راه ترقی

آخرين مطالب

فرهنگی

آموزشگاه‌های کنکور به حال خود رها شده‌اند

راه ترقی- معاون قضایی دادستان کل کشور با تاکید بر پیگیری حقوق عامه در قوه قضاییه از نظارت نکردن نهادهای مسئول بر فعالیت‌های مؤسسات آموزشی کنکور انتقاد کرد و گفت: تبلیغات برخی موسسات کنکور که مجوز هم ندارند، همچنان از تلویزیون پخش می‌شود.

75 درصد کتاب‌های منتشرشده در سال 97 تالیفی هستند

راه ترقی- مدیر اطلاع رسانی موسسه خانه کتاب درباره آمار نشر کتاب در سال 1397 گفت: 75 درصد از کل کتاب‌های منتشر شده از ابتدای امسال تاکنون تالیفی و 25 درصد آن را ترجمه دربر می گیرد که این آمار امیدوارکننده است.

چهارشنبه سوری منحرف شده است

راه ترقی- مراسم چهارشنبه سوری یکی از جشن های قدیمی و سنتی ایرانیان است اما در سال های اخیر این مراسم با انفجاری مواد دست ساز و آسیب های دلخراش نوجوانان و جوانانی که چشم، دست و پا یا جانشان را از دست می دهند از مسیر خود منحرف شده است.

هنر انقلاب، سفارشی نیست

راه ترقی- داور هفتمین جشنواره «هنرهای تجسمی هنر جوان» با اشاره به اهمیت دفاع مقدس گفت: هنر انقلاب به عنوان هنری اجتماعی سفارشی نیست.

رایزنی فرهنگی لازمه فرصت سازی برای اقتصاد فضای مجازی

راه ترقی- وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر صادرات کالاهای فضای مجازی توسط سازمان فرهنگ و ارتباطات گفت: اقتصاد فرهنگ باید در حو‌زه رایزنی‌های فرهنگی جدی‌تر گرفته شود زیرا فرصت‌سازی برای اقتصاد فضای مجازی با رایزنی‌ها شکل می‌گیرد.

«مشتاق» را از زندگی در کرمان سیر کردند

راه ترقی- آخرین نشان از حضورِ میرزا محمد تربتی یا «مشتاق علی‌شاه» یکی از چهره‌های سرشناس عرفان، شعر، ادب و هنر که سیم چهارم را به سه تار اضافه کرد و سومین سیم سه‌تار از پایین را به نام او «سیم مشتاق» یا «زنگ» می‌نامند، امروز حال و روزِ خوبی ندارد، به اندازه‌ای که بیشتر آن را به زباله‌دانی تشبیه می‌کنند.

جشنواره زنان و تولید ملی، عرصه حضور کارآفرینان اجتماعی است

راه ترقی- سرپرست اداره کل بانوان شهرداری تهران با تاکید براینکه جشنواره زنان و تولید ملی، عرصه حضور کارآفرینان اجتماعی است، گفت: تمامی کارآفرینان حاضر در این جشنواره در راستای انجام مسئولیت اجتماعی خود در جهت توانمندی زنان سرپرست خانوار تلاش می کنند.

توهین به شورای عالی حوزه اهانت به مراجع و رهبری است

راه ترقی- آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع عظام تقلید با اشاره به اینکه شنیده شده که برخی افراد کم اطلاع و بی اطلاع ، به شورای عالی حوزه اهانت کرده اند گفت: شورای عالی حوزه منتخب مراجع و رهبری است و اگر کسی به آنها اهانتی کند به مراجع و رهبر بزرگوار انقلاب توهین کرده است.

بطحائی خبر داد: پرداخت مطالبات حق‌التدریسی‌ها تا پایان سال

راه ترقی- وزیر آموزش و پرورش با بیان این که من نسبت به چالش‌های ایجاد شده برای معلمان مدارس حمایتی بی‌تفاوت نیستم، گفت که مطالبات یک ساله معلمان حق التدریس تا پایان امسال پرداخت می‌شود.

چگونه با عکس‌هایمان داستان بگوییم؟

راه ترقی- هدف اصلی شما از عکاسی چیست و چگونه مخاطب را با عکس‌هایتان درگیر می‌کنید؟ می‌توانید با خواندن این گزارش به نکات و نمونه‌هایی برسید مبنی بر اینکه چگونه می‌توان خود را در عکس‌هایی که می‌گیرید منعکس کنید.

افزایش سرعت واگذاری بناهای تاریخی به بخش خصوصی

راه ترقی- مدیرعامل و رئیس هیات مدیره صندوق احیا و بهره برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی با اشاره به سرعت رشد واگذری بناهای تاریخی به بخش خصوصی، گفت: در دو سال گذشته 36 بنای تاریخی به بخش خصوصی واگذار شده است.

فرهنگ و هنر کشور برای درخشان ماندن نیاز به زیرساخت علمی دارد

راه ترقی- وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: یکی از حوزه های مهمی که به آن نیاز داریم تا امروز فرهنگ و هنر این سرزمین همچنان درخشان بماند زیرساخت های علمی این حوزه است تا این زیرساخت ها بتوانند هویت فرهنگی و هنری ما را همچنان محافظت کنند.

جشنواره ای در سایه

راه ترقی- جشنواره ی موسیقی فجر در حالی شروع شد و به پایان رسید که در مقایسه با جشنواره فیلم یا حتی تئاتر فجر دچار نوعی از رخوت و سکوت خبری بود و بازتاب درخوری نداشت.

مرگ در جزیره لهجه‌ها قدم می‌زند

راه ترقی- ایران ما به همان نسبت که از تنوع اقلیمی و جغرافیایی برخوردار است از تنوع قومی، زبانی و نژادی نیز برخوردار است و این تنوع و تلون زبانی از مهمترین زیبایی های پنهان در این جغرافیای لبالب از زیبایی است.

