 1390 به بعد وارد فاز میان سالی شدیم.

عمق فاجعه اینجاست که بر اساس برآوردهای رسمی مرکز آمار ایران، جمعیت کشور تا افق سال 1430 با کاهش رشد مواجه می شود.

مدیرکل دفتر جمعیت، نیروی کار و سرشماری مرکز آمار ایران می گوید: آمار ازدواج از 891 هزار در سال 1390 به 550 هزار در سال 1397 رسیده و میانگین سن ازدواج در دهه اخیر برای آقایان از 24 سال به 27 و برای خانم ها از 19 به 23 رسیده است.

محزون ادامه می دهد: باید از سال خوردگی و کاهش جمعیت کار جلوگیری کنیم. البته به دنبال افزایش جمعیت نیستیم، اما در پی حفظ تعادل جمعیتی هستیم.

وظیفه وزارت بهداشت در زمینه جمعیت

از هر طرف که به موضوع جمعیت نگاه کنیم، به موارد مختلفی بر می خوریم که فقط یک دستگاه دولتی را نشانه نمی گیرد. مواردی مانند مشکلات اقتصادی از یک طرف و مشکلات بهداشتی و درمانی از طرف دیگر در این زمینه موثر هستند که فقط دو سر یک خط را در دست گرفته اند. در این بین باید به مباحثی مانند تصادفات و حوادث نیز اشاره کرد که منجر به معلولیت و مرگ و میر می شوند.

علی رضا رئیسی، معاون بهداشت وزارت بهداشت درباره وظیفه این وزارتخانه در زمینه جمعیت می گوید: در این زمینه سیاست های کلی و سیاست های مقام معظم رهبری وجود دارد. وزارت بهداشت وظیفه دارد به مواردی مانند تضمین سلامت جمعیت بپردازد. مراقبت از مادران باردار، مراقبت از نوزادان، زایمان ایمن، افزایش امید به زندگی، واکسیناسیون و غیره مربوط به حوزه بهداشت می شود.

وی ادامه می دهد: موارد مختلفی مانند مرگ و میرها و حوادث ترافیکی نیز در زمینه رشد جمعیت تاثیر دارند، اما به صورت مستقیم به وزارت بهداشت مربوط نمی شوند. مباحثی مانند مسائل و مشکلات اقتصادی و شغل و غیره ارتباطی به وزارت بهداشت ندارد و باید کار بین بخشی در این زمینه انجام شود.

تشکیل کمیته ویژه پیشگیری از منفی شدن آهنگ رشد جمعیت

در همین راستا، دهم مرداد 98 بود که وزیر بهداشت در نامه ای به روسای دانشگاه های علوم پزشکی، دستور تشکیل کمیته ویژه برای پیشگیری از منفی شدن آهنگ رشد جمعیت در کشور را ابلاغ کرد.

سعید نمکی در آن نامه خطاب به روسای دانشگاه های علوم پزشکی کشور نوشت: گرچه در سال های پس از انقلاب اسلامی همکاران ما توانستند با استفاده از زیرساخت شبکه بهداشتی درمانی در کشور، واکسیناسیون، مایع درمانی خوراکی، کاهش بیماری های حاد تنفسی، ترویج تغذیه با شیر مادر، ثبت منحنی رشد، کاهش سوء تغذیه و همچنین مراقبت های قبل و بعد از زایمان در کاهش مرگ و میر کودکان و گروه های آسیب پذیر و افزایش امید به زندگی نقش به سزایی داشته باشند، اما لازم است با تشدید و توسعه مراقبت های دوران بارداری در مناطق کمتر توسعه یافته و همچنین ایجاد زیرساخت لازم جهت مراقبت از نوزادان در راستای افزایش و نگهداری مناسب از موالید گام برداریم. ضروری است نیازمندی های نقاط کمتر برخوردار را در راستای این هدف سریعاً بررسی و اعلام کنید.

