آخرين مطالب

نصب دوربین در مبادی خروجی محدوده طرح ترافیک/زمان خروج در طرح جدید باید ثبت شود مديريت

نصب دوربین در مبادی خروجی محدوده طرح ترافیک/زمان خروج در طرح جدید باید ثبت شود

  بزرگنمايي:

راه نو- محسن پورسیدآقایی در  نشست خبری با بیان اینکه قطع به یقین هیچ گاه موردی وجود نداشته است که یک دستگاه داوطلبانه ابزار قدرت خود را در اختیار مردم قرار داده باشد، گفت: مهم ترین موضوع در این طرح این است که شهرداری از ابزار قدرت خود که همیشه برای تعامل با سایر سازمان ها استفاده می کرده، چشم پوشی می کند.
وی افزود: خارج از اشکالات کارشناسی طرح مورد نظر مهم ترین بحث این است که در این دوره می خواهیم بگوییم، از ابزارمان برای لابی و قدرت استفاده نمی کنیم. به باور ما این گونه ابزارها که در اختیار یک نهاد قرار می گیرد، باید ضابطه مند شود و مردم در مقابل امتیازها برابر باشند و استثناء هم باید براساس ضابطه و برای همه شفاف باشد.
معاون شهردار تهران با اشاره به تذکری به شهردار تهران مبنی بر اینکه مدیریت شهری با اجرای طرح ترافیک جدید تمام ابزار خود را از دست می دهد، عنوان کرد: آقای نجفی در پاسخ به این تذکر گفتند ما آمدیم که اتفاقا این ابزارها را برداریم و چنین قدرتی را وسیله رانت دادن قرار ندهیم.

استفاده 441 مرکز دولتی و خصوصی از طرح ترافیک
پورسید آقایی با بیان اینکه 441 مرکز اعم از مراکز دولتی، خصوصی، اصناف، ارگان ها و ... از شهرداری تهران طرح ترافیک می گرفتند، اذعان کرد: مردم باید بدانند اگر این ابزار را حفظ می کردیم، کمتر مورد سوال قرار می گرفتیم. اعتقاد ما این است که زمانی که از میان 4 میلیون خودرو پلاک تهران تنها به 100 هزار خودرو آرم طرح ترافیک تعلق می گیرد، این به آن معنا است که یا مجوزها باید برداشته شود یا آنکه باید کاملا شفاف و ضابطه مند شود.
وی در پاسخ به این سوال که در شهر تهران هزار و 500 دوربین طرح ترافیک داریم که برخی از آن ها آنالوگ هستند و قدرت محدودی در ثبت پلاک دارند و از سوی دیگر به گفته مدیر واحد صدور آرم سازمان ترافیک روزانه 80 هزار تخلف مربوط به پلاک مخدوش در محدوده طرح ترافیک ثبت می‌شود، در این شرایط چه ضمانت اجرایی برای اجرای درست طرح ترافیک جدید وجود دارد، بیان کرد: اولا آمار 80 هزار تخلف مربوط به پلاک مخدوش به هیچ عنوان صحیح نیست و به طور کلی روزانه حداکثر 14 هزار تخلف مربوط به ورود غیر مجاز به محدوده طرح ثبت می شود. ضمن اینکه آماری در خصوص تعداد پلاک های مخدوش وجود ندارد.
معاون شهردار تهران ادامه داد: سیستم پلاک خوان ما به گونه ای است که تمام 2 میلیون خودرویی که وارد محدوده زوج و فرد می شوند را ثبت می کند و قدرت پلاک خوانی دوربین های ما نامحدود است، البته در دوربین‌های قدیمی قدرت تشخیص پلاک تا حدی پایین بود که در حال حاضر به دنبال تقویت آنها هستیم.

