راه ترقی

آخرين مطالب

طرح جدید ترافیک تهران مشکلات جدی دارد مديريت

طرح جدید ترافیک تهران مشکلات جدی دارد

  بزرگنمايي:

راه نو- متن کامل این یادداشت بشرح ذیل است:
1-طرح جدید ترافیک تهران که قرار است از نیمه ی فروردین 97 اجرا شود. مشکلات جدی درساختار همچنین زمینه دارد. منظور از مشکلات زمینه‌ای که به مراتبط  از مشکلات ساختاری مهم ترند آن است که نگاه بسیاری از مردم و حتی فعالان حوزه اجتماعی به این طرح موقتی است و حس می کنند شاید چندان دوام نداشته نداشته باشد. ترافیک یک شهر، پدیده ای بسیار پیچیدهبوده و غیراز مسایل رفت و آمدی، متاثر از سبک زندگی و مسایل انسانی است. مردم برای آن که خود را با طرح جدید ترافیک تنظیم کنند، باید سبکزندگی خود  راتغییر دهند و این یعنی باید خیلی آن را جدی بگیرند، اتفاقی که تا این لحظه به هیچ وجه رخ نداده است.
از طرف دیگر، مشکلات ساختاری این طرح، آن را در نگاه کارشناسان به شدت زیر سوال برده و محورهای اصلی انتقادات  در دو حوزه  ناکارآمدی اجرایی و عدالت است. ضمن آنکه طرحی آلودگی هوا را کاهش دهد که بتواند با  توسعه حمل و نقل عمومی،میزان استفاده از خودرو شخصی را کاهش دهد، چرا که صرف تغییر قیمت ها موجب کاهش تردد های غیر ضروری نمی شود. همان طور که در سال 87 با سهمیه‌بندی شدن بنزین، تردد خودروهای شخصی به صورت موقتی کاهش یافت اما پس ازمدت کوتاهی دوباره به روال سابق بازگشت. دلیل اصلی این موضوع هم همان فرهنگ و  رفتار ترافیکی است که در این طرح ها تغییر جدی نمی‌کند.
2-این طرح از نظر من نه تنها کاهش آلودگی را، همراه نخواهد داشت، بلکه موجب درآمدزایی جدی هم نمی شود. در حال حاضر، طرح ترافیک سالانه 350 میلیارد تومان درآمد برای شهرداری تهران ایجاد می‌کند که معاون حمل و نقل ترافیک شهردار تهران پیش بینی کرده که به 500 میلیارد تومان در سال 97 برسد. نکته عجیب آنجاست که اعلام کردند میزان افزایش این درآمد را صرف توسعه مترو و ناوگان اتوبوس تندروی شهری خواهند کرد که به  نظر می آید بیش از آنکه سخنی جدی باشد، نمایشی برای اغنای افکار عمومی است. تنها یک کیلومتر مترو برای احداث به 240 میلیارد تومان بودجه نیاز دارد در حالی که میزان افزایش درآمد شهرداری از طرح جدید، تازه اگر مطابق پیش بینی طراحان آن جلو بروند، سالانه 150 میلیارد تومان است. این یعنی تمام درآمد افزایشی طرح جدید ترافیک، تنها برای احداث حدود 600 متر مترو  کافی است و این میزان در  برابر خطوط فعلی مترو دوهزارم یعنی تقریبا صفر است.
