راه ترقی

آخرين مطالب

فرهنگی

مسیر هنر، جز سیر باطن به ظاهر نیست

راه ترقی- اولین قدم در هنر شرق «تهذیب نفس» است که اگر در این مسیر گام برداشته نشود مقصد هنرمند بیتوته در دهلیز «اقتصادی هنر» و «هنر ماخوذ از ایدئولوژی» است حال آنکه مسیر هنر، سیر باطن به ظاهر است.

رقابت نشر خصوصی در مصاف با ماشین عظیم بخش دولتی

راه ترقی- درست است که اقتصاد نشر خصوصی در کشور در برابر تعریف جامعه فرهنگی ایران بسیار لاغر و نحیف به شمار می آید اما نباید فراموش کرد که ناشران خصوصی در بازار رقابتی کتاب باید با ماشین عظیم نشر دولتی رقابت کنند

واکاوی سهم تئاتر ایران در بازارهای جهانی

راه ترقی- همزمان با تحقق سند چشم‌انداز توسعه هنری به ویژه در بخش دیپلماسی فرهنگی به عنوان یکی از برنامه‌های دولت‌های یازدهم و دوازدهم، می‌توان به ممکن شدن امر محالی چون درخشش آثار و محصولات هنری و از جمله تئاتر ایران در بازارهای جهانی اقتصاد هنر بیش از همیشه امیدوار بود

نقش برجسته هخامنشی، منتقل کننده ارزش معنوی و میراثی به نسل آینده

راه ترقی- مشاور وزیر امور خارجه گفت: با توجه به این‌که این نقش برجسته سرباز هخامنشی حاصل کار دست و هنر ایرانیان است با تلاش‌هایی که صورت گرفت به مهد خود بازگشت تا بتوانیم به نسل جدید و نسل آینده کشور میزان ارزش معنوی آن را نشان دهیم.

امنیت؛ خط قرمز آموزش و پرورش در اردوهای راهیان‌نور

راه ترقی- معاون فرهنگی و پرورشی اداره‌کل آموزش و پرورش استان زنجان گفت: تامین امنیت، خط قرمز آموزش و پرورش در اعزام اردوهای راهیان‌نور است که بسیار جدی و سخت‌گیرانه در این امر عمل می‌کند.

معاون وزیر تعاون: یارانه کودکان فقیر محروم از تحصیل افزایش می یابد

راه ترقی- معاون امور رفاهی وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی از افزایش یارانه کودکان فقیر بازمانده از تحصیل خبر داد و گفت: این افزایش یارانه نباید به گونه ای باشد که از سال آینده با پدیده مراجعه نکردن کودکان به مدرسه و یا ثبت نام دیرهنگام مواجه شویم.

توضیحات سیاوشی از پیگیری‌هایش برای ثبت روز ملی لباس‌های محلی در تقویم ملی

راه ترقی- رییس کمیته زن، خانواده، تربیت بدنی و جوانان کمیسیون فرهنگی مجلس از ارائه پیشنهاد تعیین یک روز به نام «روز ملی لباس‌های محلی» به دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور خبر داد.

76 اثر راهی جشنواره تجسمی فجرشد

راه ترقی- آثار رشته کارتون و کاریکاتور یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر برای حضور در نمایشگاه این رویداد هنری، در یک ‌مرحله صورت گرفت و 76 اثر به نمایشگاه این رشته از جشنواره راه یافت

بطحائی: اصلاحات ساختاری وزارتخانه به تبع دستورات دولت انجام می‌شود

وزیر آموزش و پرورش در مورد تغییرات اخیر این وزارتخانه گفت: وزارت آموزش و پرورش به تبع دستورات دولت، اصلاحات ساختاری داشته و الان در سطح ستادی است و سپس به حوزه استانی هم وارد خواهیم شد

افت و خیز زبان عربی در مدار یادگیری

راه ترقی- زبان عربی یکی از پرگویش‌ترین زبان‌های جهان، از پایه متوسطه اول در مدارس کشور تدریس می شود و تعلیم آن در قانون اساسی هم مورد تاکید است اما در زمره دروس مورد علاقه دانش آموزان قرار ندارد؛ موضوعی که ضرورت ایجاد تحول محتوایی و شکلی آموزش این درس را دوچندان کرده است

اقامتگاه‌های بوم‌گردی درجه‌بندی می‌شوند

راه ترقی- معاون گردشگری سازمان گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی گفت: اقامتگاه‌های بوم‌گردی بر اساس تجهیزات و امکاناتشان درجه‌بندی می‌شوند.

دروس پیش‌نیاز در دبیرستان حذف شد

راه ترقی- مدیرکل دفتر آموزش دوره دوم متوسطه نظری وزارت آموزش و پرورش از حذف دروس پیش نیاز در دوره متوسطه دوم خبر داد.

کارشناس امور دینی:خیانت در امانت، مردم را نسبت به دین و حکومت بدبین می‌کند

راه ترقی- یک کارشناس امور دینی گفت: افرادی که دارای مناصبی در دستگاه حکومتی هستند، ضامن امانت‌هایی هستند که بر عهده آنان گذاشته شده، پس باید چنین افرادی از پست و مقام خود در جهت رضایت عامه مردم استفاده کنند.

