آخرين مطالب

آمریکا برای اقامه دعوی علیه ایران، دلایل حقوقی ندارد/ آمریکا از برجام کناره گیری نمی کند مقالات

آمریکا برای اقامه دعوی علیه ایران، دلایل حقوقی ندارد/ آمریکا از برجام کناره گیری نمی کند

  بزرگنمايي:

راه نو- وستی کافکازا (روسیه)، در گزارشی با عنوان "بحران هسته ای جدید در خلیج فارس" نوشت:
علی اکبر صالحی، معاون رئیس جمهور ایران و رئیس سازمان انرژی اتمی، در سخنرانی دیروز خود در در جلسه شصت و یکمین کنفرانس عمومی آژانس بین المللی انرژی اتمی، اعلام کرد که تهران تمامی طرفینی را که برنامه جامع اقدامات مشترک را امضا کرده اند، به اجرای تمامی تعهدات خود فرا می خواند. وی تصریح کرد که شکست این توافق، به تمامی جامعه بین المللی ضربه وارد خواهد کرد.
او خاطر نشان کرد: «در حال حاضر، زمان کافی برای ارائه تحلیل تفسیری در خصوص دشواری های غیر قابل قبول و موانعی که یکی از شرکت کنندگان در راه اجرای کامل برجام ایجاد می کند، وجود ندارد». در این میان، صالحی توجهات را به سوی این حقیقت جلب کرد که «تمامی شرکت کنندگان باید توافق هسته ای را اجرا و تمامیت آن را حفظ کنند». وی در ادامه افزود: «تمامی شرکت کنندگان به استثنای یک شرکت کننده، مسئولیت پذیر هستند». خبرگزاری «ریانووستی» سخنان معاون رئیس جمهور ایران را چنین نقل قول می کند: «هر کشوری موظف است، صادقانه، تمامی تعهدات خود را اجرا کند».
صالحی اشاره کرد که « بدون تردید، هر گونه اقدامی در راستای تضعیف موقعیت توافق هسته ای و یا رساندن موقعیت این توافق به صفر، بنابر هر دلیلی با انگیزه سیاسی و یا قید شرط و شروطی، این دستاورد تاریخی را به خطر خواهد انداخت». وی تصریح کرد: «این نه فقط به ضرر شرکت کنندگان، بلکه به ضرر تمامی جامعه بین المللی خواهد بود».
رئیس سازمان انرژی اتمی ایران همچنین، یادآور شد که آژانس بین المللی انرژی اتمی تائید کرده است که «ایران با صداقت کامل، تمامی تعهداتش را براساس این توافق اجرا می کند».
پیشتر، دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا، مجددا تهران را به نقض «روح برجام» متهم کرد. او اعلام کرد: «من فقط یک چیز می گویم: توافق با ایران – یکی از بدترین توافق هایی است که من تاکنون، شاهدش بوده ام. ایران با شدت تمام، به نقض روح این توافق ادامه می دهد».
گربرت مک مستر، مشاور رئیس جمهور امریکا در امور امنیت ملی، خاطر نشان کرده که برجام در راستای برنامه هسته ای ایران فقط به نفع خود تهران است و نه، جامعه بین المللی. او اشاره کرد که این توافق «به ضرر جامعه بین المللی است، در حالی که برای ایرانی ها فقط سودآور می باشد». مک مستر تصریح کرد که «مکانیسم های اجرای اجباری شرایط این توافق به شدت ضعیف طراحی شده اند».
ولادیمیر ساژین، کارمند علمی ارشد مرکز مطالعات خاور نزدیک و خاورمیانه در انستیتوی خاور شناسی آکادمی علوم روسیه، در گفتگویی با خبرنگار نشریه «وستی کافکازا» گفت که امریکایی ها از «روح» برجام نام می برند که خود این توافق کاملا فاقد چنین چیزی است. او توجهات را به سوی این موضوع جلب کرد: «ایرانی ها مانند سابق، مطالبات ذکر شده در برجام و قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد را که یک هفته بعد از عقد برجام به تصویب رسید، اجرا می کنند و آژانس بین المللی انرژی اتمی، سازمان اصلی ناظر بر این برنامه، همواره، اجرای آن را تائید می کند. کمترین مورد ضد و نقیضی نمی تواند در اجرای این دو سند مهم وجود داشته باشد. زمانی که امریکایی ها می گویند، ایرانی ها «روح» برجام را رعایت نمی کنند، منظور آنان برنامه موشکی ایران است که در این توافق در خصوص آن کمترین سخنی گفته نشده است. کمترین مذاکره ای در خصوص موشک ها میان ایران و گروه ١+٥ مذاکره کنندگان انجام نشده است و در قطعنامه شورای امنیت فقط یک پاراگراف قید شده است که در آن گفته می شود، به ایران توصیه می شود، دست به آزمایش سلاح های موشکی خود نزند».
