راه ترقی

آخرين مطالب

کلیات لایحه بودجه سال 97 تصویب شد مديريت

کلیات لایحه بودجه سال 97 تصویب شد

  بزرگنمايي:

راه نو- از مجموع 262 نماینده حاضر در صحن علنی مجلس شورای اسلامی، کلیات لایحه بودجه 97 با 182 رأی موافق، 73 رأی مخالف و 6 رأی ممتنع به تصویب رسید. 
یکشنبه هفته جاری مجلس به کلیات لایحه بودجه سال آینده کل کشور رای نداد و امروز گزارش اصلاح شده آن در کمیسیون تلفیق، در صحن علنی به رأی گذاشته شد که رأی آورد.
در جلسه امروز علاوه بر سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور 3 نماینده در موافقت و 3 نماینده در مخالفت با کلیات لایحه بودجه سال 97 صحبت کردند و سپس کلیات لایحه به رای گذاشته شد.
مجلس وارد بررسی جزئیات لایحه بودجه سال 97 شد
نمایندگان مردم در خانه ملت، بررسی جزئیات لایحه بودجه سال 97 را در دستور کار خود قرار دادند.
نمایندگان در نشست علنی امروز پس از تصویب کلیات لایحه بودجه سال 97 وارد بررسی جزئیات این لایحه شدند.
آغاز بررسی بندهای درآمدی لایحه بودجه
پس از تصویب کلیات لایحه بودجه سال آینده کل کشور، مجلس بررسی بندهای درآمدی لایحه را آغاز کرد.
پس از اتمام بررسی بندهای درآمدی ، مجلس بندهای هزینه ای لایحه را به بحث و بررسی خواهد گذاشت.
پیش از این و در روز یکشنبه این هفته مجلس به کلیات لایحه بودجه سال آینده کل کشور رای نداد با این حال پس از رفع اشکالات وارده بر این لایحه در کمیسیون تلفیق ، امروز گزارش اصلاح شده این کمیسیون در صحن علنی به تصویب رسید.
این لایحه دارای 22 تبصره است که قرار است مجلس آن را بررسی کند و در نهایت به رای نهایی بگذارد.
لاریجانی: روند رسیدگی به لایحه بودجه بدون ایراد قانونی است
رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر نماینده میاندوآب گفت: روند رسیدگی به لایحه بودجه سال 97 بدون ایراد قانونی است.
جهانبخش محبی نیا در نشست علنی امروز در جریان بررسی مجدد کلیات لایحه بودجه 97 در تذکری با استناد به ماده 186 آیین نامه داخلی مجلس گفت: در دستور کار صحن علنی به ادامه رسیدگی لایحه بودجه سال 97 اشاره شده در صورتی که این گزارش پس از رد کلیات در صحن علنی به کمیسیون تلفیق ارجاع شد و بعد از آن نیز چند دستور کار مورد شور قرار گرفت. بنابراین هیچ دلیل قانونی برای بیان ادامه رسیدگی وجود ندارد.
نماینده مردم تکاب، شاهین دژ و میاندوآب در مجلس شورای اسلامی درخصوص تعداد مخالفان و موافقان کلیات لایحه بودجه افزود: نباید اجازه دهیم نگاه ارباب رعیتی به درون مجلس ورود پیدا کند، چرا که فاجعه به بار خواهد آورد، بنابراین درخصوص رسیدگی به کلیات براساس مفاد ماده 186 آیین نامه داخلی، 10 موافق و 10 مخالف باید درخصوص کلیات لایحه در صحن صحبت کنند.
وی افزود: همچنین براساس ماده مذکور نحوه رسیدگی به متمم، اصلاحیه های بودجه و سایر موارد نیز نیازمند ایراد نظرات 5 موافق و 5 مخالف است.
محبی نیا مفاد ماده 109 و 112 آیین نامه داخلی را نیز یادآور شد و گفت: براساس این موارد، نمایندگان بیشتری می بایست در موافقت و مخالفت با کلیات بودجه اظهارنظر کنند.
دکتر لاریجانی در پاسخ به تذکر این نماینده گفت: درخصوص تذکر اول اینکه لایحه بودجه سال 97 به کمیسیون تلفیق بودجه ارجاع داده شده، بنابراین ذکر ادامه رسیدگی به لایحه بودجه در دستور کار درست است.
رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سایر تذکرات این نماینده گفت: براساس مواد فوق و همچنین ماده 188 آیین نامه به صراحت موارد مشخص شده، لذا نمی توان با قیاس موضوع را حل و فصل کرد، از این رو روند رسیدگی به لایحه بودجه سال 97 بدون ایراد قانونی است.
نوبخت در صحن علنی مجلس: اصلاحات در لایحه بودجه قابل دفاع است
سخنگوی دولت گفت: اصلاحات صورت گرفته در لایحه بودجه قابل دفاع برای دولت است.
محمدباقر نوبخت در نشست علنی امروز (چهارشنبه، 11 بهمن) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی کلیات لایحه بودجه سال97 گفت: در جلسه علنی یکشنبه گذشته موضوعاتی را در خصوص نقاط قوت لایحه بودجه سال 97 مطرح کردم؛ در جلسه امروز نیز پس از اصلاحات صورت گرفته در کمیسیون تلفیق در مورد لایحه بودجه مواردی را در جهت این اصلاحات عرض می‌کنم.
سخنگوی دولت با اشاره به دفاع دولت در خصوص برخی از اصلاحات صورت گرفته در کلیات لایحه بودجه در کمیسیون تلفیق افزود: این اقدامات و اصلاحات صورت گرفته در راستای تأمین نظر دولت قابل دفاع است برای مثال در کمیسیون تلفیق مقرر شده است که تغییراتی در بحث هدفمندی یارانه‌ها و تبصره 14 لایحه بودجه انجام شود بنابراین دولت در این خصوص مشکلی ندارد و در پرداخت یارانه‌ها به خانوارهای نیازمند از ابتدای سال 97 مشکلی وجود ندارد.
وی تأکید کرد: ما می‌توانیم در همین راستا منویات مجلس را مد نظر قرار دهیم و پرداخت یارانه‌ها به خانواده‌های نیازمند را طبق نظر مجلس انجام دهیم. همچنین مسأله دیگر در اصلاح کلیات لایحه بودجه تبصره (5) و تقلیل انتشار اوراق مشارکت و اوراق مالی در سال 97 است. از کمیسیون تلفیق به دلیل اینکه سقف انتشار اوراق مشارکت را به آنچه دولت در لایحه مد نظر قرار داده بود، بازگرداند باید تشکر کرد ضمن اینکه کمیسیون تلفیق خوشبختانه افزایش حقوق متعارف برای اعضای هیأت علمی را به طبق روال گذشته بازگرداند که این نیز جای تشکر دارد.
نوبخت گفت: ترمیم و متناسب سازی حقوق‌ها نیز مد نظر قرار گرفته است و ما مطمئنیم که مجلس علاقه مند به اجرای این مسأله است. همچنین باید تأکید کرد که بازنشستگان صندوق فولاد نیز در لایحه بودجه مورد توجه قرار گرفتند بنابراین نمایندگان باید توجه کنند که پیگیری برخی مسائل در جزئیات لایحه بودجه امکان‌پذیر است و نمایندگان می‌توانند پس از رد کلیات این مسائل را پیگیری کنند.
سخنگوی دولت افزود: اگر کلیات مجدد رد شود با توجه به جمیع جهات زمان از دست می‌رود.
لاریجانی: اصلاح پیشنهاد یارانه‌ای دولت در لایحه بودجه/ یارانه براساس نظر تلفیق به همه افراد نیازمند پرداخت می‌شود
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اصلاح بخش هایی از لایحه بودجه سال 97 بر تصویب کلیات در صحن علنی تاکید کرد.
علی لاریجانی در نشست علنی امروز (چهارشنبه 11 بهمن) مجلس شورای اسلامی در توضیح کلیات لایحه بودجه سال 97 ضمن تقدیر و تشکر از رئیس و اعضای کمیسیون تلفیق بودجه گفت: بخش هایی از لایحه بودجه سال 97 مجدد در کمیسیون تلفیق اصلاح شد. درخصوص یارانه ها نیز تلاش است تا به تمام افراد لازم پرداخت شود، بنابراین نظر ابتدایی در لایحه پیشنهادی دولت مبنی بر پرداخت یارانه نقدی به میزان 23 هزار میلیارد تومان را تغییر دادیم.
رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: درخصوص پرداخت دیون تامین اجتماعی نیز مبالغی لحاظ شده است، لذا به لحاظ آیین نامه داخلی مجلس تنها یک بار امکان رد کلیات لایحه بودجه امکانپذیر است، بنابراین در صورت رد مجدد کلیات، دولت می بایست بودجه چنددوازدهم به مجلس ارائه کند.
مخالفان کلیات بودجه 97/ حاجی دلیگانی: تازیانه تند مالیاتی در هوای سرد رکود اقتصادی بدن یخ زده تولید را نابود می کند/ افزایش 11 درصدی درآمدهای مالیاتی منطقی نیست
عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی گفت: تازیانه تند و تیز مالیاتی در هوای سرد رکود اقتصادی بدن یخ زده تولید را نابود می کند.
حسینعلی حاجی‌دلیگانی در صحن علنی امروز (چهارشنبه، 11 بهمن) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی کلیات بودجه 97 در مخالفت با آن، گفت: مغایرت برخی موارد با اسناد بالادستی از جمله سیاست های اقتصاد مقاومتی یکی از ایرادات لایحه است.
مغایرت برخی موارد لایحه بودجه 97 با سیاست های اقتصاد مقاومتی
نماینده مردم شاهین شهر و میمه در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه افزایش تولید داخلی و کاهش صرفه جویی در هزینه های جاری کشور، عدم وابستگی نفت و کاهش خام فروشی از الزامات تحقق اقتصاد مقاومتی است، افزود: صادرات روزانه حداقل 2 و نیم میلیون بشکه نفت خام چه توجیهی دارد؟ نگوییم اگر نفت نفروشیم چه کنیم، نفت خام بفروشیم و بنزین وارد کنیم در حالی که پالایشگاه خلیج فارس با پیشرفت 95 درصدی با ظرفیت تولید 36 میلیون لیتر بنزین در روز فاز یک و 2 آن صرفا به سبب نیاز به 300 میلیون یورو معطل مانده است.
وی افزود: چرا این پالایشگاه تکمیل نمی شود تا نه تنها از بنزین بی نیاز باشیم بلکه به صادرکننده بنزین تبدیل شویم و از ارزش افزوده نفت خام منابع حاصل شود؛ واقعیت این است تا زمانی که سهم 14 و نیم درصدی شرکت نفت از صادرات نفت و میعانات گازی جزو لاینفک بودجه باشد و آن را به عنوان وحی منزل بدانیم هیچ تلاشی برای خودکفایی در تولید داخل رخ نداده و گلوگاه های فساد بازتر در اختیار افراد معلوم الحال است.
وضع مالیات های سنگین صاحبان تولید را به ورشکستگان اقتصادی تبدیل می کند
این نماینده مردم در مجلس دهم، ادامه داد: حمایت از تولید با وضع مالیات های سنگین آن هم در دوران رکود شدید اقتصادی نفس به شماره افتاده تولید را قطع می کند و صاحبان تولید را به ورشکستگان اقتصادی تبدیل می کند.
حاجی دلیگانی یادآور شد: تازیانه تند و تیز مالیاتی در هوای سرد رکود اقتصادی بدن یخ زده تولید را نابود می‌کند و افزایش 11 درصدی درآمدهای مالیاتی در این شرایط اقتصادی منطقی به نظر نمی رسد و بهتر است به جای آن هزینه های جاری خود را کاهش دهیم؛ مبنای تبصره 14 لایحه همان قانون هدفمندی یارانه هاست وفلسفه افزایش حامل های انرژی یا وضع قانون هدفمندی یارانه‌های مدیریت مصرف توسط مردم است.
نماینده مردم شاهین شهر و میمه در مجلس شورای اسلامی، افزود: یادمان رفته به مردم گفته ایم ما پول را به خودتان می دهیم تا خودتان مدیریت کنید؛ به مردم گفتیم انتخاب کنید اگر بیشتر مصرف کنید باید پول مصرف انرژی را بیشتر بپردازید و اگر کمتر مصرف کنید می توانید آن را پس انداز کنید عهدمان با مردم این گونه بود بعد گفتیم خود درآمدها را حذف کنیم که دولت زیربار آن نرفت.
