آخرين مطالب

هفت پاسخ گروه 1+5 به بهانه های آمریکا درباره برجام سياسي

هفت پاسخ گروه 1+5 به بهانه های آمریکا درباره برجام

  بزرگنمايي:

راه نو- پائولو ماسترولیلی، در گزارشی در نشریه لااستامپا (ایتالیا)،  نوشت:
دولت ترامپ تصور می کند که توافق هسته ای با ایران اساساً غیرقانونی بوده زیرا توسط دولت قبلی به امضاء رسیده و از سوی کنگرۀ این کشور مورد تأیید قرار نگرفته است. آنها قصد دارند رابطۀ خود را با تهران با تمامیتش مورد ارزیابی قرار دهند و دقیقاً به همین علت رئیس کاخ سفید ممکن است تصمیم بگیرد در صورتی که توافق مزبور مطابق انتظاراتش اصلاح نشود، آن را زیر سوال ببرد. اینها عناصر اصلی را تشکیل می دهند که در خلال نشست پنج عضو دائمی شورای امنیت، آلمان و اتحادیۀ اروپا که روز چهارشنبۀ گذشته در سازمان ملل برگزار گردید، مطرح گشد. روزنامۀ لا استامپا قادر است به لطف منابع حاضر در این گفتگو ها به ذکر جزئیات بپردازد.
تیلرسون، وزیر خارجۀ آمریکا در ابتدای این نشست اظهار داشت که اجرای کامل توافق از سوی ایران را که هفت بار از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی مورد تأیید قرار گرفته است، زیر سوال نمی برد. لیکن این توافق دو ایراد دارد: نخست اینکه رفتار کلی تهران همچون مداخله در سوریه، حمایت از تروریست، آزمایش های موشکی که به عقیدۀ وی روح توافق را نقض می کنند. دوم، به این دلیل که هرگز از سوی کنگره به تصویب نرسیده است و یک دولت دمکرات که دیگر وجود ندارد، آن را امضاء کرده بود. دولتی که در ضمن زمانی که هیلاری کلینتون در انتخابات ریاست جمهوری این کشور شکست خورد، از سوی مردم آمریکا طرد گردید. وی با این سخن قانونی بودن این توافق را زیر سوال برد.
سپس تیلرسون از حضار خواست موضوعاتی را به وی ارائه دهند تا در کنگره از آنها دفاع کند و نمایندگان مجلس را متقاعد سازد که این امر به نفع آمریکا است. در اصل از کنگره به عنوان بهانه ای به منظور مخالفت با توافق مزبور استفاده کرد. چه بسا تا ١٥ اکتبر  ترامپ باید نزد نمایندگان کنگره پایبندی یا عدم پایبندی ایران را به برجام اعلام کند. چنانچه اعلام کند که این کشور در حال نقض آن است، کنگره ٦٠ روز فرصت خواهد داشت بار دیگر تحریم های لغو شده را اعمال کند. در میان نمایندگان یک اکثریت جمهوریخواه وجود دارد که هم اکنون مصمم است بار دیگر تدابیر مزبور را اعمال کند و بنابراین تیلرسون در اصل از آن به عنوان اهرمی برای ترغیب سایر کشورها به اعطای امتیازات درخواستی ترامپ  به منظور لغو تأیید این توافق  استفاده نمود. به طور خاص رئیس کاخ سفید قصد دارد بند «غروب» را که به موجب آن بعد از گذشت ده سال الزامات این توافق رفع می گردند، لغو نماید و محدودیت هایی را در مورد آزمایش های موشکی بگنجاند.
پاسخ ها عمدتاً هفت مورد بودند.
اول: توافق مزبور به عدم گسترش تسلیحات هسته ای مربوط می گردد و نه به سایر مباحثی که تیلرسون مطرح نمود. چنانچه آژانس بین المللی انرژی اتمی تأیید کند که مفاد آن رعایت گردیده یعنی رعایت گردیده است. این تنها ملاک ارزیابی است.
دوم: روسیه و چین به طور کلی نسبت به این مسأله که رفتار ایران مشکل ساز است، نظر مخالفی دارند. در حالی که کشورهای اروپایی اظهار داشتند که دلایلی برای نگرانی وجود دارد. لیکن اینها مسائلی سیاسی و جدای از توافق هسته ای به شمار می آیند. چنانچه آمریکا قصد دارد آنها را مورد بحث قرار دهد تا توافق دیگری را تعریف کند که به عنوان مثال آزمایش های موشکی را محدود سازد، انجام آن امکان پذیر است لیکن این امر باید در جلسه ای مستقل از جلسۀ مربوط به توافق هسته ای صورت بگیرد.
سوم: همگی اظهار داشتند که توافق مزبور قابل مذاکرۀ مجدد نیست: نمی توان بند «غروب» را برداشت یا موشک ها را افزود. طرح مزبور باید دست نخورده باقی بماند. می توان در رابطه با این مباحث جداگانه بحث کرد. لیکن بند «غروب» به معنای این نیست که بعد از انقضای زمان آن این کشور بار دیگر تجدید سلاح اتمی خود را از سر بگیرد. ظریف، وزیر خارجۀ ایران گفت: ما از تسلیحات هسته ای چشم پوشی کرده ایم و این تصمیم در پاراگراف اول این متن نوشته شده است. این تصمیمی است که ثابت می ماند حتی بعد از گذشت ١٠ سالی که در بند «غروب» آمده است، ثابت باقی می ماند.
چهارم: چنانچه دولت ترامپ توافق مزبور را به این دلیل که دولت قبلی اوباما در مورد آن مذاکره کرده است، رها سازد در این صورت کل نظام توافقات بین المللی نقش بر آب می شود. حتی آتش بس جنگ دوم جهانی نیز می تواند ملغی گردد زیرا دولتی آن را امضاء کرده است که اکنون دیگر وجود ندارد.
پنجم: فقط یک کشور نمی تواند این توافق را محکوم کند زیرا با یک قطعنامۀ شورای امنیت سازمان ملل و به اتفاق آراء به اجرا در آمده است. چنانچه آمریکا قصد دارد به مخالفت با آن بپردازد باید طبق مقررات تعیین شده توسط همین توافق یک آیین دادرسی را آغاز نماید لیکن باید در خصوص اعتراض به موارد نقض این توافق باشد.
ششم: حتی اگر آمریکا از آن کنار بکشد سایر کشورها مصمم هستند که به اتخاذ این توافق ادامه دهند  و به تجارت با ایران بپردازند.
هفتم: چنانچه توافق هسته ای با تهران ملغی گردد، فرضیۀ مذاکره بر سر یک توافق دیگر با کرۀ شمالی کمتر قابل اعتماد خواهد گردید.
امید کشورهایی همچون انگلیس که نسبت به توافق مزبور نظر مساعد دارند، این است که آمریکا قصد ندارد در مقابل انسجام آنان  منزوی بماند. شاید با پذیرش بحث در خصوص مسائلی که خارج از چارچوب توافق هسته ای موجبات نگرانی این کشور را فراهم می آورند. توافقی که باید دست نخورده باقی بماند تا بعد احتمالاً بر سر توافقی جداگانه در خصوص مبحث مزبور گفتگو گردد. آنها امیدوارند که ترامپ بلوف بزند و تهدید به اعتراض علیه توافق نماید تا در ازای آن چیزی دریافت کند لیکن وی گفته است که پیش از این تصمیمش را گرفته است.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آخرین جلسه هیئت دولت در سال 96 برگزار می‌شود

