آخرين مطالب

آمریکا برای اقامه دعوی علیه ایران، دلایل حقوقی ندارد/ آمریکا از برجام کناره گیری نمی کند مقالات

آمریکا برای اقامه دعوی علیه ایران، دلایل حقوقی ندارد/ آمریکا از برجام کناره گیری نمی کند

  بزرگنمايي:

راه نو- وستی کافکازا (روسیه)، در گزارشی با عنوان "بحران هسته ای جدید در خلیج فارس" نوشت:
علی اکبر صالحی، معاون رئیس جمهور ایران و رئیس سازمان انرژی اتمی، در سخنرانی دیروز خود در در جلسه شصت و یکمین کنفرانس عمومی آژانس بین المللی انرژی اتمی، اعلام کرد که تهران تمامی طرفینی را که برنامه جامع اقدامات مشترک را امضا کرده اند، به اجرای تمامی تعهدات خود فرا می خواند. وی تصریح کرد که شکست این توافق، به تمامی جامعه بین المللی ضربه وارد خواهد کرد.
او خاطر نشان کرد: «در حال حاضر، زمان کافی برای ارائه تحلیل تفسیری در خصوص دشواری های غیر قابل قبول و موانعی که یکی از شرکت کنندگان در راه اجرای کامل برجام ایجاد می کند، وجود ندارد». در این میان، صالحی توجهات را به سوی این حقیقت جلب کرد که «تمامی شرکت کنندگان باید توافق هسته ای را اجرا و تمامیت آن را حفظ کنند». وی در ادامه افزود: «تمامی شرکت کنندگان به استثنای یک شرکت کننده، مسئولیت پذیر هستند». خبرگزاری «ریانووستی» سخنان معاون رئیس جمهور ایران را چنین نقل قول می کند: «هر کشوری موظف است، صادقانه، تمامی تعهدات خود را اجرا کند».
صالحی اشاره کرد که « بدون تردید، هر گونه اقدامی در راستای تضعیف موقعیت توافق هسته ای و یا رساندن موقعیت این توافق به صفر، بنابر هر دلیلی با انگیزه سیاسی و یا قید شرط و شروطی، این دستاورد تاریخی را به خطر خواهد انداخت». وی تصریح کرد: «این نه فقط به ضرر شرکت کنندگان، بلکه به ضرر تمامی جامعه بین المللی خواهد بود».
رئیس سازمان انرژی اتمی ایران همچنین، یادآور شد که آژانس بین المللی انرژی اتمی تائید کرده است که «ایران با صداقت کامل، تمامی تعهداتش را براساس این توافق اجرا می کند».
پیشتر، دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا، مجددا تهران را به نقض «روح برجام» متهم کرد. او اعلام کرد: «من فقط یک چیز می گویم: توافق با ایران – یکی از بدترین توافق هایی است که من تاکنون، شاهدش بوده ام. ایران با شدت تمام، به نقض روح این توافق ادامه می دهد».
گربرت مک مستر، مشاور رئیس جمهور امریکا در امور امنیت ملی، خاطر نشان کرده که برجام در راستای برنامه هسته ای ایران فقط به نفع خود تهران است و نه، جامعه بین المللی. او اشاره کرد که این توافق «به ضرر جامعه بین المللی است، در حالی که برای ایرانی ها فقط سودآور می باشد». مک مستر تصریح کرد که «مکانیسم های اجرای اجباری شرایط این توافق به شدت ضعیف طراحی شده اند».
ولادیمیر ساژین، کارمند علمی ارشد مرکز مطالعات خاور نزدیک و خاورمیانه در انستیتوی خاور شناسی آکادمی علوم روسیه، در گفتگویی با خبرنگار نشریه «وستی کافکازا» گفت که امریکایی ها از «روح» برجام نام می برند که خود این توافق کاملا فاقد چنین چیزی است. او توجهات را به سوی این موضوع جلب کرد: «ایرانی ها مانند سابق، مطالبات ذکر شده در برجام و قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد را که یک هفته بعد از عقد برجام به تصویب رسید، اجرا می کنند و آژانس بین المللی انرژی اتمی، سازمان اصلی ناظر بر این برنامه، همواره، اجرای آن را تائید می