ثبت اطلاعات ساکنان محدوده طرح ترافیک در سامانه جدید
پورسیدآقایی از نصب دوربین در مبادی خروجی محدوده طرح ترافیک خبر داد و گفت: براساس طرح جدید باید زمان خروج حتما ثبت شود. در حال حاضر در برخی از مسیرها دوربین خروجی نصب شده و برای مابقی نیز مناقصه برگزار کردیم و در آینده اقدامات مربوط به این بخش ها نیز انجام می شود.
وی با اشاره به نحوه بخورد با ساکنان محدوده طرح ترافیک عنوان کرد: همه ساکنان باید اطلاعات خود را در سامانه ای که تعریف می کنیم ثبت کنند و پس از آن  راستی آزمایی می‌کنیم، در عین حال پلاک هایی که در دوربین های خروجی ثبت شوند اما در دوربین های ورودی ثبت نشده باشند، به آن معنا است که این خودرو ازآن فرد ساکن در محدوده طرح است. ما به این افراد اجازه می دهیم تا ساعت 8:30 از محدوده طرح خارج شوند.
معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار تهران در بخش دیگری از سخنانش در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه طرح ترافیک مورد نظر شهرداری تهران برخلاف عدالت اجتماعی است و تنها به افراد ثروتمند اجازه ورود به طرح را می دهد، تصریح کرد: در حال حاضر هم هر فرد که بخواهد وارد طرح شود و پول هم داشته باشد، وارد محدوده می شود. این اقدام نیز از دو مسیر خرید روزانه طرح 40 هزار تومانی یا پرداخت جریمه اتفاق می افتد.

طرح ما می گوید هرکس می خواهد وارد محدوده طرح شود
پورسیدآقایی با بیان اینکه در سال گذشته خرید طرح ترافیک روزانه جز دو روز هیچگاه به سقف خود نرسید، گفت: طرح فعلی به گونه ای است که ما 100 هزار نفر را انتخاب می کنیم و به مبلغ 8 هزار تومان به آنها طرح می فروشیم. 23 هزار نفر دیگر نیز طرح روزانه را به مبلغ 40 هزارتومان خریداری می کنند که به نظر ما اتفاقا این بی عدالتی است.
وی ادامه داد: طرح ما می گوید هرکس می خواهد وارد محدوده طرح شود، هزینه اش را پرداخت کند اما معنی ندارد یکی 8 هزار تومان و دیگری 40 هزار تومان پرداخت کند.
معاون شهردار تهران با بیان اینکه در طرح جدید نیز سقف فروش طرح تا 118 هزار تا پیش بینی شده است، اظهار کرد: در مصوبه قانونی شورای ترافیک شهر و شورای اسلامی شهر تهران سقف تعیین خواهیم کرد و پیشنهاد ما این است که در هیچ ماهی حق ندارد، نسبت به ماه مشابه سال 1396 افزایش ورودی به طرح داشته باشد.

کاهش 30درصدی مجوز سالیانه در طرح جدید
پورسید آقایی با تاکید بر اینکه مطالعات نشان می دهد که در طرح جدید ما هیچگاه به سقف فروش طرح ترافیک نخواهیم رسید، گفت: در حال حاضر کل تقاضا در شهر تهران برای خرید طرح روزانه به طور متوسط 15 هزار تا است، پیش بینی ما این است که این تعداد به دلیل توسعه تاکسی های اینترنتی به 25 هزارتا افزایش پیدا کند که این تعداد ماشین اگر در ساعات اوج ترافیک صبح و عصر وارد محدوده شوند، باید 36هزار تومان پرداخت کند.
وی ادامه داد: پیش بینی ما این است که با اجرای طرح جدید از 100 هزار نفری که مجوز سالیانه می گرفتند، قطع به یقین 30 درصد کاهش خواهیم داشت، چراکه همه سازمان ها و نهادها حاضر نیستند برای هر خودرو سالی 8 میلیون تومان پرداخت کنند. ضمن اینکه پیش بینی می کنیم در ساعات اوج ترافیک 20 درصد کاهش سفر داشته باشیم البته این به معنی کاهش مجموعه سفر ها نیست بلکه به آن معنا است که زمان سفر به ساعات غیر ترافیک منتقل می شود.
پورسید آقایی با اشاره به اینکه در محدوده زوج و فرد به دلیل اینکه هر خودرو می تواند در هفته سه روز به صورت رایگان وارد این محدوده شود، به همین علت از این فرصت استفاده کند، گفت: در طرح جدید ورود به محدوده زوج و فرد در هیچ روزی از هفته رایگان نیست و افراد با تنظیم ساعت تردد خود در این محدوده می‌‌توانند بین 3 تا 12 هزار تومان عوارض پرداخت کنند، بنابراین در محدوده زوج و فرد نیز تردد کاهش می یابد.

