راه ترقی

آخرين مطالب

آسمان آخرین ماه تابستان 98 انديشه

آسمان آخرین ماه تابستان 98

  بزرگنمايي:

راه ترقی- مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران در مورد رویدادهای نجومی آخرین ماه تابستان 98 گفت: جمعه اول شهریور، ماه در ساعت 19:27 دقیقه به وضعیت تربیع آخر می‌رسد. شنبه دوم شهریور ستاره مشهور «دبران» (چشم گاو) ساعت 13:54 دقیقه، 2.4 درجه شمال ماه قرار می‌گیرد که با توجه به وضعیت نور روز این هم‌نشینی در بامداد این تاریخ قابل مشاهده است.

مسعود عتیقی افزود: دوشنبه چهارم شهریور سیاره سرخ بهرام ساعت 4:30 دقیقه بامداد در اوج خورشیدی قرار گرفته و بیشترین فاصله را با خورشید خواهد داشت. سه‌شنبه پنجم شهریور، ماه ساعت 6:20 دقیقه صبح در گره صعودی خواهد بود و بالای مدار زمین منتقل می‌شود. در ضمن در همین تاریخ در ساعت 19، ستاره مشهور فلوکس در صورت فلکی «دوپیکر»، 6.1 درجه شمال ماه است. چهارشنبه ششم شهریور زمان هم‌نشینی ماه و خوشه باز ستاره‌ای کندوی عسل خواهد بود و ساعت 16:43 دقیقه در وضعیت روز این اجرام نزدیک یکدیگر قرار خواهند داشت که برای مشاهده این هم‌نشینی بهتر است بامداد این تاریخ و قبل از روشنایی هوا در نزدیکی هلال صبحگاهی ذی الحجه 1440 این خوشه ستاره‌ای را علاقمندان جستجو نمایند.

رویت هلال شامگاهی محرم  در روز شنبه نهم شهریور

وی ادامه داد: جمعه هشتم شهریور ساعت 15:08 دقیقه ماه در وضعیت ماه نو قرار گرفته و در اولین غروب خورشید پس از مقارنه یعنی شامگاه همین روز از خورشید زودتر غروب می‌کند و هلال محرم قابل مشاهده نخواهد بود. در ضمن ساعت 20:27 دقیقه همین شب ماه در کمترین فاصله با زمین یعنی در 357 هزار و 177 کیلومتری زمین قرار دارد. شنبه نهم شهریور 98 رویت هلال شامگاهی محرم 1441 قمری که آغازگر سال نو هجری قمری نیز است در شامگاه این روز و پس از غروب خورشید امکان پذیر خواهد بود. هلال محرم امسال در لحظه غروب خورشید 7 درجه بالای افق غربی قرار داشته و با چشم غیر مسلح در سراسر ایران به ویژه جنوب و غرب کشور تا ساعت 20:27 دقیقه قابل مشاهده است و بر این اساس مکث هلال 56 دقیقه در افق غربی پس از غروب خورشید خواهد بود.

اجرای ویژه برنامه‌های هفته ملی ستاره‌شناسی

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: شنبه نهم شهریور 98 ویژه برنامه‌هایی به مناسبت هفته ملی ستاره‌شناسی که پیش از این پیشنهاد آن از طرف انجمن نجوم آماتوری ایران به جامعه علمی کشور ارائه شده بود، اجرا می‌شود که خبرهای تکمیلی به زودی اعلام خواهد شد تا کلیه همطونان بتوانند از این برنامه‌های رایگان نجومی در تهران و برخی شهرهای کشور استفاده نمایند.

عتیقی ادامه داد: دوشنبه 11 شهریور سیاره سرخ بهرام ساعت 14:30 دقیقه به وضعیت مقارنه می‌رسد و در سمت دیگر خورشید نسبت به زمین قرار خواهد داشت؛ بدیهی است در این شب‌ها سیاره مورد اشاره قابل رصد نخواهد بود. چهارشنبه 13 شهریور سیاره تیزپای تیر ساعت 5:30 دقیقه بامداد این تاریخ به مقارنه بیرونی رسیده و از افق صبحگاهی به شامگاه برای مشاهده منتقل می‌شود و طی روزهای قبل و بعد این تاریخ در آسمان قابل رصد نخواهد بود. در ضمن چهارشنبه 13 شهریور روز بزرگداشت ابوریحان بیرونی ستاره‌شناس نامدار ایرانی است که طی سالیان گذشته با توجه به این مناسبت، انجمن نجوم آماتوری ایران این روز را با عنوان روز ملی ستاره شناسی پیشنهاد نموده است و در این راستا امسال با همکاری گروه‌های داوطلب و فعال نجومی برنامه‌هایی از روز شنبه نهم شهریور تا جمعه پانزده شهریور با رونمایی از عنوان هفته ملی ستاره‌شناسی به اجرا درخواهد آورد و همگان می‌توانند به صورت رایگان از برنامه رصد آسمان با تلسکوپ و بازدید از برخی رصدخانه‌ها و آسمان نماها بهرمند شوند که اطلاعات دقیق در گفت وگوهای بعدی به اطلاع عموم خواهد رسید.