مردم باید زمانی که به ما می رسند احساس آرامش کنند

راه ترقی- یادگار امام گفت: حرکت جامعه به سمت سعادت، جز از مسیر سعادتمندی زنان و اخلاق مداری مادران محقق نمی شود و تحکیم اخلاق در جامعه و خانه جز توسط مادر و زن امکان پذیر نیست.

حضرت فاطمه(س)؛ طلایه دار دفاع از حریم ولایت

راه ترقی- کوثر پیامبر اکرم(ص) به راستی لقبی شایسته برای بزرگ بانویی است که در خصلت های ممتاز بشری بی بدیل بود و چون کیمیایی نایاب در عالم هستی گذری کوتاه کرد و توانست با نگاه و اندیشه والای خویش طلایه دار دفاع از حریم ولایت در برابر دشمنان اسلام حقیقی شود.

بررسی شیوه نامه‌های انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات

راه ترقی- شیوه نامه‌های قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات بنگاه‌های اقتصادی عمومی و تشکل‌های مردم نهاد با حضور سید عباس صالحی وزیرفرهنگ و ارشاد اسلامی و دیگر اعضا کمیسیون مربوطه بررسی شد.

جشن جهانی نوروز برگزار می‌شود

راه ترقی- جشن جهانی نوروز با حضور سفرا و گروه‌های هنری کشور‌های عضو پرونده ثبت جهانی نوروز، بعدازظهر امروز برگزار می‌شود.

تیغ تحریم حوزه هنری بر گردن آشغال‌ها دوست داشتنی

راه ترقی- داستان، همان ماجرای تکراری تحریم یک فیلم توسط حوزه هنری است که حالا دیگر به یک عادت برای اهالی سینما تبدیل شده، فقط اینبار این تیغ بر گردن فیلم سینمایی «آشغالهای دوست داشتنی» قرار گرفته است

بطحائی: با اجرای رتبه‌بندی، حقوق‌ تمامی فرهنگیان دو سه برابر نمی‌شود

راه ترقی- وزیر آموزش و پرورش رتبه‌بندی معلمان را اصولی‌ترین راه برای حل مشکلات معلمان دانست وگفت: رتبه‌بندی به این معنا نیست که اگر رتبه‌بندی اجرا شد از فردا همه حقوق‌هایشان دو برابر سه برابر بشود. هدف اصلی رتبه‌بندی این است که آن کسی که شایستگی، توانایی، توانمندی بالاتری را پیدا می‌کند باید نظام پرداخت‌ها به او بیشتر توجه بکند.

رستم خواندن بازیگران معلول از سوی وزیر

راه ترقی- روزهای پایانی جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در گام سی و هفتم با حاشیه‌هایی همراه بود که پررنگ ترین آنها به تبدیل شدن تماشاخانه ایرانشهر به قلب تپنده این حاشیه ها تا «رستم» خواندن بازیگران معلول در قول و روایت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی باز می گشت.

تجربه‌هایی بدیع برای ورود به جهان تئاتر نوین

راه ترقی- بخش دیگرگونه‌های اجرایی جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، بستری برای ارائه تجربه‌های جدید هنرمندان خلاق در استفاده هم‌زمان نمایش و مظاهر جوامع مدرن در برابر مخاطب است که دریچه نوینی را مقابل او می‌گشاید.

ابلاغ بخشنامه نقل و انتقالات فرهنگیان برای سال تحصیلی آینده

راه ترقی- معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی آموزش و پرورش بخشنامه نقل و انتقال نیروهای رسمی، آزمایشی، پیمانی و قراردادی شاغل در واحدهای آموزشی متقاضی انتقال دائم و موقت برون و درون استانی را ابلاغ کرد.

«چیدمان» فرانسه پاسخی هوشمندانه به مخاطبان تشنه ایده‌های بکر

راه ترقی- نمایش «چیدمان» نماینده کشور فرانسه در بخش بین الملل سی و هفتمین جشنواره تئاتر فجر یکی از معدود نمایش‌های تولید شده بر مبنای شیوه «تئاتر تعاملی» است که با محوریت مساله مهاجرت، با هنرمندانه‌ترین شیوه به مخاطبان تشنه ایده‌های بکر، پاسخی هوشمندانه می‌دهد

رابطه دانشجویان موسیقی با جشنواره فجر چگونه است؟

راه ترقی- سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر همانند سال‌های گذشته تعدادی از اجراهای خود را به دانشجویان و دانش‌آموزان موسیقی اختصاص داده است. امسال ارکستر دانشگاه تهران و دانشگاه هنر در سبک‌های کلاسیک و سنتی به روی صحنه رفتند.

نمایش‌هایی از بلژیک، آذربایجان و رومانی

هشتمین روز از سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در حالی میزبان 35 راه ترقی- نمایش در بخش‌های صحنه‌ای، به‌علاوه فجر، خیابانی و دیگرگونه‌های اجرایی است که سه اجرای «یادداشت‌های یک دیوانه» از آذربایجان، «پسرها پسرند» از رومانی و «جادویت می‌کنم» از بلژیک گرم کننده تنور جشنواره در بخش بین‌الملل به شمار می‌روند.

