راه ترقی

آخرين مطالب

نظر نمایندگان درباره ردِ کلیات بودجه سياسي

نظر نمایندگان درباره ردِ کلیات بودجه

  بزرگنمايي:

راه نو- آقای روحانی، رئیس جمهور، لایحه بودجه سال 97 را 19 آذر ماه سال جاری تقدیم مجلس کرد. این لایحه بر اساس آیین نامه داخلی مجلس در کمیسیون‌های تخصصی و تلفیق بودجه بررسی شد. این لایحه 27 دی ماه در کمیسیون تلفیق بودجه، نهایی و جلسه بررسی کلیات آن دیروز (یکشنبه 8 بهمن) در صحن علنی مجلس برگزار شد.
* رد کلیات لایحه بودجه سال 97 در صحن علنی
بر اساس مفاد آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی 10 موافق و 10 مخالف کلیات لایحه بودجه سال 97 به همراه سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه و نماینده دولت در صحن علنی به ایراد نظرهای خود پرداختند. نمایندگان مجلس شورای اسلامی پس از ایراد نظرهای مذکور، نخستین بار با کلیات لایحه بودجه مخالفت کردند لذا کلیات لایحه بودجه سال 97 در صحن علنی مجلس رد شد.
آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی به طور مشخص و شفاف این موضوع را تصریح کرده است؛ لذا بر اساس ماده و تبصره 186 آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، «در صورت عدم تصویب کلیات لایحه بودجه فقط برای یک بار موضوع به کمیسیون تلفیق ارجاع می‌شود تا حداکثر ظرف مدت هفتاد و دو ساعت گزارش اصلاحی خود را به مجلس ارائه نماید».
* لاریجانی: کمیسیون تلفیق 72 ساعت زمان برای اصلاح و رفع ایرادات لایحه بودجه 97 دارد
علی لاریجانی پس از رد شدن کلیات لایحه بودجه سال 97 کل کشور، گفت: این لایحه برای بررسی بیشتر و رفع ایرادات مطرح به کمیسیون تلفیق ارجاع داده می‌شود و این کمیسیون 72 ساعت زمان دارد که اصلاحات را انجام دهد و لایحه را مجدد به صحن علنی ارائه کند.
به گفته رئیس مجلس شورای اسلامی کمیسیون تلفیق بیش از زمان مطرح شده، فرصت ندارد و تنها یک بار این اتفاق می تواند رخ دهد، بنابراین از کمیسیون تلفیق درخواست می‌شود که از امشب بررسی لایحه را در دستور کار قرار دهد.
آقای لاریجانی همچنین یادآور شد: مسائل مطرح نمایندگان چند بخش است لذا پس از ارائه نظر کمیسیون تلفیق، گزارش در سایت قرار داده می‌شود تا نمایندگان بتوانند پیشنهادهای خود را مجدد مطرح کنند و پس از آن، روز شنبه بررسی لایحه در صحن علنی آغاز می شود.
* مطهری: کمیسیون تلفیق بودجه باید گزارش جدید به هیأت رئیسه ارائه کند
نمایندگان مجلس نیز ددر توضیح رد کلیات لایحه بودجه سال 97 کل کشور نظرهایی را مطرح کردند.
علی مطهری معتقد است بخش هایی از گزارش کمیسیون تلفیق درباره بودجه سال 97 باید تغییر یابد که ازجانب نمایندگان انتقاداتی به آن وارد شده و بخش‌هایی که کمیسیون احساس می‌کند باید تغییر یابد، این اقدام انجام می‌شود.
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید دارد که نمایندگان 12 ساعت فرصت دارند تا پیشنهادهای خود را درباره گزارش جدید کمیسیون تلفیق بودجه سال 97 ارائه کنند، بنابراین تلفیق بودجه باید گزارش جدید به هیأت رئیسه ارائه دهد. 