جشنواره فیلم فجر، اکران نوروزی و چند داستان دیگر

راه ترقی- تنوع آثار حاضر در جشنواره فیلم فجر می تواند در موفقیت اقتصادی اکران نوروز 98 نقشی بسزا داشته باشد و عیار این رویداد و فیلم های حاضر در آن، در ترسیم چشم انداز اقتصادی سینمای ایران در سال آتی نقشی غیر قابل انکار دارد.

انصاریان:تعدادی از منبری‌ها معرفت به امور را به مردم انتقال نداده‌اند

راه ترقی- مفسّر، محقق و پژوهشگر علوم و معارف اسلامی گفت: طی چهار دهه گذشته دشمنی دشمنان از هر طرُقی بر این نظام، انقلاب و مردم بروز کرده است، اما آن چیزی که برای دست یافتن آن سخت در تلاشند جدایی مردم از دین، روحانیت به ویژه مراجع معظم تقلید است.

ضرورت اختصاص ساعاتی برای رفع شبهات دینی در مدارس

راه ترقی- معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش شهر تهران با بیان اینکه نسل نوجوان نیاز دارد وقتی یک روحانی وارد مدرسه می‌شود ساعاتی را برای رفع شبهات دینی اختصاص دهد گفت: هرجا روحانیون ورود دقیقی به مسائل داشته‌اند شاهد کاهش آسیب‌های اجتماعی بوده‌ایم.

مردم آمریکا چطور کتابخوان شدند؟/مروری بر انقلاب کتاب‌های جیبی

راه ترقی- مرور تاریخ انقلاب کتاب‌های جیبی در آمریکا و روند گسترش صنعت چاپ کتاب‌های جیبی در این کشور و کشورهای پیشرفته، از فرمول مهمی برای جذب مردم به سمت کتاب پرده‌برداری می‌کند: ایجاد حس نیاز!

اسلام پاسخگوی نیازهای بشریت است/اخلاص و علمیت شرط به ثمر نشستن کارهای تبلیغی است

راه ترقی- آیت‌الله العظمی نوری همدانی در دیدار رییس،معاونین و مدیران گروه‌های پژوهشی پژوهشکده بین‌المللی عروةالوثقی اظهار کرد: اخلاص و علمیت شرط به ثمر نشستن کارهای تبلیغی است و فعالان عرصه منبر، تبلیغ و قلم زدن باید احاطه و تسلط کامل بر مبانی اسلام داشته باشند.

دستگاه فقاهت، ستون فقرات حوزه است/ قلب حوزه نباید از استقلال خود فاصله بگیرد

راه ترقی- در سطوح عالی و دروس خارج هیچ وجهی غیر از شان مرجعیتی هیچ بودجه‌ای نداریم؛ یعنی معتقد هستیم که قلب حوزه نباید از استقلال خود فاصله بگیرد؛ به همین دلیل طرح کمک هزینه تحلیلی و تحصیلی و.. آماده شده است و مراجع و رهبری معظم با کلیت این بحث موافقت کرده‌اند که امیدواریم این طرح را به پیش ببریم.

وصله‌های ناجور بر راسته کتابفروشان انقلاب

راه ترقی- پیش از این راسته کتابفروشان خیابان انقلاب، سروی بود راست‌قامت که منظره تهران را زیبا می‌کرد اما امروز وصله‌های ناجور و نازیبا چنان بر این قامت نشسته است که راسته کتاب‌فروشان انقلاب دیگر راسته نیست

«نگهبانان تاج محل» در تهران / «تئاتر دانشگاهی را جدی بگیرید»

راه ترقی- کارگردان نمایش «نگهبانان تاج محل» که این روزها در تالار «مولوی» روی صحنه رفته است، بیان کرد: اینجا تنها مرکز آکادمیک در کشور است و می‌تواند یکی از ناب‌ترین سالن‌های تئاتر کشور باشد که به خودش افتخار کند اما به آن کم توجهی شده،

بودجه کتاب؛ کاهشی در نگاه کلان و افزایشی با هدف کارایی

راه ترقی- بودجه کتاب با دو زیرشاخه «برنامه توسعه نشر و ترویج کتابخوانی» و «حمایت از نشر، کتاب و مطبوعات» در شکل کلان هر چند با کاهش 13 میلیارد و 500 میلیون تومانی مواجه بوده است، اما در بخش برنامه‌های تخصصی این حوزه با افزایش 480 میلیون تومانی مواجه شده است

شهر سوخته؛ مظهر مدنیت و شهرنشینی در دوره‌های باستان

راه ترقی- شهر سوخته در حدود 60 کیلومتری زابل در استان سیستان و بلوچستان و در حاشیه جاده زابل - زاهدان واقع شده است. این شهر که از نادرترین شهرهای باستانی است که در 3200 سال قبل از میلاد پایه گذاری شده و مردم این شهر در چهار دوره بین سال‌های 3200 تا 1800 قبل از میلاد در آن سکونت داشته اند.

تنگناهای مالی دولت مانع رشد بودجه فرهنگ و هنر نشده است

راه ترقی- معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: فراموش نکنیم که به واسطه تحریم‌های یک‌جانبه و بدون منطق، در شرایط ویژه‌ اقتصادی هستیم اما درایت رئیس جمهوری و همراهی و اعتقادش به عرصه فرهنگ و هنر باعث شده با وجود تمامی تنگناهای مالی دولت، باز هم شاهد افزایش بودجه‌های این بخش باشیم.

فقط برای تئاتر یا کنسرت به تالار وحدت نروید!