دو‌ کنسرت با یک بلیت

راه ترقی- در پنجمین شب جشنواره سی و‌چهارم موسیقی فجر، ارکستر مجلسی ایران با شور و اشتیاق فراوان رهبر خود منوچهر صهبایی به روی صحنه رفت و این اشتیاق به حدی بود که تعداد قطعات افتخاری این کنسرت، چیزی کم از یک کنسرت کوچک دیگر نداشت

«هنر» تماشاگه چگونه زیستن یک ملت است

راه ترقی- وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی به نهمین همایش سراسری هنرمندان پیشکسوت که در جزیره کیش برگزار شد؛ هنر را گوهری تابناک و تماشاگه چگونه زیستن یک ملت توصیف کرد.

قدرت نمایی هنرمندان استانی در تئاتر خیابانی جشنواره فجر

راه ترقی- زبان بی‌پیرایه، تعامل مستقیم با مخاطبان و به مشارکت گرفتن برخی از آنها در جریان اجرای آثار تئاتری باعث شده است که بیشترین اقبال مخاطبان آثار نمایشی در کشورمان به سمت تولیدات آثار نمایش خیابانی ‌باشد

بطحائی: به برخی اظهاراتم برچسب سیاسی می‌زنند

راه ترقی- وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه یکی از موانع جدی برای توجه به اقتصاد آموزش و پرورش در نظام تعلیم و تربیت، تمرکز بسیار شدید در ساختار تصمیم گیری ماست گفت: طبق گزارشی که همکاران یک ماه قبل به بنده دادند در برخی استان‌های ما در سال هزار بخشنامه به مدرسه داده شده است.

شرایط پذیرش دانشجوی بورسیه جهت تصدی منصب قضا

راه ترقی- دانشگاه علوم قضایی و خدمات اداری با هدف تأمین قاضی مورد نیاز قوه قضائیه از میان داوطلبان آزمون سراسری سال 1398 در دو مقطع "کارشناسی" و" کارشناسی ارشد پیوسته "در رشته علوم قضایی دانشجوی بورسیه می‌پذیرد.

کرشندو «فرهت» در رپرتوار موسیقی فجر 97

راه ترقی- در سومین شب از جشنواره سی و‌چهارم فجر، باز هم یکی از آثار «فرهت»‌ها این بار با ارکستر سمفونیک تهران اجرا شد و این رویداد به « پارتیتوری» تبدیل شد بر روی آن نوشته اند «کرشندو فرهت».

حق التدریس‌ها نمی‌توانند معلم شوند

راه ترقی- رئیس اسبق سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با بیان اینکه موضوع حق التدریس‌ها مصیبتی شده است گفت: نماینده‌ها هم طرح‌هایی را تصویب و فشار می‌آورند حق التدریسی ها و نهضتی‌ها استخدام شوند. حق التدریس‌ها نمی‌توانند معلم بشوند. به چه دلیل یک نهضتی باید به آموزش و پرورش بیاید؟

خاطره بازی با 37 دوره جشنواره تئاتر فجر

راه ترقی- سی‌و‌هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در حالی همزمان با جشن چهل سالگی پیروزی انقلاب اسلامی در 22 بهمن ماه کار خود را آغاز کرد که با مرور کارنامه سی‌وشش ساله آن ‌می‌توان اتفاقات مهمی را به عنوان خاطرات ماندگار این جشنواره به خاطر سپرد.

چهار هزار جایزه جهانی در 40 سال تاریخ سینمای بعد از انقلاب

راه ترقی- سینمای ایران در بازه 40 ساله پیش از انقلاب؛ توانسته تنها 152 جایزه در جشنواره‌های جهانی را از آن خود کند و این درحالی است که طی بازه زمانی 40 ساله بعد از انقلاب اسلامی سینمای ایران از 35 هزار و 310 حضور در رویدادهای سینمایی توانسته، سه هزار و 745 جایزه جهانی به دست آورد.

فیلم‌هایی به رنگ خون؛ تماشاگرانی در برزخ جشن و عزا

راه ترقی- پرونده سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر با نمایش نزدیک به 16 فیلم با موضوع قتل، مرگ و میر و قصاص امروز بسته می‌شود تا حالا مردم و خبرنگارانی، حیران بمانند میان جشن، جشنواره و عزا، با روحیه‌ای که احتمالا دم دم‌های نوروز باید حسابی بازسازی شود.

می‌توان مشکلات کشور را با اتکا به دین حل کرد

راه ترقی- آیت‌الله جوادی آملی گفت: قرآن کریم می‌فرماید ملتی که فقیر است مانند شخصی است که ستون فقراتش شکسته است، چنین ملتی قدرت ایستادن و مقاومت ندارد.

بطحائی: همچنان با ایده‌آل‌های بودجه‌ای فاصله‌ داریم

راه ترقی- وزیر آموزش‌وپرورش تشکل‌های فرهنگیان را سرمایه‌ای ارزشمند برای آموزش‌وپرورش دانست که سایر دستگاه‌ها از آن محروم هستند و در عین حال تاکید کرد: آموزش و پرورش برای ارتقای جایگاهش نباید منتظر بقیه دستگاه‌ها باشد.

آموزش‌ مهارتی دانشجویان حقوق موجب تکامل دستگاه قضائی می‌شود

راه ترقی- رئیس هیأت امنای دانشگاه آزاد ارائه آموزش‌های عملی و مهارتی به دانشجویان رشته حقوق را ضروری و مؤثر توصیف کرد و گفت: با توجه به حساسیت‌های این رشته ارائه آموزش‌های مهارتی و قرار گرفتن این دانشجویان در جریان کار حقوقی موجب تکامل دستگاه قضائی خواهد شد.

امام و رهبری حامیان اصلی اقلیت‌های دینی ایران بوده‌اند

راه ترقی- سال‌ها فعالیت در عرصه اقلیت‌های دینی و تعامل چهره‌ به چهره با پیروان ادیان توحیدی، تجربه و شناخت خوبی از دغدغه‌ها، آرمان‌ها و روحیات جوامع اقلیت‌ دینی در ایران برای «علی فریدونی»، مدیر کل مجامع، تشکل‌ها و فعالیت‌های فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به همراه داشته‌ است.