* نعمتی: رد کلیات لایحه بودجه 97 سیاسی نبود
بهروز نعمتی نیز اظهار داشت: چند ایراد اساسی در لایحه بودجه سال 97 وجود داشت که نمایندگان به آن حساس بودند؛ همانند موضوع اوراق قرضه و اوراق مالی که جزو دغدغه های نمایندگان بود که باید در کمیسیون تلفیق این موضوع اصلاح شود.
سخنگوی هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ایراد دوم بحث هدفمندی یارانه ها بود که همانند کلاف سردرگم است، افزود: دقیقا مشخص نیست که دولت در بخش هدفمندی یارانه‌ها چه اقدامی می‌خواهد انجام دهد و باید این موضوع مورد بازبینی قرار گیرد اما تاکید داریم که رد کلیات سیاسی نبود.
* تاجگردون: بخشی از نمایندگان در خصوص هدفمندی یارانه‌ها ابهاماتی دارند
غلامرضا تاجگردون ابهام نمایندگان درباره هدفمندی و نوع مصرف و روش برداشت از صندوق توسعه ملی را در رد کلیات لایحه بودجه سال 97 موثر دانست.
رئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 1397 کل کشور در مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: برخی از نمایندگان همچنین درخصوص نوع مصرف و روش برداشت‌هایی که قرار است از صندوق توسعه ملی صورت بگیرد، حرف داشتند که باید به صورت سریع تر و روان تر این موضوع روشن شود. 
* یوسف‌نژاد: رد کلیات بودجه فرصتی برای بازنگری در لایحه بودجه97 است
علی‌اصغر یوسف‌نژاد نیز با بیان اینکه رد کلیات لایحه بودجه حق نمایندگان در صحن علنی است، گفت: لایحه بودجه سال 97 از شفافیت بیشتری نسبت به سال‌های گذشته برخوردار بود، این لایحه در مَد نظر همه قرار گرفت؛ به نوعی که همه به راحتی آن را مورد نقد قرار دادند و اظهار نظرهای خوبی هم در مورد لایحه مذکور انجام گرفته است.
سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه با تاکید بر استقبال از نظرها و پیشنهادهای نمایندگان مجلس در خصوص لایحه بودجه سال 97، افزود: رد کلیات بودجه سال 97 در صحن علنی را نوعی فرصت تلقی می کنیم لذا برای بازنگری، بررسی مجدد لایحه، رسیدگی به نقاط ضعف و تقویت نقاط قوت لایحه آمادگی لازم داریم.
* یوسفیان ملا: روند بررسی بودجه97 بعد از رد گزارش کمیسیون تلفیق در صحن علنی
عزت الله یوسفیان ملا با اشاره به رد گزارش کمیسیون تلفیق از لایحه بودجه سال 97 در صحن علنی اظهار داشت: این نخستین بار نبود که گزارش کمیسیون تلفیق بودجه در صحن علنی رد شده است.
رئیس کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: این رد شدن با رد شدنی که تا شش ماه نمی‌توان آن را مطرح کرد، نیست، این رد شدن برای اصلاحات جزئی است؛ بعد از بررسی مجدد در کمیسیون تلفیق، بعد از 72 ساعت به صحن علنی برمی گردد.
* رنجبرزاده: نگرانی نماینده‌ها از بخش هزینه‌ها و توزیع اعتبارات دلیل رد کلیات بودجه در صحن
اکبر رنجبرزاده نیز معتقد است: نکاتی که 10 مخالف کلیات لایحه بودجه و تعدادی از نمایندگان در تذکرات و اخطارهای خود در خصوص مسائل بودجه مطرح کردند به صورت پیشنهاد همراه با سایر نکات مورد نظر برخی از نمایندگان به کمیسیون تلفیق بودجه ارائه شود تا در فرصت قانونی 72 ساعته لحاظ کنند.