راه ترقی- نیم قرن از ساخت تالار وحدت (رودکی) می‌گذرد اما شاید آثار بی‌قیمتی مثل هنر ویترای، نقاشی و مینیاتورهایی که روی در و دیوار آن، جا خوش کرده است، به چشم بسیاری از کسانی که گذرشان به این بنا افتاده، نیامده باشد.

عملیات «کربلای4» از نگاه آمریکایی‌ها

راه ترقی- این عملیات(کربلای4) یکی از عملیات‌هایی بود که با فرماندهی [سپاه] پاسداران، ازطریق شط‌العرب [اروندرود] و در جبهه‌ای به عرض 25 مایل انجام شد و از منطقۀ ابوالخصیب در جنوب بصره تا جزیرۀ ام‌الرصاص در نزدیکی آبادان گسترش یافت.

نگاهی به پنج سکانس برتر فیلم Mission Impossible: Fallout

راه ترقی - فیلم Mission Impossible: Fallout از چه اصلی برای بدل شدن به یکی از بهترین اکشن‌های سینما استفاده می‌کند؟ آیا تمامش به بدلکاری‌های عملی تام کروز خلاصه شده؟

تقدیر از بطحایی

راه ترقی- جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه فرهنگیان مشهد، یزد و اصفهان در نامه‌ای به وزیر آموزش و پرورش از برخی اقدامات این وزارتخانه از جمله تلاش برای جلوگیری از تبلیغات پر تعداد و ناسالم برخی موسسات در رسانه‌ها تقدیر کردند.

دعوتنامه خودمانی ایران برای جهانِ درگیرِ بابانوئل

راه ترقی- معاون رییس‌ جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در رقابت با کشورهایی که سال‌هاست نقش مقاصد محبوب گردشگران برای گذراندن تعطیلات کریسمس و سال نو میلادی را ایفا می‌کنند، مردم جهان را دعوت کرده در این تعطیلات به ایران سفر کنند.

مدیریت جزیره‌ای، مهمترین آسیب برنامه‌های تئاتری صدا و سیما است

راه ترقی- نمایشنامه‌نویس، پژوهشگر و مدرس پیشکسوت حوزه هنرهای نمایشی مهم‌ترین آسیب برنامه‌های صدا و سیما در حوزه تئاتر را معطوف به نگرش‌های جزیره‌ای و نبودِ نگاه مستمر در شکل مدیریتِ مدیران شبکه‌های صدا و سیما دانست.

تاثیرات وحدت‌آفرین مشارکت مردم حول موضوعات قومی و ملی از زبان ساعی

راه ترقی- یک عضو کمیسیون اجتماعی مجلس ایده‌ تعیین یک روز برای حضور مردم با لباس‌های محلی و برگزاری بازارهای محلی برای ارائه محصولات فرهنگی قومی را موثر در ایجاد فضای وحدت و نشاط دانست و گفت: بسیاری از کشورهای دنیا علی رغم مدرن شدن، به مسائل سنتی و هویتی و فرهنگی توجه بسیاری می‌کنند.

جریان‌سازی رادیو در حوزه تئاتر نیازمند برنامه‌ریزی مستمر مدیران است

راه ترقی- پژوهشگر و مدرس پیشکسوت تئاتر، حصول نتیجه در حوزه‌های کلان فرهنگی را نیازمند برنامه‌های مستمر در شکل اجرایی و عملیاتی دانست و گفت: جریان‌سازی تولیدات رادیویی در حوزه تئاتر نیازمند برنامه‌ریزی مستمر مدیران است.

آموزش روش‌های ارزش‌گذاری استارتاپ

راه ترقی - ارزش‌گذاری استارتاپ نه‌تنها برای سرمایه‌گذاران اهمیت بسیاری دارد؛ بلکه بازتاب واقع‌بینانه‌ای از مجموعه‌ی تلاش‌های هر کارآفرین را به خودِ او ارائه می‌کند.

بهترین آموزشگاه زبان

راه ترقی - آموزشگاه زبان گات در سال 1388 فعالیت خود را به‌صورت رسمی در اولین شعبه خود آغاز کرد.

حجت‌الاسلام خاموشی: باید از ظرفیت وقف در اشتغال‌زایی استفاده کنیم

راه ترقی- نماینده ولی‌فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه، در مراسم افتتاحیه دوره آموزشی کارشناسان هماهنگی و پیگیری سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: باید از ظرفیت وقف در اشتغال‌زایی استفاده کنیم.

مذاکره برای اعزام زائران ایرانی به سوریه

راه ترقی- رئیس سازمان حج و زیارت از انجام مذاکرات برای اعزام زائران به سوریه خبر داد و گفت: در کمتر از یک ماه دیگر تکلیف اعزام‌ها مشخص می‌شود.

رئیس جمهوری ارتحال عالم مجاهد حضرت آیت الله هاشمی شاهرودی را تسلیت گفت

راه ترقی- رئیس‌ جمهوری صبح سه شنبه در پیامی با تسلیت ارتحال عالم مجاهد حضرت آیت الله سید محمود هاشمی شاهرودی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام، از درگاه خداوند متعال برای آن عالم پرهیزگارعلو درجات و همجواری با اجداد مطهرشان و برای عموم بازماندگان صبر و اجر مسألت کرد.