وی ادامه داد: زمانی که قیمت حامل های انرژی را افزایش دادیم به مردم گفتیم ما 44 هزار و 500 تومان به حساب شما واریز می کنیم اما در سال 92 که قیمت ها هیچ عددی را به یارانه نقدی مردم اضافه نکردیم؛ امروز در سال اول ابلاغ چشم انداز 30 ساله نیستیم بلکه در سال های پایانی آن هستیم تا سال 1404 چقدر باقی است پس کی و از کجا باید شروع کنیم آیا با این نحوه بودجه نویسی می خواهیم به جایگاه اول اقتصادی و علمی منطقه آسیای جنوب غربی آسیا برسیم؟ آیا با دادن چند میلیارد وام به جوانان فارغ التحصیل بیکار می خواهیم به اشتغال کامل برسیم؟
توضیحات لاریجانی درباره نحوه رسیدگی به لایحه بودجه 97
رئیس مجلس شورای اسلامی توضیحاتی درباره نحوه رسیدگی به لایحه بودجه سال 1397 کل کشور ارائه کرد.
محمدرضا صباغیان بافقی در نشست علنی امروز (چهارشنبه 11 بهمن) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی مجدد کلیات لایحه بودجه 97 در اخطاری مستند به اصل 187 قانون اساسی، گفت: احساس می‌شود عجله ای برای تصویب بودجه وجود دارد، در حالی که نمایندگان در جریان این بررسی باید راهی را که دولت قرار است در یک سال طی کند مشخص کنند؛ قانون بودجه باید دقیق و کارشناسی شده باشد، اما احساس می شود قرار است این کار با عجله طی سه روز آن هم در سه نوبت کاری که خستگی بسیار نمایندگان را به دنبال دارد به پایان برسد.
علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به اخطار این نماینده گفت: بررسی لایحه بودجه طی سه روز انجام نمی شود، در واقع از وقت تا سه روز استفاده کرده و مابقی بررسی به بعد از تعطیلات موکول می‌شود و درنهایت در صورت خستگی نمایندگان، جلسات به جای سه نوبت در دو نوبت برگزار خواهد شد.
صباغیان نماینده مردم مهریز و بافق در مجلس شورای اسلامی همچنین در تذکری شفاهی، گفت: این روزها در ایام برف و سرما قیمت تاکسی و وسایل حمل و نقل عمومی به شدت گران شده، بهتر است دستگاه های نظارتی بازنگری مجددی به این موضوع داشته باشند.
لاریجانی در پاسخ به تذکر سلیمی: اشکال آیین‌نامه‌ای به روند بررسی کلیات لایحه بودجه 97 وجود ندارد
رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر نماینده محلات و دلیجان تأکید کرد: اشکال آیین‌نامه‌ای به روند بررسی لایحه بودجه 97 وجود ندارد.
علیرضا سلیمی در نشست علنی امروز (چهارشنبه، 11 بهمن) مجلس شورای اسلامی در تذکری در خصوص روند بررسی کلیات لایحه بودجه سال97 گفت: بر اساس تبصره ماده (148) گزارش کمیسیون اصلی همراه با گزارش کمیسیون‌های فرعی و پیشنهادهای نمایندگان موضوع این ماده در مورد هر طرح یا لایحه و همچنین در موارد ارجاعی به کمیسیون اصلی حین بررسی طرح‌ها و لوایح حداقل 48 ساعت و در موارد اعاده شده از شورای نگهبان حداقل یک جلسه یا 24 ساعت قبل از رسیدگی در جلسه رسمی مجلس باید بین نمایندگان توزیع شود در غیر این صورت در آن جلسه قابل رسیدگی نیست.
نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: همچنین بر اساس بند (6) ماده (153) درخصوص آن دسته از مواد که به کمیسیون اصلی ارجاع می‌شود هر یک از نمایندگان می‌توانند در مهلت مقرر با حضور در کمیسیون پیشنهادهای خود را مطرح کنند، پس از چاپ و توزیع گزارش کمیسیون اصلی در موارد ارجاعی به کمیسیون هر یک از نمایندگان می‌توانند تا 12 ساعت پس از توزیع گزارش اصلی پیشنهادهای خود را برای طرح در جلسه رسمی مجلس به هیأت رئیسه ارائه کنند.
وی افزود: با وجود این مواد قانونی در حال حاضر رسیدگی به لایحه بودجه سال 97 پیش از زمان مقرر و کمتر از 48 ساعت پس از بررسی در کمیسیون‌ها در دستور قرار گرفته است بنابراین با توجه به ماده (18) آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی که نمایندگان قسم یاد کردند طبق قانون عمل کنند باید این موضوع مورد توجه هیأت رئیسه قرار گیرد.
آقای لاریجانی در پاسخ به تذکر این نماینده گفت: بر اساس همان بند (6) ماده 153 این موضوع بررسی شده است لذا بر پایه این ماده درباره آن دسته از مواد که به کمیسیون ارجاع می‌شود باید 12 ساعت پس از توزیع گزارش پیشنهادها ارائه شود که ما نیز در جلسه قبلی لایحه را به کمیسیون تلفیق ارجاع دادیم لذا 12 ساعت برای ارائه پیشنهادها زمان لازم است بنابراین ایراد آیین‌نامه‌ای به روند بررسی لایحه بودجه سال 97 وجود ندارد.
مخالفان کلیات بودجه 97/ میرزایی نیکو: بذل و بخشش از صندوق توسعه ملی و لحاظ بودجه به موارد غیراولویت‌دار باید اصلاح شود
عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی از تنظیم لایحه بودجه سال 97 به ویژه بذل و بخشش از صندوق توسعه ملی و لحاظ کردن بودجه برای موارد غیرضرور انتقاد کرد.
قاسم میرزایی نیکو در نشست علنی امروز (چهارشنبه، 11 بهمن) مجلس شورای اسلامی در مخالفت با کلیات لایحه بودجه سال97 گفت: بهتر بود رئیس سازمان برنامه و بودجه و سایر نمایندگان در خصوص دلایل رد و مخالفت 120 نماینده با کلیات لایحه بودجه بحث و بررسی می‌کردند تا موارد به طور دقیق‌تر احصا شود.
نماینده مردم دماوند در مجلس شورای اسلامی در توضیح دلایل مخالفت با کلیات لایحه بودجه سال 97 تصریح کرد: بذل و بخشش از صندوق توسعه ملی و تغییر اساسی در ارقام و عدم کارشناسی این ارقام به موارد غیراولویت دار یکی از موارد است، در واقع بودجه آبخیزداری، کشاورزی و ریزگردها و محیط زیست تغییر کرده و توجه به سمت بودجه صدا و سیما یا مسائل غیرضرور و غیر مرتبط با نان شب مردم پیش رفته است.
لزوم تجدید نظر در بودجه صدا و سیما و موارد دفاعی
وی افزود: تجدید نظر در بودجه صدا و سیما و موارد دفاعی هر چند از جمله ضرورت‌های بودجه‌ای است باید صورت گیرد چرا که بین نان شب مردم و مسائل نظامی باید موارد مهم تر مورد توجه قرار گیرد.
بی‌توجهی به رشد شتاب علمی از ایرادات بودجه سال 97
میرزایی نیکو بی‌توجهی به رشد شتاب علمی و بی‌توجهی به اعضای هیأت علمی و قضات محاکم را از دیگر ایرادات بودجه سال 97 دانست و گفت: چند روز گذشته ریاست قوه قضاییه اعلام کرد به زودی اسامی قضات بد را مطرح می‌کنیم اما ای کاش اسامی قضات کارآمد و خوب که حدود 99 درصد را شامل می‌شود اعلام می‌شد. متأسفانه بی‌توجهی به حقوق و مزایای قضات به ویژه حقوق و مزایای دوران بازنشستگی قضات و اعضای هیأت علمی از مسائلی است که عمدتاً کمیسیون تلفیق از آن غفلت کرده است.