3-اعمال  هزینه برای استفاده از خودروی شخصی در بسیاری از شهرهای دنیا کار مرسومی است به شرط آن که زیر ساخت های حمل و  نقل، عمرانی و اقتصای آن فراهم باشد. در حال  حاضر سوالی که بسیاری از کارشناسان می پرسند آن است که مگر در ماه های گذشته تحولی در  مترو، بی آرتی و سایر زیر ساخت‌های حمل و نقل عمومی اتفاق افتاده است که به یکباره چنین طرحی پیاده شود؟ از طرف دیگر، به  دلیل ضعف جدی زیرساخت های اقتصادی، زندگی و معیشت بسیاری از مردم از طریق وسایل نقلیه اعم از تاکسی های غیر رسمی و موتور سیکلت ها تامین می شود، به عنوان نمونه  طبق آمار های موجود هدف  70 درصد از سفرهای موتورسیکلتی در شهر تهران، امرار معاش است. حال با اجرای چنین طرحی، بخشی از مسافرکش های شخصی، با مشکل جدی در تامین هزینه های زندگی رو به رو می شوند، بدون آنکه جایگزین مناسبی داشته باشند. برداشت من این بود که شاید با  روی کار آمدن شهرداری همسو با دولت که پیش از این عضو کابینه رئیس جمهور فعلی هم بوده می تواند موجب وصول حداقل بخشی از بدهی 16 هزار میلیاردی دولت به شهرداری تهران در حوزه حمل و نقل عمومی شود، اتفاقی که تا به حال رخ نداده است.
4- اگر چه به علت آن که در مجموع طرح ترافیک جدید پولی تر شده و به قولی به نفع پولدارهاست، اما من موافقم که طرح ترافیک باید برای خودروهای هیبریدی  و کم مصرف امتیاز قائل شود و استفاده از این خودروها باید روز به روز افزایش یابد. اگر چه در حال  حاضر این  خودروها گران  هستند، اما گریزی از آن نیست. نکته دیگر تناقض های موجود در طرح است به عنوان مثال طرح ترافیک خبرنگاران حذف  شده و تنها به خبرنگارانتخفیف تعلق می گیرد. مطلبی که با شعار تحصیل گردش آزاد اخبارو اطلاعات  در تضاد است. 
5- جدا از اینکه پولی کردن استفاده از پل ها و تونل ها درست است یا نه چنین طرح هایی آن هم  در این وضعیت نامناسبراقتصادی، در واقع ندیدن مردم ضعیف بوده و یادآور همان تفکر تکنوکرات هاست که ضعفا باید زیر چرخ توسعه له شوند تا شهر و کشور آباد شود. نمونه دیگر این موضوع تعیین قیمت 1500 تومانی برای هر لیتر بنزین در بودجه 97 است که  البته مجلس شورای اسلامی تا این لحظه در مقابل  آن ایستادگی کرده است.
6-بنای من قضاوت در مورد عملکرد یک به یک معاونان شهردار تهران نیست. من اقدامات را نقد می کنم نه افراد را. برآورد اینجانب از چنین طرحی عجولانه بودن، غیرکارشناسی بودن و مغایر با عدالت شهری بودن است. غیر از این موضوعات، برخورد مکانیکی و سخت افزاری با موضوع است. درحالی که رفتار ترافیکی مردم یک شهر ریشه های فرهنگی و سبک زندگی دارد و این جنبه اصلا دیده نشده است. جدای از این موارد شهرداری تهران در دوره جدید عملکردی از خود نشان داده که مردم خیلی آن را جدی نمی‌گیرند که بخواهند خود را با طرح هایش تنظیم کنند. نمونه این موضوع انتصاب قائم مقام و معاون امور اجتماعی و فرهنگی در آبان ماه امسال و رفتن او در دی ماه است. چنین اقدامات و روندی باعث می‌شود مردم گمان کنند طرح های شهرداری عمر چندانی نیابند فلذا آن ها را جدی نمی‌گیرند که در نهایت به شکست طرح منجر می شود.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