کوله بار امید سینماگران ایران در بازار جهانی

راه ترقی- «کِنِت اَرو» برنده نوبل و نظریه‌پرداز علم اقتصاد می‌گوید: قرن بیستم به ما نشان داد پدیده جهانی شدن فقط یک دروازه دارد و آن هم عبور از گذرگاه اقتصاد جهانی است، در این میان اگر فرهنگ و هنر بخواهد شناسنامه ملتی باشد باید ابتدا بر بال‌های اقتصاد هنر جهانی سوار شود.

عربستان چک غرامت مسجدالحرام را کشیده/3 شهید ایرانی منا همچنان مفقودند/ عمره برگزار نمی‌شود

راه ترقی- رییس سازمان حج و زیارت از شناسایی 7 شهید ایرانی مفقود شده در فاجعه منا و وضعیت نامشخص 3 پیکر ایرانی دیگر خبر داد و اعلام کرد:‌ عربستان غرامت شهدای مسجدالحرام را به دفتر نمایندگی خود در سازمان ملل پرداخت کرده که پس از ارائه وکالت‌نامه‌ها و اسناد از سوی ایران چک این غرامت تحویل داده می‌شود.

غفلت برنامه‌های تئاتری صدا و سیما نسبت به مخاطبان کودک و نوجوان

راه ترقی- مدیر دفتر تئاتر کودک و نوجوان حوزه هنری با بیان آنکه هیچکدام از شبکه‌های صدا و سیما، برنامه‌ای برای تئاتر کودک و نوجوان و مخاطبان این آثار ندارند، گفت: بی‌توجهی به این دسته از جامعه مخاطبان، یکی از مهمترین آسیب‌های برنامه‌سازی صدا و سیما در حوزه هنر نمایش است

نمایش آیه های قرآن در «خط عشق»

راه ترقی- «خط عشق» عنوان نمایشگاه خوشنویسی حسین صداقت است که با پیام ارائه معنای آیه 30 سوره شوری از قرآن کریم در نگارخانه شیخ هادی افتتاح شد.

چراغ نیمه روشن تخت جمشید در صنعت گردشگری

راه ترقی- همه روزه همزمان با گرگ و میش شدن هوا، سکوتی وهم آلود میراث جهانی تخت جمشید را احاطه و عظیم ترین بنای سنگی باستانی دنیا را تا طلوعی دیگر از دیده ها محو می کند

خنکای ختم خاطره؛ خراشی بر چهره جامعه فراموشکار

راه ترقی- «خنکای ختم خاطره» را حمیدرضا آذرنگ نوشته است، سالها پیش؛ اجرا هم شده اما حالا خود، آن را روی صحنه می‌برد با همراهی بازیگران توانایی که در راس فهرستشان فاطمه معتمدآریا خودنمایی می‌کند

کنترل تب نگاتیوهای سینما

راه ترقی- توفیق سینما برای کسب عنوان هنری مردمی که گسترده‌ترین دامنه پوشش مخاطبان را در اختیار دارد، بی هیچ شک و شبهه‌ای وام‌دار اقبال گروه‌های مختلف مردم از هر طبقه و با هر نگرشی است.

‌بازار وکیل‌ در حال فروریختن

راه ترقی- به دنبال هشدار رئیس کمیسیون گردشگری شورای اسلامی شهر شیراز، به مسئولان در خصوص احتمال ریزش سقف بازار وکیل شمالی، نایب رئیس این شورا نیز در توئیتی خواستار توجه رئیس دولت به این موضوع شد.

همراهی صدا و سیما با هنر تئاتر یک ضرورت است

راه ترقی- عضو هیات موسس انجمن هنرهای نمایشی ایران با بیان آنکه هر قدر ارتباط رسانه‌ها با تئاتر بیشتر و محکم‌تر باشد، توسعه هنر نمایش با سرعت بیشتری اتفاق خواهد افتاد، گفت: بر همین اساس است که همراهی صدا و سیما با تئاتر امری ضروری است.

بارش « باران عشق» بر برج میلاد تهران

راه ترقی- شامگاه شنبه کنسرت یادمان ناصر چشم آذر در برج میلاد با اجرای منتخبی از آثار ماندگار این هنرمند فقید از جمله قطعه مشهور «باران عشق» برگزار شد.

تمدن مشترک ما، مقابل تهاجم فرهنگی ایستاده است

راه ترقی- رایزن فرهنگی افغانستان در ایران گفت: فرهنگ و تمدن مشترک ما در برابر تهاجم فرهنگی بسیاری ایستادگی کرده است، همانطور که ما در مقابل متجاوزان به سرزمینانمان ایستاده ایم، باید در مقابل افرادی که به فرهنگ ما هجوم می آورند، نیز ایستادگی کنیم.

نبض جشنواره فجر در دست فیلم اولی‌ها

راه ترقی- همیشه اولین‌ها خاطره‌انگیز و ماندگارند، حالا وقتی فیلم سینمایی اولی که یک کارگردان ساخته بتواند نام و نشان و جوایزی هم برای او به همراه بیاورد، این ماندگاری چندین برابر می‌شود

پرسش‌هایی بی‌انتظار پاسخ از «طناب»

راه ترقی- نمایش «طناب» به‌کارگردانی نصیر ملکی‌جو بر اساس داستانی از پاتریک همیلتون که زمانی هیچکاک از آن اقتباسی سینمایی با همین نام ساخته بود در سالن استاد ناظرزاده کرمانی تماشاخانه ایرانشهر اجرا می‌شود.

