آخرين مطالب

توسعه مترو دشوارتر شد اجتماعی

توسعه مترو دشوارتر شد

  بزرگنمايي:

راه نو- علیرغم اذعان عموم مدیران و کارشناسان مسائل شهری به این نکته که موثرترین راهکار کاهش ترافیک و مبارزه با آلودگی هوای کلانشهرهای کشور، توسعه حمل و نقل عمومی و خصوصا حمل و نقل ریلی  درون شهری است اما در میدان عمل آنچه کمتر مورد اهمیت و حساسیت مسئولان امر قرار می گیرد، تحقق حمایت های مالی از مصوبات حداقلی حوزه های تصمیم گیرنده است.

نگاهی به بودجه محقق شده مترو در کلانشهرها نشان می دهد عملا قطار راه آهن شهری به ایستگاه پایانی خود رسیده و بدون بازنگری در لوایح مالی مربوطه، امکان توسعه کمی و کیفی مترو با سرعتی که نیاز امروز مراکز جمعیتی اقصی نقاط کشور است، فراهم نمی باشد.

توسعه مترو از لیست  اولویت ها خارج شده است؟
در بحث بودجه های دولتی می توان به طور نمونه وضعیت بودجه مترو تهران را مثال زد. در سالی که آخرین ماه های آن را پشت سر می گذاریم، کلا 108 میلیارد تومان برای کمک به شرکت راه آهن شهری تهران و حومه به تصویب رسیده بود که تا این لحظه فقط 48 میلیارد آن (حدود 45 درصد) محقق شده است. نکته جالب اینکه بودجه مد نظر دولت برای توسعه مترو کلانشهرها در سال 1397 به طور میانگین 50 درصد نسبت به سال جاری کاهش را نشان می دهد و این امر یعنی عملاً حمایت از حمل و نقل درون شهری از اولویت مسئولان امر خارج شده است.

پیشنهادات قابل توجه کمیسیون عمران مجلس
کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی اما پیشنهادات خوبی را در برنامه توسعه حمل و نقل ریلی سال آینده گنجانده بود که متاسفانه شنیده می شود کمیسیون تلفیق بودجه سال 97 بسیاری از آنها را قلع و قمع کرده است. به طور مثال برای نوسازی و تامین ناوگان حمل و نقل عمومی (شامل موتور سیکلت، تاکسی، مینی بوس، اتوبوس، کامیون، کامیونت و قطار شهری) مبلغ 300 میلیون دلار در نظر گرفته شده بود.

در جای دیگری از پیشنهادات کمیسیون عمران، به استفاده از منابع صندوق توسعه ملی و اعطای  تسهیلات برای اجرای طرحهای حمل و نقل عمومی مورد تایید هیات عامل صندوق اشاره شده که مبلغ آن معادل ریالی 3میلیارد دلار ذکر گردیده است. همچنین  قرار بود صندوق توسعه حمل و نقل با هدف تامین منابع مالی مورد نیاز پروژه های دارای توجیه فنی و اقتصادی حمل و نقل عمومی، تا سقف مبلغ 5 هزار میلیارد تومان اوراق مالی اسلامی را به صورت ارزی و ریالی در بازارهای بورس داخلی و خارجی منتشر و منابع حاصل را صرف اجرای طرح های مصوب هیت عامل صندوق نماید که تمام این موارد در کمیسیون تلفیق مجلس جرح و تعدیل شدند!