عضو هیأت رئیسه مجلس دلیل رد کلیات لایحه بودجه سال 97 را نگرانی نماینده‌ها از بخش هزینه‌ها و توزیع اعتبارات دانست و گفت: لایحه بودجه پیشنهادی دولت در کمیسیون تلفیق حدود 20 تا 30 درصد با تغییر همراه شد، تغییراتی که بیشتر با اهداف منطقه‌ای صورت پذیرفت. لذا نگرانی سایر نمایندگان از این موضوع هم به رد کلیات لایحه بودجه سال 97 در صحن علنی دامن زد.
* محجوب: دولتمردان نباید جایگاه نظارتی مجلس را به چالش می‌کشیدند
علیرضا محجوب در توضیح رد کلیات لایحه بودجه سال 97، گفت: واکنش مسئولان دولتی در مورد گزارش نظارتی مجلس (تفریغ) و اینکه تبیین این جایگاه باید عملیاتی باشد یکی از این عوامل بود، هرچند بنده از مخالفان عملیاتی شدن بودجه هستم، چرا که این نظم مالی را نمی‌بینم، ضمن اینکه اگر در این مورد سختگیرانه رفتار شود برخورد با گزارش از این هم تندتر خواهد بود.
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به سایر عواملی که به رأی مخالف صحن منتهی شد، تاکید کرد: جای تعجب دارد که مسئولان دولتی به گزارش دیوان محاسبات واکنش نشان داده‌اند، چراکه ذکر نشدن منبع در این گزارش به معنای متهم کردن کسی یا گرفتن حقی نیست، همچنین دولت باید به جای مصاحبه اعتراضی و رویارویی‌های کلان، گزارش تکمیلی خود را به دیوان محاسبات می‌فرستاد تا موارد مورد نظر در گزارش درج و اصلاح شود. 
* فولادگر: موافقان و مخالفان کلیات عضو گروه‌های مختلف سیاسی بودند
حمیدرضا فولادگر نیز اعتقاد دارد: به نظر می رسد که ایرادات نمایندگان روی بودجه اعم از مواردی که در لایحه مطرح شده و یا موضوعاتی که در کمیسیون تلفیق بودجه لحاظ شده است، در رد کلیات لایحه تأثیرگذار بود.
رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی مجلس، گفت: موافقان و مخالفان کلیات لایحه بودجه از گروه‌های سیاسی خاصی نبودند که ترکیب آراء بیانگر این است، بیشتر ایرادات اساسی به لایحه در صحبت های مخالفان کلیات لایحه به ساختار، منابع، موضوع هدفمندی، منابع صندوق توسعه، کاهش پروژه های عمرانی و محتوای بودجه بود. 
* رضایی کوچی: گزارش بودجه در کمیسیون تلفیق تغییر قابل توجهی پیدا نمی‌کند
محمدرضا رضایی کوچی اما معتقد است: مجلس اختیار دارد و می تواند گزارشی را رد یا تأیید کند، اما تصور می کنم از آنجا که اعضای کمیسیون تلفیق مشخص هستند و تغییری در ترکیب رخ نمی دهد، تصور نمی کنم که تغییر قابل ملاحظه و توجهی در گزارش کمیسیون تلفیق از لایحه بودجه اعمال شود.
رئیس کمیسیون عمران مجلس تأکید کرد: در هر حال لازم است که در اصلاح گزارش کمیسیون تلفیق به این موضوع توجه شود که حقوق هیأت های علمی و استادان دانشگاه و قضات مورد توجه قرار گیرد، نباید جامعه را دسته بندی کنیم.
حال باید منتظر ماند تا کمیسیون تلفیق بودجه در 72 ساعت قانونی باقیمانده به اصلاحات و درج پیشنهادهای نمایندگان در لایحه بودجه سال 97 بپردازد تا روز شنبه 14 بهمن، لایحه مجدد در صحن علنی مورد بحث و بررسی قرار گیرد.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