در رابطه با این، به رغم آزمایشات موشکی از سوی ایران، واشنگتن از دلایل حقوقی جهت اقامه دعوی علیه تهران برخوردار نیست.
ولادیمیر ساژین یادآور شد: «دولت ترامپ و خود ترامپ به طور منظم، علیه تمامی ابتکار عمل هایی سخن می گویند که از سوی دولت پیشین اوباما طراحی شده اند و از این رو، خود آنان می گویند که برجام به نفع ایران است، اگرچه این سند ایران را تحت نظارت و کنترل کامل آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار داده است و در حال حاضر، تمامی برنامه هسته ای دولت مستقلی مانند جمهوری اسلامی ایران، تحت کنترل کامل قرار دارد. و البته، باید گفت که این نکته بسیار مثبتی است، زیرا طی ١٠ الی ١٥ سال آینده، جامعه بین المللی می تواند نگران برنامه هسته ای ایران نباشد».
این کارشناس در ادامه افزود: «البته، برنامه موشکی، تمامی جهان را به تشویش می اندازد، به ویژه اگر ایران با کره شمالی همکاری داشته باشد و آنها از قبل نیز در زمینه برنامه های موشکی با یکدیگر در ارتباط بوده اند. موضوع از این قرار است که از نقطه نظر نظامی و اقتصادی، موشک های با برد ١٠٠٠ کیلومتری فقط به عنوان موشک های حامل سلاح هسته ای و یا شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرند و از این رو، از این موشک ها استفاده معمولی انجام نمی شود: استفاده از این موشک ها بسیار پر هزینه است و این موشک ها به تنهایی، با پرواز مسیر ٥ – ٤ هزار کیلومتری، فقط اهداف بی اهمیتی را می توانند نابود کنند. و این یعنی، احتمال دارد که ایران چنین موشک هایی را به عنوان حامل سلاح هسته ای طراحی کند و این دقیقا، چیزی است که در حال حاضر، امریکا را نگران می کند، اگرچه، این موارد ارتباطی با اجرای برجام و قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد ندارند و کمترین ادعایی را نمی توان علیه تهران ایراد کرد».
در رابطه با امکان فسخ توافق هسته ای باید گفت که واشنگتن چنین کاری نخواهد کرد و سیاستمداران نیز چنین عقیده ای دارند.
ولادیمیر ساژین خاطر نشان کرد: «اگر امریکا از برجام کناره گیری کند، در آنصورت، این امر پیامدهای بسیار بدی را برای خود امریکایی ها به همراه خواهد داشت، زیرا چین و روسیه و از همه مهم تر برای امریکا، اتحادیه اروپا از نحوه فعالیت کنونی ایران در عرصه هسته ای کاملا حمایت می کنند. اتحادیه اروپا به خاطر تلاش برای توسعه همکاری های بسیار جدی خود با ایران، به لغو تحریم ها بسیار علاقه مند و از سیاست ضد ایرانی امریکایی ها بسیار ناخشنود است. احتمال دارد که امریکا رانده شود، زیرا هیچکس از خروج این کشور از توافق هسته ای حمایت نمی کند. البته، در حال حاضر، تشنجات رو به افزایش است، اما من فکر می کنم که نباید در انتظار نرمش های جدی از سوی واشنگتن باشیم».
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کاهش بوی گل‌ها در اثر آلودگی محیط

تشخیص اوتیسم با کمک مردمک چشم‌ها

دجله هویت «باکری» را پیش از پیکرش در خود فرو برد

بیماری ایکس، اپیدمی مرگبار بعدی در جهان

هک کردن روده گاو‌ها برای تولید گوشت بیشتر و متان کمتر

تلاش جهانی برای بهبود دقت "ثانیه"

