آخرين مطالب

ايران و عربستان؛ آيا دشمني ها پايان يافته است؟ مقالات

ايران و عربستان؛ آيا دشمني ها پايان يافته است؟

  بزرگنمايي:

راه نو- اکونوميست (انگلستان) در گزارشي نوشت:
از صحن جلويي مسجد النبي (ص) در مدينه در خلال مراسم حج که در ٤ سپتامبر به پايان رسيد، صداي آرام و ملايم شيعياني به گوش مي رسيد که سرگرم عبادت بودند. نيروهاي امنيتي عربستان سعودي با باد زدن به آن ها کمک مي کردند که گرماي هوا را تحمل کنند. در قبرستان بقيع که در همان نزديکي واقع است و محل دفن بسياري از فرزندان و نوادگان پيامبر است، مأموران حراست و متعصبان سني به شيعياني که در حال پرستش بودند، تندي مي کردند؛ اما برخلاف سال هاي پيش از زدن آن ها با چوب خودداري مي کردند و با اين که بيش از ٢ ميليون و ٣٠٠ هزار مسلمان گرد کعبه، بناي بزرگي از سنگ سياه در مکه، طواف مي کردند، شاهزاده خالد الفيصل، استاندار استان مکه، از ٨٦ هزار زائر ايراني به طور ويژه استقبال کرد.
شايد در روابط خصمانه عربستان سعودي با شيعيان و قهرمان آن ها، يعني ايران، تغييراتي در حال انجام گرفتن است. چند دهه است که پادشاهي عربستان سعودي به منشاء عقايد سرسختانه ضد شيعه مسلمانان اهل سنت تبديل شده است. رسانه ها مطالب ملالت باري بر ضد رافضي ها، يا خارج شوندگان از دين راستين، مي نوشتند. اما در سال جاري، مراسم حج که اغلب با مشکل همراه است، به علت جامع بودن و نيز به اين علت که با وجود افزايش ٢٠ درصدي در شمار زائران، بدون هيچ حادثه قابل توجهي به پايان رسيد، استثناء بود. ايران از سعودي ها تشکر کرد.
ملک سلمان بن عبدالعزيز در سال ٢٠١٥ به تخت نشست و پسر جوانش، محمد، که وزير دفاع بود، مهار و کاهش نفوذ ايران را در منطقه با توسل به زور هدف قرار دادند. آن ها با متحدان حوثي ايران در يمن که کنترل صنعا، پايتخت اين کشور، را در اختيار دارند، وارد جنگ شدند. آن ها درخواست ها براي پرداخت ديه صدها زائر ايراني را که در حادثه کشته شدن زائران در زير دست و پا در سال ٢٠١٥ در مکه، رد کردند. يک سال پس از آن ماجرا، شيخ نمر النمر، روحاني شيعه در عربستان سعودي را گردن زدند. روابط ديپلماتيک خود را با ايران قطع کردند و سردمدار تشکيل ائتلاف نظامي بزرگي از کشورهاي سني مذهب شدند. مقامات سعودي گفتند ديگر خبري از سياست هاي اغماض و جلب رضايت.
حالا شايد پس از گذشت دو سال، طرز فکر شاهزاده محمد، که از ماه ژوئن وليعهد عربستان سعودي شده است، تغيير کرده باشد. وي به جاي مقابله با دست نشانده هاي متعدد ايران، به دنبال جذب آنها و حاکمان شيعه شان است. او اين ماه با بازگشايي مرزها براي عبور و مرور افراد و انتقال کالا براي نخستين بار پس از سال ١٩٩٠، روابط با عراق را که ٢٥ سال از قطع آن مي گذشت، از سر گرفته است. رئيس دفتر خود را براي امضاي توافقي درباره اشتراک اطلاعات به بغداد فرستاده و هيأتي تجاري از عراق را به رياض، پايتخت عربستان سعودي، آورده است. شاهزاده محمد در ماه ژوئن، ميزبان حيدر العبادي، نخست وزير شيعه عراق، بود. وي در ماه ژوئيه در جده، پايتخت تجاري عربستان سعودي، در حالي که لبخند به لب داشت کنار پرشورترين روحاني شيعه عراق، يعني مقتدا الصدر، نشست. يکي از وزراي سعودي در صفحه توئيتر خود نوشت: «تندروهاي سني و تندروهاي شيعه کشورها و جوامع را نمي سازند.»