بازگشت جشنواره فیلم فجر به بنیاد سینمایی فارابی

راه ترقی- بازگشت جشنواره فیلم فجر در سال 98 پس از 9 سال به بنیاد سینمایی فارابی، چالش هایی را پیش روی برگزار کنندگان این رویداد قرار می دهد و در عین حال فرصت هایی را نیز دربر دارد.

اجرای "روزهای بی قوام" در اصفهان

پیام سپاهان- تئاتر "روزهای بی قوام" به نویسندگی ایوب آقاخانی، هم‌زمان با 33 استان کشور از 13 بهمن‌ماه هر شب رأس ساعت 19 در تماشاخانه ماه روی صحنه می‌رود.

سال عجیبی برای هنر تئاتر بود

راه ترقی- محمودرضا رحیمی معتقد است، اتفاقات رخ داده پیرامون تئاتر شایسته فرهنگ و هنر به ویژه هنر والای تئاتر و هنرمندان آن نبوده و نیست.

نماینده زرتشتیان: شورای فرهنگ عمومی به مناسبت‌های ایرانی توجه کند

راه ترقی- نماینده زرتشتیان در مجلس با انتشار پیامی، جشن ملی سده را به همه ایرانیان شادباش گفت و از شورای فرهنگ عمومی خواست با توجه به قانون، نسبت به ثبت مناسبت‌های ایرانی در تقویم ایرانیان اقدام کند

دهه دوم؛ غلبه هنرمندان حوزه هنری در عرصه انقلاب و دفاع مقدس

راه ترقی- دومین دهه از سیر تحول و تطور هنرهای تجسمی در تاریخ چهل ساله انقلاب در حقیقت بازتاب‌دهنده حضور پرقدرت هنرمندان حوزه هنری در عرصه نقاشی و گرافیک برای جاودان ساختن هنر متعهد انقلاب در کنار مفاهیم متعالی دفاع مقدس استوار بود.

داشتن حق آزادی بیان، مسئولیت‌آور است

راه ترقی- «محمدعلی موحد» حقوقدان، عرفان‌پژوه و تاریخ‌نگار کشورمان گفت: حق آزادی بیان بسیار خوب است اما تا زمانی که به اتکای آن دست به هر کاری نزنیم، در برابر آزادی بیان مسئولیتی هم هست و کسی که از این حق سوء استفاده می‌کند باید بداند که چه بلایی بر سر جهان می‌آورد

پوشاک ایرانی در تسخیر صفر و یک‌ها

راه ترقی- چه شد که دنیای صفر و یک‌ها و جهان دیجیتال، تا این حد در پوشاک ما ایرانیان، تغییرات اساسی به وجود آورد به طوری که دیگر نشانه‌ها و نمادهای ایرانی از رخت ایرانی، رخت بربسته است.

36 برگزیده داخلی و خارجی جشنواره فارابی تقدیر شدند

راه ترقی- پرونده دهمین جشنواره بین المللی فارابی با معرفی 36 محقق برتر با حضور رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، معاون اول رئیس‌جمهور، معاون علمی‌وفناوری رئیس‌جمهور و وزیر علوم بسته شد.

شهرداری قانون شوراها را اجرا نمی کند

راه ترقی- رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی وزارت آموزش و پرورش گفت: بسیاری از زمین‌هایی که با کاربری آموزشی مشخص شده است با مجوز شهرداری فریز شده‌اند و در اختیار سایر بخش ها، غیر آموزش و پرورش است.

برای رهایی از عذاب قبر چه کنیم؟

راه ترقی- یک کارشناس مذهبی گفت: آنچه که به عنوان "عذاب قبر" در اذهان مردم وجود دارد، طبق روایات متقن، عذابی است که در قبر به جسم انسان وارد می‌شود نه روح آدمی؛ به طوری که علامه مجلسی در این باره می‌گوید " اخبار مستفیذی داریم که آنچه پس از مرگ مورد عذاب قرار می‌گیرد، جسد و پیکر دنیوی انسان است".

مصوبات شورا انعطاف لازم برای اجرایی‌شدن و امکان بازنگری را داشته باشند

راه ترقی- دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اجرایی شدن مصوبات این شورا را از اولویت‌های مهم این نهاد عنوان کرد و گفت: این مصوبات باید انعطاف لازم برای اجرایی‌شدن و همچنین امکان بازنگری را داشته باشند

بلوغ جشنواره تجسمی فجر در چهل سالگی انقلاب

راه ترقی- کمتر از سه روز دیگر چراغ‌های مراسم افتتاحیه یازدهمین جشنواره تجسمی فجر روشن می‌شود و کمتر هنرمندی از تندبادهایی که تا به امروز برای خاموشی این چراغ طوفان به پا کرد، بی‌خبر است

تبلیغات کنکور با مخاطبانشان صادق باشند

راه ترقی- مدیر سابق شبکه آموزش درباره وضعیت تبلیغات موسسات کنکور در تلویزیون معتقد است: برنامه تبلیغ کنکور و کمک آموزشی‌ها اگر جنبه فریب داشته باشند، مضر هستند. آنچه اهمیت دارد این است که برنامه‌ها با مخاطبانشان صادق باشند و به فهم آموزشی آن‌ها کمک کنند.

وزارت ارشاد برای آزمون استخدامی فراخوان داد

راه ترقی- وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، به منظور رفع کمبود نیروی انسانی در تعدادی از ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها و در پست‌های کارشناس امور فرهنگی و کارشناس امور هنری با انتشار فراخوانی نیروی جدید می‌پذیرد.