این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: در تمام دنیا استادان صاحبنظر در دوران بازنشستگی ارتقا پیدا می‌کنند؛ عضو هیأت علمی در کشور انگلیس از 5000 پوند حقوق و در کشور عراق از 5000 دلار حقوق برخوردار است و هیأت علمی و قضات در کشور ما از وضع مناسبی برخوردار نیستند.
اکثر شرکت‌کنندگان در جریانات اخیر جوانانی بودند که بیکار و سرخورده بودند
میرزایی نیکو با یادآوری اعتراضات اخیر در اکثر شهرهای کشور گفت: اکثر شرکت‌کنندگان در جریانات اخیر جوانانی بودند که به دلیل بیکاری و سرخوردگی عملاً به آنها توجهی نشده است. متأسفانه در جریان بررسی لایحه بودجه سال 97 نیز توجه جدی به این مسأله نشد.
وی افزود: آقای لاریجانی نیز 23 مورد از دغدغه‌های کشور را از جمله در حوزه‌های امور بانکی، کشاورزی، صنعت و سایر موارد را مطرح کرد اما تنها 2 یا 3 مورد از آن در لایحه بودجه سال 97 لحاظ شده است بنابراین به نظر می‌رسد رأی دادن به کلیات بودجه کلیات بودجه و انجام کار غیرکارشناسی اشتباه است.
عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بودجه سرنوشت سالانه مردم را تعیین می‌کند، افزود: هر چند حدود 10 درصد از بودجه حوزه انتخابیه بنده برای سال 96 هنوز تخصیص پیدا نکرده است اما نباید اقدامی غیرکارشناسی انجام داد که مورد بازخواست مردم قرار گرفت.
یوسف نژاد: هدفمندی یارانه‌ها و قیمت انرژی؛ دو مسئله مهم در بازنگری لایحه بودجه
سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه با اشاره به مواردی که در بازنگری مجدد لایحه بودجه سال 97 مورد بررسی قرار گرفت گفت: اوراق مشارکت و بدهی‌ها و کاهش حجم دولت، هدفمندی یارانه‌ها و قیمت انرژی از جمله این مسائل مهم به شمار می‌آیند.
یوسف‌نژاد در نشست علنی امروز ، در جریان بررسی مجدد کلیات لایحه بودجه سال 97 پس از رد آن از سوی صحن علنی، گزارشی از مصوبات جدید کمیسیون تلفیق بودجه مجلس ارائه کرد و گفت: پس از ماموریتی که صحن علنی مطابق آیین نامه برای کمیسیون تلفیق بودجه در نظر گرفت کمیسیون با استقبال از نظر همکاران چه به صورت رسمی در قالب نطق مخالف و موافق و چه به صورت غیررسمی مسائل را مورد توجه قرار داد.
کمیسیون تلفیق به رد کلیات به چشم بازنگری، بازبینی و رفع برخی از خطاها نگریست
سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال 97 ادامه داد: به رد کلیات به چشم بازنگری، بازبینی، رفع برخی از خطاها و تقویت گزارش کمیسیون تلفیق نگاه کرده‌ایم نه به چشم تقابل یا تضاد، همچنین بلافاصله پس از پایان صحن علنی در کمیسیون تلفیق جلسه تشکیل داده و به چند مسئله مهم و اساسی رسیده‌ایم.
وی به مسائل مهمی که در بازنگری مجدد به لایحه بودجه به آن رسیده‌اند اشاره کرد و افزود: مسئله اوراق مشارکت، بدهی‌های دولت، کاهش حجم دولت که بر مبنای قوانین بالادستی مورد تذکر و انتظار نمایندگان است، هدفمندی یارانه‌ها و قیمت انرژی و تامین اجتماعی از جمله این مسائل مهم به شمار می‌آیند که تمامی این موارد توسط همکاران مورد بررسی شد.
یوسف نژاد اظهارکرد: در کمیسیون تلفیق در مورد موارد فوق پیشنهادهایی ارائه و سپس رای‌گیری شد و برخی از پیشنهادها و نظرات رای موافق آوردند و برخی از موارد نیز باوجود آنکه جزء مبانی فکری کمیسیون تلفیق بوده اما به دلیل مخالفت نمایندگان با رای منفی مواجه شدند.
سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال 97 بیان کرد: در صحن علنی برخی زوایا و جزئیاتی که به هر دلیل از دست کمیسیون تلفیق در رفته است مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
وی گفت: در بخش یارانه ها دولت پیشنهاد 23 هزار میلیارد تومان برای خانوار، 7 هزار میلیارد تومان برای کمک به مددجویان کمیته امداد و بهزیستی و کاهش فقر و 3.7 هزار میلیارد تومان هم برای بخش سلامت و 3.3 هزار میلیارد تومان نیز برای یارانه نان و خرید تضمینی گندم داد.
اعتبارات هدفمندی یارانه ها از 37 هزار میلیارد تومان به 44 هزار میلیارد تومان افزایش یافت
وی تاکید کرد: نمایندگان مسائل و نظراتی را مطرح کردند که در کمیسیون تلفیق مورد بررسی قرار گرفت. بنابراین عدد 23 هزار میلیارد تومان به 30 هزار میلیارد تومان و سقف اعتبارات هدفمندی یارانه ها از 37 هزار میلیارد تومان به 44 هزار میلیارد تومان افزایش یافت. این موضوع بدین معنی است که افرادی که تحت پوشش کمک یارانه ای در هدفمندی یارانه ها قرار می گیرند به میزان 10 تا 12 میلیون نفر افزایش یافته اند. حتی کمیسیون تلفیق این اختیار را به دولت داده است که تا 41 هزار میلیارد تومان هم بتواند در این زمینه مانور دهد.
یوسف نژاد تصریح کرد: اگر شرایط در سال آینده مناسب باشد، یعنی دولت بتواند از محل یارانه ها اقداماتی را انجام دهد، به طور حتم می تواند افراد بیشتری را تحت پوشش دریافت یارانه قرار دهد.
این نماینده مردم ادامه داد: به دولت توصیه می شود توجه به همه اقشار به ویژه نیازمندان را در دستور کار قرار دهد و کمیسیون تلفیق با شناسایی و جابجایی برخی منابع، اعداد و ارقام را در این بخش تغییر داد. همچنین در بحث اوراق مشارکت مباحثی صورت گرفت و برای دولت استفاده از این حوزه در حدود قوانین برنامه ششم توسعه یعنی به میزان 38 هزار و 500 میلیارد تومان وجود دارد.
حجم انتشار اوراق مشارکت برای دولت در حدود 20 هزار میلیارد تومان کاهش یافته
یوسف نژاد اظهار کرد: حجم انتشار اوراق مشارکت برای دولت در حدود 20 هزار میلیارد تومان کاهش یافته که این نکته مثبتی است. همچنین در بحث حامل های انرژی و افزایش قیمت بنزین به دلیل شرایط اقتصادی موجود در کشور صلاحی در این زمینه وجود ندارد، ضمن اینکه قبلا نیز گفته شد بخش های کم درآمد و متوسط جامعه در این خصوص دچار ضرر می شوند و باید به آنها توجه شود، منتهی دولت این اختیار را از نظر قانونی در 3 سال گذشته داشته و اگر شرایط مناسب بود دولت می تواند این کار را انجام دهد.
پاداش بازنشستگی آموزش و پرورش افزایش پیدا کرد
سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه تاکید کرد: پاداش بازنشستگی آموزش و پرورش افزایش پیدا کرد، ضمن اینکه بودجه آموزش و پرورش و بنیاد شهید که قبل استانی شده بود، به بودجه ملی تغییر یافت. همچنین در ارتباط با کاهش حجم دولت و جلوگیری از افزایش هزینه های جاری به دولت تکلیف شد که گزارش سالانه خود را در مورد کاهش حجم دولت طبق برنامه ششم توسعه تهیه کند. امیدواریم آن چیزی که به نفع و مصلحت مردم است، اتفاق افتد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