پادشاهي عربستان سعودي قرار است کنسولگري در نجف، پايتخت معنوي تشيع در جنوب عراق، افتتاح کند و پروازهاي مستقيمي را براي شيعيان سعودي براي زيارت حرم حضرت علي (ع) برقرار کند. عادل الجبير، وزير امور خارجه عربستان سعودي، گفت: «فرقه گرايي محکوم به فنا است.» وي با اشاره به فروکش کردن زبانه هاي آتش جنگ در سوريه و سرنگوني خلافت جهادي هاي «دولت اسلامي»، گفت: «تنش هاي منطقه در حال فرو نشستن هستند»
در واقع، [سياست] عربستان سعودي در سوريه نيز تغيير کرده است. روحانيان سعودي پيشتر خواستار جهاد سني ها با خاندان علويان بودند چون آن ها را مرتداني مي دانند که با متحدان ايراني خود بر سوريه حکمراني مي کنند. اکنون لحن خود را آرام تر کرده اند تا به تحريک تروريسم متهم نشوند. گفته مي شود شاهزاده محمد حمايت از شورشيان سني سوريه را متوقف کرده است و از رهبران آن ها که در رياض در تبعيد به سر مي برند، خواسته است با حکومت بشار الاسد، رئيس جمهور سوريه، سازش کند.
سعودي ها هنوز هم شمال يمن را بمباران مي کنند. اما در آن جا نيز، آن ها آشتي طلب تر و مشتاق تر از قبل براي رسيدن توافق به نظر مي رسند. بر خلاف معمول، آن ها در ٢٥ اوت به علت حمله هوايي به صنعا عذرخواهي کردند؛ در اثر اين حمله ١٤ غير نظامي يمني کشته شد. يکي از سخنگويان دولت عربستان سعودي از بازگشايي فرودگاه صنعا و حديده، بزرگ ترين بندر يمن، با همکاري و کمک سازمان ملل متحد گفت.
برخي از مقامات سعودي مي گويند آن ها مي خواهند براي مهار و کاهش نفوذ ايران، متحدان عرب اين کشور را به خود جذب کنند و قوميت را فراتر از مذهب قرار دهند. يکي از اين مقامات گفت: «هر چه بيشتر با عراقي ها تعامل کنيد، ايراني ها کمتر خواهند آمد. ... عراق متعلق به جهان عرب است.»
برخي از ناظران پيش بيني مي کنند روابط ايران و عربستان سعودي رو به بهبود برود و از مذاکراتي مهم مي گويند که شايد در آن سعودي ها در ازاي باز بودن دست عربستان سعودي در کشورهاي حوزه خليج فارس و شبه جزيره عرب، برتري ايران را در شمال خاورميانه، از جمله در سوريه، به رسميت بشناسند.
اما عادل الجبير چنين گفتگوهايي را رد کرده و آن ها را «خنده دار» خواند.
هر گونه پيشرفتي دشوار خواهد بود. پادشاهي عربستان سعودي از اين نگران است که ديگران فکر کنند اين کشور از ايران دلجويي مي کند. براي رهبران کشور عراق که اکثريت آن را شيعيان تشکيل مي دهد، نيز پذيرش سعودي ها آسان نخواهد بود. در داخل عراق، از مقتدي صدر به علت ديدار با شاهزاده محمد، درست در زماني که نيروهاي سعودي عواميه (شهر کوچک شيعه نشيني در شرق عربستان سعودي که اعدام شيخ نمر آن را به آشوب کشاند) را با خاک يکسان کردند، به شدت انتقاد شد. برخي از سعودي ها به سهم خود از تبريک شاهزاده محمد به حيدر العبادي به علت شکست «دولت اسلامي» در موصل (و نابود سازي بخش قديمي بزرگ ترين و زيباترين شهر سني نشين جهان اسلام) متحير شدند.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