کند. کمترین مورد ضد و نقیضی نمی تواند در اجرای این دو سند مهم وجود داشته باشد. زمانی که امریکایی ها می گویند، ایرانی ها «روح» برجام را رعایت نمی کنند، منظور آنان برنامه موشکی ایران است که در این توافق در خصوص آن کمترین سخنی گفته نشده است. کمترین مذاکره ای در خصوص موشک ها میان ایران و گروه ١+٥ مذاکره کنندگان انجام نشده است و در قطعنامه شورای امنیت فقط یک پاراگراف قید شده است که در آن گفته می شود، به ایران توصیه می شود، دست به آزمایش سلاح های موشکی خود نزند».
در رابطه با این، به رغم آزمایشات موشکی از سوی ایران، واشنگتن از دلایل حقوقی جهت اقامه دعوی علیه تهران برخوردار نیست.
ولادیمیر ساژین یادآور شد: «دولت ترامپ و خود ترامپ به طور منظم، علیه تمامی ابتکار عمل هایی سخن می گویند که از سوی دولت پیشین اوباما طراحی شده اند و از این رو، خود آنان می گویند که برجام به نفع ایران است، اگرچه این سند ایران را تحت نظارت و کنترل کامل آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار داده است و در حال حاضر، تمامی برنامه هسته ای دولت مستقلی مانند جمهوری اسلامی ایران، تحت کنترل کامل قرار دارد. و البته، باید گفت که این نکته بسیار مثبتی است، زیرا طی ١٠ الی ١٥ سال آینده، جامعه بین المللی می تواند نگران برنامه هسته ای ایران نباشد».
این کارشناس در ادامه افزود: «البته، برنامه موشکی، تمامی جهان را به تشویش می اندازد، به ویژه اگر ایران با کره شمالی همکاری داشته باشد و آنها از قبل نیز در زمینه برنامه های موشکی با یکدیگر در ارتباط بوده اند. موضوع از این قرار است که از نقطه نظر نظامی و اقتصادی، موشک های با برد ١٠٠٠ کیلومتری فقط به عنوان موشک های حامل سلاح هسته ای و یا شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرند و از این رو، از این موشک ها استفاده معمولی انجام نمی شود: استفاده از این موشک ها بسیار پر هزینه است و این موشک ها به تنهایی، با پرواز مسیر ٥ – ٤ هزار کیلومتری، فقط اهداف بی اهمیتی را می توانند نابود کنند. و این یعنی، احتمال دارد که ایران چنین موشک هایی را به عنوان حامل سلاح هسته ای طراحی کند و این دقیقا، چیزی است که در حال حاضر، امریکا را نگران می کند، اگرچه، این موارد ارتباطی با اجرای برجام و قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد ندارند و کمترین ادعایی را نمی توان علیه تهران ایراد کرد».
در رابطه با امکان فسخ توافق هسته ای باید گفت که واشنگتن چنین کاری نخواهد کرد و سیاستمداران نیز چنین عقیده ای دارند.
ولادیمیر ساژین خاطر نشان کرد: «اگر امریکا از برجام کناره گیری کند، در آنصورت، این امر پیامدهای بسیار بدی را برای خود امریکایی ها به همراه خواهد داشت، زیرا چین و روسیه و از همه مهم تر برای امریکا، اتحادیه اروپا از نحوه فعالیت کنونی ایران در عرصه هسته ای کاملا حمایت می کنند. اتحادیه اروپا به خاطر تلاش برای توسعه همکاری های بسیار جدی خود با ایران، به لغو تحریم ها بسیار علاقه مند و از سیاست ضد ایرانی امریکایی ها بسیار ناخشنود است. احتمال دارد که امریکا رانده شود، زیرا هیچکس از خروج این کشور از توافق هسته ای حمایت نمی کند. البته، در حال حاضر، تشنجات رو به افزایش است، اما من فکر می کنم که نباید در انتظار نرمش های جدی از سوی واشنگتن باشیم».
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