علت اختلاف در تاریخ شهادت حضرت زهرا(س)چیست؟

راه ترقی- ‌یکی از مباحثی که هر ساله در زمان ایام شهادت حضرت فاطمه(س) مطرح می‌شود این است که چرا دوبار برای ایشان سالروز شهادت ذکر شده است.

آموزگار: قریب بر قله افتخار فرهنگ ایران نشسته است

راه ترقی- ژاله آموزگار، در مراسم بزرگداشت بدرالزمان قریب که شب گذشته در کتابخانه ملی ایران برگزار شد، گفت: قریب با خدمات فرهنگی ارزنده بر قله افتخار قرار گرفته است

مسیر هنر، جز سیر باطن به ظاهر نیست

راه ترقی- اولین قدم در هنر شرق «تهذیب نفس» است که اگر در این مسیر گام برداشته نشود مقصد هنرمند بیتوته در دهلیز «اقتصادی هنر» و «هنر ماخوذ از ایدئولوژی» است حال آنکه مسیر هنر، سیر باطن به ظاهر است.

رقابت نشر خصوصی در مصاف با ماشین عظیم بخش دولتی

راه ترقی- درست است که اقتصاد نشر خصوصی در کشور در برابر تعریف جامعه فرهنگی ایران بسیار لاغر و نحیف به شمار می آید اما نباید فراموش کرد که ناشران خصوصی در بازار رقابتی کتاب باید با ماشین عظیم نشر دولتی رقابت کنند

واکاوی سهم تئاتر ایران در بازارهای جهانی

راه ترقی- همزمان با تحقق سند چشم‌انداز توسعه هنری به ویژه در بخش دیپلماسی فرهنگی به عنوان یکی از برنامه‌های دولت‌های یازدهم و دوازدهم، می‌توان به ممکن شدن امر محالی چون درخشش آثار و محصولات هنری و از جمله تئاتر ایران در بازارهای جهانی اقتصاد هنر بیش از همیشه امیدوار بود

نقش برجسته هخامنشی، منتقل کننده ارزش معنوی و میراثی به نسل آینده

راه ترقی- مشاور وزیر امور خارجه گفت: با توجه به این‌که این نقش برجسته سرباز هخامنشی حاصل کار دست و هنر ایرانیان است با تلاش‌هایی که صورت گرفت به مهد خود بازگشت تا بتوانیم به نسل جدید و نسل آینده کشور میزان ارزش معنوی آن را نشان دهیم.

امنیت؛ خط قرمز آموزش و پرورش در اردوهای راهیان‌نور

راه ترقی- معاون فرهنگی و پرورشی اداره‌کل آموزش و پرورش استان زنجان گفت: تامین امنیت، خط قرمز آموزش و پرورش در اعزام اردوهای راهیان‌نور است که بسیار جدی و سخت‌گیرانه در این امر عمل می‌کند.

معاون وزیر تعاون: یارانه کودکان فقیر محروم از تحصیل افزایش می یابد

راه ترقی- معاون امور رفاهی وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی از افزایش یارانه کودکان فقیر بازمانده از تحصیل خبر داد و گفت: این افزایش یارانه نباید به گونه ای باشد که از سال آینده با پدیده مراجعه نکردن کودکان به مدرسه و یا ثبت نام دیرهنگام مواجه شویم.

توضیحات سیاوشی از پیگیری‌هایش برای ثبت روز ملی لباس‌های محلی در تقویم ملی

راه ترقی- رییس کمیته زن، خانواده، تربیت بدنی و جوانان کمیسیون فرهنگی مجلس از ارائه پیشنهاد تعیین یک روز به نام «روز ملی لباس‌های محلی» به دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور خبر داد.

76 اثر راهی جشنواره تجسمی فجرشد

راه ترقی- آثار رشته کارتون و کاریکاتور یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر برای حضور در نمایشگاه این رویداد هنری، در یک ‌مرحله صورت گرفت و 76 اثر به نمایشگاه این رشته از جشنواره راه یافت

بطحائی: اصلاحات ساختاری وزارتخانه به تبع دستورات دولت انجام می‌شود

وزیر آموزش و پرورش در مورد تغییرات اخیر این وزارتخانه گفت: وزارت آموزش و پرورش به تبع دستورات دولت، اصلاحات ساختاری داشته و الان در سطح ستادی است و سپس به حوزه استانی هم وارد خواهیم شد

افت و خیز زبان عربی در مدار یادگیری

راه ترقی- زبان عربی یکی از پرگویش‌ترین زبان‌های جهان، از پایه متوسطه اول در مدارس کشور تدریس می شود و تعلیم آن در قانون اساسی هم مورد تاکید است اما در زمره دروس مورد علاقه دانش آموزان قرار ندارد؛ موضوعی که ضرورت ایجاد تحول محتوایی و شکلی آموزش این درس را دوچندان کرده است

اقامتگاه‌های بوم‌گردی درجه‌بندی می‌شوند

راه ترقی- معاون گردشگری سازمان گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی گفت: اقامتگاه‌های بوم‌گردی بر اساس تجهیزات و امکاناتشان درجه‌بندی می‌شوند.

دروس پیش‌نیاز در دبیرستان حذف شد

راه ترقی- مدیرکل دفتر آموزش دوره دوم متوسطه نظری وزارت آموزش و پرورش از حذف دروس پیش نیاز در دوره متوسطه دوم خبر داد.

کارشناس امور دینی:خیانت در امانت، مردم را نسبت به دین و حکومت بدبین می‌کند

راه ترقی- یک کارشناس امور دینی گفت: افرادی که دارای مناصبی در دستگاه حکومتی هستند، ضامن امانت‌هایی هستند که بر عهده آنان گذاشته شده، پس باید چنین افرادی از پست و مقام خود در جهت رضایت عامه مردم استفاده کنند.