مجوز به شهرداری تهران
در یکی از بندهای الصاقی مصوب به تبصره 5 پیشنهادات کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، عنوان گردیده به شهرداری تهران اجازه داده می شود تا سقف1500 میلیارد تومان اوراق اسلامی ریالی برای اجرای طرح های کاهش آلودگی هوای پایتخت با تضمین بازپرداخت اصل و سود این اوراق توسط دولت ( سازمان برنامه و بودجه کشور) منتشر نماید اما ظاهراً در ادامه روند بررسی بودجه پیشنهادی برای سال 1397، این بند هم حذف شده و به جای آن یک بند کلی که اجرای آن به اما و اگرها سپرده شده، جایگزین گردیده است. ناگفته پرواضح است با توجه به مسئولیت 19درصدی شهرداری تهران برای کاهش آلودگی هوای پایتخت در سال آینده، یکی از اجرایی ترین و اصولی ترین راهکارها، توسعه حمل ونقل عمومی و در ذیل آن گسترش حمل و نقل ریلی درون شهری تلقی می شود.
تکمیل خطوط اولویت دار مترو تهران و شهرهای اقماری آن
در بودجه های پیشنهادی سال 1397 برای احداث قطار حومه ای تهران، پردیس، دماوند و فیروزکوه هم سفارشاتی شده بود؛ در فصل حمل و نقل مصوبات کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، مبلغ 100میلیارد تومان جهت ساخت رینگ قطار حومه ای منطقه غرب و جنوب غرب تهران (شامل شهرهای قدس، شهریار، اندیشه، ملارد، رباط کریم، بهارستان و اسلامشهر) دیده شده است.
در بخش دیگری از پیشنهادات به این موارد برمی خوریم؛ اتصال شهراسلامشهر به مترو تهران با اعتبار پیشنهادی یکصدمیلیارد تومان، احداث قطار حومه ای کلانشهر تهران به شهرهای جدید با اعتبار پیشنهادی 300 میلیاردتومان، احداث و تکمیل خطوط اولویت دار مترو تهران با اعتبار پیشنهادی 1500 میلیارد تومان (در این قسمت اعتبار دیده شده در لایحه دولت 65 میلیارد تومان است ! )، کمک به توسعه و نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی با اعتبار پیشنهادی 300 میلیارد تومان، تأمین و تهیه تجهیزات و واگن قطار شهری و حومه با اعتبار پیشنهادی 500 میلیارد تومان که متاسفانه این موارد هم ظاهراً همگی حذف شده اند.

229 میلیارد تومان کجا، 2700 میلیارد تومان کجا !
اعداد وارقام  نشان می دهد کل اعتبار در نظر گرفته شده از سوی دولت در لایحه بودجه سال آینده برای توسعه خطوط اولویت دار مترو تهران، نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی، تأمین تجهیزات و واگن و احداث قطار حومه ای در شهرهای اقماری به 229 میلیارد تومان می رسد که البته تجربه سالهای قبل نشان داده در بهترین حالت، حداکثر نیمی از مبلغ مصوب تخصیص پیدا      می کند . این در حالی است که اعتبارپیشنهادی کمیسیون عمران مجلس برای تمام این موارد 2700 میلیارد تومان لحاظ شده و این مبلغ نه تنها منطقی به نظر می رسد بلکه نشان از اهمیت توسعه حمل و نقل ریلی در کلانشهرها از نظر اعضای این کمیسیون دارد؛ البته اگر با آن موافقت می شد و در کمیسیون تلفیق مورد تصویب قرار می گرفت !
اذعان مدیران شهرداری به عدم تحقق اعتبارات مصوب !
مشکلات مترو پایتخت وقتی بیشتر ملموس می شود که بدانیم از کل بودجه 2750 میلیارد تومانی بودجه شرکت راه آهن شهری تهران و حومه که توسط شهرداری تهران در نظر گرفته شده است، تا این لحظه کمتر از 30 درصد آن به صورت نقد محقق شده است؛ یعنی مبلغی در حدود 820 میلیارد تومان که با توجه به طرح های توسعه ای خط 6 و ایمن سازی خط 7 عملا بسیار ناچیز به نظر رسیده و مجالی برای فکر کردن به احداث خطوط اکسپرس و ایجاد خطوط مصوب دیگر در طرح های جامع حمل و نقلی باقی نمی گذارد.
البته مدیریت شهری پایتخت خود به این موضوع کاملا واقف و معترف است کما اینکه شهردار تهران در آخرین مصاحبه خود با خبرنگاران در این رابطه اذعان داشت با بودجه فعلی شهرداری نمی توان به توسعه حمل و نقل عمومی چندان امیدوار بود و انتظاری برای تحقق آن در کوتاه مدت داشت.
اعضای کمیسیون برنامه و بودجه شورای پنجم شهر تهرا ن نیز در گفتگوهای مختلف عنوان داشته اند که با وضعیت مالی فعلی شهرداری، عملا نمی توان انتظار و توقع چندانی برای توسعه مترو داشت و در این زمینه اگر راهکارهای دیگری چون عرضه اوراق مشارکت، بهره مندی از فاینانس، انجام تعهدات دولت در  قبال توسعه قطار شهری کلانشهرها و مواردی ازاین قبیل اندیشیده و اجرا نشوند، باید بپذیریم در بحث توسعه حمل ونقل پاک، ایمن و ارزان قیمت به ایستگاه آخر و بن بست عملیاتی رسیده ایم.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

قارچ‌های سمی تفاوت بارزی با قارچ خوراکی ندارند

مسدود سازی تلگرام با موفقیت پیش می رود

ضرورت ایجاد تحول در نظام آموزش و پذیرش وکالت

فعالیت صنفی در بستر تلگرام ممنوع است

آغاز پرداخت وام مسکن به فرهنگیان/آماده‌سازی نظام‌نامه رفاهی در سال جاری

طرح ترافیک در ماه رمضان تا ساعت 18

رؤیت هلال ماه مبارک رمضان؛ غروب فردا

کاهش 12 درصدی ترافیک با اجرای طرح جدید آمار تخیلی است!