با اجرای طرح جدید ترافیک بیشتر نخواهد شد
وی با بیان اینکه طبق مصوبه شورای عالی ترافیک با اجرای طرح جدید، ترافیک نسبت به وضعیت موجود، بیشتر نخواهد شد، اظهار کرد: برآورد ما این است که با اجرای این طرح شاهد کاهش 20 درصدی ترافیک باشیم.
معاون حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران افزود: طبق پیش بینی ها با اجرای طرح جدید ترافیک 10هزار تقاضا در عموم مردم برای ورود به این طرح افزایش و 30 هزار تقاضا در مورد افرادی که به صورت ثابت از این طرح استفاده می کردند، کاهش می یابد. همچنین تردد  15 هزار خودرو در ساعات پیک ترافیک صبح نیز  کاهش خواهد یافت.
وی ادامه داد: در هیچ جای دنیا این طور نیست که منطقه ترافیکی وضع شده و یک سال جلوتر به عده‌ای خاص فروخته ‌شود، بلکه در منطقه ترافیکی هر کشور ضوابط عمومی برای حضور در محدوده ترافیکی وضع می شود.
پورسیدآقایی در مورد طرح ترافیک اقشار خاص نیز گفت: می توان  برای اقشار خاص مانند جانبازان، بیماران خاص و خبرنگاران نیز در مصوبه ضریب تعریف کرد.

طرح از 15 فروردین اجرایی می شود
وی با اشاره به ناعدالتی در اعطای طرح ترافیک در بین دستگاه‌های مختلف، عنوان کرد: شهرداری تهران در سال های گذشته بر مبنای نامعلومی به هر یک از ارگان ها تعداد متغیری طرح ترافیک واگذار می کرد که بیشتر در اختیار مدیران قرار می گرفت، این کار از لحاظ شرعی، قانونی و عرفی درست نیست؛ ما می‌خواهیم برای یکبار هم که شده شرایط را ضابطه‌مند کنیم تا تمام اقشار بتوانند از آن بهره‌مند شوند.
معاون شهردار تهران با اشاره به اینکه کلیات طرح ترافیک جدید مورد تایید شورای عالی ترافیک، شورای اسلامی شهر تهران، پلیس راهور و وزارت کشور قرار گرفته است، گفت: شورای اسلامی شهر تهران درمورد نرخ  پایه و کم و زیاد شدن آن تصمیم گیری خواهد کرد.
وی خاطرنشان کرد:  ممکن است در 3 ماهه اول اجرای طرح جدید ترافیک با توجه به بار روانی شاهد افزایش تقاضای ورود به این محدوده باشیم، اما با توجه به اینکه طرح از 15 فروردین اجرایی می شود و در این موقع از سال بحث آلودگی و ترافیک چندان مطرح نیست، می توان پیش بینی کرد که این موضوع در زمان ترافیک جاده شهر جا افتاده باشد.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ساماندهی صندوق تعاون روستائیان ایرانیان

نشست تخصصی «جایگاه حقوقی هیئت عالی نظارت مجمع» فردا برگزار می‌شود

همکاری تیم‌های بهداشتی و اورژانسی ایران با عراق در مراسم اربعین

عملکرد استانداران و شهرداران در حوزه سلامت ارزشیابی می شود

طرح اصلاح قانون برنامه و بودجه 6 ماه مسکوت ماند

بررسی کارنامه وزرای معرفی شده در فراکسیون ولایی

موافقت مجلس با کلیات طرح ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت زندان‌ها

ابلاغ سرلشکر جعفری به فرمانده سپاه سلمان سیستان و بلوچستان

نبوی: الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت یک سند بالادستی است