جشنواره فیلم فجر، اکران نوروزی و چند داستان دیگر

راه ترقی- تنوع آثار حاضر در جشنواره فیلم فجر می تواند در موفقیت اقتصادی اکران نوروز 98 نقشی بسزا داشته باشد و عیار این رویداد و فیلم های حاضر در آن، در ترسیم چشم انداز اقتصادی سینمای ایران در سال آتی نقشی غیر قابل انکار دارد.

انصاریان:تعدادی از منبری‌ها معرفت به امور را به مردم انتقال نداده‌اند

راه ترقی- مفسّر، محقق و پژوهشگر علوم و معارف اسلامی گفت: طی چهار دهه گذشته دشمنی دشمنان از هر طرُقی بر این نظام، انقلاب و مردم بروز کرده است، اما آن چیزی که برای دست یافتن آن سخت در تلاشند جدایی مردم از دین، روحانیت به ویژه مراجع معظم تقلید است.

ضرورت اختصاص ساعاتی برای رفع شبهات دینی در مدارس

راه ترقی- معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش شهر تهران با بیان اینکه نسل نوجوان نیاز دارد وقتی یک روحانی وارد مدرسه می‌شود ساعاتی را برای رفع شبهات دینی اختصاص دهد گفت: هرجا روحانیون ورود دقیقی به مسائل داشته‌اند شاهد کاهش آسیب‌های اجتماعی بوده‌ایم.

مردم آمریکا چطور کتابخوان شدند؟/مروری بر انقلاب کتاب‌های جیبی

راه ترقی- مرور تاریخ انقلاب کتاب‌های جیبی در آمریکا و روند گسترش صنعت چاپ کتاب‌های جیبی در این کشور و کشورهای پیشرفته، از فرمول مهمی برای جذب مردم به سمت کتاب پرده‌برداری می‌کند: ایجاد حس نیاز!

اسلام پاسخگوی نیازهای بشریت است/اخلاص و علمیت شرط به ثمر نشستن کارهای تبلیغی است

راه ترقی- آیت‌الله العظمی نوری همدانی در دیدار رییس،معاونین و مدیران گروه‌های پژوهشی پژوهشکده بین‌المللی عروةالوثقی اظهار کرد: اخلاص و علمیت شرط به ثمر نشستن کارهای تبلیغی است و فعالان عرصه منبر، تبلیغ و قلم زدن باید احاطه و تسلط کامل بر مبانی اسلام داشته باشند.

دستگاه فقاهت، ستون فقرات حوزه است/ قلب حوزه نباید از استقلال خود فاصله بگیرد

راه ترقی- در سطوح عالی و دروس خارج هیچ وجهی غیر از شان مرجعیتی هیچ بودجه‌ای نداریم؛ یعنی معتقد هستیم که قلب حوزه نباید از استقلال خود فاصله بگیرد؛ به همین دلیل طرح کمک هزینه تحلیلی و تحصیلی و.. آماده شده است و مراجع و رهبری معظم با کلیت این بحث موافقت کرده‌اند که امیدواریم این طرح را به پیش ببریم.

وصله‌های ناجور بر راسته کتابفروشان انقلاب

راه ترقی- پیش از این راسته کتابفروشان خیابان انقلاب، سروی بود راست‌قامت که منظره تهران را زیبا می‌کرد اما امروز وصله‌های ناجور و نازیبا چنان بر این قامت نشسته است که راسته کتاب‌فروشان انقلاب دیگر راسته نیست

«نگهبانان تاج محل» در تهران / «تئاتر دانشگاهی را جدی بگیرید»

راه ترقی- کارگردان نمایش «نگهبانان تاج محل» که این روزها در تالار «مولوی» روی صحنه رفته است، بیان کرد: اینجا تنها مرکز آکادمیک در کشور است و می‌تواند یکی از ناب‌ترین سالن‌های تئاتر کشور باشد که به خودش افتخار کند اما به آن کم توجهی شده،

بودجه کتاب؛ کاهشی در نگاه کلان و افزایشی با هدف کارایی

راه ترقی- بودجه کتاب با دو زیرشاخه «برنامه توسعه نشر و ترویج کتابخوانی» و «حمایت از نشر، کتاب و مطبوعات» در شکل کلان هر چند با کاهش 13 میلیارد و 500 میلیون تومانی مواجه بوده است، اما در بخش برنامه‌های تخصصی این حوزه با افزایش 480 میلیون تومانی مواجه شده است

ساير مطالب

شهر سوخته؛ مظهر مدنیت و شهرنشینی در دوره‌های باستان

برترین عکس‌های ثبت‌شده پهپادها در سال 2018

خانه آیلتس آفرینش؛ مرکز تخصصی برگزاری دوره‌های آیلتس در کشور

تنگناهای مالی دولت مانع رشد بودجه فرهنگ و هنر نشده است

فقط برای تئاتر یا کنسرت به تالار وحدت نروید!