جراحی‌ زیبایی عامل هزینه‌های کمرشکن سلامت

منتقدانِ فیلترینگِ تلگرام، قانون را مطالعه کنند

ازدواج بیش از 600 هزار نفر از سال گذشته تا کنون/تغییر نام بیش از 112 هزار نفر در سال 96

رقابت دو کاندیدا برای رسیدن به "بهشت"

اطلاعیه ناجا در آستانه حلول ماه مبارک رمضان

لزوم اجرای موافقتنامه‌های قضایی ایران و پاکستان

دستور العمل اجرایی 37 ماده ای قانون بودجه سال 97 شهرداری تهران

شورای شهر باید درباره سیما و منظر باغات تعیین تکلیف کند

هفتمین جلسه دادگاه متهمان حادثه تروریستی مجلس

حسینی مکارم و افشانی نامزد نهایی شهرداری تهران شدند

مردم‌سالاری را فقط در انتخابات نباید ببینیم/ابرشهر تهران ابرمرد نیاز ندارد

ممنوعیت مصرف کرم‌های ضدآفتاب برای نجات صخره‌های مرجانی

موفقیت طرح تحول سلامت در کاهش هزینه‌ها

مخالفت محیط زیست با تاسیس «سازمان توسعه مکران»

تاکید ایران بر «گفتگوی تمدن‌ها» و «مقابله با افراطی‌گری»

برپایی نمایشگاه صنایع دستی ایرانی در مسکو

مردم از آسیب های اجتماعی آزار می بینند

تحقق 25 درصدی انتصاب مدیران زن در شهرداری تهران تا پایان اردیبهشت

پیش بینی شدت بارش ها، امروز در بخش های مرکزی کشور

پیام تبریک استاندار تهران به مناسبت روز ملی خلیج فارس

سومین جلسه دادگاه متهمان حادثه تروریستی مجلس و مرقد امام

افزایش 12.5 درصدی کرایه‌ تاکسی و اتوبوس/ اعطای کارت یکساله مترو به خبرنگاران فاقد طرح ترافیک

روزانه 6 تا 7 میلیون حمله سایبری در کشور

جلسه دادگاه متهمان حادثه تروریستی مجلس و مرقد امام

لیست 7 نفره کاندیداهای شهرداری حاصل لابی گری و قول و قرارهای دوستان شوراست!

امروز سازمان ملل در ضعیف ترین شرایط خودش است

لزوم معرفی عوامل خطر مرگ‌های زودهنگام به مردم

فراهم کردن زمینه های خدمات رسانی به جانبازان در شهر تهران

نیازمند همکاری مردم برای مدیریت تنش آبی هستیم

سعید مرتضوی بازداشت و به زندان معرفی شد

نظارت تخصصی بر روند اجرای ماموریت ها از الزامات است

اجرای طرح ترافیک 97 از نیمه اردیبهشت

بلیت مترو از صبح امروز گران شد/ جزئیات ثبت نام و تخفیف کارت بلیت‌های مدت دار

افزایش 12.5درصدی کرایه تاکسی و اتوبوس

ایجاد کانال «سخنگوی وزارت خارجه» در پیام رسان سروش

رشد 37 درصدی بازدیدکنندگان از باغ موزه دفاع مقدس

فرصت یک ماهه به مدیران شهرداری برای انتصاب بانوان

نحوه تخصیص مجوزهای طرح ترافیک خبرنگاری

بازدید سرزده سرپرست شهرداری تهران از مرکز کنترل ترافیک پایتخت

قریب به 6 میلیون نفر مستمری بگیر اصلی و تبعی تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی هستند

متقاضیان بسته دائمی طرح ترافیک چقدر باید حسابشان را شارژ کنند؟

7 نکته در ثبت نام طرح ترافیک جدید پایتخت