ثبت روز ملی لباس‌های محلی در تقویم، بستری برای نشاط و همدلی خواهد شد

راه ترقی- رییس کمیته زنان، جمعیت و خانواده کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: تعیین یک روز تحت عنوان روز ملی «لباس‌های محلی» در تقویم کشورمان بستر بسیار خوب و آثار ملی و جهانی وسیع به ویژه در حوزه صنعت گردشگری کشورمان به دنبال دارد.

همایش علمی وحدت حوزه و دانشگاه در تبریز برگزار شد

راه ترقی- همایش علمی وحدت حوزه و دانشگاه با هدف بررسی کارکردها و راهکارهای وحدت حوزه و دانشگاه، با حضور اساتید حوزه و دانشگاه در تالار رازی دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تبریز برگزار شد.

"عاشیقی" از دربار صفویان آغاز شد...

راه ترقی- رئیس حوزه هنری آذربایجان غربی گفت: برگزاری جشنواره بین المللی عاشیق‌ها 300 میلیون تومان اعتبار نیاز دارد.

قدیمی‌ها برای شب یلدا چه می‌خواندند؟

راه ترقی- یک پژوهشگر معتقد است، در موسیقی اقوام ایرانی، موسیقی و ترانه‌ای که مختص شب چله یا یلدا ساخته شده باشد، نداریم اما باید درباره‌ این موضوع تحقیقات گسترده‌تری انجام دهیم؛ زیرا هنوز پژوهش کامل و کافی درباره آن صورت نگرفته است.

مافیای «کنکور» و «مشق شب» به هم گره خورده‌اند

راه ترقی- سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که «پشت پرده حواشی پیش آمده از حذف کنکور و حذف مشق شب با یکدیگر مرتبط است»، گفت که موسسات تولیدکننده کتب درسی خودشان را به هر دری می‌زنند تا به خانواده‌ها القا کنند که کتب درسی از نماز واجب‌تر است. احتمالا در آینده نزدیک به جایی می‌رسیم که از دوران بیمارستان کتبی برای بچه‌ها تهیه کنند با این القاء که نوزادان با دیدن این کتب دکتر یا مهندس می‌شوند.

اطلس فرهنگی ایرانیان تهیه می‌شود

راه ترقی- رئیس پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات گفت: از جمله دستاوردهای برگزاری 14 دوره جشنواره پژوهش فرهنگی سال، کلید خوردن 10 طرح ملی از جمله طرح مصرف فرهنگی، پیمایش ها و نگرش ایرانیان، خلقیات ایرانیان و مشاغل فرهنگی است و در نظر داریم از مجموع این طرح ها اطلس فرهنگی ایرانیان را تهیه کنیم.

جهرمی: زیرساخت ها را برای حضور در انقلاب صنعتی چهار آماده کنیم

راه ترقی- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به رشد پرشتاب فناوری ارتباطات و اطلاعات در جهان و جریان این توسعه در کشور، گفت: هدف ما باید آماده سازی زیرساخت ها برای حضور در انقلاب صنعتی چهار باشد که از حوزه ارتباطات فراتر است.

تئاتر دانشگاهی باید منزه و امید آفرین باشد

راه ترقی- مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در دیدار با اعضای ستاد اجرایی بیست و دومین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی اهداف و ضرورت‌های فعالیت دبیرخانه این دوره را تشریح کرد

قم غرق در عزای شفیعه بهشت(س)

راه ترقی- شهر مقدس قم به مناسبت رحلت شهادت گونه شفیعه بهشت، حضرت فاطمه معصومه(س) غرق در عزا و ماتم شد

درآمدی که ترکیه از «مولانا» دارد، نوش جانش!

راه ترقی- چیزی نمانده «اسیرخدا» روی زمین شود؛ حدیثی که بارها ذکرش کرده، آنچنان که در زادروز نود سالگی‌اش گفت: «وقتی سن آدمی به 70 برسد، زان پس، تنها کارهایخوبش را به حساب می‌آورند و از خطاهایش درمی‌گذرند. اگر 80 ساله شد از گناهان پیشین او نیز خواهند گذشت و چون به 90 سالگی رسید، می‌تواند برای دوستان و نزدیکانش نیز شفاعت بطلبد اما کسی که 100 ساله می‌شود به لقب اسیر خدا روی زمین خوانده خواهد شد!»

جیب خالی هنرمندان، خواست عالی مخاطبان

راه ترقی- وقتی درباره بازار پر رونق هنر صحبت به میان می‌آید باید به مخاطبان به عنوان مشتریان ثابت و پر و پا قرص آن اشاره کرد. اما آیا تنور بازار تمامی شاخه‌های فرهنگ و هنر در ایران گرم است؟ پاسخ به این پرسش، با تمام تلخی‌اش یک «خیر» قاطع است!

خط بازی،‌ انسان را از مسیر درست منحرف می‌ کند

راه ترقی- رئیس ستاد اقامه نماز کشور با بیان اینکه خط بازی‌ انسان را از مسیر درست منحرف می‌ کند گفت: افرادی که دچار جناح بازی هستند متعصب می شوند و نمی توانند مطلب درست را به زبان بیاورند.