زنگنه: افزایش بازیافت از مخازن نفت و گاز مهمترین اولویت وزارت نفت است

آغاز جلسه علنی مجلس/اصلاح لایحه CFT در دستور کار نمایندگان

کارگران هم بالاخره سبد کالا گرفتند

آخرین وضعیت لایحه «ایجاد نهاد ملی حقوق بشر و شهروندی»

8 وزیر به کمیسیون‌های تخصصی می‌روند

سفر چطور ارزان می‌شود؟

جنتی: شورای نگهبان نمی‌تواند درباره بودجه بی‌توجه باشد

از تغییر ترسی ندارم/برای منطقی سازی هزینه‌های "تحول" اقدام شود

مسئولان نقاط ضعف و خطاهای احتمالی را شناسایی و پیگیری کنند

کاهش بودجه نانو شوک آور است

اجرای نظام ارجاع و پزشکی خانواده را پیگیریم

جهانگیری: نخبگان برای عبور از شرایط تحریم به دولت کمک کنند

نگاه واقع بینانه به درآمدها در بودجه 98 داشته باشیم

شاکیان خدادادی مستندات خود را ارائه کنند

کلیات لایحه بودجه 98 در کمیسیون تلفیق تصویب شد

جزئیات عیدی پایان سال کارکنان مشمول قانون کار

تفاهم وزراء برای بازگرداندن کودکان بازمانده از تحصیل به مدارس

تشریح آثار اقتصادی، ترافیکی و روانی وضع عوارض بر پنج تونل و اتوبان صدر

سالن های ورزشی 250 متر مربعی ضمیمه مدارس دخترانه می شود

طرح‌های نیمه تمام مسکن شروع شده است

مخالفت مجلس با مسکوت ماندن سه ماهه طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس

آغاز جلسه علنی مجلس/اصلاح قانون انتخابات مجلس و بررسی ایرادات CFT در دستور کار

موافقت نمایندگان با اولویت رسیدگی به طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس

جزییات سند درمان کشور تا 1404/وجود 125000 تخت در کشور

صالحی‌امیری: فرصتی برای ورود به حاشیه ندارم/ در اساسنامه بیشتر تکمیل داریم تا تغییر

سازوکار نظارت و مجازات متخلفان ازقانون حمایت ازتولید ملی تعیین شد

ادعاهای «اسماعیل بخشی» در کمیسیون امنیت بررسی می‌شود

کمیسیون امنیت ملی، فردا ادعاهای «اسماعیل بخشی» را بررسی می‌کند

روزشمار پایان مسکن مهر به جریان افتاد

پیرصالحی رئیس سازمان غذا و دارو شد

تبلیغ کالاهای خارجی دارای مشابه ایرانی در صدا و سیما و مطبوعات ممنوع شد

کواکبیان: پیوستن به FATF بهانه‌ها را می‌گیرد

کمیسیون امنیت ملی مجددا با حضور کدخدایی ایرادات CFT را بررسی می‌کند

شفافیت و تحقق عدالت اجتماعی از ویژگی های بودجه 98 است

تحریم‌ها ظرفیت فضایی کشور را توسعه بخشیده است

دستگاه‌های اجرایی مکلف به ثبت سفارش کالا قبل از واردات شدند

توقف اعلام نرخ تورم از سوی بانک مرکزی تا اطلاع ثانوی

لاریجانی: استیضاح وزیر جهادکشاورزی منتفی شد

بررسی تقاضای تشکیل کمیسیون ویژه زنان، جوانان و خانواده متوقف شد

مسئول جدید سازمان بسیج اساتید، طلاب و روحانیون کشور منصوب شد

تسلا اعضای جدیدی به هیئت‌مدیره اضافه کرد

هرآنچه باید درباره قرارداد سرمایه‌گذاری مشترک بدانید

گزارش حادثه دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات در مجلس بررسی می‌شود

تشکیل کمیسیون ویژه زنان بررسی می‌شود

«کودک همسری»؛ طرحی که نه «رای» آورد و نه «رد» شد!

تستا؛ قطع وابستگی در فناوری

نوبخت: تورم 50 درصدی نداریم؛ افزایش پلکانی حقوق با تصمیم مجلس

حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی کفاف هزینه های 10روز را می دهد

دستگیری عناصر شبکه نفوذ در سیستم بانکی و ارزی کشور توسط وزارت اطلاعات

جلسه مشترک مجلس با شورای نگهبان برای بررسی راهکارهای کارآمدی مجلس