توسعه مراکز درمان ناباروری

وزیر بهداشت در این نامه به توسعه مراکز درمان ناباروری هم اشاره کرده و نوشته بود: توسعه مراکز درمان ناباروری در خدمت رسانی به زوج هایی که به دلیل مشکلات فیزیولوژیک نیازمند درمان هستند در اولویت قرار گیرد. به نحوی که در هر دانشگاه یک مرکز درمان ناباروری سریعاً معرفی و در سطح استان اطلاع رسانی شود. خدمات این مراکز باید رایگان باشد. منابع مورد نیاز توسط ستاد وزارتخانه تأمین خواهد شد.

رئیسی، معاون وزیر بهداشت در این رابطه می گوید: در زمینه ناباروری نیز مراکز ناباروری در کشور تجهیز شده و باید کارهایی در زمینه پوشش بیمه ای داروهای ناباروری انجام شود.

سید حامد برکاتی، مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت نیز درباره مراکز درمان ناباروری می گوید: حدود سه سال پیش، کمتر از 12 مرکز درمان ناباروری در کشور داشتیم، اما اکنون تعداد این مراکز به 84 مورد رسیده است. از این تعداد، 44 مرکز دولتی و 40 مرکز خصوصی هستند.

برکاتی ادامه می دهد: زوجینی که از طرف کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی به وزارت بهداشت معرفی شوند، هزینه های درمان ناباروری آن ها کاملا رایگان است و برای بقیه افراد هم 85 درصد کل هزینه ها از محل منابع وزارت بهداشت پرداخت می شود.

ترغیب زوج ها به فرزندآوری

موضوع دیگری که در نامه نمکی به آن اشاره شده بود، ترغیب زوج ها به فرزندآوری است. وی در آن نامه در این رابطه نوشت: ضروری است با استفاده از تیم کارشناسی در ترغیب زوج هایی که سال های پس از ازدواج از فرزندآوری امتناع می کنند، اقدام و موارد علمی زیان های تطویل این دوران و امکان عدم فرزندآوری در سال های آتی گوشزد و آموزش داده شود. با استفاده از ظرفیت روان شناسان و کارشناسان مجرب بهداشتی به خصوص در زمینه بهداشت روان، فواید و تاثیرات مثبت روانی حضور فرزند دوم در خانواده های تک فرزند تبیین شود.

رئیسی در این رابطه می گوید: در قالب کمیته ویژه پیشگیری از منفی شدن آهنگ رشد جمعیت، مباحث آموزش و ترغیب به فرزندآوری، توجه به پیشگیری از طلاق و آسیب های اجتماعی مورد نظر است. البته مجموعه گسترده ای از فعالیت ها در زمینه جمعیت موثر است که این موارد در کمیته ویژه پیگیری می شود.

وی ادامه می دهد: نرخ باروری و جمعیت در استان های مختلف متفاوت است و کمیته های استانی باید با توجه به وضعیت استان و زیرساخت ها، نقاط مشکل را شناسایی کرده و در زمینه برطرف کردن آن فعال باشند.

16 مرداد بود که برکاتی در همایش آموزش هنگام ازدواج در زنجان گفت: امروز مهمترین بحث جمعیتی ازدواج و فرزند آوری است که در این 2 حوزه نتوانستیم به خوبی کار کنیم و با نگاهی به رشد جمعیتی و سیاست های فرزند آوری در اوایل انقلاب اسلامی، رشد 3.5 درصدی وجود داشت که اکنون این رقم به 2.1 درصد رسیده است.