وی خاطر نشان کرد: پنجشنبه 14 شهریور دنباله دار C/2018 W2  و یا «آفریکانو» در این تاریخ به کمترین فاصله با خورشید خواهد رسید که در این زمان دنباله‌دار مورد اشاره 1.46 واحد نجومی با خورشید فاصله دارد که تقریبا برابر با 218 میلیون و 411 هزار کیلومتر است. این دنباله‌دار که طی شب‌های 14 شهریور به بعد در ساعت 22:12 دقیقه از افق شمال شرق طلوع می‌کند در ساعت 4:59 دقیقه بامداد بر فراز افق شمالی در صورت فلکی «پرساوش» با قدر روشنایی 7.8 در نزدیکی ستاره مشهور «سر غول»، بهترین شرایط را برای مشاهده خواهد داشت و به مرور در روزهای پایانی این ماه بر درخشش آن افزوده خواهد شد. این دنباله‌دار با دوربین‌های کوچک نجومی و تلسکوپ‌های آماتوری به راحتی قابل رصد است.

به گفته مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران، جمعه 15 شهریور ساعت 7:42 دقیقه صبح، ماه به تربیع اول می‌رسد. همچنین هم نشینی ماه و مشتری در ساعت 12:10 دقیقه ظهر (وضعیت نور روز) خواهد بود که شبانگاه این تاریخ شرایط مناسبی برای مشاهده نزدیکی غول سامانه خورشیدی یعنی سیاره برجیس با ماه در وضعیت تربیع اول خواهد بود.

عتیقی ادامه داد: یکشنبه 17 شهریور کوژ ماه افزاینده در ساعت 18:12 دقیقه به کمترین فاصله با سیاره حلقه بر گردن کیوان می‌رسد که بعد از تاریکی هوا در شامگاه این روز، مشاهده نزدیکی ماه و «زحل» امکان پذیر است. همچنین در ساعت 22:05 دقیقه این شب ماه به گره نزولی می‌رسد و برای دو هفته پایین‌تر از مدار زمین قرار خواهد داشت. دوشنبه 18 شهریور ماه ساعت 8:08 دقیقه صبح در کمترین فاصله با سیارک «پلوتو» قرار دارد که البته این جرم فقط از درون تلسکوپ‌های قدرتمند آماتوری (12 اینچ و بالاتر) قابل مشاهده خواهد بود.

بارش شهابی اپسیلون پرساوشی

وی گفت: شامگاه دوشنبه 18 شهریور بارش شهابی «اپسیلون پرساوشی» قابل مشاهده خواهد بود که با توجه به اینکه در ساعت 5 بامداد کانون این بارش یعنی صورت فلکی پرساوش به بیشترین ارتفاع در آسمان می‌رسد ساعت 5 صبح بامداد روز دوشنبه و 3 بامداد روز سه‌شنبه 19 شهریور دو زمان برای اوج این بارش کم تعداد است که حداکثر 5 شهاب در ساعت در مناطق به دور از نور و آلودگی نوری شهرها قابل مشاهده است. 14 تا 30 شهریور هر سال بازه زمانی این بارش است که از 11 سال قبل بطور دقیقتر مورد بررسی قرار گرفته است.

عتیقی ادامه داد: سه‌شنبه 19 شهریور سیاره نپتون ساعت 11:40 دقیقه صبح در وضعیت مقابله قرار دارد که تقریبا در نزدیکترین فاصله با زمین بهترین شرایط را برای رصد البته از درون تلسکوپ‌های کوچک آماتوری در طول این شب خواهد داشت. در ضمن دنباله‌دار « 260P/مک نات» در این تاریخ در کمترین فاصله با خورشید قرار دارد که طی مهرماه امسال به بیشترین درخشش برای مشاهده در افق صبحگاهی در کشورمان خواهد رسید.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: جمعه 22 شهریور ماه ساعت 18:02 دقیقه به اوج زمینی می‌رسد و 406 هزار و 378 کیلومتر با زمین در این لحظه فاصله خواهد داشت. شنبه 23 شهریور ساعت 9:04 دقیقه صبح این روز ماه به وضعیت ماه بدر (ماه کامل) خواهد رسید و جمعه 29 شهریور ستاره مشهور «دبران» در صورت فلکی گاو برای دومین بار در این ماه در ساعت 20:44 دقیقه با جدایی 2.6 درجه جنوب ماه خواهد بود. یکشنبه 31 شهریور 98 آخرین رویداد نجومی شهریور 98 خواهد بود و ساعت 6:12 دقیقه بامداد، کره ماه به وضعیت تربیع آخر می‌رسد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ساخت نمایشگرهای شفاف با ذرات نانو برای صنایع هوایی و حمل‌ونقل شهری