رونمایی از تفسیر 10 جلدی قرآن کریم

راه ترقی- همزمان با آغاز هفته پژوهش و با حضور آیت‌الله دکتر سیدمصطفی محقق داماد، تفسیر 10 جلدی قرآن کریم با عنوان «شمس» رونمایی شد.

رییس سازمان حج به عربستان رفت

راه ترقی- رییس جدید سازمان حج و زیارت برای انجام مذاکرات حج تمتع 98 به عربستان رفت.

شکوه شکسپیر با ارتش شعر و موسیقی

راه ترقی- نمایش «شاه‌لیر» به‌کارگردانی مسعود دلخواه آخرین اجراهای خود را در تئاتر شهر روی صحنه می‌برد؛ اجراهایی که در آن شکوه شکسپیر با ارتش شعر و موسیقی در آمیخته است.

تلاش برای ایجاد پایگاه پژوهش‌های باستان شناسی جازموریان در دلگان

راه ترقی- نشستی با حضور رئیس میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری دلگان، فرماندار دلگان، پروفسور فرانسیس دیست باستان شناس فرانسوی و حیدری سرپرست تیم کاوش محوطه باستانی چگردک برگزار شد.

جزییات کسب امتیاز «سوابق تحصیلی» در کنکور برای هنرستانی‌ها

راه ترقی- مدیرکل دفتر آموزش‌های فنی و حرفه‌ای وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه فارغ التحصیلان هنرستانی از این پس می‌توانند در کنکور سراسری شرکت کنند گفت: در صورتی که داوطلبان بخواهند از امتیاز «سابقه تحصیلی» برخوردار شوند باید در امتحانات نهایی مربوط به زیرگروه انتخابی شان شرکت کنند.

کشف راز آرامش تصویر و امنیت مخاطب

راه ترقی- اطلاعات کافی درباره نوع و میزان مصرف فرهنگی در جوامع وجود ندارد؛ تحلیل مصرف فرهنگی زمانی می‌تواند بر مبنای نظری مبسوط و دقیق استوار شود که نه تنها ساعت استفاده از محصولات فرهنگی بلکه محتوای مصرف نیز مورد مطالعه قرار گیرد.

وزیر علوم از حذف کنکور می‌گوید

راه ترقی- به مناسبت هفته پژوهش، دکتر منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری امشب (24 آذر ماه) به برنامه «نگاه یک» می‌آید.

برخی اشتباه برداشت کرده‌اند، مشق شب حذف نشده است

راه ترقی- معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش با اشاره به طرح تکالیف مهارت‌محور در راستای پرورش خلاقیت محور به برخی برداشت‌های اشتباه در این مورد اشاره کرد و گفت: ما چیزی به اسم حذف تکالیف نداریم، بلکه منظور جایگزین کردن مهارت‌های تکالیف محور به جای مشق شب است.

طنزهای مطبوعاتی شلخته شده‌اند

راه ترقی- یک طنزنویس معتقد است که «مطالعات نسل جدید طنزنویسان وسعتی ندارد و بعضا نه تنها کتاب‌های مهم، بلکه حتی کتاب‌های معمولی همانند بوستان و گلستان سعدی را هم نخوانده‌اند.»

چگونه انسانی منصف باشیم؟

راه ترقی- کارشناس امور دینی گفت: متاسفانه امروز عده‌ای با سوء استفاده از وضعیت اقتصادی کشور برخی اجناس ضروری مردم را گران عرضه می‌کنند ولی این در حالی است که خداوند در قرآن کریم «وای بر احوال گران فروشان» گفته‌ است.

ساير مطالب

ایرانی‌ها به کدام کشورها بیشتر سفر کرده‌اند؟

تصمیم یک جشنواره برای سلامت کودکان نوازنده

نمایش مستندی از یادگار کیارستمی در جشنواره سینماحقیقت

تبلیغ کتب کمک درسی در صدا و سیما به توهم یادگیری دامن می زند

تلویزیون با این عملکرد، 10 سال به عقب بازخواهد گشت

کمک‌های بین‌المللی به دانش‌آموزان پناهنده بسیار محدود است

شبی به بلندای زایش خورشید

معرفی نامزدهای بازیگری جشن منتقدان سینما

دخترانی که رنگ مدرسه را نمی‌بینند!

سایه روشن های موسیقی خیابانی و نگرانی از `چنبره بوروکراسی`

برای رسیدن به وحدت ملی باید ملیت‌مان را به رخ بکشیم

همدان؛ برند گردشگری کشور

ورزش و سیاست سوژه‌های امروز‌ مستندهای سینماحقیقت شدند

«راه مولانا» در راه است

ضرورت تعیین روزهایی برای حضور اقوام مختلف با لباس خود در جامعه از نگاه ذوالقدر

رونق اقتصاد فرهنگ و هنر در سایه کسب و کارهای نوپا

برای ترویج انصاف فضای تربیتی را در جامعه تقویت کنیم

یک روحانی حق دارد در برخی مواقع‌ ملبس نباشد

برگزاری «شب شاهنامه کودک و نوجوان»

اندیشکده دانش پژوهان جوان برای حل مسائل آموزشی نسخه تجویز کند

1.2میلیون متقاضی پشت نوبت اعزام به حج/افزایش سهمیه فعلاًمشخص نیست

90 درصد پذیرش با سابقه تحصیلی به دانشگاه ها واگذار می شود

بیانات رهبر انقلاب درباره قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان

مذاهب و جریان های مختلف اسلامی را ثروت ببینیم

راهکارهای اجرایی شدن انصاف در جامعه

خصوصی سازی و خلاصی فرهنگ از رخوت و انحصار

فرهنگ و هنر پل توسعه تعاملات تهران - دهلی‌نو

داستان‌نویسی کاری ابلهانه‌ است

آیین غبارروبی مضجع شریف حضرت معصومه(س) برگزار شد

«ایران می‌خندد»

"شهداد" زیر لنز دوربین‌ها

با پیام سید عباس صالحی؛ نشست تخصصی مدیران روابط عمومی های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آغاز شد

هنرمندان خودآموخته به جوهر و اساس هنر نزدیک‌ترند

مهاجرت بازی‌سازان نابغه از ایران را جدی بگیریم

بر میراث‌فرهنگی، هتل و تله‌کابین می‌سازند...

خارجی‌ها تئاتر ایران را چطور می‌شناسند؟

مدال آورانی که انسانهای خشنودی نباشند، نمی‌خواهیم

اجرای طرح «گفت‌وگوی بین نسلی» در 1200 کلاس درس از امروز

2600 قطعه ابزار جدید از نئاندرتال‌ها در کرمانشاه کشف شد

نمایش 5 فیلم ایرانی در جشنواره کرالا/ «همه می‌دانند» فیلم افتتاحیه

زار جنوبی‌ها و شاباش لوطی‌ها در نغمه‌های اقوام ایران‌زمین

پیشنهادهایی برای گالری‌گردی در آخر هفته

6 میلیون بیسواد بالای 50 سال در اولویت آموزش نیستند

نگاه منفی به بازی‌های رایانه‌ای در جامعه وجود دارد

همایش نظام فکری آیت ‌الله خامنه ‌ای در کرمان آغاز به کار کرد

تمدید مهلت ارسال اثر به دومین سوگواره اربعین در آیینه‌ی رسانه تا پایان آذر

ممنوعیت برگزاری جشن‌های لاکچری در مهدهای کودک

توهین به مقدسات ادیان جایز نیست

علما نقش بسزایی در رفع اختلافات کشورهای اسلامی دارند

تعدادی از فعالان زن مقابل مجلس تجمع کردند

هوشیاری سیاسی هخامنشیان آزادی مذهب و زبان زیر یک پرچم واحد بود

تکلیف آموزش‌وپرورش برای تامین وسیله ایاب و ذهاب دانش‌آموزان روستاهای فاقد مدارس

زلزله به 5 بنای تاریخی کرمانشاه آسیب وارد کرد

پارچه‌هایی برای شکم‌سیرها!

قدیمی‌ترین زیستگاه کره زمین فقط به نام ایران جهانی می‌شود

دو شهر و یک روستای صنایع‌دستی ایران جهانی شدند

افتتاح اولین سینمای اختصاصی کودکان با حضور وزیر ارشاد

ولایتی: وحدت مسلمانان مهمترین موضوع راهبردی جهان اسلام است

معرفی کتب کمک آموزشی درجه یک در انتهای کتب جدیدالتالیف

فصل جدید حرکت بسیج در جنگ تحمیلی

جوایز ادبی که اولویت ترجمه را مشخص می‌کنند

تهران میزبان 42 فیلمساز جهانی با جشنواره فیلم مقاومت

تلاش برای خارجی کردن یک جشنواره فرهنگی

سفر نمایندگانی از کمیسیون فرهنگی مجلس به هرمزگان

59 درصد از ایرانیان کتاب غیردرسی نمی‌خوانند

وحدت دنیای اسلام، ضرورت اجتناب ناپذیر است

«تربیت دانش آموزان مطابق با اهداف انقلاب اسلامی» در دستور کار است

مهم‌ترین راه وحدت؛ احترام به مقدسات و تکیه بر مشترکات

آزمون‌های تستی چند گزینه‌ای، ضعیف‌ترین نوع آزمون‌ها

هدف آموزش و پرورش تبدیل مدارس دولتی به غیردولتی نیست

حذف نظارت خانواده‌ها بر دفتر مشق دانش‌آموزان

وجود برادری به معنای واقعی میان اهل تسنن و تشیع در جنوب کرمان

معرفی برترین های دومین جشنواره تئاتر منطقه آزاد اروند

مراسم تکریم و معارفه رئیس مرکز توسعه فناوری اطلاعات برگزار شد

تئاتر کودک و نوجوان هنری برای پیوند قلب و فکر است

توهین سازمان یافته به علمای اهل سنت سیستان و بلوچستان تکذیب شد

تبدیل مدارس دولتی به هیأت امنایی ممنوع شد

جوایزی برای بهترین‌های کتاب کودک و نوجوان

"پیوند آسمانی" در حرم کریمه اهل بیت(س)

انتزاع صنف اسباب‌بازی و کالاهای سرگرمی از صنف خرازی‌فروش را پیگیری می‌کنیم

نماز جمعه تهران در مصلی امام خمینی (ره) اقامه می‌شود

دانش آموزان با مفاهیم و ضرورت استاندارد کالاها آشنا می شوند

افزایش50 درصدی گردشگران ورودی

تلاش خیران در رفع خلاء زیرساخت های فرهنگی ستودنی است

وزیر علوم: تعداد دانشگاه های دولتی به کمتر از 70 می رسد

سی و دومین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی در تهران برگزار می‌شود