عملیات «کربلای4» از نگاه آمریکایی‌ها

زوم‌اپ: Drops؛ یادگیری زبان به‌شکلی سرگرم‌کننده

نگاهی به پنج سکانس برتر فیلم Mission Impossible: Fallout

کشف یکی از بزرگ‌ترین اسرار همانندسازی DNA

تقدیر از بطحایی

ثبت نام متقاضیان سفر به عتبات عالیات آغاز شد

دعوتنامه خودمانی ایران برای جهانِ درگیرِ بابانوئل

مدیریت جزیره‌ای، مهمترین آسیب برنامه‌های تئاتری صدا و سیما است

تاثیرات وحدت‌آفرین مشارکت مردم حول موضوعات قومی و ملی از زبان ساعی

جریان‌سازی رادیو در حوزه تئاتر نیازمند برنامه‌ریزی مستمر مدیران است

مراسم اولین شب ارتحال آیت‎الله هاشمی شاهرودی برگزار شد

رسانه‌‌های مجازی جایگزین رسانه‌‌های سنتی شده‌اند

آموزش روش‌های ارزش‌گذاری استارتاپ

بهترین آموزشگاه زبان

برگزاری رویداد دریبل میت‌ آپ، اولین دورهمی طراحان دیجیتال تهران

از خرید زیاد کتاب و نداشتن فرصت کافی برای مطالعه آن نترسید

حجت‌الاسلام خاموشی: باید از ظرفیت وقف در اشتغال‌زایی استفاده کنیم

آیت الله هاشمی شاهرودی شاگردان خوب و فاضل تربیت کرد

مذاکره برای اعزام زائران ایرانی به سوریه

رئیس جمهوری ارتحال عالم مجاهد حضرت آیت الله هاشمی شاهرودی را تسلیت گفت

ارامنه با تقدیم شهدا دِین خود را به ایران ادا کردند

‌پیکر آیت الله هاشمی‌شاهرودی در حرم حضرت معصومه(س) تدفین می‌شود

کوله بار امید سینماگران ایران در بازار جهانی

عربستان چک غرامت مسجدالحرام را کشیده/3 شهید ایرانی منا همچنان مفقودند/ عمره برگزار نمی‌شود

غفلت برنامه‌های تئاتری صدا و سیما نسبت به مخاطبان کودک و نوجوان

نمایش آیه های قرآن در «خط عشق»

مرضیه برومند: قصه‌گو باید قصه خودش را بگوید

چراغ نیمه روشن تخت جمشید در صنعت گردشگری

جلسه ویژه وزیر برای بررسی مجوز فعالیت مؤسسات آموزشی

خنکای ختم خاطره؛ خراشی بر چهره جامعه فراموشکار

کنترل تب نگاتیوهای سینما

‌بازار وکیل‌ در حال فروریختن

همراهی صدا و سیما با هنر تئاتر یک ضرورت است

بارش « باران عشق» بر برج میلاد تهران

تمدن مشترک ما، مقابل تهاجم فرهنگی ایستاده است

نبض جشنواره فجر در دست فیلم اولی‌ها

پرسش‌هایی بی‌انتظار پاسخ از «طناب»

ثبت روز ملی لباس‌های محلی در تقویم، بستری برای نشاط و همدلی خواهد شد

همایش علمی وحدت حوزه و دانشگاه در تبریز برگزار شد

"عاشیقی" از دربار صفویان آغاز شد...

قدیمی‌ها برای شب یلدا چه می‌خواندند؟

مافیای «کنکور» و «مشق شب» به هم گره خورده‌اند

اطلس فرهنگی ایرانیان تهیه می‌شود

جهرمی: زیرساخت ها را برای حضور در انقلاب صنعتی چهار آماده کنیم

تئاتر دانشگاهی باید منزه و امید آفرین باشد

پروژه حذف تئاتر در دست اقدام؛ دولت ایستادگی می‌کند

قم غرق در عزای شفیعه بهشت(س)

درآمدی که ترکیه از «مولانا» دارد، نوش جانش!

جیب خالی هنرمندان، خواست عالی مخاطبان

ورود مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس به تاریخ شفاهی محور مقاومت

«آواهای سرزمین مادری» کتاب گویا شد/ نواهایی که فراموش شدند

خط بازی،‌ انسان را از مسیر درست منحرف می‌ کند

برگزیدگان بیستمین جشنواره جوان خوارزمی معرفی شدند

رونمایی از تفسیر 10 جلدی قرآن کریم

توضیحات وزیر آموزش و پرورش درباره حذف مشق شب

دوره امام عسکری، عصر تدوین آثار شیعه است/ توجه امام به مناسک شیعه

رییس سازمان حج به عربستان رفت

شکوه شکسپیر با ارتش شعر و موسیقی

تلاش برای ایجاد پایگاه پژوهش‌های باستان شناسی جازموریان در دلگان

جزییات کسب امتیاز «سوابق تحصیلی» در کنکور برای هنرستانی‌ها

کشف راز آرامش تصویر و امنیت مخاطب

وزیر علوم از حذف کنکور می‌گوید

برخی اشتباه برداشت کرده‌اند، مشق شب حذف نشده است

طنزهای مطبوعاتی شلخته شده‌اند

چگونه انسانی منصف باشیم؟

ایرانی‌ها به کدام کشورها بیشتر سفر کرده‌اند؟

تصمیم یک جشنواره برای سلامت کودکان نوازنده

نمایش مستندی از یادگار کیارستمی در جشنواره سینماحقیقت

تبلیغ کتب کمک درسی در صدا و سیما به توهم یادگیری دامن می زند

تلویزیون با این عملکرد، 10 سال به عقب بازخواهد گشت

کمک‌های بین‌المللی به دانش‌آموزان پناهنده بسیار محدود است

شبی به بلندای زایش خورشید

معرفی نامزدهای بازیگری جشن منتقدان سینما

دخترانی که رنگ مدرسه را نمی‌بینند!