راه‌اندازی مجدد پروژه ماهواره‌ای «آیات»

وزارت نفت در حال بررسی ورود به حوزه دانش‌بنیان است

پهپاد کمان در رژه نیروهای مسلح نمایش داده شد

مردم برای سخنرانی روحانی در سازمان ملل جملات کلیدی پیشنهاد دهند

شریعتمداری: نهضت مهارت‌افزایی باید به گفتمان ملی تبدیل شود

نبرد دیپلماتیک در نیویورک

ارائه دستاوردهای ایران در حوزه مبارزه با سرطان و رادیو داروها در حاشیه کنفرانس عمومی آژانس

دشمنان منطقه باید از پاسخ هشدارآمیز یمنی ها درس بگیرند

بیش از 9 هزار موضوع پژوهشی برای حل مشکلات منطقه‌ای ارائه شد

منجیان جریان سوم یا موج سواران موسم انتخابات

موشک نقطه‌زن صنایع پتروشیمی توسط محققان ایرانی ساخته شد

از مشاهده نور قبل از زلزله سال 57 "طبس" تا مشاهده عقرب در زلزله سال 93 "مورموری"

متخصصان علوم شناختی به چالش دعوت شدند

کاهش بیش از 9 هزار تن مواد مخرب لایه ازن در کشور

موفقیت پژوهشگاه ICT در ساخت SSPA با راندمان بالا

وزیر علوم: مشکلات دانشگاه‌ها بزودی کمتر می‌شود

راهکار محققان کشور در افزایش پایداری مواد مؤثره/حذف طعم تلخ "شکر گیاهی" با فناوری نوین

آندومتریوز قابل درمان است

تولید کپسول گاز طبیعی توسط یک مهندس ایرانی در ترکیه

لودسل با تناژ بالا "ایران ساخت" شد

واکنش رئیس دفتر رئیس جمهور به اخراج جان بولتون

فناوری بیوتکنولوژی در ایران بومی شده است

هدف جشنواره ترویج فرهنگ کارآفرینی دانش‌بنیان و تجاری‌سازی تحقیقات است

ربیعی: طالقانی به دنبال مشارکت مردم در امور بود

آذری جهرمی: پیشنهاد تعرفه صفر مکالمات بین‌المللی در اربعین به عراق داده شد

واکنش وزیر ارتباطات به تحریم سازمان فضایی توسط آمریکا

هیاهوی نظامی اسرائیل در مقابل دیپلماسی ظریف ایران

راه نجات اقتصاد کشور در تقویت فناوری و دانش‌بنیان‌ها است

فروش تولیدات دانش‌بنیان‌ها 30 درصد افزایش یافت

موفقیت پژوهشگاه فضایی در کاربردی کردن صنعت فضایی است

تعیین تکلیف تمام پرونده‌های نقل و انتقال در دانشگاه‌های داخل/ شرایط انتقال دانشجویان به کشور

عده‌ای تولیدات ژنتیک را مقابل اصلاح نباتات قرار می‌دهند

تهران بین 50 شهر فناور دنیا

حال «ناهید» خوب است

پرتاب‌ موفق ماهواره‌ها در آینده نزدیک

ستاری: شرایط تحریمی فروش شرکت‌های دانش بنیان را افزایش داد

متخصصان ایرانی ابزاری برای درمان ناهنجاری فک کودکان اختراع کردند

ناکارآمدی نظام اداری به حساب دولت نوشته نشود

حضور ظریف در کمیسیون امنیت ملی برای توضیح درباره‌ی سفر به فرانسه

تحریم؛ فرصت طلایی برای ارتباط صنعت با دانشگاه

تولید داروی زجر تنفسی نوزادان با یک چهارم قیمت خارجی در کشور

ستاری : زیرساخت‌های اقتصاد دانش‌بنیان در دولت فعلی ایجاد شده است

6 محصول دارویی در ساوه رونمایی شد

رئیس‌جمهوری دوقانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

شهریور؛ ماه تعیین تکلیف نتیجه پنج آزمون سازمان سنجش

آسمان آخرین ماه تابستان 98

ذخیره‌سازی سلول‌های مزانشیمی بافت بند ناف به‌زودی ممکن می‌شود

ایده های ثروت آفرین جایگزین کسب و کارهای سنتی می شوند

واردات محصولات زیستی با توسعه فعالیت شتاب‌دهنده‌ها کاهش می‌یابد