افزایش دو برابری تولید گاز در پارس جنوبی

لغو برنامه‌های ظریف به علت کسالت

رقابت اروپا و امریکا در تحریم علیه ایران

دولت الکترونیک از فساد،‌ رانت و زیرمیزی جلوگیری می‌کند

ساختمان سابق سفارت ایران در آلمان از حضور افراد فرصت طلب تخلیه شد

به سیاست‌های امریکا نمی‌توان اعتماد کرد

مجلس یکشنبه هفته آینده جلسه علنی دارد

کوتاهی دولت انگلیس در ماجرای سفارت ایران

بررسی استیضاح وزیر جهاد کشاورزی

انتخابات هیأت رئیسه مجلس خبرگان؛ صبح فردا

روابط تهران - باکو در راستای منافع دو ملت است

امضاء 12 سند همکاری ایران با جمهوری آذربایجان

دوره یک ساله ریاست ایران بر گروه 77 و چین پایان یافت

تاکید بر گسترش تعاملات امنیتی مرزی و تجاری

ترامپ «وضع اضطرار ملی» را درباره ایران تمدید کرد

مجلس به علی ربیعی اعتماد کرد/ ادامه فعالیت در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی

اعلام آمادگی ایران برای تامین انرژی پاکستان

افزایش بهای نفت در بازار آسیا

130 هزار میلیارد تومان معوقات بانکی داریم

بررسی اطلاعات جعبه سیاه ATR در کمیسیون عمران

دکتر امیرمحبیان: فرقه سازی درون مذاهب رویکرد دیرینه انگلیسی هاست

طرح جامع پذیرش و آموزش وکالت اعلام وصول شد

اطلاعیه شورای نگهبان در پی انتشار برخی اخبار درباره عملکرد این شورا

گوش ما از تهدید تحریم پر است

فردا؛ سفر وزیر خارجه به پاکستان

ترکیه روشش را در سوریه تغییر دهد

بررسی پرونده مدیران دوتابعیتی تکمیل می‌شود

دیدار ­جوانان عازم راهیان نور با رهبر انقلاب

پاسخ قاطع به حوادث شب گذشته در لندن می دهیم

ابلاغ پیوست حکم رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور

ایران ثبات آفرین، برای هیچ‌کس خطر نیست

ایران و ترکیه با همکاری بر مشکلات منطقه فایق می‌آیند

ایران محدودیتی برای همکاری با فرانسه قائل نیست

بهره‌برداری از 1200 هکتار کمربند فضای سبز تهران

مسئولان مانع از بین رفتن درختان موجود در شهر‌ها شوند

ادعای المانیتور در مورد ایران نادرست است

سیاست اروپا در امتیازدهی به آمریکا نادرست است

اسامی نمایندگانی که امضای خود در مورد سوال از رئیس جمهور را پس بگیرند رسانه‌ای می‌شود

نقش متفاوت مستشاران ایرانی و آمریکایی در عراق

رئیس جمهور انتصاب نخست وزیر نپال را تبریک گفت

مانعی برای رایزنی ایران و اروپا نیست

برگزاری جلسه فراکسیون ولایی با حضور شهردار تهران

وزیر خارجه فرانسه امشب وارد تهران می‌شود

تورم امسال تک رقمی است

قدردانی دفتر رئیس جمهور از استقبال باشکوه مردم استان هرمزگان

شرکت بوئینگ امانتدار اموال ایران باشد

موضع گیری آیت الله خامنه ای علیه آمریکا و اسراییل مایه افتخار است

تیراندازی امروز در حوالی میدان آزادی کذب است

بهره برداری و آغاز 30 پروژه عمرانی در هرمزگان