آخرين مطالب

ايران و عربستان؛ آيا دشمني ها پايان يافته است؟ مقالات

ايران و عربستان؛ آيا دشمني ها پايان يافته است؟

  بزرگنمايي:

راه نو- اکونوميست (انگلستان) در گزارشي نوشت:
از صحن جلويي مسجد النبي (ص) در مدينه در خلال مراسم حج که در ٤ سپتامبر به پايان رسيد، صداي آرام و ملايم شيعياني به گوش مي رسيد که سرگرم عبادت بودند. نيروهاي امنيتي عربستان سعودي با باد زدن به آن ها کمک مي کردند که گرماي هوا را تحمل کنند. در قبرستان بقيع که در همان نزديکي واقع است و محل دفن بسياري از فرزندان و نوادگان پيامبر است، مأموران حراست و متعصبان سني به شيعياني که در حال پرستش بودند، تندي مي کردند؛ اما برخلاف سال هاي پيش از زدن آن ها با چوب خودداري مي کردند و با اين که بيش از ٢ ميليون و ٣٠٠ هزار مسلمان گرد کعبه، بناي بزرگي از سنگ سياه در مکه، طواف مي کردند، شاهزاده خالد الفيصل، استاندار استان مکه، از ٨٦ هزار زائر ايراني به طور ويژه استقبال کرد.
شايد در روابط خصمانه عربستان سعودي با شيعيان و قهرمان آن ها، يعني ايران، تغييراتي در حال انجام گرفتن است. چند دهه است که پادشاهي عربستان سعودي به منشاء عقايد سرسختانه ضد شيعه مسلمانان اهل سنت تبديل شده است. رسانه ها مطالب ملالت باري بر ضد رافضي ها، يا خارج شوندگان از دين راستين، مي نوشتند. اما در سال جاري، مراسم حج که اغلب با مشکل همراه است، به علت جامع بودن و نيز به اين علت که با وجود افزايش ٢٠ درصدي در شمار زائران، بدون هيچ حادثه قابل توجهي به پايان رسيد، استثناء بود. ايران از سعودي ها تشکر کرد.
ملک سلمان بن عبدالعزيز در سال ٢٠١٥ به تخت نشست و پسر جوانش، محمد، که وزير دفاع بود، مهار و کاهش نفوذ ايران را در منطقه با توسل به زور هدف قرار دادند. آن ها با متحدان حوثي ايران در يمن که کنترل صنعا، پايتخت اين کشور، را در اختيار دارند، وارد جنگ شدند. آن ها درخواست ها براي پرداخت ديه صدها زائر ايراني را که در حادثه کشته شدن زائران در زير دست و پا در سال ٢٠١٥ در مکه، رد کردند. يک سال پس از آن ماجرا، شيخ نمر النمر، روحاني شيعه در عربستان سعودي را گردن زدند. روابط ديپلماتيک خود را با ايران قطع کردند و سردمدار تشکيل ائتلاف نظامي بزرگي از کشورهاي سني مذهب شدند. مقامات سعودي گفتند ديگر خبري از سياست هاي اغماض و جلب رضايت.
حالا شايد پس از گذشت دو سال، طرز فکر شاهزاده محمد، که از ماه ژوئن وليعهد عربستان سعودي شده است، تغيير کرده باشد. وي به جاي مقابله با دست نشانده هاي متعدد ايران، به دنبال جذب آنها و حاکمان شيعه شان است. او اين ماه با بازگشايي مرزها براي عبور و مرور افراد و انتقال کالا براي نخستين بار پس از سال ١٩٩٠، روابط با عراق را که ٢٥ سال از قطع آن مي گذشت، از سر گرفته است. رئيس دفتر خود را براي امضاي توافقي درباره اشتراک اطلاعات به بغداد فرستاده و هيأتي تجاري از عراق را به رياض، پايتخت عربستان سعودي، آورده است. شاهزاده محمد در ماه ژوئن، ميزبان حيدر العبادي، نخست وزير شيعه عراق، بود. وي در ماه ژوئيه در جده، پايتخت تجاري عربستان سعودي، در حالي که لبخند به لب داشت کنار پرشورترين روحاني شيعه عراق، يعني مقتدا الصدر، نشست. يکي از وزراي سعودي در صفحه توئيتر خود نوشت: «تندروهاي سني و تندروهاي شيعه کشورها و جوامع را نمي سازند.»