بطحائی خبرداد: مطالعه برای ساخت عروسک‌های ایرانی

ضرورت رشد خلاقیت‌های دانشجویان در حوزه‌های قرآن‌پژوهی

دعوت مسجد جامعی از مردم برای «کتابگردی» در اول آذر

اسب زین کرده دولت تدبیر برای جان‌بخشی به تخت جمشید

انتظار فرج؛ یک وظیفه عمومی

جشنواره تئاتر کودک، یک تیر و دو نشان

جبران کاهش سرمایه؛ بهانه گرانی کتاب

تقریب مذاهب و گفت‌وگوی ادیان مانع از افراطی‌گری و خشونت است

اسطوره ایرانی که آخر زمانی است

کشف اولین آثار خوارزمشاهی منطقه آذربایجان در گرمی

سوادآموزی در مهدکودک ممنوع است

اجتماع عظیم عزاداران اردو زبان در حرم مطهر رضوی برگزار شد

رئیس جدید سازمان سینمایی تا آخر هفته مشخص خواهد شد

چرا برخی به "طالع‌بینی" علاقه‌مندند؟

آمارهایی از میزان تحصیلات زنان

همدان میزبان بزرگترین رویداد گردشگری جهان در سال 2018

برگزاری جشن بهار مهربانی در سراسر ایران

همایش فلسفه علم کلام برگزار می‌شود

مدارس هفته‌ای دو ساعت فیلم پخش می‌کنند؟

دبیر کل UNWTO را با چه توجیهی به دیدن غار علیصدر می‌برند؟

آموزش و پرورش ساعت تدریس معلمان را افزایش می‌دهد؟

حضور مددجویان کانون اصلاح و تربیت در جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان

سازو کارهای رونق اقتصاد مطبوعات با تغییر مدیران فراموش نشود

مربیان مهدهای کودک درجه بندی می شوند

عمده‌ترین وظیفه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی اجرای برنامه‌های فرهنگی است

اجلاس دبیران کل ملی آیسسکو امروز در شیراز برگزار می‌شود

همصدایی هنرمندان علیه تحریم‌ها

وزیر فرهنگ: نفوذ تمدنی ایران از طریق زبان فارسی انجام می‌شود

سهمیه مناطق محروم آزمون دستیاری پزشکی بدون قید و شرط اعمال شود

آموزش و پرورش گستره وسیعی برای تحقق حقوق شهروندی است

مرگ آرام تئاترهای کوچک

میراث فرهنگی برنده طرح مسکوت شد؟

کمبود موقوفات در راستای ترویج قرآن و حل مشکلات اجتماعی

انتظار برای حج به ١٤سال رسید/ 1,200,000 ایرانی در نوبت سفر به خانه خدا

جشنواره دستاوردهای کانون های فرهنگی تربیتی برگزار می شود

اخبار حماسه اربعین باید به صورت جهانی منعکس شود

ویژه‌برنامه‌های آستان قدس رضوی به مناسبت دهه آخر صفر اعلام شد

پایان کشمکش‌ها؛ تاثیر «معدل» در کنکور 98 مثبت شد

هزینه برای تئاتر دینی سرمایه‌گذاری فرهنگی است

تکریم مرجعیت و احترام به ارکان حوزه ضروری است

دولت به مشکلات درمانی جانبازان و ایثارگران ورود جدی کند

کاظم صدیقی خطیب این هفته نمازجمعه تهران

ایثار و رشادت شهدای دانش آموز در کتاب های درسی بیشتر تحلیل شود

توفیق زنگ تئاتر؛ در گرو تامین زیرساخت‌های نمایشی مدارس

دق‌الباب هفت درب مسجد از کجا نشات می‌گیرد؟

برگزاری رویداد کارآفرینی ویژه اندیشمندان و دانشمندان جوان در پارک تهران

وزیر اطلاعات: ما بسیار بیشتر از دشمن حقوق بشر را رعایت می‌کنیم

علمای اهل سنت از سراسر کشور به مشهدالرضا سفر کردند

فراخوان عمومی برای تکمیل اطلاعات دارندگان قبوض ودیعه گذاری حج

برگزاری مراسم سوگواری آخر ماه صفر در آستان مقدس حضرت عبدالعظیم (ع)

دانش آموزان تاریخ 40 ساله انقلاب اسلامی را مطالعه کنند

جشن‌های غیرایرانی در سبد خانوار ایرانی

همدان میزبان ‌اجلاس اعضای وابسته به سازمان جهانی گردشگری

دوازدهمین کنگره بین‌المللی بیماری‌های غدد درون‌ریز برگزار می‌شود

تشریح اقدامات برای تکریم، آمد و شد، اسکان و امنیت زائران دهه آخر صفر مشهد

ضرورت مبارزه با قاچاق اینترنتی کتاب

تقویت استعدادیابی در نظام آموزشی ضروری است

تشرف 1 میلیون و 85 هزار زائر اربعین از مرز مهران

ضرورت وجود ضمانت اجرایی برای سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت

«حب الحسین»، قدرت عظیمی را برای مسلمانان ایجاد کرده

اربعین مساله‌ای فراجناحی است

سهم تولیدات تئاتر از مضامین مذهبی، قطره‌ای از دریاست

مشخصه‌های فرهنگ ترافیکی پایین و راهکارهای افزایش آن چیست

اسلام ظرفیت های بزرگی برای آزادی مدنی دارد