آخرين مطالب

نظر نمایندگان درباره ردِ کلیات بودجه سياسي

نظر نمایندگان درباره ردِ کلیات بودجه

  بزرگنمايي:

راه نو- آقای روحانی، رئیس جمهور، لایحه بودجه سال 97 را 19 آذر ماه سال جاری تقدیم مجلس کرد. این لایحه بر اساس آیین نامه داخلی مجلس در کمیسیون‌های تخصصی و تلفیق بودجه بررسی شد. این لایحه 27 دی ماه در کمیسیون تلفیق بودجه، نهایی و جلسه بررسی کلیات آن دیروز (یکشنبه 8 بهمن) در صحن علنی مجلس برگزار شد.
* رد کلیات لایحه بودجه سال 97 در صحن علنی
بر اساس مفاد آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی 10 موافق و 10 مخالف کلیات لایحه بودجه سال 97 به همراه سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه و نماینده دولت در صحن علنی به ایراد نظرهای خود پرداختند. نمایندگان مجلس شورای اسلامی پس از ایراد نظرهای مذکور، نخستین بار با کلیات لایحه بودجه مخالفت کردند لذا کلیات لایحه بودجه سال 97 در صحن علنی مجلس رد شد.
آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی به طور مشخص و شفاف این موضوع را تصریح کرده است؛ لذا بر اساس ماده و تبصره 186 آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، «در صورت عدم تصویب کلیات لایحه بودجه فقط برای یک بار موضوع به کمیسیون تلفیق ارجاع می‌شود تا حداکثر ظرف مدت هفتاد و دو ساعت گزارش اصلاحی خود را به مجلس ارائه نماید».
* لاریجانی: کمیسیون تلفیق 72 ساعت زمان برای اصلاح و رفع ایرادات لایحه بودجه 97 دارد
علی لاریجانی پس از رد شدن کلیات لایحه بودجه سال 97 کل کشور، گفت: این لایحه برای بررسی بیشتر و رفع ایرادات مطرح به کمیسیون تلفیق ارجاع داده می‌شود و این کمیسیون 72 ساعت زمان دارد که اصلاحات را انجام دهد و لایحه را مجدد به صحن علنی ارائه کند.
به گفته رئیس مجلس شورای اسلامی کمیسیون تلفیق بیش از زمان مطرح شده، فرصت ندارد و تنها یک بار این اتفاق می تواند رخ دهد، بنابراین از کمیسیون تلفیق درخواست می‌شود که از امشب بررسی لایحه را در دستور کار قرار دهد.
آقای لاریجانی همچنین یادآور شد: مسائل مطرح نمایندگان چند بخش است لذا پس از ارائه نظر کمیسیون تلفیق، گزارش در سایت قرار داده می‌شود تا نمایندگان بتوانند پیشنهادهای خود را مجدد مطرح کنند و پس از آن، روز شنبه بررسی لایحه در صحن علنی آغاز می شود.
* مطهری: کمیسیون تلفیق بودجه باید گزارش جدید به هیأت رئیسه ارائه کند
نمایندگان مجلس نیز ددر توضیح رد کلیات لایحه بودجه سال 97 کل کشور نظرهایی را مطرح کردند.
علی مطهری معتقد است بخش هایی از گزارش کمیسیون تلفیق درباره بودجه سال 97 باید تغییر یابد که ازجانب نمایندگان انتقاداتی به آن وارد شده و بخش‌هایی که کمیسیون احساس می‌کند باید تغییر یابد، این اقدام انجام می‌شود.
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید دارد که نمایندگان 12 ساعت فرصت دارند تا پیشنهادهای خود را درباره گزارش جدید کمیسیون تلفیق بودجه سال 97 ارائه کنند، بنابراین تلفیق بودجه باید گزارش جدید به هیأت رئیسه ارائه دهد. 
* نعمتی: رد کلیات لایحه بودجه 97 سیاسی نبود