پادشاهي عربستان سعودي قرار است کنسولگري در نجف، پايتخت معنوي تشيع در جنوب عراق، افتتاح کند و پروازهاي مستقيمي را براي شيعيان سعودي براي زيارت حرم حضرت علي (ع) برقرار کند. عادل الجبير، وزير امور خارجه عربستان سعودي، گفت: «فرقه گرايي محکوم به فنا است.» وي با اشاره به فروکش کردن زبانه هاي آتش جنگ در سوريه و سرنگوني خلافت جهادي هاي «دولت اسلامي»، گفت: «تنش هاي منطقه در حال فرو نشستن هستند»
در واقع، [سياست] عربستان سعودي در سوريه نيز تغيير کرده است. روحانيان سعودي پيشتر خواستار جهاد سني ها با خاندان علويان بودند چون آن ها را مرتداني مي دانند که با متحدان ايراني خود بر سوريه حکمراني مي کنند. اکنون لحن خود را آرام تر کرده اند تا به تحريک تروريسم متهم نشوند. گفته مي شود شاهزاده محمد حمايت از شورشيان سني سوريه را متوقف کرده است و از رهبران آن ها که در رياض در تبعيد به سر مي برند، خواسته است با حکومت بشار الاسد، رئيس جمهور سوريه، سازش کند.
سعودي ها هنوز هم شمال يمن را بمباران مي کنند. اما در آن جا نيز، آن ها آشتي طلب تر و مشتاق تر از قبل براي رسيدن توافق به نظر مي رسند. بر خلاف معمول، آن ها در ٢٥ اوت به علت حمله هوايي به صنعا عذرخواهي کردند؛ در اثر اين حمله ١٤ غير نظامي يمني کشته شد. يکي از سخنگويان دولت عربستان سعودي از بازگشايي فرودگاه صنعا و حديده، بزرگ ترين بندر يمن، با همکاري و کمک سازمان ملل متحد گفت.
برخي از مقامات سعودي مي گويند آن ها مي خواهند براي مهار و کاهش نفوذ ايران، متحدان عرب اين کشور را به خود جذب کنند و قوميت را فراتر از مذهب قرار دهند. يکي از اين مقامات گفت: «هر چه بيشتر با عراقي ها تعامل کنيد، ايراني ها کمتر خواهند آمد. ... عراق متعلق به جهان عرب است.»
برخي از ناظران پيش بيني مي کنند روابط ايران و عربستان سعودي رو به بهبود برود و از مذاکراتي مهم مي گويند که شايد در آن سعودي ها در ازاي باز بودن دست عربستان سعودي در کشورهاي حوزه خليج فارس و شبه جزيره عرب، برتري ايران را در شمال خاورميانه، از جمله در سوريه، به رسميت بشناسند.
اما عادل الجبير چنين گفتگوهايي را رد کرده و آن ها را «خنده دار» خواند.
هر گونه پيشرفتي دشوار خواهد بود. پادشاهي عربستان سعودي از اين نگران است که ديگران فکر کنند اين کشور از ايران دلجويي مي کند. براي رهبران کشور عراق که اکثريت آن را شيعيان تشکيل مي دهد، نيز پذيرش سعودي ها آسان نخواهد بود. در داخل عراق، از مقتدي صدر به علت ديدار با شاهزاده محمد، درست در زماني که نيروهاي سعودي عواميه (شهر کوچک شيعه نشيني در شرق عربستان سعودي که اعدام شيخ نمر آن را به آشوب کشاند) را با خاک يکسان کردند، به شدت انتقاد شد. برخي از سعودي ها به سهم خود از تبريک شاهزاده محمد به حيدر العبادي به علت شکست «دولت اسلامي» در موصل (و نابود سازي بخش قديمي بزرگ ترين و زيباترين شهر سني نشين جهان اسلام) متحير شدند.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کاهش بوی گل‌ها در اثر آلودگی محیط

تشخیص اوتیسم با کمک مردمک چشم‌ها

دجله هویت «باکری» را پیش از پیکرش در خود فرو برد

بیماری ایکس، اپیدمی مرگبار بعدی در جهان

هک کردن روده گاو‌ها برای تولید گوشت بیشتر و متان کمتر

تلاش جهانی برای بهبود دقت "ثانیه"