گفتگوی ظریف و لاوروف

پیام تسلیت سخنگوی وزارت خارجه در پی درگذشت ملی‌پوش فوتبال ایران

هشدار روحانی و امنیتی که اروپا ممکن است از دست بدهد

لزوم بررسی سوء استفاده برخی مرتبطان شورای نگهبان در تایید صلاحیت ها

قمی: برای مقابله با توطئه‌های آمریکا همه باید وحدت داشته باشیم

تأکید هیات دولت بر رهنمودهای رهبر معظم انقلاب درباره ضرورت‌های بودجه سال 98 کل کشور

دستور رییس جمهوری به وزیر صنعت برای کاهش قیمت کالاها

هدف حرکت تروریستی چابهار ضربه اقتصادی بود

رای‌گیری برای قطعنامه ضد ایرانی در پارلمان کانادا به تعویق افتاد

مسئولان باید مراقب باشند

رحمانی فضلی:استانداران باید با سیاست های دولت همسو باشند

استانداران برای پیشبرد برنامه های توسعه تلاش مضاعف کنند

دیدار جمعی از خانواده‌های شهدای دفاع مقدس و مدافع حرم با رهبرانقلاب اسلامی

سفیر جدید ایران در چین با رئیس‌جمهور دیدار کرد

توطئه‌های دشمنان در تحریم‌ها را با شکست مواجه می‌کنیم

رهنمود رهبری درباره بودجه 98 /ممکن است اصلاحاتی در بودجه سال آینده انجام شود

تکذیب ادعای انتساب مهمات مکشوفه در غزنی به جمهوری اسلامی ایران

وزارت خارجه درخصوص سفر به فرانسه هشدار داد

تحریم آمریکا علیه ایران موثر نخواهد بود

دشمن در تهاجم به معنویات نیز همچون جنگ سخت، شکست خواهد خورد

مدیرکل روابط عمومی دادستانی کل کشور منصوب شد

پزشکیان: طوری عمل کنیم که اگر کسی خلاف کرد همان لحظه تاوان کار خود را ببیند

می‌توانیم محرومیت را از مناطق محروم سراسر کشور برطرف کنیم

معاون اول رییس‌جمهور وارد بندرعباس شد

روشنفکر واقعی به استقلال کشور می‌اندیشد

حمل و نقل در شرایط تحریم نقش برجسته ای دارد

آمریکا نمی‌تواند سیاست‌های خود را بر دیگران تحمیل کند

نشست رییس جمهوری با وزیر و معاونان وزارت راه آغاز شد

تذکرات کتبی نمایندگان به مسؤولان اجرایی کشور

ادامه بررسی اظهارات ظریف درباره پولشویی در کمیسیون امنیت ملی

اگر جلوی صادرات نفت ایران در خلیج فارس گرفته شود نفتی صادر نخواهد شد

عراقچی با وزیر امور خارجه پاکستان دیدار کرد

ظریف: اطلاعات مثبتی از طرف اروپایی برای ثبت اس‌پی‌وی دریافت کرده‌ایم

رئیس جمهوری وارد شاهرود شد

قطعنامه‌های سازمان‌ملل علیه رژیم صهیونیستی نشان‌ دهنده نقض قوانین توسط این رژیم است

دیار دارالمرحمه آماده میزبانی از رئیس دولت تدبیر و امید

تجمع جمعی از سپرده‌گذاران موسسه کاسپین مقابل مجلس

اطمینان‌بخشی ظریف به هنیه

لاریجانی: نگاه مجلس دهم حل چالش‌ها بوده تا قانون‌گذاری

کدخدایی: شورای نگهبان نهادی حقوقی است نه باشگاه سیاسی

ظریف سطح دیپلماسی ایران را ارتقا داد

انتقاد «فلاحت‌پیشه» از بودجه دفاعی سال 98

پاسخ ظریف به ادعای همتای آمریکایی‌اش در مورد نقض قطعنامه 2231 از سوی ایران

وزارت کشور مسئولیت قانونی در تعیین مناطق جنگی و محروم ندارد

استیضاح ظریف به مصلحت نیست

بیانیه ١٦٠ نفر از نمایندگان در خصوص اجرای نظام رتبه بندی معلمان

توضیحات ظریف در خصوص پولشویی در فراکسیون امید قانع‌کننده بود

قاسمی: هیچ قطعنامه‌ای برنامه موشکی و یا آزمایش‌های موشکی ایران را ممنوع نکرده است

حضور ظریف در جلسه فراکسیون امید/ حمایت امیدی‌ها از وزیر خارجه

استیضاح یا ماهی گرفتن از آب گل‌آلود