به نظر می رسد موضوع جمعیت آن قدر پیچیده شده و گره کوری در کلاف آن افتاده که نمی توان فقط از یک زاویه به آن نگاه کرد و باید مسائل مختلف را در این رابطه بررسی و نسبت به حل آن اقدام کرد. زیرا بحث جمعیت قبل از اینکه به موضوع بهداشت و درمان مربوط شود، به مسائل اقتصادی گره می خورد و باید راه حل این ماجرا را در بستری گسترده تر دید و مشکلات آن را برطرف کرد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

شرحی بر زندگی دانشمندی که "امیر پزشکان" لقب گرفت

بی گناهانِ مادام العمر محکوم را دریابیم

نئاندرتال‌ها به درد گوش شایع‌ در موج‌سواران و شناگران مبتلا بودند

معکوس‌کردن روند پیری در سلول‌های بنیادی مغز موش

شرکای سنتی آمریکا ترامپ را در کمپین فشار حداکثری علیه ایران همراهی نمی کنند

«کتاب های نردبان» مناسب کودکان پیش از ورود به دبستان

چرا کارت بانکی به جای کارت هوشمند سوخت استفاده نشد

دانشمندان دارویی جدید برای درمان ابولا ساختند

کشف درمانی جدید برای کشنده‌ترین سویه بیماری سل

رایج ترین اصطلاحات زبان تایلندی هنگام سفر به تایلند کدامند؟

چگونه نگارش هوشمند آینده زبان انسان را تهدید می‌کند؟

آیا ابولا درحال تبدیل شدن به ویروسی مرگبارتر است؟

کاهش احتمال ابتلا به سرطان و بیماری قلبی با مصرف غذاهای غنی از فلاونوئید

بایدها و نبایدهای استفاده از ماسک اکسیژن هواپیما

ذخیره ساز ابری پشتیبان؛ محصولی برای همه

پشیمانی از ازدواج از پیامدهای کودک همسری است

کشف فسیل پنگوئنی به‌اندازه انسان

اقامت در هتل های 5 ستاره با بیت کوین

کودکان دارای بستگان مبتلا به افسردگی، 3 برابر بیشتر افسرده می شوند

دردسرهای کنکوری‌ها، پول بیشتر انتخاب رشته بهتر

سمن ها؛ موثرترین نهاد در مسیر پیوند مردم با دولت و بخش خصوصی

آسیب ها و پیامدهای ناشی از کودک همسری

گره کور جمعیت

کیودو ، رییس جمهوری آمریکا را هرج و مرج طلب توصیف کرد

حج، تمام اسلام است!

روز خبرنگار؛ دعوت به خبرنگاری بی‌لکنت

سهل و ممتنع یک انتخاب

نکاتی برای داشتن تغذیه مناسب در سفر

خون‌بندناف چه بیماری‌هایی را درمان می‌کند؟

لوبلاگ: تحریم "ظریف" هزینه سنگینی برای واشنگتن دارد

چالش‌های خانواده‌ها در تربیت جنسی فرزندان

دانشمندان از 40 سال پیش، تغییرات اقلیمی را پیش‌بینی کرده بودند

به چه علت کاور پنجره های هواپیما هنگام تیک آف باید باز باشد؟

استرس چگونه موجب تغییر مغز می‌شود؟

استفاده از یادگیری ماشین برای ترجمه‌ زبان‌های فراموش شده

در ترکیه کدام حمام ترک را امتحان کنیم؟

آیا ساختمان‌های چوبی راه‌حل مشکل تغییرات اقلیمی هستند؟

شناسایی نوعی آنتی‌بیوتیک که می‌تواند موجب ناشنوایی شود

چرا گزارش سالیانه به مجلس خلاف قانون اساسی است؟

نکاتی چند درباره ائتلاف بازی غربی ها برای تنگه هرمز

سیری مکالمه‌های خصوصی کاربران را بدون اطلاع ضبط می‌کند

علت بیضی شکل بودن پنجره های هواپیما چیست؟

فناوری 5G چگونه خدمات درمانی را متحول می‌کند؟

صلاحیت فرزندآوری

مکمل‌هایی که به همه توصیه می‌شوند

هشدارِ جدی WHO در مورد مضرات سیگار الکترونیک

ناکامی طرح‌های «جمع‌آوری»

تحلیل روزنامه لبنانی از آینده روابط لندن و تهران در دوره جانسون

رژیم‌هایی که کبد چرب را تشدید می‌کنند

چگونه هنگامی که پروازمان تاخیر دارد، خود را سرگرم کنیم؟