تایید آسیب آفت‌کش‌ها بر زنبورها

اندیشکده انگلیسی: حذف توان موشکی ایران ناممکن است

ارتقای روابط ایران و روسیه به سطح بالای شراکت راهبردی

احتمال منقرض شدن گونه‌ بزرگی از پنگوئن‌ها در آینده نزدیک

اسرائیل هیوم مدعی شد: شکایت ایران از اسراییل به دلیل تهدیدات نتانیاهو در کنفرانس مونیخ

پرواز از پکن به نیویورک در عرض دو ساعت

ارائه گزارش سازه ای از تخریب ساختمان پلاسکو

لزوم ممنوعیت استفاده از روغن پالم در سوخت زیستی

استخراج ارز مجازی چطور برای اخترشناسان دردسرآفرین شده است؟

مدیریت، عکس یادگاری گرفتن با کلاه ایمنی نیست/ مردم از ظاهر سازی مدیران خسته شده اند

گل لاله، وقار شهید را به رخ شهر می کشد

تقویت سرمایه اجتماعی شهروندان

شیوع عارضه پای پرانتزی در بین آسیایی‌ها

با 9 تکنیک همسرتان را ثروتمند کنید

کشف ردپای شبه‌ذرات در برخورد‌دهنده هادرون

جایی برای زندگی و بدون خماری !

گزارش خبری آریا؛ جنجالی که ترامپ با انتشار یادداشت محرمانه به پا کرد

بانک‌ها و مؤسسات اعتباری هم به شهرداری مالیات بدهند

زمین در آستانه جا‌به‌جایی قطب‌های مغناطیسی | چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

شوی تبلیغاتی ریاض علیه ایران/ ریشه‌های برچسب‌زنی آل‌سعود به رزمندگان مقاومت در یمن

عملیات نجات برجام؛ فشار آمریکا و بازی اروپا علیه توافق هسته ای ایران

بررسی ارزیابی عملکرد هشت ماهه بودجه 96

پشت پرده سناریوی حزب‌الله‌هراسی

اکنون دوران ایجاد شبکه‌های امنیتی است

تمام شهرهایی که با خودروها خداحافظی می کنند

دولت آمریکا تعطیل شد

افزایش سهم شهروندان تهرانی از درآمدهای پایدار شهری

فایننشال تایمز: اروپایی‌ها فشار به ایران را افزایش داده‌اند

«صنعت، مخدوم مشتری»

بررسی علت سانحه نفتکش ایرانی/ جعبه سیاه سانچی چگونه باز و بررسی می شود؟/ آیا چینی ها کوتاهی کردند؟

توافق هسته‌ای با ایران باید حفظ شود

رونمایی بوئینگ از طرح نسل بعدی هواپیمای SR-71 با 5 برابر سرعت صوت

واژه طلاق از شناسنامه مطلقه ها حذف می شود؟

سوگندنامه برخی نهادهای خاص برای همکاری نکردن با شهرداری / تهران در میان معرکه‌ای از بحران ها قرار گرفته است

اذعان تلویزیون فرانسه به انتشار ویدئوهای جعلی به نام اغتشاش ایران

شیکاگو تریبون گزارش داد: برخورد دوگانه ترامپ در قبال وضع حقوق بشر در ایران و عربستان

ترامپ سال جدید را تهاجمی شروع کرد

تایم: ترامپ با پیشینه دشمنی با مردم ایران، ادعای حمایت از آن‌ها را دارد!

تاملی بر اتفاقات مشهد

امکان وقوع جنگ نظامی میان ایران و آمریکا ؟

ایران همه توجه بن سلمان را به خود معطوف کرده است/ ولیعهد عربستان کاملا از خط مشی ترامپ پیروی می کند

بررسی ابعاد مختلف بازی تحریم های آمریکا علیه ایران/ گام مکارانه جدید دولت ترامپ در برجام

بازی جدید آمریکا علیه ایران؛ آیا سناریوی عراق درباره ایران در حال تکرار است؟

رسانه ها و ضرورت مقابله باسرقت آثار ادبی