تایید آسیب آفت‌کش‌ها بر زنبورها

اندیشکده انگلیسی: حذف توان موشکی ایران ناممکن است

ارتقای روابط ایران و روسیه به سطح بالای شراکت راهبردی

احتمال منقرض شدن گونه‌ بزرگی از پنگوئن‌ها در آینده نزدیک

اسرائیل هیوم مدعی شد: شکایت ایران از اسراییل به دلیل تهدیدات نتانیاهو در کنفرانس مونیخ

پرواز از پکن به نیویورک در عرض دو ساعت

ارائه گزارش سازه ای از تخریب ساختمان پلاسکو

لزوم ممنوعیت استفاده از روغن پالم در سوخت زیستی

استخراج ارز مجازی چطور برای اخترشناسان دردسرآفرین شده است؟

مدیریت، عکس یادگاری گرفتن با کلاه ایمنی نیست/ مردم از ظاهر سازی مدیران خسته شده اند

گل لاله، وقار شهید را به رخ شهر می کشد

تقویت سرمایه اجتماعی شهروندان

شیوع عارضه پای پرانتزی در بین آسیایی‌ها

با 9 تکنیک همسرتان را ثروتمند کنید

کشف ردپای شبه‌ذرات در برخورد‌دهنده هادرون

جایی برای زندگی و بدون خماری !

گزارش خبری آریا؛ جنجالی که ترامپ با انتشار یادداشت محرمانه به پا کرد

بانک‌ها و مؤسسات اعتباری هم به شهرداری مالیات بدهند

زمین در آستانه جا‌به‌جایی قطب‌های مغناطیسی | چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

شوی تبلیغاتی ریاض علیه ایران/ ریشه‌های برچسب‌زنی آل‌سعود به رزمندگان مقاومت در یمن

عملیات نجات برجام؛ فشار آمریکا و بازی اروپا علیه توافق هسته ای ایران

بررسی ارزیابی عملکرد هشت ماهه بودجه 96

پشت پرده سناریوی حزب‌الله‌هراسی

اکنون دوران ایجاد شبکه‌های امنیتی است

تمام شهرهایی که با خودروها خداحافظی می کنند

دولت آمریکا تعطیل شد

افزایش سهم شهروندان تهرانی از درآمدهای پایدار شهری

فایننشال تایمز: اروپایی‌ها فشار به ایران را افزایش داده‌اند

«صنعت، مخدوم مشتری»

بررسی علت سانحه نفتکش ایرانی/ جعبه سیاه سانچی چگونه باز و بررسی می شود؟/ آیا چینی ها کوتاهی کردند؟

توافق هسته‌ای با ایران باید حفظ شود

رونمایی بوئینگ از طرح نسل بعدی هواپیمای SR-71 با 5 برابر سرعت صوت

واژه طلاق از شناسنامه مطلقه ها حذف می شود؟

سوگندنامه برخی نهادهای خاص برای همکاری نکردن با شهرداری / تهران در میان معرکه‌ای از بحران ها قرار گرفته است

اذعان تلویزیون فرانسه به انتشار ویدئوهای جعلی به نام اغتشاش ایران

شیکاگو تریبون گزارش داد: برخورد دوگانه ترامپ در قبال وضع حقوق بشر در ایران و عربستان

ترامپ سال جدید را تهاجمی شروع کرد

تایم: ترامپ با پیشینه دشمنی با مردم ایران، ادعای حمایت از آن‌ها را دارد!

تاملی بر اتفاقات مشهد

امکان وقوع جنگ نظامی میان ایران و آمریکا ؟

ایران همه توجه بن سلمان را به خود معطوف کرده است/ ولیعهد عربستان کاملا از خط مشی ترامپ پیروی می کند

بررسی ابعاد مختلف بازی تحریم های آمریکا علیه ایران/ گام مکارانه جدید دولت ترامپ در برجام

بازی جدید آمریکا علیه ایران؛ آیا سناریوی عراق درباره ایران در حال تکرار است؟

رسانه ها و ضرورت مقابله باسرقت آثار ادبی