زنگنه: افزایش بازیافت از مخازن نفت و گاز مهمترین اولویت وزارت نفت است

آغاز جلسه علنی مجلس/اصلاح لایحه CFT در دستور کار نمایندگان

کارگران هم بالاخره سبد کالا گرفتند

آخرین وضعیت لایحه «ایجاد نهاد ملی حقوق بشر و شهروندی»

8 وزیر به کمیسیون‌های تخصصی می‌روند

سفر چطور ارزان می‌شود؟

جنتی: شورای نگهبان نمی‌تواند درباره بودجه بی‌توجه باشد

از تغییر ترسی ندارم/برای منطقی سازی هزینه‌های "تحول" اقدام شود

مسئولان نقاط ضعف و خطاهای احتمالی را شناسایی و پیگیری کنند

کاهش بودجه نانو شوک آور است

اجرای نظام ارجاع و پزشکی خانواده را پیگیریم

جهانگیری: نخبگان برای عبور از شرایط تحریم به دولت کمک کنند

نگاه واقع بینانه به درآمدها در بودجه 98 داشته باشیم

شاکیان خدادادی مستندات خود را ارائه کنند

کلیات لایحه بودجه 98 در کمیسیون تلفیق تصویب شد

جزئیات عیدی پایان سال کارکنان مشمول قانون کار

تفاهم وزراء برای بازگرداندن کودکان بازمانده از تحصیل به مدارس

تشریح آثار اقتصادی، ترافیکی و روانی وضع عوارض بر پنج تونل و اتوبان صدر

سالن های ورزشی 250 متر مربعی ضمیمه مدارس دخترانه می شود

طرح‌های نیمه تمام مسکن شروع شده است

مخالفت مجلس با مسکوت ماندن سه ماهه طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس

آغاز جلسه علنی مجلس/اصلاح قانون انتخابات مجلس و بررسی ایرادات CFT در دستور کار

موافقت نمایندگان با اولویت رسیدگی به طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس

جزییات سند درمان کشور تا 1404/وجود 125000 تخت در کشور

صالحی‌امیری: فرصتی برای ورود به حاشیه ندارم/ در اساسنامه بیشتر تکمیل داریم تا تغییر

سازوکار نظارت و مجازات متخلفان ازقانون حمایت ازتولید ملی تعیین شد

ادعاهای «اسماعیل بخشی» در کمیسیون امنیت بررسی می‌شود

کمیسیون امنیت ملی، فردا ادعاهای «اسماعیل بخشی» را بررسی می‌کند

روزشمار پایان مسکن مهر به جریان افتاد

پیرصالحی رئیس سازمان غذا و دارو شد

تبلیغ کالاهای خارجی دارای مشابه ایرانی در صدا و سیما و مطبوعات ممنوع شد

کواکبیان: پیوستن به FATF بهانه‌ها را می‌گیرد

کمیسیون امنیت ملی مجددا با حضور کدخدایی ایرادات CFT را بررسی می‌کند

شفافیت و تحقق عدالت اجتماعی از ویژگی های بودجه 98 است

تحریم‌ها ظرفیت فضایی کشور را توسعه بخشیده است

دستگاه‌های اجرایی مکلف به ثبت سفارش کالا قبل از واردات شدند

توقف اعلام نرخ تورم از سوی بانک مرکزی تا اطلاع ثانوی

لاریجانی: استیضاح وزیر جهادکشاورزی منتفی شد

بررسی تقاضای تشکیل کمیسیون ویژه زنان، جوانان و خانواده متوقف شد

مسئول جدید سازمان بسیج اساتید، طلاب و روحانیون کشور منصوب شد

تسلا اعضای جدیدی به هیئت‌مدیره اضافه کرد

هرآنچه باید درباره قرارداد سرمایه‌گذاری مشترک بدانید

گزارش حادثه دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات در مجلس بررسی می‌شود

تشکیل کمیسیون ویژه زنان بررسی می‌شود

«کودک همسری»؛ طرحی که نه «رای» آورد و نه «رد» شد!

تستا؛ قطع وابستگی در فناوری

نوبخت: تورم 50 درصدی نداریم؛ افزایش پلکانی حقوق با تصمیم مجلس

حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی کفاف هزینه های 10روز را می دهد

دستگیری عناصر شبکه نفوذ در سیستم بانکی و ارزی کشور توسط وزارت اطلاعات

جلسه مشترک مجلس با شورای نگهبان برای بررسی راهکارهای کارآمدی مجلس