پروژه های عمرانی پایتخت 12هزار میلیارد تومان اعتبار نیازدارد

بخشنامه بودجه آماده شد/اختصاص قیربه پیمانکاران رانت‌ ایجاد می‌کند

گزارش «تخلفات ثبت سفارش خودرو» این هفته در مجلس قرائت می‌شود

بهره‌برداری از کف‌پوش‌های نانوساختار محققان کشور در فرودگاه مهرآباد و بندر چابهار

بررسی فعال سازی کارت‌های سوخت در دستور کار هفته آتی کمیسیون انرژی

آیا ایران شرایط جدیدی برای مذاکره با آمریکا دارد؟

گزارش راه اندازی سامانه ثبت حقوق و مزایا مقامات رؤسا و مدیران کلیه دستگاه های اجرایی قوا ارائه

حجتی: درمورد تعیین نرخ خرید تضمینی گندم با جهانگیری مکاتبه کردیم

ارسال پرونده‌های قابل رسیدگی شهرداری، با قید دقت و سرعت به مراجع قضایی

تهران و مسکو تبادلات تجاری را سرعت می بخشند

تأسیس دفتر اتحادیه اروپا در ایران بستگی به بسته پیشنهادی اروپا دارد

پذیرش دانش‌آموزان اتباع خارجی در بیش از یک سوم مدارس کشور

آئین نامه اردوهای دانش آموزی در انتظار امضای رئیس جمهوری

بخشنامه رییس قوه قضاییه برای جلوگیری از زندانی شدن محکومین مهریه

اتکا به ظرفیت داخلی برای کاهش واردات تجهیزات مترو

آخرین اظهار نظر زنگنه درمورد تحریم‌های نفتی

امضای تفاهم‌نامه همکاری‌ میان گمرک ایران و دولت ژاپن

معاون امنیتی وزیر کشور وارد ایلام شد

وارد شدن داروی ضد سالک داخلی به لیست داروهای حمایتی وزارت بهداشت/تقدیر از تیم تحقیقاتی

شفافیت آرا نمایندگان با عبور از ملاحظات جناحی

آغاز بررسی‌های فوق تخصصی برای تعیین بسته خدمتی بیماران SMA

لزوم همراه داشتن روادید سفر برای زائران اربعین حسینی

قیمت بلیت قطارهای اربعین نهایی شد/ آغاز فروش از فردا

مولاوردی: در دوران تحریم باید به سمت برندسازی داخلی برویم

بررسی وضعیت تامین گاز کشور در آستانه‌ی زمستان

هاشمی: منتظر نظر معاونت حقوقی دولت درباره وضعیت شهردار هستیم

رسوخ فناوری نانو در صنایع نساجی با امضای تفاهم‌نامه مشترک

هجمه علیه جامعه پزشکی به مردم آسیب می‌رساند

شرکت مخابرات: قبض های جدید تلفن را نپردازید

تاکید بر رفع موانع حوزه اقتصاد و معیشت در مجمع تشخیص مصلحت نظام

ثبت برند خاویار ایران در سازمان جهانی مالکیت فکری

ارجاع پرونده مفسدان اقتصادی به دیوان عالی کشور

مصوبه تامین هزینه بیمه درمان تکمیلی ایثارگران ابلاغ شد

«تن - کیلومتر» مبنای محاسبه کرایه حمل بار شد

شهردار تهران مشمول قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان می‌شود؟

ابوترابی: دستگاه‌های نظارتی باید با اعمال نظارت جدی قیمت‌ها را کاهش دهند

برخی به خبر کذب انتخاب دبیر جدید شورای نگهبان دامن زدند

انسجام «امید» مصادره به مطلوب نمی شود

کمیسیون امنیت ملی بازگشایی دفتر اتحادیه اروپا در تهران را پیگیری می‌کند

نوبخت: نامه اقتصادانان دیده شد

نمایندگان از پاسخ‌های وزیر ارشاد درباره‌ بازی‌های رایانه‌ای قانع نشدند