فاطمه‌ای که معصومه بود/ راهی نزدیک تا بهشت

آبِ "چشمه‌علی" کجا رفت؟

شانس حداقلی ازدواج دهه شصتی‌ها و ازدواج‌های "پیش رس" دهه هشتادی‌ها

پیشنهاد وسوسه انگیز نتانیاهو به پوتین/ روسیه در سوریه به ایران پشت می کند؟

زنگ خطر سایت‌های پیش‌فروش کالا به صدا درآمد

فست فود بلای جان ایرانی ها/ سرطان با طعم پیتزای ایتالیایی

پاسخ اوپک به درخواست نفتی ترامپ/ افزایش بهای نفت در بازار اروپا و آمریکا

به وقت شفافیت

رسانه اسپانیایی: روحانی درپی جذب سرمایه خارجی ایرانیان است

هنگام زنبورگزیدگی چه کنیم؟

«قاتل‌»ها، «شاخ»ها؛ «قهرمان‌»های جدید از راه رسیده‌اند

شلیک به هواپیمای مسافربری در سایه حقوق بشر آمریکایی

بسیاری از سفرها به قصد خرید انجام می‌شوند

جزئیات شیوع شناسی جدید «اعتیاد» و شرط اعلام نتایج آن

دلایلی که باعث آرتروز می‌شوند

فواید استفاده از روغن دانه گلرنگ

بهار احتکارکنندگان سیگار در تابستان/ چشم‌پوشی ناظران بر گرانفروشی‌ سیگار

"قنات"؛ معجزه ایرانیان باستان برای تامین آب

چرا آیین گلاب‌گیری لاله‌زار بردسیر ثبت ملی شد؟

هشدار جهانی نسبت به تخریب زمین و کاهش چشمگیر محصولات کشاورزی

چرایی حضور زیاد «زنان» در فضای مجازی

حریم فراموش شده

چرایی گسترش جراحی‌های زیبایی بین زنان ایرانی

اپلیکیشن لا‌لیگا از کاربرانش جاسوسی می‌کند

خطر مسمومیت غذایی خانواده‌ها توسط دستمال آشپزخانه

پشت پرده ناآرامی های اردن و برگزاری نشست مکه؛ رویارویی جدید عربستان با ایران

رقابت برای ارائه بهترین روش برای بازیافت زباله‌های صنعتی

نبود کنترل سنی در فروش "سیگار"/ لزوم حذف برند از پاکت‌های مواد دخانی

سن ازدواج 3 سال و 3 ماه بالا رفت

دلارهای خصوصی را از دولتی جدا کنید!

نرخ‌های تورم اعلام شده با واقعیت سازگار است؟

جزئیات جلسه وزیر راه و شهرسازی با راننده‌های کامیون

تحلیل رسانه ها از راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران؛ تهدیدهای پمپئو از کجا آب می خورد؟

درمان وخیم‌ترین نوع تومور مغزی با کمک نانوکپسول‌های چربی

کلاهبرداری با تندیس و برند!

"ساخت ایران"؛ برچسبی برای حمایت از کارگر چینی!

تفاوت فرهنگ عروس‌های ایرانی‌ با عروس خاندان سلطنتی

یک توافق جدید؛ پیشنهاد کشورهای 1+4 به ایران/ آخرین گام ها برای نجات برجام

هشدار ناسا نسبت به جدی بودن کمبود آب شیرین

عدم وحدت کشورهای اسلامی باعث جسارت دشمن صهیونیستی می‌شود

توافق سران اروپا برای نجات برجام/ ایران و اروپا چگونه می توانند توافق هسته ای را نجات دهند؟

واکنش مسکو به فرافکنی‌های آمریکا علیه ایران و روسیه

موفقیت دانشمندان کاشت حافظه یک مغز در مغزی دیگر

اعلان جنگ سازمان بهداشت جهانی علیه یکی از قاتلان اصلی بشر

پراستناد‌ترین منابع ویکی‌پدیا کدامند؟

استرس‌های میان‌سالی ممکن است خطر زوال عقل را افزایش دهد

شایعه‌ای که جان خفاش‌ها را تهدید می‌کند

آخرین هشدارها به ترامپ درباره خروج از برجام/ ترامپ: فردا تصمیم خود را اعلام می‌کنم

دل‌شکستگی مرگبار است

پیامدهای سیاسی و اقتصادی خروج ترامپ از برجام برای آمریکا