بهروز نعمتی نیز اظهار داشت: چند ایراد اساسی در لایحه بودجه سال 97 وجود داشت که نمایندگان به آن حساس بودند؛ همانند موضوع اوراق قرضه و اوراق مالی که جزو دغدغه های نمایندگان بود که باید در کمیسیون تلفیق این موضوع اصلاح شود.
سخنگوی هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ایراد دوم بحث هدفمندی یارانه ها بود که همانند کلاف سردرگم است، افزود: دقیقا مشخص نیست که دولت در بخش هدفمندی یارانه‌ها چه اقدامی می‌خواهد انجام دهد و باید این موضوع مورد بازبینی قرار گیرد اما تاکید داریم که رد کلیات سیاسی نبود.
* تاجگردون: بخشی از نمایندگان در خصوص هدفمندی یارانه‌ها ابهاماتی دارند
غلامرضا تاجگردون ابهام نمایندگان درباره هدفمندی و نوع مصرف و روش برداشت از صندوق توسعه ملی را در رد کلیات لایحه بودجه سال 97 موثر دانست.
رئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 1397 کل کشور در مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: برخی از نمایندگان همچنین درخصوص نوع مصرف و روش برداشت‌هایی که قرار است از صندوق توسعه ملی صورت بگیرد، حرف داشتند که باید به صورت سریع تر و روان تر این موضوع روشن شود. 
* یوسف‌نژاد: رد کلیات بودجه فرصتی برای بازنگری در لایحه بودجه97 است
علی‌اصغر یوسف‌نژاد نیز با بیان اینکه رد کلیات لایحه بودجه حق نمایندگان در صحن علنی است، گفت: لایحه بودجه سال 97 از شفافیت بیشتری نسبت به سال‌های گذشته برخوردار بود، این لایحه در مَد نظر همه قرار گرفت؛ به نوعی که همه به راحتی آن را مورد نقد قرار دادند و اظهار نظرهای خوبی هم در مورد لایحه مذکور انجام گرفته است.
سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه با تاکید بر استقبال از نظرها و پیشنهادهای نمایندگان مجلس در خصوص لایحه بودجه سال 97، افزود: رد کلیات بودجه سال 97 در صحن علنی را نوعی فرصت تلقی می کنیم لذا برای بازنگری، بررسی مجدد لایحه، رسیدگی به نقاط ضعف و تقویت نقاط قوت لایحه آمادگی لازم داریم.
* یوسفیان ملا: روند بررسی بودجه97 بعد از رد گزارش کمیسیون تلفیق در صحن علنی
عزت الله یوسفیان ملا با اشاره به رد گزارش کمیسیون تلفیق از لایحه بودجه سال 97 در صحن علنی اظهار داشت: این نخستین بار نبود که گزارش کمیسیون تلفیق بودجه در صحن علنی رد شده است.
رئیس کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: این رد شدن با رد شدنی که تا شش ماه نمی‌توان آن را مطرح کرد، نیست، این رد شدن برای اصلاحات جزئی است؛ بعد از بررسی مجدد در کمیسیون تلفیق، بعد از 72 ساعت به صحن علنی برمی گردد.
* رنجبرزاده: نگرانی نماینده‌ها از بخش هزینه‌ها و توزیع اعتبارات دلیل رد کلیات بودجه در صحن
اکبر رنجبرزاده نیز معتقد است: نکاتی که 10 مخالف کلیات لایحه بودجه و تعدادی از نمایندگان در تذکرات و اخطارهای خود در خصوص مسائل بودجه مطرح کردند به صورت پیشنهاد همراه با سایر نکات مورد نظر برخی از نمایندگان به کمیسیون تلفیق بودجه ارائه شود تا در فرصت قانونی 72 ساعته لحاظ کنند.