سایه روشن های موسیقی خیابانی و نگرانی از `چنبره بوروکراسی`

برای رسیدن به وحدت ملی باید ملیت‌مان را به رخ بکشیم

همدان؛ برند گردشگری کشور

ورزش و سیاست سوژه‌های امروز‌ مستندهای سینماحقیقت شدند

«راه مولانا» در راه است

ضرورت تعیین روزهایی برای حضور اقوام مختلف با لباس خود در جامعه از نگاه ذوالقدر

رونق اقتصاد فرهنگ و هنر در سایه کسب و کارهای نوپا

برای ترویج انصاف فضای تربیتی را در جامعه تقویت کنیم

یک روحانی حق دارد در برخی مواقع‌ ملبس نباشد

برگزاری «شب شاهنامه کودک و نوجوان»

اندیشکده دانش پژوهان جوان برای حل مسائل آموزشی نسخه تجویز کند

1.2میلیون متقاضی پشت نوبت اعزام به حج/افزایش سهمیه فعلاًمشخص نیست

90 درصد پذیرش با سابقه تحصیلی به دانشگاه ها واگذار می شود

بیانات رهبر انقلاب درباره قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان

مذاهب و جریان های مختلف اسلامی را ثروت ببینیم

راهکارهای اجرایی شدن انصاف در جامعه

خصوصی سازی و خلاصی فرهنگ از رخوت و انحصار

فرهنگ و هنر پل توسعه تعاملات تهران - دهلی‌نو

داستان‌نویسی کاری ابلهانه‌ است

آیین غبارروبی مضجع شریف حضرت معصومه(س) برگزار شد

«ایران می‌خندد»

"شهداد" زیر لنز دوربین‌ها

با پیام سید عباس صالحی؛ نشست تخصصی مدیران روابط عمومی های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آغاز شد

هنرمندان خودآموخته به جوهر و اساس هنر نزدیک‌ترند

مهاجرت بازی‌سازان نابغه از ایران را جدی بگیریم

بر میراث‌فرهنگی، هتل و تله‌کابین می‌سازند...

خارجی‌ها تئاتر ایران را چطور می‌شناسند؟

مدال آورانی که انسانهای خشنودی نباشند، نمی‌خواهیم

اجرای طرح «گفت‌وگوی بین نسلی» در 1200 کلاس درس از امروز

2600 قطعه ابزار جدید از نئاندرتال‌ها در کرمانشاه کشف شد

نمایش 5 فیلم ایرانی در جشنواره کرالا/ «همه می‌دانند» فیلم افتتاحیه

زار جنوبی‌ها و شاباش لوطی‌ها در نغمه‌های اقوام ایران‌زمین

پیشنهادهایی برای گالری‌گردی در آخر هفته

6 میلیون بیسواد بالای 50 سال در اولویت آموزش نیستند

نگاه منفی به بازی‌های رایانه‌ای در جامعه وجود دارد

همایش نظام فکری آیت ‌الله خامنه ‌ای در کرمان آغاز به کار کرد

تمدید مهلت ارسال اثر به دومین سوگواره اربعین در آیینه‌ی رسانه تا پایان آذر

ممنوعیت برگزاری جشن‌های لاکچری در مهدهای کودک

توهین به مقدسات ادیان جایز نیست

علما نقش بسزایی در رفع اختلافات کشورهای اسلامی دارند

تعدادی از فعالان زن مقابل مجلس تجمع کردند

هوشیاری سیاسی هخامنشیان آزادی مذهب و زبان زیر یک پرچم واحد بود

تکلیف آموزش‌وپرورش برای تامین وسیله ایاب و ذهاب دانش‌آموزان روستاهای فاقد مدارس

زلزله به 5 بنای تاریخی کرمانشاه آسیب وارد کرد

پارچه‌هایی برای شکم‌سیرها!

قدیمی‌ترین زیستگاه کره زمین فقط به نام ایران جهانی می‌شود

دو شهر و یک روستای صنایع‌دستی ایران جهانی شدند

افتتاح اولین سینمای اختصاصی کودکان با حضور وزیر ارشاد

ولایتی: وحدت مسلمانان مهمترین موضوع راهبردی جهان اسلام است

معرفی کتب کمک آموزشی درجه یک در انتهای کتب جدیدالتالیف

فصل جدید حرکت بسیج در جنگ تحمیلی

جوایز ادبی که اولویت ترجمه را مشخص می‌کنند

تهران میزبان 42 فیلمساز جهانی با جشنواره فیلم مقاومت

تلاش برای خارجی کردن یک جشنواره فرهنگی

سفر نمایندگانی از کمیسیون فرهنگی مجلس به هرمزگان

59 درصد از ایرانیان کتاب غیردرسی نمی‌خوانند

وحدت دنیای اسلام، ضرورت اجتناب ناپذیر است

«تربیت دانش آموزان مطابق با اهداف انقلاب اسلامی» در دستور کار است

مهم‌ترین راه وحدت؛ احترام به مقدسات و تکیه بر مشترکات

آزمون‌های تستی چند گزینه‌ای، ضعیف‌ترین نوع آزمون‌ها

هدف آموزش و پرورش تبدیل مدارس دولتی به غیردولتی نیست

حذف نظارت خانواده‌ها بر دفتر مشق دانش‌آموزان

وجود برادری به معنای واقعی میان اهل تسنن و تشیع در جنوب کرمان

معرفی برترین های دومین جشنواره تئاتر منطقه آزاد اروند

مراسم تکریم و معارفه رئیس مرکز توسعه فناوری اطلاعات برگزار شد

تئاتر کودک و نوجوان هنری برای پیوند قلب و فکر است

توهین سازمان یافته به علمای اهل سنت سیستان و بلوچستان تکذیب شد

تبدیل مدارس دولتی به هیأت امنایی ممنوع شد

جوایزی برای بهترین‌های کتاب کودک و نوجوان

"پیوند آسمانی" در حرم کریمه اهل بیت(س)

انتزاع صنف اسباب‌بازی و کالاهای سرگرمی از صنف خرازی‌فروش را پیگیری می‌کنیم