فاطمه‌ای که معصومه بود/ راهی نزدیک تا بهشت

آبِ "چشمه‌علی" کجا رفت؟

شانس حداقلی ازدواج دهه شصتی‌ها و ازدواج‌های "پیش رس" دهه هشتادی‌ها

پیشنهاد وسوسه انگیز نتانیاهو به پوتین/ روسیه در سوریه به ایران پشت می کند؟

زنگ خطر سایت‌های پیش‌فروش کالا به صدا درآمد

فست فود بلای جان ایرانی ها/ سرطان با طعم پیتزای ایتالیایی

پاسخ اوپک به درخواست نفتی ترامپ/ افزایش بهای نفت در بازار اروپا و آمریکا

به وقت شفافیت

رسانه اسپانیایی: روحانی درپی جذب سرمایه خارجی ایرانیان است

هنگام زنبورگزیدگی چه کنیم؟

«قاتل‌»ها، «شاخ»ها؛ «قهرمان‌»های جدید از راه رسیده‌اند

شلیک به هواپیمای مسافربری در سایه حقوق بشر آمریکایی

بسیاری از سفرها به قصد خرید انجام می‌شوند

جزئیات شیوع شناسی جدید «اعتیاد» و شرط اعلام نتایج آن

دلایلی که باعث آرتروز می‌شوند

فواید استفاده از روغن دانه گلرنگ

بهار احتکارکنندگان سیگار در تابستان/ چشم‌پوشی ناظران بر گرانفروشی‌ سیگار

"قنات"؛ معجزه ایرانیان باستان برای تامین آب

چرا آیین گلاب‌گیری لاله‌زار بردسیر ثبت ملی شد؟

هشدار جهانی نسبت به تخریب زمین و کاهش چشمگیر محصولات کشاورزی

چرایی حضور زیاد «زنان» در فضای مجازی

حریم فراموش شده

چرایی گسترش جراحی‌های زیبایی بین زنان ایرانی

اپلیکیشن لا‌لیگا از کاربرانش جاسوسی می‌کند

خطر مسمومیت غذایی خانواده‌ها توسط دستمال آشپزخانه

پشت پرده ناآرامی های اردن و برگزاری نشست مکه؛ رویارویی جدید عربستان با ایران

رقابت برای ارائه بهترین روش برای بازیافت زباله‌های صنعتی

نبود کنترل سنی در فروش "سیگار"/ لزوم حذف برند از پاکت‌های مواد دخانی

سن ازدواج 3 سال و 3 ماه بالا رفت

دلارهای خصوصی را از دولتی جدا کنید!

نرخ‌های تورم اعلام شده با واقعیت سازگار است؟

جزئیات جلسه وزیر راه و شهرسازی با راننده‌های کامیون

تحلیل رسانه ها از راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران؛ تهدیدهای پمپئو از کجا آب می خورد؟

درمان وخیم‌ترین نوع تومور مغزی با کمک نانوکپسول‌های چربی

کلاهبرداری با تندیس و برند!

"ساخت ایران"؛ برچسبی برای حمایت از کارگر چینی!

تفاوت فرهنگ عروس‌های ایرانی‌ با عروس خاندان سلطنتی

یک توافق جدید؛ پیشنهاد کشورهای 1+4 به ایران/ آخرین گام ها برای نجات برجام

هشدار ناسا نسبت به جدی بودن کمبود آب شیرین

عدم وحدت کشورهای اسلامی باعث جسارت دشمن صهیونیستی می‌شود

توافق سران اروپا برای نجات برجام/ ایران و اروپا چگونه می توانند توافق هسته ای را نجات دهند؟

واکنش مسکو به فرافکنی‌های آمریکا علیه ایران و روسیه

موفقیت دانشمندان کاشت حافظه یک مغز در مغزی دیگر

اعلان جنگ سازمان بهداشت جهانی علیه یکی از قاتلان اصلی بشر

پراستناد‌ترین منابع ویکی‌پدیا کدامند؟

استرس‌های میان‌سالی ممکن است خطر زوال عقل را افزایش دهد

شایعه‌ای که جان خفاش‌ها را تهدید می‌کند

آخرین هشدارها به ترامپ درباره خروج از برجام/ ترامپ: فردا تصمیم خود را اعلام می‌کنم

دل‌شکستگی مرگبار است

پیامدهای سیاسی و اقتصادی خروج ترامپ از برجام برای آمریکا