عضو هیأت رئیسه مجلس دلیل رد کلیات لایحه بودجه سال 97 را نگرانی نماینده‌ها از بخش هزینه‌ها و توزیع اعتبارات دانست و گفت: لایحه بودجه پیشنهادی دولت در کمیسیون تلفیق حدود 20 تا 30 درصد با تغییر همراه شد، تغییراتی که بیشتر با اهداف منطقه‌ای صورت پذیرفت. لذا نگرانی سایر نمایندگان از این موضوع هم به رد کلیات لایحه بودجه سال 97 در صحن علنی دامن زد.
* محجوب: دولتمردان نباید جایگاه نظارتی مجلس را به چالش می‌کشیدند
علیرضا محجوب در توضیح رد کلیات لایحه بودجه سال 97، گفت: واکنش مسئولان دولتی در مورد گزارش نظارتی مجلس (تفریغ) و اینکه تبیین این جایگاه باید عملیاتی باشد یکی از این عوامل بود، هرچند بنده از مخالفان عملیاتی شدن بودجه هستم، چرا که این نظم مالی را نمی‌بینم، ضمن اینکه اگر در این مورد سختگیرانه رفتار شود برخورد با گزارش از این هم تندتر خواهد بود.
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به سایر عواملی که به رأی مخالف صحن منتهی شد، تاکید کرد: جای تعجب دارد که مسئولان دولتی به گزارش دیوان محاسبات واکنش نشان داده‌اند، چراکه ذکر نشدن منبع در این گزارش به معنای متهم کردن کسی یا گرفتن حقی نیست، همچنین دولت باید به جای مصاحبه اعتراضی و رویارویی‌های کلان، گزارش تکمیلی خود را به دیوان محاسبات می‌فرستاد تا موارد مورد نظر در گزارش درج و اصلاح شود. 
* فولادگر: موافقان و مخالفان کلیات عضو گروه‌های مختلف سیاسی بودند
حمیدرضا فولادگر نیز اعتقاد دارد: به نظر می رسد که ایرادات نمایندگان روی بودجه اعم از مواردی که در لایحه مطرح شده و یا موضوعاتی که در کمیسیون تلفیق بودجه لحاظ شده است، در رد کلیات لایحه تأثیرگذار بود.
رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی مجلس، گفت: موافقان و مخالفان کلیات لایحه بودجه از گروه‌های سیاسی خاصی نبودند که ترکیب آراء بیانگر این است، بیشتر ایرادات اساسی به لایحه در صحبت های مخالفان کلیات لایحه به ساختار، منابع، موضوع هدفمندی، منابع صندوق توسعه، کاهش پروژه های عمرانی و محتوای بودجه بود. 
* رضایی کوچی: گزارش بودجه در کمیسیون تلفیق تغییر قابل توجهی پیدا نمی‌کند
محمدرضا رضایی کوچی اما معتقد است: مجلس اختیار دارد و می تواند گزارشی را رد یا تأیید کند، اما تصور می کنم از آنجا که اعضای کمیسیون تلفیق مشخص هستند و تغییری در ترکیب رخ نمی دهد، تصور نمی کنم که تغییر قابل ملاحظه و توجهی در گزارش کمیسیون تلفیق از لایحه بودجه اعمال شود.
رئیس کمیسیون عمران مجلس تأکید کرد: در هر حال لازم است که در اصلاح گزارش کمیسیون تلفیق به این موضوع توجه شود که حقوق هیأت های علمی و استادان دانشگاه و قضات مورد توجه قرار گیرد، نباید جامعه را دسته بندی کنیم.
حال باید منتظر ماند تا کمیسیون تلفیق بودجه در 72 ساعت قانونی باقیمانده به اصلاحات و درج پیشنهادهای نمایندگان در لایحه بودجه سال 97 بپردازد تا روز شنبه 14 بهمن، لایحه مجدد در صحن علنی مورد بحث و بررسی قرار گیرد.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ارسال گزارش طرح سؤال از رئیس جمهور به هیأت رئیسه مجلس

گزینه های ایران پس از خروج آمریکا از برجام

معتقدیم سوال سوم مجلس از رئیس‌جمهور قابل رسیدگی نیست

رئیس جمهور روز ملی مونته نگرو را تبریک گفت

تلاش برای انحراف افکارعمومی از علل جنگ در افغانستان

تعیین شرایط تسهیلات تولید درصورت استنکاف بانک‌ها

مذاکره با دفتر رهبری درباره FATF

ولایتی: برخی اروپایی‌ها یکی به نعل می‌زنند یکی به میخ/ هر چه مردم عراق بپسندند، مطلوب ماست

توضیحات ظریف درباره تلاش تیم مذاکره‌کننده برای اخذ تضمین از اروپایی‌ها

تکلیف معیشتی 150 هزار کولبر مشخص می‌شود

آمادگی کره جنوبی برای تجارت با ایران در شرایط جدید

جلسه غیرعلنی‌ مجلس‌ با حضور شمخانی، کرباسیان و ظریف

رئیس جمهور دو قانون را برای اجرا ابلاغ کرد

آغاز نشست فوق‌العاده سازمان همکاری اسلامی در استانبول

اروپا برای گفت وگوی تجاری با آمریکا شرط گذاشت

روحانی: آمریکا از هر زمان دیگر در جهان اسلام منفورتر است

وزارت کشور: اتفاقات کازرون جنبه تقسیماتی ندارد

رهبر معظم انقلاب اسلامی: آزادی فلسطین سنت الهی است، آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند

کشورهای اسلامی باید در اجلاس استانبول علیه ظلم و جنایت به مردم فلسطین پاسخ محکمی بدهند

رژیم صهیونیستی برای توقف جنایات خود تحت فشار قرار گیرد

رایزنی های فشرده آمریکا با اروپا برای بازگشت تحریم های ایران/اروپایی ها بدنبال دور زدن تحریم ها هستند

گزارش مذاکرات با طرف‌های برجام به کمیسیون ارائه می‌شود

بیت المقدس را نمی‌توان از مسلمانان جهان جدا کرد

لزوم تضمین حقوق ایران در برجام

امریکایی ها برای دومین بار نیز پشیمان می شوند

نتایج رایزنی های برجام ظریف در بروکسل؛ اروپا به ایران تضمین می دهد؟

مردم می‌خواهند حكومت موانع زندگی‌شان را برطرف كند/ عدم تحقق وعده‌ها اعتبار دولت را مخدوش می‌كند

اقدام ترامپ باعث بی آبرویی آمریکا شد

قدس متعلق به مسلمانان خواهد ماند

دولت جنایات اخیر رژیم صهیونیستی را شدیدا محکوم کرد

آمریکا قصد نابودی سازمان ملل متحد را دارد

ظریف:1+4 به زودی تضمین منافع ایران ذیل برجام را مشخص می‌کند

اروپا عکس العمل قاطع علیه خروج امریکا از برجام اتخاذ کند

نشست کمیته فلسطین اتحادیه بین المجالس اسلامی

واکنش به برخی موضع گیری ها در خصوص برجام

ظریف با وزیر خارجه چین دیدار کرد

برجام در صورت تضمین منافع ایران باقی می‌ماند

استقبال رسمی از رئیس جمهور سریلانکا

تضمین منافع ایران تنها شرط برقراری برجام

رییس جمهور اصلاحیه قانون بودجه سال 1397 کل کشور را برای اجرا ابلاغ کرد

تماس‌های تلفنی وزرای خارجه ژاپن و نروژ با ظریف

مهمترین نیاز امروز دنیای اسلام، وحدت و پیشرفت علمی است

رهبر معظم انقلاب در واکنش به اظهارات سخیف رئیس جمهور آمریکا: آقای ترامپ! شما غلط می‌کنید

واکنش اعضای 1+5 به خروج آمریکا از برجام/ نشست ایران و اروپا برای ادامه برجام

واکنش ها در ایران به خروج آمریکا از برجام؛ از آتش زدن برجام و پرچم آمریکا در مجلس تا پیام تبریک فرمانده کل سپاه

اساس سیاست ما تعامل سازنده با دنیا است

بازدید رئیس جمهور از نمایشگاه صنعت نفت

با خروج آمریکا از برجام،تصمیمات غیرقابل تصور می‌گیریم/رفتار غیردیپلماتیک مراکش دلیل مشخصی ندارد

چرا آمریکا بدنبال بازبینی توافق هسته ای ایران است؟/ آیا هنوز امیدی به حفظ برجام وجود دارد؟

موافق و مخالف کلیات لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی/واکنش تند لاریجانی به سالک درباره برجام